האם תוכל להעביר התקנה של Windows למחשב אחר?

אם בנו לאחרונה או קניתם מחשב חדש, יתכן ותוהים אם תוכלו פשוט להעביר את הכונן הקשיח הישן למחשב החדש - וכך להעביר את כל ההתקנה שלכם בבת אחת. אבל זה לא כל כך קל כמו שזה נראה.

מערכות לינוקס טוענות בדרך כלל את כל מנהלי ההתקנים שלהם בזמן האתחול, מה שאומר שהם הרבה יותר ניידים - לכן ניתן לטעון את לינוקס מאותם כונני USB ודיסקים נוחים. מערכות Windows אינן עובדות כך. כאשר אתה מתקין את Windows, זה קשור לחומרה במחשב זה, ואם אתה מכניס אותו למחשב חדש, תיתקל בכמה בעיות.

הבעיה הטכנית: מנהלי התקנים

קשורים: 8 כלי גיבוי מוסברים עבור Windows 7 ו- 8

אם אתה באמת מנסה להעביר כונן Windows למחשב אחר ולאתחל ממנו - או לשחזר גיבוי של תמונת מערכת של Windows בחומרה אחרת - זה בדרך כלל לא יאותחל כראוי. ייתכן שתראה שגיאה בנוגע לבעיות ב"שכבת הפשטת חומרה "או" hal.dll ", או שהיא עשויה אפילו למסך כחול במהלך תהליך האתחול.

הסיבה לכך היא שכאשר אתה מתקין את Windows במחשב, הוא מגדיר את עצמו עם מנהלי התקנים ספציפיים ללוח האם ולערכת השבבים של אותו מחשב. מנהלי ההתקן של בקר האחסון, המאפשר ללוח האם לתקשר עם הדיסק הקשיח, חשובים במיוחד. כש- Windows מאתחל בחומרה אחרת, הוא לא יודע לטפל בחומרה זו ולא יאתחל כראוי.

בעיית הרישוי: הפעלת Windows

קשורים: כיצד פועלת הפעלת Windows?

הפעלת Windows היא מכשול נוסף בתהליך. רוב האנשים מתקינים מראש את Windows במחשבים שהם רוכשים. גרסאות Windows המותקנות מראש אלה הן עותקי OEM ("יצרן ציוד מקורי"), ומיועדים לנעול לחומרה עליה הותקנו במקור. מיקרוסופט לא רוצה שתוכל להעביר את אותם עותקי OEM של Windows למחשב אחר.

אם אתה רוכש עותק קמעונאי של Windows ומתקין אותו בעצמך, הדברים לא כל כך רעים. תהליך ההפעלה של Windows נועד לוודא שאתה מתקין את אותו עותק של Windows רק במחשב אחד בכל פעם, ולכן שינוי לוח האם של המחשב - או אפילו חלקים אחרים של חומרה פנימית - יביא לכך שמערכת Windows תושבת. למרבה המזל, אתה פשוט יכול להזין מחדש את מפתח ההפעלה שלך.

התוצאה: העברת התקנה של Windows מסובכת

בכל זאת, העברת התקנת Windows למחשב אחר הוא אפשרי ... במקרים מסוימים. זה דורש קצת יותר לצבוט, לא מובטח שזה יעבוד, ובדרך כלל לא נתמך על ידי מיקרוסופט.

מיקרוסופט מייצרת כלי "הכנת מערכת" או "sysprep" בדיוק למטרה זו. הוא מיועד לארגונים גדולים וליצרני מחשבים אישיים, נותן להם דרך ליצור תמונה של Windows ואז לשכפל אותה, או לפרוס אותה על מגוון מחשבים שונים. ארגון עשוי להשתמש בשיטה זו לפריסת תמונת Windows עם הגדרות ותוכנות שונות המותקנות על כל מחשבי המחשב שלה, או יצרן מחשבים עשוי להשתמש בטריק זה להתקנת גרסת Windows המותאמת אישית למחשביו לפני מכירתם. הוא אינו מיועד למשתמשי Windows או לחובביו הממוצעים והוא לא יפעל כלל בעותק משודרג של Windows - רק אחד שהותקן בצורה נקייה. כדברי התמיכה של מיקרוסופט:

"אם בכוונתך להעביר תמונת Windows למחשב אחר, עליך להפעיל sysprep / generalize, גם אם למחשב יש אותה תצורת חומרה. הפקודה sysprep / generalize מסירה מידע ייחודי מהתקנת Windows שלך, המאפשרת לך לעשות שימוש חוזר בתמונה זו במחשבים שונים. בפעם הבאה שתאתחל את תמונת Windows, מעבר התצורה המיוחד פועל ... יש להכין כל שיטה להעברת תמונת Windows למחשב חדש, באמצעות הדמיה, שכפול דיסק קשיח או שיטה אחרת באמצעות הפקודה sysprep / generalize. העברת או העתקת תמונת Windows למחשב אחר ללא הפעלת sysprep / הכללה אינה נתמכת. "

חלק מהמתלהבים ניסו להשתמש ב" sysprep / generalize "בהתקנת Windows לפני שניסו להעביר אותו למחשב חדש. זה יכול לעבוד, אך מכיוון שמיקרוסופט אינה תומכת בכך, ישנם דברים רבים שייתכן שהדברים ישתבשו אם תנסה לעשות זאת בבית. שום דבר לא מובטח.

גם כלים אחרים להדמיית דיסק ניסו לשרת מטרה זו. לדוגמא, Acronis מציעה כלי בשם Acronis Universal Restore המיועד לשימוש עם תוכנת הדמיית הדיסקים Acronis True Image. בעיקרו של דבר, הוא מחליף את שכבת הפשטת החומרה (HAL) ואת מנהלי ההתקן של בקרי הדיסק הקשיח בהתקנה קיימת של Windows.

פעולה זו תבטל את הפעלת Windows ותצטרך לעבור שוב את תהליך ההפעלה של Windows לאחר שתעשה זאת. אם יש לך עותק קמעונאי (או "גרסה מלאה") של Windows, תצטרך להזין מחדש את מפתח ההפעלה שלך. אם רכשת עותק OEM משלך (או "בונה מערכות") של Windows, עם זאת, הרישיון מבחינה טכנית אינו מאפשר לך להעביר אותו למחשב חדש. עם זאת, ייתכן שתוכל להפעיל אותו מחדש באמצעות "הפעלת הטלפון" של מיקרוסופט, המיועד לאנשים ללא גישה לאינטרנט. נסה זאת ותראה אם ​​זה עובד בשבילך. אם עותק OEM זה של Windows הותקן מראש במחשב, מיקרוסופט בהחלט לא תאפשר לך להפעיל אותו מחדש.

אתה כנראה צריך לעשות התקנה נקייה במקום

אתה יכול לנסות להתעסק עם sysprep, Acronis Universal Restore או שיטה אחרת שתאפשר אתחול ההתקנה של Windows במחשב אחר. אבל באופן מציאותי, עדיף שלא תטרח - זה כנראה יהיה יותר זמן ומאמץ ממה שזה שווה. אם אתה עובר למחשב אחר, בדרך כלל עליך להתקין מחדש את Windows או להשתמש בהתקנת Windows החדשה שמגיעה עם המחשב. התקן מחדש את התוכניות החשובות שלך והעביר את הקבצים שלך מהמחשב הישן במקום לנסות להעביר את כל מערכת Windows שלה.

אם אתה זקוק לשחזור קבצים מהכונן הקשיח של מחשב מת, אינך צריך לאתחל להתקנת Windows שלו. אתה יכול להכניס את הדיסק הקשיח למחשב אחר ולגשת לקבצים מהתקנת Windows החדשה שלך.

אם התצורה המדויקת של אותה מערכת Windows חשובה לך כל כך, כדאי לך לשקול להמיר את התקנת Windows במחשב זה לתמונת מכונה וירטואלית, מה שיאפשר לך לאתחל את התמונה במחשב וירטואלי במחשבים אחרים.

קשורים: כיצד לשחזר קבצים ממחשב מת

חלונות באמת לא מתוכננים להעברה בין חומרה ללא התקנה מחדש מלאה, ולכן עדיף ליצור גיבויים של הקבצים שלך עם משהו כמו היסטוריית קבצים או כלי אחר לגיבוי קבצים במקום ליצור גיבויים של תמונת מערכת. גיבויים של תמונת מערכת אלה באמת טובים רק במחשב האישי עליו נוצרו במקור. אתה יכול לחלץ קבצים בודדים מגיבוי תמונת מערכת, אבל זה לא ממש קל.

קרדיט תמונה: ג'סטין רוקמן בפליקר