מה ההבדל בין JPG, PNG ו- GIF?

ככל שאנו ממשיכים לבנות על טכנולוגיית תמונות ישנה, ​​סוגי פורמטים של קבצים הולכים ונערמים, כל אחד עם הניואנסים והשימושים שלו. JPG, PNG ו- GIF הפכו לנפוצים ביותר, אך מה מבדיל אותם זה מזה?

פורמטים אלה הפכו לפופולאריים ביותר בגלל תאימותם לדפדפנים מודרניים, למהירויות הפס הרחב ולצרכים של משתמשים ממוצעים. הצטרפו אלינו כשאנחנו מסתכלים מפורט על כל פורמט, ומכסים את נקודות החוזק והחולשה של כל אחד מהם.

JPG (קבוצת מומחים לצילום משותפת)

JPG היה סוג סרטים שפותח על ידי קבוצת המומחים לצילום משותפת (JPEG) כדי להיות סטנדרט לצלמים מקצועיים. כמו השיטה בה משתמשים בקבצי ZIP למציאת יתירות בקבצים לצורך דחיסת נתונים, JPG דוחס נתוני תמונה על ידי הקטנת קטעי תמונות לגושי פיקסלים או "אריחים". לדחיסת JPG יש תופעת לוואי מצערת להיות קבועה, אולם מכיוון שהטכנולוגיה לקובץ נוצרה לאחסון קבצי תמונה גדולים בצילומים קטנים באופן מפתיע ולא לעריכת תמונות.

קבצי JPG הפכו לתמונה הסטנדרטית בפועל של האינטרנט מכיוון שניתן לדחוס אותם כל כך הרבה. ניתן לדחוס JPG טיפוסי ביחס של בין 2: 1 לגובה 100: 1, תלוי בהגדרות שלך. במיוחד בימי האינטרנט החיוגי, JPGs היו הדרך היחידה לביצוע שליחת מידע תמונה.

עם זאת, בגלל האופי האבוד של JPG, זו לא דרך אידיאלית לאחסן קבצי אמנות. אפילו הגדרת האיכות הגבוהה ביותר עבור JPG דחוסה, ותשנה את מראה התמונה שלך ולו במעט. JPG הוא גם לא מדיום אידיאלי לטיפוגרפיה, קווים חדים או אפילו צילומים עם קצוות חדים, מכיוון שהם לרוב מטושטשים או נמרחים על ידי אנטי כינוס. מה שעלול להיות גרוע יותר הוא שהאובדן הזה יכול להצטבר - שמירת גרסאות מרובות של גרפיקה עלולה לגרום להשפלות בכל שמירה. למרות זאת, מקובל לראות את הדברים נשמרים כ- JPG, פשוט משום שסוג הקובץ נמצא כל כך בכל מקום.

קבוצת המומחים לצילום משותפת פיתחה טכנולוגיית JPG ללא הפסד כדי להילחם בבעיה חמורה זו של השפלה באיכות. עם זאת, בגלל מהירויות החיוג וחוסר העניין הכללי בקבצים איכותיים ולא משפילים, תקן JPG-LS מעולם לא תפס.

ניתן להוריד תוספים המאפשרים למשתמשים לפתוח ולשמור את JPG2000 ללא אובדן, וכמה תוכניות, כמו יישום ה- Preview של אפל, יכולות לקרוא ולשמור את JPG2000 ישירות מהקופסה.

JPGs תומכים ב- RGB ו- CMYK 24 סיביות, כמו גם בגווני אפור 8 סיביות. אני באופן אישי לא ממליץ להשתמש ברווחי צבע CMYK ב- JPG. חשוב גם לציין ש- JPG בגווני אפור אינם דוחסים כמעט כמו צבעים אלה.

GIF (פורמט מחלף גרפי)

GIF, כמו JPG, הוא סוג קובץ ישן יותר וקובץ בדרך כלל לאינטרנט לעומת צילום. GIF מייצג "פורמט מחלף גרפי" ומשתמש באותה דחיסת LZW ללא הפסד בה משתמשים בתמונות TIFF. פעם טכנולוגיה זו הייתה שנויה במחלוקת (בנושאי אכיפת פטנטים) אך הפכה לפורמט מקובל מאז פג תוקף כל הפטנטים.

GIF הוא מטבעו קובץ צבעוני של 8 סיביות, כלומר מוגבל לפלטה של ​​256 צבעים, שאותם ניתן לבחור מדגם הצבעים RGB ולשמור בטבלת צבעי חיפוש (CLUT), או פשוט "טבלת צבעים". עם זאת, יש לוחות צבעים סטנדרטיים, כמו לוח "Safe Internet". הערה חשובה היא שתמונות בגווני אפור הן מטבען פלטה של ​​8 סיביות, ולכן שמירה שלהן כ- GIF היא אידיאלית למדי.

מלבד תמיכה בשקיפות, GIF גם תומך באנימציות, ומגביל כל פריים ל 256 צבעים שנבחרו מראש.

בעוד ש- GIF אינו אובדן כמו JPG, ההמרה לצבע 8 סיביות מעוותת תמונות רבות, תוך שימוש במסנני דיטר כדי למזג אופטי, או "מפוזר", צבעים, בדומה לנקודות רצועה או נקודה. זה יכול לשנות באופן קיצוני תמונה לרעה, או, במקרים מסוימים, להשתמש בה ליצירת אפקט מעניין.

בגלל פורמט זה שאינו מאבד, ניתן להשתמש ב- GIF כדי לשמור על קווים הדוקים על טיפוגרפיה וצורות גיאומטריות, אם כי דברים אלו מתאימים יותר לקבצי גרפיקה וקטוריים כמו SVG או פורמט Adobe Illustrator, AI.

GIF אינו אידיאלי לצילום מודרני וגם לא לאחסון תמונות. בגדלים קטנים עם טבלאות צבע מוגבלות מאוד, תמונות GIF יכולות להיות קטנות יותר מקבצי JPG. אך לכל היותר בגדלים רגילים, דחיסת JPG תיצור תמונה קטנה יותר. הם מיושנים במידה רבה, שימושיים רק ליצירת תינוקות רוקדים או לעיתים ליצור שקיפות גסה.

PNG (גרפיקה ברשת ניידת)

PNG מייצג גרפיקה ברשת ניידת (או, תלוי את מי שואלים, את "PNG-Not-GIF" הרקורסיבי). היא פותחה כחלופה פתוחה ל- GIF, שהשתמשה באלגוריתם הדחיסה הקנייני של LZW שנדון קודם לכן. PNG הוא סוג קובץ מצוין עבור גרפיקה באינטרנט, מכיוון שהוא תומך בשקיפות בדפדפנים עם אלגנטיות שאין ל- GIF. שימו לב כיצד הצבע השקוף משתנה ומשתלב עם הרקע. לחץ לחיצה ימנית על התמונה כדי לראות. זו למעשה תמונה אחת שנמצאת על ארבעה צבעי רקע שונים.

PNG תומך בצבע 8 סיביות כמו GIF, אך תומך גם ב- RGB צבעוני 24 סיביות, כמו ש- JPG עושה. הם גם קבצים שאינם אבודים, הדוחסים תמונות צילום מבלי להשפיל את איכות התמונה. PNG נוטה להיות הגדול מבין שלושת סוגי הקבצים ואינו נתמך על ידי חלק מהדפדפנים (בדרך כלל ישנים יותר).

בנוסף להיותו פורמט מצוין לשקיפות, האופי הלא מאבד של PNG 24 סיביות הוא אידיאלי עבור תוכנת צילום מסך, המאפשר פיקסל להעתקת פיקסל של סביבת שולחן העבודה שלך.

באיזה שימוש?

משמאל לימין, קבצים אלה הם: JPG דחוס 24 סיביות, GIF 8 סיביות, PNG 8 סיביות, JPG באיכות 24 סיביות ו- PNG 24 סיביות. שים לב שגדלי הקבצים גדלים באותו כיוון.

PNG הוא סוג התמונה הגדול ביותר עבור תמונות גדולות יותר, המכיל לעתים קרובות מידע שעשוי להיות שימושי או לא, בהתאם לצרכים שלך. 8 סיביות PNG היא אפשרות, אך GIF קטן יותר. אין אפשרויות אופטימליות לצילום, מכיוון ש- JPG קטן בהרבה מ- PNG ללא אובדן עם אובדן מינימלי של איכות. ולאחסון קבצים ברזולוציה גבוהה, JPG נדחס לפרופורציות זעירות, כאשר אובדן האיכות נראה רק בבדיקה מקרוב.

בקצרה:

  • PNG הוא אפשרות טובה לשקיפות ולקבצים קטנים יותר ולא אובדן. קבצים גדולים יותר, לא כל כך הרבה, אלא אם כן אתה דורש תמונות שאינן מאבדות.
  • GIF הוא בעיקר חידוש ושימושי רק לאנימציה, אך יכול לייצר תמונות קטנות של 8 סיביות.
  • JPG הוא עדיין המלך לצילומים ותמונות דומות לתמונות באינטרנט, אך היזהר מכיוון שהקובץ שלך יכול להתדרדר בכל שמירה.

תמונה של Keizersgracht, באמסטרדם על ידי Massimo Catarinella דרך ויקיפדיה , שוחררה ברישיון Creative Commons . תמונות נגזרות זמינות באותו רישיון. לא אכפת לי לדעת מי יצר את התינוק הרוקד.