כיצד לוודא שקובץ בטוח לפני הורדתו

אם אתה חושש שקובץ עלול להיות זדוני, אינך צריך להוריד אותו ולהסתמך על האנטי-וירוס שלך. אתה יכול לסרוק את הקובץ לאיתור תוכנות זדוניות עם למעלה מ -60 מנועי אנטי-וירוס לפני שתוריד אותו - הכל בעזרת כלי אחד.

קשורים: אבטחת מחשבים בסיסית: כיצד להגן על עצמך מפני וירוסים, האקרים וגנבים

זה לא תחליף לשיטות אבטחה מקוונות בסיסיות שיכולות להגן עליך מפני התחזות ואיומים אחרים, אבל זו דרך לבצע בדיקה מעמיקה יותר אם אתה מודאג מקובץ.

סרוק קישור לתוכנה זדונית באמצעות VirusTotal

לשם כך יהיה עליך לאתר את קישור ההורדה של הקובץ. זה הקישור הישיר להורדת הקובץ, ולא רק הכתובת של דף ההורדה של הקובץ. לדוגמה, אם אתה רוצה לסרוק קובץ .exe, תצטרך את הקישור הישיר לקובץ ה- exe. אם אתה רוצה לסרוק קובץ .doc, תצטרך את הקישור הישיר לקובץ ה- doc. אתה יכול לזהות זאת על ידי עכבר מעל הקישור ומסתכל על הכתובת בדפדפן שלך.

לחץ לחיצה ימנית על הקישור ובחר "העתק כתובת קישור" ב- Chrome, "העתק מיקום קישור" ב- Firefox, או "העתק קישור" ב- Edge.

לאחר מכן, עבור אל VirusTotal.com בדפדפן האינטרנט שלך. כלי זה נמצא בבעלות גוגל מאז 2012.

לחץ על הכרטיסייה "URL" בדף ואז הדבק את הקישור שהעתקת בתיבה. לחץ על לחצן החיפוש או לחץ על Enter כדי לסרוק את הקובץ.

VirusTotal יוריד את הקובץ שציינת לשרתים שלו ויסרוק אותו עם מספר גדול של מנועי אנטי-וירוס שונים. אם אנשים אחרים סרקו לאחרונה את הקובץ, VirusTotal יציג בפניך את תוצאות הסריקה האחרונות.

אם אתה רואה "אף מנועי לא זיהה את כתובת האתר הזו", פירוש הדבר שאף אחד ממנועי האנטי-וירוס של VirusTotal לא אמר שיש בעיה בקובץ.

"0/65" פירושו שהקובץ התגלה כזדוני על ידי 0 מתוך 65 מנועי האנטי-וירוס של VirusTotal. זה אומר שהוא צריך להיות נקי. כמובן, יתכן שתוכנות אנטי-וירוס עדיין לא יתגלו על ידי תוכנות זדוניות חדשות ואקזוטיות, ולכן תמיד מומלץ להיות זהירים ולקבל תוכנה רק ממקורות שאתה סומך עליהם. (למעשה, לא יומיים לאחר פרסום מאמר זה, נמצא שקובץ הדוגמה שלנו - CCleaner 5.33 - מכיל תוכנות זדוניות. דוגמה מושלמת לאופן שבו VirusTotal, אמנם שימושי, אינו מושלם!)

אם אחד ממנועי האנטי-וירוס מזהה בעיה בקובץ, תראה הערה המספרת שמספר מנועי האנטי-וירוס זיהו את כתובת האתר כבעיה.

במקרים מסוימים, הדעה עשויה להיות כמעט פה אחד. במקרים אחרים, רק לכלי אנטי-וירוס אחדים עשויה להיות בעיה בקובץ. זה לעתים קרובות חיובי כוזב, אם כי בנסיבות מסוימות יכול להיות שכמה כלי אנטי-וירוס הבחינו בתוכנות זדוניות חדשות לפני אחרים. אתה יכול לגלול מטה כדי לראות אילו כלי אנטי-וירוס נתקלו בבעיה בקובץ, להציג פרטים נוספים על הקובץ ולראות הערות קהילתיות לגבי האם כתובת האתר בטוחה או לא. (במקרים מסוימים, למשל, זה עשוי להיות מסומן רק על ידי הכללת גרוטאות קשורות, הניתנות לעקיפה בקלות.)

אם בסופו של דבר תסרוק דף הורדת קבצים במקום הקובץ שהורדת עצמו, תראה קישור "קובץ שהורד" בדף VirusTotal. לחץ על הסמל משמאל ל"קובץ שהורד "כדי לראות ניתוח נוסף אודות הקובץ שמוריד דף אינטרנט.

שלב את VirusTotal בדפדפן שלך

כדי להקל על תהליך זה, פרויקט VirusTotal מציע הרחבות דפדפן. אלה ישלבו את VirusTotal בדפדפן שלך, ומאפשרים לך ללחוץ לחיצה ימנית על קישור בכל דף אינטרנט ולבחור באפשרות "סרוק באמצעות VirusTotal". לא תצטרך לבקר באתר VirusTotal ולהעתיק ולהדביק קישור.

הרחבות זמינות עבור Google Chrome, Mozilla Firefox ו- Internet Explorer. הורד את התוסף המתאים ותוכל ללחוץ לחיצה ימנית על קישור ולבחור באפשרות VirusTotal כדי לסרוק אותו במהירות ולראות את התוצאות.

אם VirusTotal תמימי דעים שקובץ מסוכן, עליכם להתרחק. אם התוצאות מעורבות, עליכם להיזהר, אך כדאי שתבדקו את תוצאות האנטי-וירוס המפורטות יותר כדי לראות מדוע לדבריהם הקובץ מסוכן.

אם קובץ נקי, פירוש הדבר שהוא אינו מזוהה על ידי אנטי-וירוסים כתוכנה זדונית. זה לא אומר שזה כמובן בטוח - תוכנת אנטי-וירוס אינה מושלמת וייתכן שלא תגלה תוכנות זדוניות חדשות, לכן וודא שאתה מקבל את התוכניות שלך ממקור מהימן.