מהו קובץ XML (וכיצד אוכל לפתוח קובץ אחד)?

קובץ עם סיומת הקובץ .xml הוא קובץ Extensible Markup Language (XML). אלה הם למעשה רק קבצי טקסט רגילים המשתמשים בתגים מותאמים אישית לתיאור המבנה ותכונות אחרות של המסמך.

מהו XML?

XML היא שפת סימון שנוצרה על ידי קונסורציום הרשת העולמית (W3C) כדי להגדיר תחביר לקידוד מסמכים שבני אדם ומכונות יכולים לקרוא. היא עושה זאת באמצעות שימוש בתגיות המגדירות את מבנה המסמך, כמו גם כיצד יש לאחסן ולהעביר את המסמך.

זה הכי קל להשוות את זה לשפת סימון אחרת שאולי אתה מכיר - שפת הסימון Hypertext (HTML) המשמשת לקידוד דפי אינטרנט. HTML משתמש בסט מוגדר מראש של סמלי סימון (קודים קצרים) המתארים את פורמט התוכן בדף אינטרנט. לדוגמה, קוד ה- HTML הפשוט הבא משתמש בתגיות כדי להפוך כמה מילים למודגשות וחלקן נטויות:

כך יוצרים טקסט מודגש וכך מכינים טקסט נטוי

הדבר שמבדיל בין XML הוא שהוא ניתן להרחבה. ל- XML ​​אין שפת סימון מוגדרת מראש, כמו שיש ל- HTML. במקום זאת, XML מאפשר למשתמשים ליצור סמלי סימון משלהם לתיאור התוכן, תוך יצירת מערך סמלים ללא הגבלה והגדרה עצמית.

בעיקרו של דבר, HTML היא שפה המתמקדת בהצגת תוכן, ואילו XML היא שפה ייעודית לתיאור נתונים המשמשת לאחסון נתונים.

XML משמש לעיתים קרובות כבסיס לפורמטים אחרים של מסמכים - למעשה מאות. הנה כמה שאתה עשוי לזהות:

  • RSS ו- ATOM מתארים את האופן שבו אפליקציות קורא מטפלות בעדכוני אינטרנט.
  • Microsoft .NET משתמש ב- XML ​​עבור קבצי התצורה שלה.
  • Microsoft Office 2007 ואילך משתמשים ב- XML ​​כבסיס למבנה המסמך. זה המשמעות של ה- "X" בפורמט מסמך .DOCX Word, למשל, והוא משמש גם ב- Excel (קבצי XLSX) וב- PowerPoint (קבצי PPTX).

לכן, אם יש לך קובץ XML, זה לא בהכרח אומר לך באיזו אפליקציה הוא מיועד לשימוש. ובדרך כלל, לא תצטרך לדאוג בקשר לזה, אלא אם כן אתה מעצב בפועל את קבצי ה- XML.

כיצד אוכל לפתוח אחת?

ישנן מספר דרכים בהן ניתן לפתוח קובץ XML ישירות. אתה יכול לפתוח ולערוך אותם עם כל עורך טקסטים, להציג אותם עם כל דפדפן אינטרנט, או להשתמש באתר המאפשר לך להציג, לערוך ואפילו להמיר אותם לפורמטים אחרים.

השתמש בעורך טקסט אם אתה עובד עם קבצי XML באופן קבוע

מכיוון שקבצי XML הם למעשה רק קבצי טקסט, תוכלו לפתוח אותם בכל עורך טקסטים. העניין הוא שהרבה עורכי טקסט - כמו פנקס הרשימות - פשוט לא נועדו להציג קבצי XML עם המבנה הנכון שלהם. זה יכול להיות בסדר אם פותח קובץ XML פתוח ומסתכל במהירות על מנת להבין מה זה. אבל, ישנם כלים טובים בהרבה לעבודה איתם.

לחץ לחיצה ימנית על קובץ ה- XML ​​שברצונך לפתוח, הצבע על "פתח באמצעות" בתפריט ההקשר ואז לחץ על האפשרות "פנקס רשימות".

הערה : אנו משתמשים כאן בדוגמאות של Windows, אך הדבר נכון גם לגבי מערכות הפעלה אחרות. חפש עורך טקסטים של צד שלישי טוב שנועד לתמוך בקבצי XML.

הקובץ אכן נפתח, אך כפי שאתה יכול לראות, הוא מאבד את מרבית העיצוב שלו ומצמיד את כל העניין לשתי שורות בלבד של המסמך.

אז בעוד ש- Notepad עשוי להיות שימושי לבדיקה מהירה של קובץ XML, אתה הרבה יותר טוב עם כלי מתקדם יותר כמו Notepad ++, שמדגיש תחביר ומעצב את הקובץ באופן המיועד לו.

הנה אותו קובץ XML שנפתח ב- Notepad ++:

קשורים: כיצד להחליף פנקס רשימות בעורך טקסט אחר ב- Windows

השתמש בדפדפן אינטרנט כדי להציג את הנתונים המובנים

אם לא באמת צריך לערוך קבצי XML, אלא רק צריך להציג אותם מדי פעם, הדפדפן שבו אתה משתמש לקריאת מאמר זה מתאים מאוד למשימה. ולמעשה, דפדפן האינטרנט המוגדר כברירת מחדל מוגדר כצופה המוגדר כברירת מחדל עבור קבצי XML. לכן, לחיצה כפולה על קובץ XML אמורה לפתוח אותו בדפדפן שלך.

אם לא, תוכל ללחוץ לחיצה ימנית על הקובץ כדי למצוא אפשרויות לפתיחתו עם כל האפליקציה שתרצה. פשוט בחר בדפדפן האינטרנט שלך מרשימת התוכניות. אנו משתמשים ב- Chrome בדוגמה זו.

כאשר הקובץ נפתח, אתה אמור לראות נתונים מובנים יפה. זה לא יפה כמו התצוגה המקודדת בצבעים שאתה מקבל עם משהו כמו פנקס רשימות ++, אבל זה מראה הרבה יותר טוב ממה שאתה מקבל עם פנקס רשימות.

השתמש בעורך מקוון כדי להציג, לערוך או להמיר קבצי XML

אם ברצונך לערוך קובץ XML מזדמן ואינך רוצה להוריד עורך טקסט חדש, או אם עליך להמיר קובץ XML לפורמט אחר, ישנם כמה עורכי XML מקוונים ראויים זמינים בחינם. TutorialsPoint.com, XMLGrid.net ו- CodeBeautify.org מאפשרים לך להציג ולערוך קבצי XML. לאחר שסיימתם את העריכה, תוכלו להוריד את קובץ ה- XML ​​שהשתנה, או אפילו להמיר אותו לפורמט אחר.

לדוגמא כאן, נשתמש ב- CodeBeautify.org. הדף מחולק לשלושה חלקים. משמאל מופיע קובץ ה- XML ​​איתו אתה עובד. באמצע תמצא כמה אפשרויות. בצד ימין, תראה את התוצאות של כמה מהאפשרויות שתוכל לבחור. לדוגמה, בתמונה למטה, קובץ ה- XML ​​המלא שלנו נמצא בצד שמאל ותצוגת העץ מוצגת בחלונית התוצאות מכיוון שלחצנו על כפתור "תצוגת עץ" באמצע.

הנה מבט טוב יותר על אפשרויות אלה. השתמש בלחצן "עיון" כדי להעלות קובץ XML מהמחשב שלך או בלחצן "טען כתובת אתר" כדי לשלוף XML ממקור מקוון.

כפתור "תצוגת עץ" מציג את הנתונים שלך במבנה עץ מעוצב יפה בחלונית התוצאות, כאשר כל התגים שלך בצד שמאל כתומים והתכונות מימין לתגיות.

"Beautify" מציג את הנתונים שלך בשורות מסודרות וקלות לקריאה בחלונית התוצאות.

כפתור "צמצם" מציג את הנתונים שלך בכמות המינימום האפשרית של שטח לבן. הוא ינסה להציב כל פיסת נתונים בשורה אחת. זה שימושי כשמנסים להקטין את הקובץ. זה יחסוך קצת מקום, אבל במחיר של יכולת לקרוא את זה ביעילות.

ולבסוף, תוכלו להשתמש בכפתור "XML ל- JSON" להמרת פורמט XML לפורמט JSON, בלחצן "ייצוא ל- CSV" לשמירת הנתונים כקובץ ערכים המופרד בפסיקים, או בלחצן "הורד" להורדת שינויים כלשהם. שיצרת כקובץ XML חדש.