כיצד להשתמש בשחזור המערכת ב- Windows 7, 8 ו- 10

שחזור המערכת הוא תכונה של Windows שיכולה לעזור לתקן סוגים מסוימים של קריסות ובעיות מחשב אחרות. כך זה עובד, כיצד להגדיר אותו וכיצד להשתמש בו כאשר הדברים משתבשים.

אנו נשתמש ב- Windows 10 במאמר זה, אך שחזור המערכת קיים זמן רב - ועובד בערך באותה צורה בכל גרסה של Windows. ההוראות כאן טובות עבור Windows 7, 8 ו- 10, ותיתקל בהבדלים קלים בלבד במהלך התהליך.

מהי שחזור המערכת?

כשמשהו משתבש במערכת שלך כתוצאה מתוכנה גרועה - אולי יישום שהתקנת, או מנהל התקן ששבר משהו חשוב - זה יכול להיות קשה לתקן. שחזור המערכת מאפשר לך להחזיר את התקנת Windows שלך למצב העבודה האחרון שלה.

היא עושה זאת על ידי יצירת "נקודות שחזור" כל כמה זמן. נקודות שחזור הן תמונות של קבצי מערכת Windows שלך, קבצי תוכנית מסוימים, הגדרות רישום ומנהלי התקן לחומרה. אתה יכול ליצור נקודת שחזור בכל עת, אם כי Windows יוצר באופן אוטומטי נקודת שחזור פעם בשבוע. זה גם יוצר נקודת שחזור ממש לפני אירוע מערכת מרכזי, כמו התקנת מנהל התקן חדש, אפליקציה או הפעלת עדכון Windows.

ואז, אם משהו משתבש, אתה יכול להפעיל את שחזור המערכת ולהפנות אותו לנקודת שחזור לאחרונה. זה יחזיר את הגדרות המערכת, הקבצים והמנהלי ההתקן האלה, ויחזיר את מערכת Windows הבסיסית שלך למצב קודם.

זה יכול להיות מאוד שימושי בעת פתרון בעיות מסוגים מסוימים. לדוגמה, אם אתה מתקין מנהל התקן שהופך את המחשב שלך לא יציב, תרצה להסיר את ההתקנה של מנהל ההתקן הזה. עם זאת, במקרים מסוימים יתכן והנהג לא מסיר התקנה כראוי, או שהוא עלול לפגוע בקבצי המערכת בעת הסרת ההתקנה שלו. אם אתה משתמש בשחזור המערכת ובוחר נקודת שחזור שנוצרה לפני שהתקנת את מנהל ההתקן, הדבר יכול להחזיר את קבצי המערכת שלך למצב הקודם לפני שהתרחשה בעיה כלשהי.

שחזור Windows יכול גם להיות מאוד שימושי לביטול הנזק שנגרם על ידי אפליקציה שלא מתנהגת או עדכון של Windows. לפעמים יישומים ועדכונים עלולים לגרום לבעיות באפליקציות אחרות או אפילו ברכיבי מערכת ופשוט הסרת ההתקנה של האפליקציה עשויה לא להפוך את הנזק. שחזור לנקודה לפני התקנת האפליקציה, עם זאת, יכול לעתים קרובות לנקות את הבעיה.

כיצד השימוש בשחזור המערכת משפיע על הקבצים האישיים שלי?

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

שחזור המערכת שונה מביצוע גיבויים - זה עובד באופן ספציפי על מערכת Windows הבסיסית, ולא על כל מה שנמצא בכונן הקשיח. ככזה, שחזור המערכת אינו שומר עותקים ישנים של הקבצים האישיים שלך כחלק מתמונת המצב שלו. זה גם לא ימחק או יחליף את כל הקבצים האישיים שלך בעת ביצוע שחזור. אז אל תסמוך על שחזור המערכת כפועל כמו גיבוי. לא לשם כך הוא מיועד. תמיד צריך שיהיה לך נוהל גיבוי טוב לכל הקבצים האישיים שלך.

כיצד השימוש בשחזור המערכת משפיע על האפליקציות שלי?

כשאתה משחזר את המחשב לנקודת שחזור קודמת, כל יישום שהתקנת לאחר אותה נקודה יוסר מההסרה. יישומים שהותקנו כאשר נוצרה נקודת שחזור זו עדיין יהיו במקום. אפליקציות שהתקנת לאחר ביצוע נקודת השחזור תשוחזרו, אך עם אזהרה גדולה מאוד. מכיוון ששחזור המערכת משחזר רק סוגים מסוימים של קבצים, תוכניות שמשוחזרות לעיתים קרובות לא יעבדו - או לפחות, יעבדו כראוי עד שתפעיל מחדש את מתקיןיהם.

Windows אכן מאפשר לך לראות אילו תוכניות יושפעו כשתעבור את התהליך, אך מומלץ לשחזר לנקודת השחזור האחרונה שאפשר כדי למזער בעיות באפליקציות. זה רעיון טוב ליצור נקודות שחזור ידניות לפני שתבצע התקנות גדולות או שינויים בהגדרות, כדי שתדע שתוכל לחזור לנקודת שחזור עדכנית מאוד אם תצטרך.

האם שחזור המערכת יכול להסיר וירוסים או תוכנות זדוניות אחרות?

קשורים: מהו האנטי-וירוס הטוב ביותר עבור Windows 10? (האם Windows Defender מספיק טוב?)

שחזור המערכת אינו פיתרון טוב להסרת וירוסים או תוכנות זדוניות אחרות. מכיוון שתוכנה זדונית קבורה בדרך כלל בכל מיני מקומות במערכת, אינך יכול להסתמך על שחזור המערכת שיוכל להשמיד את כל חלקי התוכנה הזדונית. במקום זאת, עליכם להסתמך על סורק וירוסים איכותי שתעדכן.

כיצד להפעיל שחזור מערכת

עבור אנשים רבים, הגנת שחזור המערכת מופעלת כברירת מחדל עבור כונן המערכת הראשי שלך (C :) ולא כוננים אחרים במחשב שלך. עבור אחרים, שחזור המערכת אינו מופעל כברירת מחדל עבור כוננים כלשהם. נכון לעכשיו, אין הסכמה מדוע זה קורה. זה לא נראה קשור לשאלה אם Windows הותקן טרי או שודרג, כמה שטח דיסק יש לך, איזה סוג כוננים יש לך או כל דבר אחר שנוכל להבין.

אם אתה רוצה להיות מוגן על ידי שחזור המערכת, עליך להפעיל אותו באופן מוחלט לפחות לכונן המערכת שלך. ברוב המקרים זה כל מה שאתה צריך, שכן כל הדברים ששחזור המערכת מגן נוטים להיות ממוקמים על כונן המערכת בכל מקרה. אם ברצונך להפעיל הגנה על שחזור המערכת עבור כוננים אחרים - נניח, למשל, התקנת תוכניות מסוימות בכונן אחר - תוכל לעשות זאת גם.

כדי לוודא ששחזור המערכת מופעל - וכדי לאפשר זאת עבור כוננים ספציפיים - הקש על התחל, הקלד "שחזר", ואז לחץ על "צור נקודת שחזור". אל תדאג. זה לא באמת יוצר נקודת שחזור; זה פשוט פותח את תיבת הדו-שיח בה תוכל להגיע לכל האפשרויות לשחזור המערכת.

בכרטיסייה "הגנת מערכת", בסעיף "הגדרות הגנה", תראה את הכוננים הזמינים במחשב שלך והאם הגנה מופעלת עבור כל כונן. להפעלת ההגנה, בחר כונן ברשימה ולחץ על כפתור "הגדר".

(במקרה שלנו, שחזור המערכת כבר הופעל עבור כונן C: שלנו. אם הוא לא נמצא במערכת שלך, זה הכונן הראשון שכנראה תרצה לאפשר לו.)

בתיבת הדו-שיח "הגנת מערכת" שנפתחת, לחץ על האפשרות "הפעל הגנת מערכת", התאם את המחוון "שימוש מקסימלי" לכמות שטח הכונן הקשיח שברצונך שחזור המערכת יוכל להשתמש בו, ואז לחץ על "אישור. ”

לאחר מכן תוכל ללחוץ שוב על "אישור" כדי לצאת מתיבת הדו-שיח מאפייני מערכת. רק שים לב שכאשר Windows יוצר נקודת שחזור (או שאתה יוצר נקודה באופן ידני), שחזור המערכת ייצור נקודת שחזור בכל הכוננים שבהם מופעלת הגנת המערכת.

כיצד ליצור נקודת שחזור

כפי שהזכרנו קודם, שחזור המערכת יוצר אוטומטית נקודות שחזור בשבוע ובכל פעם שמתרחש אירוע מרכזי כמו יישום או התקנת מנהל התקן. תוכל גם ליצור נקודת שחזור בעצמך מתי שתרצה. לחץ על התחל, הקלד "שחזר" ולאחר מכן לחץ על "צור נקודת שחזור". בכרטיסייה "הגנת מערכת", לחץ על כפתור "צור".

הקלד תיאור לנקודת השחזור שלך שיעזור לך לזכור מדוע יצרת אותה ואז לחץ על "צור".

זה יכול לקחת 30 שניות בערך כדי ליצור נקודת שחזור, ושחזור המערכת יידע אותך מתי זה יסתיים. לחץ על "סגור".

כיצד לשחזר את המערכת לנקודת שחזור קודמת

אוקיי, אז הפעלת את 'שחזור המערכת', ושקדחת על יצירת נקודות שחזור בכל פעם שאתה מתעסק עם המערכת שלך. ואז, יום גורלי אחד, הבלתי נמנע קורה - משהו משתבש עם המערכת שלך, ואתה רוצה לשחזר לנקודת שחזור קודמת.

תתחיל את תהליך השחזור מאותה לשונית "הגנת מערכת" בה אתה מגדיר את אפשרויות שחזור המערכת. לחץ על התחל, הקלד "שחזר" ולאחר מכן לחץ על "צור נקודת שחזור". בכרטיסייה "הגנת מערכת", לחץ על כפתור "שחזור מערכת".

דף הפתיחה של אשף שחזור המערכת רק נותן תיאור קצר של התהליך. לחץ על "הבא" כדי להמשיך.

העמוד הבא מציג את נקודות השחזור הזמינות. כברירת מחדל, הדבר היחיד שמוצג יהיה כנראה נקודת השחזור השבועית האוטומטית וכל נקודות שחזור ידניות שיצרת. בחר באפשרות "הצג עוד נקודות שחזור" כדי לראות נקודות שחזור אוטומטיות שנוצרו לפני התקנת אפליקציה או מנהל התקן.

בחר את נקודת השחזור הרצויה - זכור, נקודת השחזור האחרונה עובדת היא אידיאלית - ואז לחץ על "סרוק אחר תוכניות מושפעות" כדי שחזור המערכת יזהה תוכניות שיוסרו במהלך התהליך.

שחזור המערכת יציג בפניך שתי רשימות. הרשימה העליונה מציגה תוכניות ומנהלי התקנים שיימחקו אם תחזיר את Windows לנקודת השחזור שנבחרה. הרשימה התחתונה מציגה תוכניות ומנהלי התקנים שעשויים לשחזר בתהליך. שוב, אפילו תוכניות ומנהלי התקנים שמשוחזרים עשויים שלא לתפקד כראוי עד שתבצע התקנה מחדש מלאה.

כשתהיה מוכן לשחזור, לחץ על נקודת השחזור שבה ברצונך להשתמש ואז לחץ על הבא. שים לב שאתה יכול לדלג על שלב הסריקה ופשוט ללחוץ על הבא בכל מקרה, אבל תמיד טוב לראות אילו אפליקציות יושפעו לפני שתתחיל בתהליך.

לאחר מכן, תתבקש לאשר את השחזור. ודא שבחרת את נקודת השחזור הנכונה ולחץ על "סיום".

שחזור המערכת מודיע לך שברגע שהוא מתחיל, לא ניתן להפריע לתהליך השחזור. לחץ על "כן" כדי להתחיל.

Windows יפעיל מחדש את המחשב ויתחיל בתהליך השחזור. יכול לעבור זמן מה עד שחזרת המערכת מחזירה את כל הקבצים לאותם - מתכננת למשך 15 דקות לפחות, אולי יותר - אך כאשר המחשב יעלה בחזרה, תרוץ בנקודת השחזור שבחרת. הגיע הזמן לבדוק אם זה פתר את כל הבעיות שהיו לך. וזכור כי שחזור המערכת יוצר נקודת שחזור נוספת ממש לפני ביצוע תהליך השחזור, כך שתמיד תוכל לבטל את פעולותיך על ידי ביצוע אותו תהליך ובחירת נקודת השחזור החדשה.

דרכים אחרות בהן ניתן לפתור בעיות מערכת

אם שחזור המערכת לא פותר את הבעיה שלך, ישנן דרכים אחרות בהן תוכל לטפל בכמה מהבעיות שחזור המערכת נועד לפתור.

אם הבעיה נגרמה על ידי עדכון עדכני, אתה יכול להסתכל על הסרת ההתקנה של Windows Update או על מנת לחזור ל"בנייה "קודמת של Windows 10. פעולה זו אמורה לפתור בעיות שעלולות להתרחש עקב Windows Update ובעיות עם החומרה והתוכנה הספציפיים שלך.

קשורים: כיצד להחזיר את המבנים ולהסיר התקנה של עדכונים ב- Windows 10

אם אתה סבור שקבצי המערכת שלך פגומים - או שאתה רק רוצה לבדוק - אתה יכול לנסות להשתמש בבודק קבצי המערכת כדי לסרוק ולתקן קבצי מערכת פגומים.

אם התקנת עדכון או מנהל התקן חומרה והבעיה התחילה לאחר מכן, באפשרותך להסיר את ההתקנה של מנהל ההתקן או לעדכן ולחסום מהתקנתם אוטומטית שוב.

קשורים: כיצד לבצע אתחול למצב בטוח ב- Windows 10 או 8 (הדרך הקלה)

אם Windows אינו אתחול כראוי ולכן אינך יכול לעשות דבר מכל זה, באפשרותך לבצע אתחול למצב בטוח. אתה יכול גם לבקר במסך "אפשרויות הפעלה מתקדמות" - אלה יופיעו באופן אוטומטי אם Windows 10 לא יכול לאתחל כרגיל - ולהשתמש באפשרויות שם.

מצב בטוח שימושי גם אם מסיבה כלשהי שחזור המערכת אינו מצליח להחזיר את המחשב לנקודת השחזור שנבחרה. אתה יכול לאתחל למצב בטוח ולנסות להפעיל משחזר מערכת שוב משם. אזהרה אחת גדולה, כפי שהקורא סטרספי היה מספיק טוב כדי לציין. כאשר אתה חוזר לנקודת שחזור ממצב בטוח, שחזור המערכת לא יוצר נקודת שחזור חדשה במהלך התהליך, כלומר אין לך דרך לבטל את השחזור.

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על "אפס את המחשב הזה" ב- Windows 8 ו- 10

ל- Windows 10 יש גם שני כלי שחזור שבהם אתה יכול להשתמש אם כל השאר נכשל. התכונה "אפס את המחשב האישי שלך" יכולה להחזיר את Windows למצב ברירת המחדל של היצרן, או לבצע התקנה נקייה של Windows תוך שמירה על קבצים אישיים שלמים.

שחזור המערכת אינו תרופה לכל דבר, אך הוא יכול לפתור מספר מפתיע של בעיות ולמרבה הצער הונמכו מעט בשנים האחרונות בין כל כלי ההתאוששות האחרים של חלונות. שחזור המערכת כמעט תמיד שווה לנסות לפני שתביא לצעדים דרסטיים יותר.