כיצד להפוך מחשב ישן לשרת קבצים ביתי

האם יש לך מחשב נייח ישן בארון איפשהו? השתמש בו באמצעות התקנת FreeNAS. FreeNAS היא מערכת הפעלה חופשית עם קוד פתוח שתמיר PC מחשבים ישנים להתקני אחסון המחוברים לרשת.

השתמש ב- NAS שלך כאחסון קבצים מרכזי או כמיקום גיבוי לכל מחשב ברשת שלך. FreeNAS תומך גם בתוספים, כך שתוכל אפילו להריץ עליו לקוח BitTorrent או שרת מדיה.

מה אתה צריך

קשורים: כיצד להפוך פטל פטל למכשיר אחסון רשת בעל צריכת חשמל נמוכה

אנו מתמקדים בשימוש בחומרה ישנה יותר כאן, אך FreeNAS מעדיפה מחשב מודרני למדי. לא תשתמש במחשב עתיק לשם כך. FreeNAS מבוסס על FreeBSD, ולכן הוא אמור לתמוך בכל חומרה שתומכת ב- FreeBSD. זכור כי מחשב ישן לא יהיה חסכוני כמו משהו קל כמו פטל פטל, כך שתבזבז יותר כסף על כוח ממה שהיית עושה עם מכשירי NAS קלים יותר.

FreeNAS פועל על מעבדי 32 סיביות ועבור 64 סיביות, אך מעבד 64 סיביות הוא אידיאלי. בתיעוד הרשמי נכתב כי FreeNAS מעדיף לפחות 8 ג'יגה-בייט של זיכרון RAM כדי לספק יציבות טובה עם מערכת הקבצים ZFS - אם יש לך פחות זיכרון RAM, עליך להשתמש במקום זאת במערכת הקבצים UFS. אתה עדיין רוצה לפחות 2 GB של זיכרון RAM, גם כאשר אתה משתמש ב- UFS.

FreeNAS פועל טוב יותר כאשר אתה מתקין אותו בכונן USB או בכרטיס פלאש קומפקטי שנשאר מוכנס למחשב שלך. FreeNAS יפעל מאותה מדיה חיצונית, וישאיר את הדיסקים הפיזיים של המחשב שלך לאחסון.

הורד את FreeNAS מכאן. צרוב אותו לדיסק והפעל את הדיסק במחשב שלך. בדף יש גם תמונת USB שתוכל להשתמש בה, אם אתה מעדיף.

התקן את FreeNAS

אתחל את מתקין FreeNAS במחשב עליו ברצונך להתקין אותו ועבר באשף. אם ברצונך להתקין את FreeNAS בכונן הבזק מסוג USB או בכרטיס פלאש קומפקטי - מומלץ - הכנס את ההתקן הנשלף למחשב שלך.

בחר התקן / שדרג כאשר מופיע אשף ההתקנה ובחר את הכונן עליו ברצונך להתקין את FreeNAS. כל כונני USB מחוברים יופיעו ברשימה זו.

המתקין יכתוב את קבצי מערכת ההפעלה FreeNAS לכונן שתבחר. תהליך ההתקנה הסתיים כעת - הסר את התקליטור (או כונן ה- USB, אם התקנת מ- USB) והפעל מחדש את המחשב.

הגדר את FreeNAS

תראה את מסך הגדרת המסוף לאחר אתחול המחשב. אתה יכול לשנות את ההגדרות מכאן, אבל אתה לא צריך. אתר את כתובת האתר בתחתית המסך וחבר אותה לדפדפן אינטרנט במחשב אחר כדי לגשת לממשק האינטרנט הגרפי של FreeNAS.

(עכשיו אתה יכול לנתק את הצג מהקופסה שלך ב- FreeNAS, אם אתה מעדיף. זה כבר לא צריך להיות נחוץ.)

FreeNAS יבקש ממך להגדיר סיסמת שורש, שתצטרך להיכנס לממשק האינטרנט בעתיד. הגדר סיסמה שתזכור.

עכשיו אתה יכול להשתמש בממשק האינטרנט כדי להגדיר את הדברים. זהו אותו סוג ממשק שהיית רואה אם ​​רכשת מכשיר NAS ייעודי.

התקנת NAS בסיסית

סביר להניח שתרצה להגדיר תחילה שטח אחסון. לחץ על סמל האחסון בסרגל הכלים כדי לפתוח את חלונית האחסון. השתמש במנהל עוצמת הקול של ZFS כדי ליצור מחיצת ZFS או השתמש במנהל עוצמת הקול של UFS ליצירת מחיצת UFS (זכור, תרצה לפחות 8 ג'יגה-בייט RAM אם אתה משתמש ב- ZFS או 2 ג'יגה-בייט אם אתה משתמש ב- UFS, אז בחר UFS אם אתה משתמש במחשב ישן יותר עם פחות זיכרון RAM).

כעת תרצה לבקר בחלונית השיתוף כדי שתוכל להנגיש את נפח האחסון החדש שלך ברשת. מערכות הפעלה שונות תומכות בפרוטוקולים שונים, ולכן FreeNAS מאפשר לך להגדיר מניות Windows (CIFS), יוניקס / לינוקס (NFS) או Apple (AFP).

כמובן שמערכות הפעלה מסוימות תומכות בפרוטוקולים מרובים - לינוקס ו- Mac OS X כוללות תמיכה מסוימת בגישה למניות Windows CIFS, למשל.

לא משנה באיזה פרוטוקול אתה משתמש, התיקיה המשותפת שלך תהיה נגישה בדיוק כמו כל תיקיה משותפת אחרת. לדוגמה, זה אמור להופיע אוטומטית תחת רשת בסייר Windows או בסייר הקבצים אם יצרתם שיתוף CIFS.

תכונות נוספות

FreeNAS מלא באפשרויות ואנחנו לא יכולים לכסות את כולן. אתה יכול להשתמש בכלי המשתמש המשולבים כדי להגדיר תוכניות הרשאה שונות לגישה לתיקיות שונות או להפוך אותן לזמינות לכולם. תוכל להגדיר שירותי FTP, Rsync, SSH או DNS דינמי.

מסך התוספים מעניין במיוחד, ובו מגוון חבילות צד שלישי. אתה יכול להתקין את לקוח BitTorrent Transmission או שרת מדיה Plex מכאן, ולהפוך את המחשב הישן שלך להורדת BitTorrent ולשרת מדיה רשת וכן ל- NAS.

עיין בתיעוד הרשמי של FreeNAS לקבלת פרטים מעמיקים יותר על כל מה שאתה יכול לעשות.

FreeNAS היא דרך מצוינת להשתמש במחשב ישן לשימוש. אם המחשב הישן שלך אפילו לא יכול להריץ את FreeNAS היטב, כדאי לך לנסות להחיות אותו כמחשב שולחני עם הפצה קלה של לינוקס.

קרדיט תמונה: רוב דיקטרינו בפליקר