אזהרה: כל אחד יכול לשחזר קבצים שנמחקו מכונני ה- USB וכונני ה- SSD החיצוניים שלך

חוכמה נפוצה היא שלא ניתן לשחזר קבצים שנמחקו ממדיה של מצב מוצק, רק מכוננים קשיחים מכניים מסורתיים. אך זה חל רק על כוננים פנימיים - כונני הבזק מסוג USB וכונני מצב מוצק חיצוני פגיעים להתקפות שחזור קבצים.

מצד אחד, אלה יכולות להיות חדשות טובות - אתה יכול לשחזר קבצים שמחקת בטעות מכוננים כאלה. מצד שני, אנשים אחרים יכולים לשחזר את הנתונים הרגישים שנמחקו אם הם מקבלים גישה לכוננים האלה.

מדוע אינך יכול לשחזר קבצים שנמחקו מכונני מצב מוצק פנימי

קשורים: מדוע ניתן לשחזר קבצים שנמחקו וכיצד ניתן למנוע זאת

הסיבה שבגללה ניתן לשחזר קבצים שנמחקו מכוננים קשיחים מכניים מסורתיים ופנימיים היא פשוטה. כאשר אתה מוחק קובץ בכוננים המסורתיים האלה, הקובץ לא נמחק למעשה. במקום זאת, הנתונים שלו נשארים בכונן הדיסק הקשיח ומסומנים כלא חשובים. מערכת ההפעלה שלך תעבור להחליף מגזרים אלה בכל פעם שהיא זקוקה ליותר מקום. אין סיבה לרוקן את הסקטורים באופן מיידי - זה רק יגרום לתהליך מחיקת הקובץ להימשך זמן רב הרבה יותר. מהר באותה מידה להחליף מגזר משומש כמו להחליף מגזר ריק. מכיוון שחתיכות של קבצים שנמחקו יושבות מסביב, כלי תוכנה יכולים לסרוק את שטח הכונן שאינו בשימוש ולשחזר כל דבר שטרם הוחלף.

כונני מצב מוצק עובדים בצורה שונה. לפני שניתן יהיה לכתוב נתונים כלשהם לתא זיכרון פלאש, ראשית יש לנקות את התא. כוננים חדשים מתרוקנים, כך שהכתיבה אליהם היא מהירה ככל האפשר. בכונן מלא עם פיסות קבצים שנמחקו מונחות סביב, תהליך הכתיבה לכונן איטי יותר מכיוון שיש תחילה לרוקן כל תא לפני שניתן יהיה לכתוב אותו. אך המשמעות היא שכונני מצב מוצק נטו להאט עם הזמן. TRIM הוצג כדי לתקן זאת. כאשר מערכת ההפעלה שלך מוחקת קובץ מכונן מצב מוצק פנימי, היא שולחת את הפקודה TRIM והכונן מנקה מייד את המגזרים האלה. זה מזרז את תהליך הכתיבה למגזרים בעתיד ויש לו יתרון לוואי בכך שלא ניתן כמעט לשחזר קבצים שנמחקו מכונן מצב מוצק פנימי.

TRIM עובד רק בכוננים פנימיים

הידע הנפוץ הוא שלא ניתן לשחזר קבצים שנמחקו מכונני מצב מוצק. אבל זה לא בסדר מכיוון שיש כאן תפיסה גדולה: TRIM נתמך רק בכוננים פנימיים. TRIM אינו נתמך באמצעות ממשקי USB או FireWire. במילים אחרות, כאשר אתה מוחק קובץ מכונן הבזק מסוג USB, מכונן מצב מוצק חיצוני, מכרטיס SD או מסוג אחר של זיכרון מצב מוצק, הקבצים שנמחקו יושבים בזיכרון וניתן לשחזור.

מבחינה מעשית, פירוש הדבר שכוננים חיצוניים אלה פגיעים לא פחות לשחזור קבצים כמו כוננים מגנטיים מסורתיים. למעשה, הם פגיעים עוד יותר מכיוון שקל יותר לתפוס מקל USB או כונן פנימי. אתה יכול להשאיר אותם יושבים, לתת לאנשים לשאול אותם או למסור אותם כשתסיים איתם.

תראה בעצמך

קשורים: כיצד לשחזר קובץ שנמחק: המדריך האולטימטיבי

לא רק לקחת את המילה שלנו. אתה יכול לבדוק זאת בעצמך. תפוס כונן הבזק מסוג USB, חבר אותו למחשב והעתק אליו קובץ. מחק את הקובץ מכונן ה- USB ואז הפעל תוכנית לשחזור קבצים - אנו משתמשים ב- Recuva החינמי של Piriform כאן. סרוק את הכונן עם תוכנית שחזור הקבצים שלך והוא יראה את הקובץ שנמחק ויאפשר לך לשחזר אותו.

Recuva מצא את הקובץ שמחקנו בחיפוש מהיר.

פורמטים מהירים לא יעזרו

אתה עשוי לחשוב שעיצוב הכונן יכול לעזור. עיצוב ימחק את כל הקבצים בכונן וייצור מערכת קבצים FAT32 חדשה.

כדי לבדוק זאת, עיצבנו את הכונן ב- Windows כשהאפשרות ברירת מחדל "פורמט מהיר" מופעלת. Recuva לא הצליח למצוא קבצים שנמחקו עם הסריקה המהירה הרגילה, וזה שיפור. "סריקה עמוקה" ארוכה יותר מצאה מגוון קבצים שנמחקו אחרים שהיו קיימים לפני עיצוב הכונן. פורמט מהיר לא ימחה את הכונן שלך.

לאחר מכן ניסינו לבצע פעולת עיצוב ארוכה יותר על ידי ביטול הסימון של האפשרות "פורמט מהיר". Recuva לא הצליח למצוא קבצים שנמחקו לאחר מכן. אם ברצונך להבטיח שאיש לא יוכל לשחזר קבצים שנמחקו מהכונן שלך, הקפד לבטל את הסימון של האפשרות "פורמט מהיר" בעת עיצוב הכונן.

כדי לעצב כונן, לחץ עליו לחיצה ימנית בסייר Windows או בסייר הקבצים ובחר באפשרות עיצוב. אתה לא צריך לעשות זאת בכל פעם שאתה מוחק קובץ, מכיוון שהוא יוסיף כתובות נוספות לכונן שלך ויקטין את חיי זיכרון הפלאש שלו.

כיצד להבטיח שלא ניתן לשחזר קבצים שנמחקו

קשורים: כיצד לאבטח קבצים רגישים במחשב שלך באמצעות VeraCrypt

אתה יכול להשתמש בפתרון הצפנה כמו TrueCrypt חוצה פלטפורמות, BitLocker To של מיקרוסופט, תכונת ההצפנה המובנית ב- Mac OS X או תכונות ההצפנה של כונן ה- USB של לינוקס כדי להצפין את הכונן במקום זאת. אנשים לא יוכלו לשחזר קבצים שנמחקו ללא מפתח ההצפנה שלך, ולכן זה מגן על כל הקבצים בכונן שלך - נמחקים ואחרים.

זה כמובן חשוב רק אם יש לך קבצים רגישים בכונן שלך. אם יש לך החזרי מס או מידע עסקי בכונן, אתה כנראה רוצה להגן עליו. מצד שני, אם אתה רק משתמש בכונן USB לנתונים פחות רגישים - אולי אתה מעביר קבצי וידאו מהמחשב שלך למרכז הבידור הביתי שלך - אתה לא צריך לדאוג כל כך הרבה.

TRIM היא תכונה המסייעת לך להפיק את הביצועים הטובים ביותר מכונני ה- solid-state הפנימיים שלך. זה לא נועד כתכונת אבטחה, אך אנשים רבים קיבלו את זה מובן מאליו שכל זיכרון ההבזק של מצב מוצק עובד זהה. זה לא - כוננים חיצוניים עדיין יכולים לשחזר מהם קבצים. הקפד לקחת זאת בחשבון בעת ​​השלכת כוננים ולעקוב אחר הנתונים הרגישים שלך.