מה ההבדל בין GPT ו- MBR בעת חלוקת כונן?

הגדר דיסק חדש ב- Windows 10 או 8.1 ותישאל אם ברצונך להשתמש ב- MBR (Master Boot Record) או ב- GPT (טבלת מחיצות GUID). היום אנו מסבירים את ההבדל בין GPT ו- MBR ועוזרים לך לבחור את המתאים למחשב האישי או ל- Mac שלך.

GPT מביא איתו יתרונות רבים, אך MBR הוא עדיין התואם ביותר ועדיין נחוץ במקרים מסוימים. זה לא סטנדרט Windows בלבד, אגב - גם Mac OS X, Linux ומערכות הפעלה אחרות יכולות להשתמש ב- GPT.

GPT, או GUID Partition Table, הוא תקן חדש יותר עם יתרונות רבים כולל תמיכה בכוננים גדולים יותר ונדרש על ידי מחשבים מודרניים ביותר. בחר רק ב- MBR לצורך תאימות אם אתה זקוק לו.

מבנה מחיצה מגדיר כיצד מובנה מידע על המחיצה, היכן המחיצות מתחילות ונגמרות, וגם את הקוד המשמש במהלך ההפעלה אם ניתן לבצע אתחול למחיצה. אם אי פעם חלקת ועיצבת דיסק - או הגדרת מקינטוש לאתחול כפול של Windows - סביר להניח שנאלצת להתמודד עם MBR ו- GPT. GPT הוא התקן החדש ומחליף בהדרגה את ה- MBR.

מה עושים GPT ו- MBR?

עליך לחלק כונן דיסק לפני שתוכל להשתמש בו. MBR (Master Boot Record) ו- GPT (טבלת מחיצות GUID) הן שתי דרכים שונות לאחסון פרטי המחיצה בכונן. מידע זה כולל היכן המחיצות מתחילות ומתחילות, כך שמערכת ההפעלה שלך יודעת אילו מגזרים שייכים לכל מחיצה ואיזו מחיצה ניתנת לאתחול. זו הסיבה שאתה צריך לבחור MBR או GPT לפני שתיצור מחיצות בכונן.

קשורים: מהי המחיצה שמורה למערכת ותוכל למחוק אותה?

המגבלות של MBR

MBR הוצג לראשונה עם IBM PC DOS 2.0 בשנת 1983. זה נקרא Master Boot Record כי ה- MBR הוא תחום אתחול מיוחד שנמצא בתחילת הכונן. מגזר זה מכיל מטעין אתחול עבור מערכת ההפעלה המותקנת ומידע על המחיצות הלוגיות של הכונן. מטעין האתחול הוא מעט קוד קטן שבדרך כלל טוען את מטעין האתחול הגדול יותר ממחיצה אחרת בכונן. אם התקנת את Windows, החלקים הראשוניים של מטעין האתחול של Windows נמצאים כאן - לכן ייתכן שתצטרך לתקן את ה- MBR שלך אם הוא יוחלף ו- Windows לא יופעל. אם התקנת לינוקס, מטעין האתחול של GRUB יהיה בדרך כלל ממוקם ב- MBR.

ל- MBR יש מגבלות. בתור התחלה, MBR עובד רק עם דיסקים בגודל של עד 2 TB. MBR תומך גם בעד ארבע מחיצות ראשוניות - אם אתה רוצה יותר, עליך להפוך אחת מהמחיצות הראשיות שלך ל"מחיצה מורחבת "וליצור מחיצות לוגיות בתוכה. זהו פריצה קטנה ומטופשת ולא אמורה להיות נחוצה.

קשורים: מה ההבדל בין FAT32, exFAT ו- NTFS?

היתרונות של GPT

GPT מייצג GUID Partition Table. זהו תקן חדש שמחליף בהדרגה את ה- MBR. זה קשור ל- UEFI, המחליף את ה- BIOS הישן והמגושם במשהו מודרני יותר. GPT, בתורו, מחליף את מערכת המחיצות הישנה המגושמת של MBR במשהו מודרני יותר. זה נקרא GUID Partition Table כיוון שלכל מחיצה בכונן שלך יש "מזהה ייחודי גלובלי", או GUID - מחרוזת אקראית כל כך ארוכה, שלכל מחיצת GPT עלי אדמות יש כנראה מזהה ייחודי משלה.

GPT אינו סובל ממגבלות ה- MBR. כוננים מבוססי GPT יכולים להיות גדולים בהרבה, עם מגבלות גודל תלויות במערכת ההפעלה ובמערכות הקבצים שלה. GPT מאפשר גם מספר כמעט בלתי מוגבל של מחיצות. שוב, המגבלה כאן תהיה מערכת ההפעלה שלך - Windows מאפשרת עד 128 מחיצות בכונן GPT, ואינך צריך ליצור מחיצה מורחבת כדי לגרום להם לעבוד.

בדיסק MBR, נתוני המחיצה והאתחול נשמרים במקום אחד. אם נתונים אלה מוחלפים או פגומים, אתה בבעיה. לעומת זאת, GPT מאחסן מספר עותקים של נתונים אלה על פני הדיסק, כך שהם חזקים הרבה יותר ויכולים להתאושש אם הנתונים פגומים.

GPT מאחסן גם ערכי בדיקת יתירות מחזורית (CRC) כדי לבדוק שהנתונים שלו שלמים. אם הנתונים פגומים, GPT יכולה להבחין בבעיה ולנסות לשחזר את הנתונים הפגועים ממיקום אחר בדיסק. ל- MBR לא הייתה שום דרך לדעת אם הנתונים שלו פגומים - רק תראה שיש בעיה כשתהליך האתחול נכשל או שמחיצות הכונן שלך נעלמו.

תְאִימוּת

כונני GPT נוטים לכלול "MBR מגן". סוג זה של MBR אומר כי לכונן ה- GPT יש מחיצה אחת המשתרעת על פני הכונן כולו. אם תנסה לנהל דיסק GPT בעזרת כלי ישן שיכול לקרוא רק MBR, הוא יראה מחיצה אחת המשתרעת על פני הכונן כולו. MBR מגן זה מבטיח שהכלים הישנים לא יטעו בכונן GPT עבור כונן לא מחולק ויחליפו את נתוני ה- GPT שלו באמצעות MBR חדש. במילים אחרות, ה- MBR המגן מגן על נתוני ה- GPT מפני מחיקתם.

קשורים: חנון מתחיל: הסבירו מחיצות דיסק קשיח

Windows יכול לאתחל מ- GPT רק במחשבים מבוססי UEFI שמריצים גרסאות 64 סיביות של Windows 10, 8, 7, Vista וגרסאות שרת מתאימות. כל הגרסאות של Windows 10, 8, 7 ו- Vista יכולות לקרוא כונני GPT ולהשתמש בהם לנתונים - הם פשוט לא יכולים לבצע אתחול מהם ללא UEFI.

מערכות הפעלה מודרניות אחרות יכולות גם להשתמש ב- GPT. לינוקס יש תמיכה מובנית ב- GPT. מחשבי מקינטל של אפל של אפל כבר לא משתמשים בתכנית APT של אפל (Apple Partition Table) ומשתמשים ב- GPT במקום.

סביר להניח שתרצה להשתמש ב- GPT בעת הגדרת כונן. זהו תקן מודרני וחזק יותר שכל המחשבים מתקדמים אליו. אם אתה זקוק לתאימות עם מערכות ישנות - למשל, האפשרות לאתחל את Windows מכונן במחשב עם BIOS מסורתי - תצטרך להיצמד ל- MBR לעת עתה.