Bluetooth 5.0: מה שונה ולמה זה חשוב

סמארטפונים מודרניים ומכשירים אחרים, מהאייפון 8 והאייפון X ועד סמסונג גלקסי S8, מפרסמים תמיכה ב- "Bluetooth 5.0" ברשימת המפרט שלהם. הנה מה שחדש בגירסה האחרונה והגדולה ביותר של Bluetooth.

מה זה Bluetooth?

Bluetooth 5.0 היא הגרסה האחרונה של תקן התקשורת האלחוטית Bluetooth. הוא משמש בדרך כלל לאוזניות אלחוטיות וחומרת שמע אחרת, כמו גם למקלדות אלחוטיות, עכברים ובקרי משחק. Bluetooth משמש גם לתקשורת בין מכשירי בית חכמים שונים ו- Internet of Things (IoT).

קשורים: כיצד להתאים מכשיר Bluetooth למחשב, לטאבלט או לטלפון

גרסה חדשה של תקן Bluetooth פירושה שיפורים שונים, אך רק בשימוש עם ציוד היקפי תואם. במילים אחרות, לא תראה שום תועלת מיידית משדרוג לטלפון עם Bluetooth 5.0 אם כל אביזרי ה- Bluetooth שלך היו מיועדים לגרסה ישנה יותר של Bluetooth. Bluetooth תואם לאחור, עם זאת, כך שתוכל להמשיך להשתמש במכשירי Bluetooth 4.2 וההתקנים הישנים שלך עם טלפון Bluetooth 5.0. וכאשר אתה קונה ציוד היקפי חדש המותאם ל- Bluetooth 5.0, הם יעבדו טוב יותר הודות לטלפון Bluetooth 5.0 שלך.

Bluetooth אנרגיה נמוכה לאוזניות אלחוטיות (ועוד)

חשוב לציין כי כל השיפורים המתבצעים ב- Bluetooth הם במפרט Bluetooth Low Energy, שהוצג בחזרה עם Bluetooth 4.0, ולא ברדיו ה- Bluetooth הקלאסי שמשתמש בכוח רב יותר. Bluetooth Low Energy נועד להפחית את צריכת האנרגיה של ציוד היקפי ל- Bluetooth. הוא שימש במקור לבישים לבושים, משואות ומכשירים אחרים בעלי צריכת חשמל נמוכה, אך היו לו מגבלות חמורות.

קשורים: אוזניות אלחוטיות נהגו למצוץ, אבל הם טובים עכשיו

לדוגמה, אוזניות אלחוטיות לא יכלו לתקשר באמצעות Bluetooth אנרגיה נמוכה, ולכן נאלצו להשתמש במקום זאת בתקן הקלאסי Bluetooth הרעב יותר. באמצעות Bluetooth 5.0, כל התקני השמע מתקשרים באמצעות Bluetooth Low Energy, מה שאומר צריכת חשמל מופחתת וחיי סוללה ארוכים יותר. סוגים רבים נוספים של מכשירים יוכלו לתקשר באמצעות Bluetooth אנרגיה נמוכה בעתיד.

יש לציין כי ה- AirPods של אפל אינם משתמשים ב- Bluetooth 5.0. הם משתמשים ב- Bluetooth 4.2 ובשבב המיוחד של Apple W1 לחיבור משופר. ב- Android, Bluetooth 5.0 אמור לעזור לייצר אוזניות Bluetooth למשהו שתרצה להשתמש בו.

שמע כפול

קשורים: כיצד לנגן אודיו Bluetooth בשני רמקולים בו זמנית עם ה- Galaxy S8

Bluetooth 5.0 מאפשר גם תכונה חדשה ומגניבה המאפשרת להשמיע אודיו בשני מכשירים מחוברים בו זמנית. במילים אחרות, ייתכן שיהיה לך שני זוגות של אוזניות אלחוטיות מחוברות לטלפון שלך, והן מזרימות אודיו לשניהם בבת אחת, והכל באמצעות Bluetooth רגיל. לחלופין, תוכל להשמיע אודיו בשני רמקולים שונים בחדרים שונים. אתה יכול אפילו להזרים שני מקורות שמע שונים לשני התקני שמע שונים בו זמנית, כך ששני אנשים יכולים להאזין לשני קטעי מוסיקה שונים, אך להזרים מאותו טלפון.

תכונה זו ידועה בשם "אודיו כפול" ב- Samsung Galaxy S8. פשוט חבר שני התקני שמע Bluetooth לטלפון שלך, הפעל את תכונת ה- Audio Dual והנך מוכן לצאת לדרך. עם זאת, זו לא צריכה להיות תכונה סמסונג בלבד. זה מופעל באמצעות Bluetooth 5.0 ובתקווה שיופיע גם במכשירי יצרנים אחרים.

יותר מהירות, מרחק ותפוקה

היתרונות העיקריים של Bluetooth 5.0 הם מהירות משופרת וטווח גדול יותר. במילים אחרות, זה מהיר יותר ויכול לפעול במרחקים גדולים יותר מגרסאות ישנות יותר של Bluetooth.

חומר השיווק הרשמי של בלוטות 'מארגון התקנים הבלוטות' מפרסם כי ל- Bluetooth 5.0 יש טווח גדול פי ארבעה, פי שניים מהמהירות, ושמונה פעמים יכולת הודעות השידור של גרסאות ישנות יותר של Bluetooth. שוב, שיפורים אלה חלים על Bluetooth אנרגיה נמוכה, ומבטיחים שהתקנים יכולים לנצל אותם תוך חיסכון בחשמל.

באמצעות Bluetooth 5.0, התקנים יכולים להשתמש במהירויות העברת נתונים של עד 2 מגה לשנייה, וזה כפול ממה שתומך ב- Bluetooth 4.2. התקנים יכולים לתקשר גם למרחקים של עד 800 מטר (או 240 מטר), שהם פי ארבעה מ 200 מטר (או 60 מטר) שמאפשרת Bluetooth 4.2. עם זאת, קירות ומכשולים אחרים יחלישו את האות, כפי שהם עושים עם Wi-Fi.

קשורים: מה ההבדל בין Bluetooth A2DP ו- aptX?

תקן הדחיסה של aptX כבר מבטיח שמע באיכות תקליטור במהירות נמוכה יותר של 1 מגה לשנייה, כך שמהירויות של 2 מגה לשנייה אמורות לאפשר איכות שמע אלחוטית טובה עוד יותר.

טכנית, מכשירים יכולים למעשה לבחור בין יותר מהירות לטווח ארוך יותר. היתרון של "פי שניים מהמהירות" מועיל כאשר פועלים בטווח הקצר ושולחים נתונים הלוך ושוב. הטווח המוגדל יהיה אופטימלי עבור משואות Bluetooth והתקנים אחרים שרק צריכים לשלוח כמות קטנה של נתונים או שיכולים לשלוח את הנתונים לאט, אך רוצים לתקשר במרחקים גדולים יותר. שניהם בעלי אנרגיה נמוכה.

מכשירים יכולים לבחור מה הגיוני ביותר. לדוגמא, אוזניות אלחוטיות יכולות להשתמש במהירות המוגברת לשמע סטרימינג של קצב סיביות גבוה, ואילו חיישנים אלחוטיים ומכשירי smarthome שצריכים רק לדווח על פרטי הסטטוס שלהם יכולים לבחור את המרחק המוגדל כדי שיוכלו לתקשר במרחקים ארוכים יותר. ומכיוון שהם יכולים להשתמש ב- Bluetooth Low Energy ועדיין לקבל את היתרונות הללו, הם יכולים לפעול על סוללה הרבה יותר זמן ממה שהיו עושים עם תקן Bluetooth קלאסי רעב יותר לחשמל.

אם אתה מעוניין בפרטים הטכניים, תוכל להציג את המפרט הרשמי של Bluetooth 5.0 באופן מקוון. לרשות אנדרואיד יש גם מבט טכני טוב במה בדיוק Bluetooth 5.0 שונה מ- Bluetooth 4.2.

מתי תקבלו את זה?

קשורים: חמש תכונות שאנחנו רוצים שלכל טלפון אנדרואיד דגל יהיה השנה

אתה יכול להשיג מכשירים התומכים ב- Bluetooth 5.0 כיום, כמו אייפון 8 ו- 8 פלוס, אייפון X, סמסונג גלקסי S8, וטלפונים אנדרואיד עתידיים. עם זאת, תזדקק גם לציוד היקפי של Bluetooth 5.0. הם עדיין לא נפוצים, אך יצרנים רבים מבטיחים לשחרר התקני Bluetooth 5.0 בשנת 2018.

מכיוון ש- Bluetooth תואם לאחור, התקני ה- Bluetooth 5.0 והמכשירים הישנים שלך יעבדו יחד. זה קצת כמו לשדרג לתקן Wi-Fi חדש ומהיר יותר. גם לאחר שתקבל נתב חדש התומך ב- Wi-Fi מהיר יותר, עליך לשדרג גם את כל המכשירים האחרים שלך. אבל המכשירים הוותיקים שלך המותאמים ל- Wi-Fi עדיין יכולים להתחבר לנתב החדש שלך, במהירות נמוכה יותר מכפי שהנתב תומך.

אם אתה יכול לשים יד על טלפון אנדרואיד עם אוזניות Bluetooth 5.0 ו- Bluetooth 5.0, סביר להניח שתהיה לך חוויית שמע אלחוטית טובה בהרבה ממה שהיית עושה עם תקן ה- Bluetooth הישן.

משתמשי אייפון יכולים לקבל חוויה טובה עם האוזניות AirPods או Beats של אפל הודות לשבב W1, אך קל יותר להשיג אודיו Bluetooth מוצק גם ב- Android. Bluetooth 5.0 אמור אפילו לשפר את האוזניות האלחוטיות באייפון אם תבחר ללכת על אוזניות Bluetooth 5.0 של צד שלישי במקום על אוזניות אפל עם שבב W1.

אנו לא ממליצים לשדרג כל דבר אחרון אחרון. גם אם יש לך מחשב נייד תומך Bluetooth 5.0, למשל, שדרוג לעכבר התומך ב- Bluetooth 5.0 כנראה לא יהיה שיפור גדול. אך מכיוון שהתמיכה ב- Bluetooth 5.0 תמצא את דרכה לכל מכשיר Bluetooth חדש, ציוד היקפי ל- Bluetooth ישתפר ו- Bluetooth יהפוך לאמין וחסכוני יותר.

אשראי תמונה: foxaon1987 / Shutterstock.com, De Repente / Shutterstock.com, Torok Tihamer / Shutterstock.com