כיצד לתזמן משימות בלינוקס: מבוא לקבצי Crontab

הדמון של cron בלינוקס מריץ משימות ברקע בזמנים ספציפיים; זה כמו מתזמן המשימות ב- Windows. הוסף משימות לקבצי crontab של המערכת שלך באמצעות התחביר המתאים ו- cron יריץ אותן באופן אוטומטי עבורך.

ניתן להשתמש בקבצי Crontab לאוטומציה של גיבויים, תחזוקת מערכת ומשימות חוזרות אחרות. התחביר הוא חזק וגמיש, כך שתוכל לבצע משימה כל חמש עשרה דקות או בדקה מסוימת ביום ספציפי מדי שנה.

פתיחת Crontab

ראשית, פתח חלון מסוף מתפריט היישומים של שולחן העבודה של Linux. אתה יכול ללחוץ על סמל המקף, להקליד טרמינל ולחץ על Enter כדי לפתוח אחד אם אתה משתמש באובונטו.

השתמש בפקודה crontab -e כדי לפתוח את קובץ ה- crontab של חשבון המשתמש שלך. פקודות בקובץ זה פועלות לפי הרשאות חשבון המשתמש שלך. אם אתה רוצה שפקודה תפעל עם הרשאות מערכת, השתמש בפקודה sudo crontab -e כדי לפתוח את קובץ ה- crontab של חשבון השורש. השתמש במקום זאת בפקודה su -c "crontab -e" אם הפצת הלינוקס שלך אינה משתמשת ב- sudo.

יתכן שתתבקש לבחור עורך. בחר באפשרות Nano אם הוא זמין על ידי הקלדת מספרו ולחיצה על Enter. משתמשים ועורכים מתקדמים אחרים עשויים להיות מועדפים על ידי משתמשים מתקדמים, אך ננו היא עורך קל להתחיל איתו.

תראה את עורך הטקסט של Nano, שזוהה בכותרת "GNU nano" בראש חלון המסוף שלך. אם לא, crontab כנראה נפתח בעורך הטקסט vi.

אם לא נעים לך להשתמש ב- vi, אתה יכול להקליד : צא ל- vi ולחץ על Enter כדי לסגור אותו. הפעל את הפקודה EDITOR = nano , ואז הפעל שוב את crontab -e כדי לפתוח את קובץ ה- crontab ב- Nano.

הוספת משימות חדשות

השתמש במקשי החצים או במקש העמוד למטה כדי לגלול לתחתית קובץ crontab בננו. השורות המתחילות ב- # הן שורות תגובה, מה שאומר ש- cron מתעלם מהן. הערות רק מספקות מידע לאנשים שעורכים את הקובץ.

שורות בקובץ crontab נכתבות ברצף הבא, עם הערכים המקובלים הבאים:

דקה (0-59) שעה (0-23) יום (1-31) פקודה חודש (1-12) יום חול (0-6)

אתה יכול להשתמש בתו כוכבית (*) כדי להתאים לכל ערך. לדוגמא, שימוש בכוכבית לחודש יגרום להפעלת הפקודה מדי חודש.

לדוגמא, נניח שאנחנו רוצים להפעיל את הפקודה / usr / bin / example בשעה 12:30 בכל יום. היינו מקלידים:

29 0 * * * / usr / bin / example

אנו משתמשים ב- 29 לציון 30 הדקות וב- 0 לשעה 12 בבוקר מכיוון שערכי הדקה, השעה ויום השבוע מתחילים ב 0. שימו לב שערכי היום והחודש מתחילים ב- 1 במקום ב- 0.

ערכים וטווחים מרובים

השתמש בערכים המופרדים באמצעות פסיקים ספציפיים מספר פעמים. למשל, השורה

0,14,29,44 * * * * / usr / bin / example2

מריץ / usr / bin / example2 בסימן 15 הדקות בכל שעה, כל יום. הקפד להוסיף כל משימה חדשה בשורה חדשה.

השתמש בערכים המופרדים במקף כדי לציין טווח ערכים. למשל, השורה

0 11 * 1-6 * / usr / bin / example3

מריץ / usr / bin / example3 בצהריים כל יום, אך רק בששת החודשים הראשונים של השנה.

שמירת הקובץ

לחץ על Ctrl-O ולחץ על Enter כדי לשמור את קובץ ה- crontab בננו. השתמש בקיצור הדרך Ctrl-X כדי לסגור את Nano לאחר ששמרת את הקובץ.

תראה את ההודעה "crontab: התקנת crontab חדש", המציין כי קובץ ה- crontab החדש שלך הותקן בהצלחה.