מדוע אני עדיין משתמש במקלדת IBM דגם M בת 34 שנה

בעולם בו הטכנולוגיה המשתנה במהירות מרגישה יותר ויותר חד פעמית, דבר אחד נשאר קבוע בהגדרת המחשב שלי: המקלדת המשופרת שלי עם IBM IBM בת 101 המקשים, בת 34, הידועה בכינויו דגם M. לכן אני לעולם לא אוותר על הקליק שלה מקשים ופריסה אידיאלית.

מקורות הדגם מ

המחשב האישי של IBM הגיע עם מקלדת 83 מקשים (הידועה בכינויו "דגם F"). הסוקרים בדרך כלל התפעלו מכך, אך חלקם מתחו ביקורת על אלמנטים בפריסתו ועל כמה צורות מפתח מביכות. אחרת, זו הייתה חיה של יחידה - כבדה ועמידה, עם עיצוב מתג מפתחות קפיץ הנמתח שהעניק לה תחושה תעשייתית.

לפני שנים קיימתי שיחת דוא"ל עם דייוויד בראדלי הוותיק של יבמ, שעבד על המחשב המקורי של IBM. הוא אמר לי שבין השנים 1983-1984 הרכיבה יבמ צוות משימה בן 10 אנשים כדי להתמודד עם הביקורת על המקלדת המקורית, כדי שיוכלו לייצר תחליף טוב בהרבה. הם שקלו מחקרי שימושיות, ארגונומיה ומשוב צרכנים. הם בדקו גם עיצובים פופולריים של מתחרים, כמו ה- DEC LK201, מקלדת מסוף הפופולארית לפריסת מקשי החץ הפוכה.

התוצאה הייתה מקלדת ה- IBM המשופרת עם 101 המקשים. זה שוחרר לראשונה למסוף בשנת 1985, ולמכונות PC XT ו- AT בשנת 1986. כאשר רוב האנשים מתייחסים ל"מודל M ", הם בדרך כלל מדברים על מקלדת זו, אם כי היא מתייחסת טכנית למשפחת מוצרים עם מאפיינים דומים. .

דגם M היה חדשני מכיוון שהוא הפריד את פריסתו לארבעה אזורים נפרדים: הקלדה, לוח מקשים, בקרת סמן / מסך ומפתחות פונקציה. זה הוסיף מקשי Alt ו- Ctrl משני הצדדים ושני מקשי Fn נוספים. במספר מקשים היו אזורי שביתה מוגדלים, ומפתח Esc (כפתור "Back / Quit" באותם הימים) היה מבודד יותר כדי למנוע מאנשים להכות בו בטעות.

המקלדת המשופרת של יבמ הייתה גם חסכונית יותר מהדגם הקודם F. חלקי מתכת רבים הוחלפו בפלסטיק, ויריעה ממברנה מתחת לקפיצי האגירה החליפה מתגים קיבוליים.

אין פירוש הדבר שחיסכון זה הועבר לצרכן. בשנת 1986 עלה המקלדת המשופרת של יבמ 295 דולר, שהם שווה ערך לכ- 695 דולר כיום. זה איזה בצק רציני - אבל קיבלת מקלדת רצינית.

איך התחברתי לדגם מ '

בתחילת שנות התשעים השתמשתי במקלדת Fujitsu עם פריסה משופרת של 101 מקשים עבור BBSing. מצאתי שאני יכול להקליד בה בערך 50 אחוז מהר יותר מאשר מקלדות עם פריסות אחרות. ואז, הגיעו התקופות החשוכות. שפכתי כל כך הרבה סודה על הפוג'יטסו שלי, שבסופו של דבר זה נשבר. בעשור הקרוב בערך השתמשתי במקלדות הזולות שהגיעו עם שיבוטי המחשב בהם השתמשתי.

בסביבות 2001 קיבלתי את המקלדת הראשונה שלי ב- Model M בחינם בהמפסט המקומי, כאשר ספק נתן לי מחשב IBM של IBM שהוא לא רצה לסחוב למכוניתו. זה נמוג כחלק מהאוסף שלי עד סוף 2006.

כשהתחלתי לכתוב באופן מקצועי, מצאתי את עצמי כמהה למקלדת חסונה יותר עם פריסה מסורתית של 101 מקשים, כמו הפוג'יטסו. הוצאתי את הדגם M מהארון, ובזכות מתאם מחברי מקלדת AT-to-PS / 2 יכולתי להשתמש בו במחשב המודרני שלי. אני בטח אהבתי את זה, כי הפרדתי את זה ל- PC World בשנת 2008, ומאז לא שתקתי עם זה.

מדוע אני עדיין משתמש במודל M

אז כן, אני עדיין משתמש במקלדת ה- Model M הראשונה שלי, שנבנתה ב -13 באוגוסט 1986 כל יום. לעזאזל, אני משתמש בזה עכשיו. השתמשתי במאות מקלדות אחרות במהלך 30 השנים האחרונות, אך, מסיבות רבות, אני כל הזמן חוזר לזה. אסביר מדוע.

המערך

הייתי טוען שלמקלדת IBM המשופרת של 101 המקשים יש פריסת מקלדת המחשב האידיאלית. זה היה מחקה באופן נרחב, כך שכמעט כולם מכירים אותו. אחרי שהשתמשתי בו יותר מ -25 שנה, אני יודע בדיוק היכן הכל נמצא מבלי להסתכל למטה.

יש המבקרים את מיקומו של מקש Caps Lock בפריסה המשופרת וטוענים כי Ctrl צריך להיות במקום, כפי שהיה בפריסות קודמות. אני יכול להבין זאת, אבל לא התקשיתי ללחוץ על Ctrl בכל פעם שאני צריך את זה.

יש לו בדיוק את מספר המקשים הנכון

הייתה תקופה שבה כל מקש נוסף על תקן 101 המקשים (בכל מקרה במקלדות אמריקאיות) דרש מנהג מיוחד להשתמש כראוי. לכן, כברירת מחדל, כל מפתח שלא היה בדגם M היה מעצבן.

חלק מהמקלדות כללו מקשים לניווט קדימה ואחורה, בקרת עוצמת קול ועוד. למרבה המזל, הימים האלה נעלמו בעיקר בזכות תקן ה- USB HID. זה גרם לחלק מאותם מקשים נוספים להיות אוניברסליים במערכות הפעלה מודרניות.

אני מעדיף את המינימליזם של המודל מ '. הייתי פתח מפתח נגד חלונות במשך 26 שנה. לא אהבתי את זה בעיקר כי זה הפריע לפריסת המקלדת המוכרת בה השתמשתי בזמן ששיחקתי במשחקי MS-DOS כמו Doom and Blood בשנות התשעים.

היום אני מביא את היתרונות של קיצורי המקשים של Windows (התינוק עולה על מחשב נייד). אני עדיין לא אוהב שמפתח Windows תקוע בין Ctrl ו- Alt. אני שמח שזה לא נמצא במודל M שלי, אבל אני עשוי להתנסות במיפוי למפתח שמשמש לעתים רחוקות.

זה נשמע ומרגיש מספק

אם השתמשת אי פעם במכונת כתיבה חשמלית, תבין את המשוב המישוטי והשמיעתי של דגם M. בכל פעם שלחצת על מקש במכשיר IBM סלקטריק, שמעת נקישה כשכדור הסוג פגע בנייר. המומנטום של התנועה המכנית המהירה רטט את המכונה כולה.

הרוטב הסודי בכל מקלדת דגם M הוא מנגנון הנקרא מפעיל קפיץ נוקש. כל מקש דוחס קפיץ זעיר עד שלפתע הוא מצמיד את צדו של הגליל, ומפיק צליל "קליק". הקפיץ דוחף גם נדנדה זעירה מסתובבת מתחת לכל מקש שרושם את לחיצת המקשים על קרום שמתחת.

הודות למעיינות הנמרצים, אתה תמיד יודע מתי לחצת על מקש. בגלל האיכות הגבוהה שלו, אתה יודע גם שהמחשב רשם את המפתח. אי אפשר לומר את אותו הדבר לגבי מקלדות זולות של כיפת גומי.

כתוצאה מכך, המודל M רועש מפורסם. כל לחיצה על מקש מייצרת שני לחיצות, כך שזה כמעט נשמע כאילו אתה מקליד במהירות כפולה מהמהירות האמיתית שלך. אם אי פעם אני מקליד בזמן שאני בשיחת טלפון, האדם בצד השני בדרך כלל משתתק ואז אומר משהו כמו, “פרה קדושה! מה זה היה?!"

זה עמיד

שוב, המודל M שלי הוא בן 34. השתמשתי בו כמעט ללא הפסקה במשך 14 שנים. זה עדיין מתפקד בדיוק כמו מקלדת חדשה לגמרי. אין הקשות לא רשומות, מקשי מקשים שבורים או אותיות שחוקות. השווה זאת למקלדות כיפת גומי זולות. הם מתפרקים אחרי כמה שנים של שימוש כבד.

זה נשאר Put

מקלדת המודל M שלי שוקלת יותר מחמישה קילו בגלל לוח הפלדה שבתוכה, שעלול להפסיק כדור קליבר קטן. הפלסטיק עבה, מחוספס, ולמרות גילו המתקדם, עדיין אין בו סדקים. זה נשאר בדיוק איפה ששמתי אותו ולא זז בזמן שאני מקליד.

זה גמיש

דגמים מוקדמים רבים של מקלדת Model M כוללים מחבר כבלים מודולרי. זה איפשר לך להחליף את הכבל אם הוא נשבר, או להחליף AT עם כבל מחבר PS / 2. כמו כן, דגם Ms רבים כלל מקשים נשלפים משני חלקים. זה הפך את המפתחות לסידור מחדש קל אם תרצה. קל להחליף מקש פגום (שהיה נדיר) היה קל להחלפה אם היו לך החלקים ממקלדת התורם.

זה אופנתי מינימלי

העיצוב של דגם M מאופק וקלאסי. אין לוגו צעקני, עיצוב תעשייתי זוויתי נקי או נוריות RGB מסנוורות כדי לצבוט. מבחינה ויזואלית זה בדיוק מה שהוא אמור להיות: מקלדת.

זה כמו חבר ותיק

כשהטכנולוגיה משתנה כל כך מהר כל הזמן, זה מנחם לדעת שחתיכת היסטוריה של IBM עדיין שימושית כשאני מכסחת במצעד בלתי פוסק של מחשבים אישיים מהירים יותר.

אני נהנה מהאופי הייחודי של המקלדת הספציפית הזו ומתגאה באומנותה.

אתה יכול להשיג אחד גם

אם אתה רוצה לנסות דגם M, ישנן דרכים שונות לעשות זאת. אתה יכול להשיג אחד כזה ב- eBay, או לחפש אחר במכירות בחצר, בשוק הפשפשים או בחנויות יד שניה. אתרים כמו ClickyKeyboards מציעים דגמים משופצים. אתה יכול גם לקנות צאצא מודרני של דגם M מבית יוניקומפ.

מקלדות דגם M שיוצרו בעידן PS / 2 אינן נדירות במיוחד - יש הערכות שאומרות כי למעלה מ -10 מיליון יוצרו. לכן, רבים מהם עדיין צפים, ככל הנראה בארונות, בעליית גג, במוסכים ובמרתפים.

למעשה, אם לבכם מכוון למודל וינטאג ', הייתי מציע לשאול בין חברים וקרובים. אם יש להם מחשב מותג של IBM מאמצע שנות השמונים עד סוף שנות ה -90, רוב הסיכויים שיש להם גם מקלדת דגם M. אפו להם כמה עוגיות ושאלו כלאחר יד על כך בפעם הבאה שתעצרו.

כיצד לחבר דגם M למחשב PC מודרני או ל- Mac


כדי לחבר דגם M למחשב PC או Mac מודרני, תזדקק למתאם שתוכל לחבר לכל כבל וינטאג '(PC AT או PS / 2) שיש לך ביציאת USB. בדרך כלל ניתן להשיג פתרונות PS / 2 ל- USB באמזון במחירים של 5 עד 7 דולר שעובדים טוב, אך יכולים להיות תקפים מדי פעם.

תוכל גם למצוא מתאם מיוחד יותר, כמו מודל AT ל- USB זה שתוכנן על ידי חובבים, תמורת כ 40 $ ב- eBay. אפשר גם לקנות כבל עם ממיר USB משולב המתחבר ישירות ליציאת ה- SDL המודולרית של דגם M אם בגב שלך.

עם הממירים האלה, דגם M מתנהג כמו מכשיר מקלדת USB מסוג Plug-and-Play תואם לתקנים. זה אומר שאתה יכול להשתמש בו עם Windows, macOS ו- Linux (או אפילו Haiku אם אתה מרגיש שמץ). יש אנשים שאפילו מחברים אותם לאייפד שלהם.

פתרון דילמת מפתח Windows

אם אתה אוהב את מקש Windows ודואג שאתה עלול לפספס אותו בעת שימוש בדגם M וינטאג ', אז אל תפחד. ניתן למפות את מקש Windows למפתח אחר שתשתמש בו לעתים רחוקות, כגון Caps Lock או Alt Right. ישנן וריאציות מודרניות למקלדת Model M הכוללות מפתח Windows מתוצרת Unicomp.

כמו כן, אם אתה אוהב לחצני בקרת עוצמת קול, ייתכן שניתן למפות את אלה לנעילת גלילה ולהשהה במודל M. (אני הולך להתנסות ברעיון הזה בקרוב.)

הודות למחזורי השדרוג המואצים בטכנולוגיית המחשבים, קיימת טעות נפוצה שטכנולוגיית המחשבים הישנה תמיד מיושנת כברירת מחדל. עם זאת, בזכות מודל M אנו יודעים שזה פשוט לא נכון. אני חושד שהקלדנים הבחינים בכל מקום ייהנו ממקלדות Model M לעשרות שנים קדימה. הקלדה מאושרת!