כיצד לשלוט אוטומטית במאווררים של המחשב שלך להפעלה מגניבה ושקטה

קבוצה טובה של אוהדים יכולה למנוע מהמחשב להתחמם יתר על המידה, אך הם יכולים גם לגרום למחשב שלכם להישמע כמו מנהרת רוח. כך תוכל לשלוט במאווררי המחשב שלך לקירור מעולה כאשר הוא עובד קשה, ולהשתיק כשלא.

בטח, אתה יכול לחבר בקר מאוורר ידני למחשב שלך, עם כפתורים שמגדירים את המאווררים למהירויות שונות. אבל אין שום דבר כמו בקרת מאווררים אוטומטית, שם המחשב שלך מגביר את האוהדים כשהדברים מתחממים, ומסרב אותם כשזה עסק כרגיל.

איך אתה שולט במעריצים שלך תלוי מאוד במחשב שלך, במעריצים שלך ובאופן שבו הכל מורכב, אז בוא נתחיל בכמה יסודות.

האם אני באמת צריך את זה?

נתחיל בשאלה ממש פשוטה: האם אתה באמת צריך להתאים אישית את בקרת האוהדים שלך?

אם אתה משתמש במחשב נייד או במחשב מדף אחר (כמו Dell), רוב הסיכויים שהמחשב שלך שולט באופן אוטומטי במאווררים שלו כבר במידה מסוימת. אם המחשב שלך מתחמם ממה שתרצה, או שהאוהדים שלך יהיו חזקים יותר ממה שאתה רוצה, עליך קודם לעשות כמה דברים:

קשורים: כיצד לנקות היטב את המחשב השולחני המלוכלך שלך

  • פתח את המחשב ובדוק אם הצטברות אבק. אם הוא מאובק, נקה אותו (במיוחד המאווררים) עם אוויר דחוס. יש לנו מדריכים שלמים לניקוי מחשבים נייחים ומחשבים ניידים.
  • ודא שהמחשב שלך מאוורר היטב. אם אתה משתמש בשולחן עבודה, וודא שיש מקום מסביב למארז, לא דחוף לקיר או בארון סגור. אם אתה משתמש במחשב נייד, נסה להשאיר אותו על משטח שטוח שבו רגלי הגומי יכולות לאפשר מעבר אוויר מתחתיו, במקום להשתמש בו על גבי שמיכה או מזרן. 

    קשורים: כיצד להשתמש במנהל המשימות החדש ב- Windows 8 או 10

  • בדוק את התוכניות הפועלות שלך. פתח את מנהל המשימות של Windows ובדוק אם ישנן תוכניות שעובדות קשה שלא אמורות להיות. אם המחשב שלך עובד כל הזמן קשה בגלל תוכנית בורחת, האוהדים שלו הולכים לרוץ הרבה יותר פעמים.

אבל נניח שאתה עדיין לא מרוצה. תלוי במחשב שלך, ייתכן שתוכל לשנות כמה קשה ובאיזו תדירות האוהדים רצים לקרר את המחשב האישי שלך. זה נפוץ במיוחד (והכרחי!) במחשבים ביתיים, אך לפעמים יכול לעבוד גם במחשבים שולחניים ומחשבים ניידים שנבנו מראש - אם כי הקילומטראז 'שלך עשוי להשתנות.

הדרכים השונות המאווררים מתחברים למחשב האישי שלך

המאווררים במחשב שלך יכולים לקבל חשמל באחת משתי דרכים: מלוח האם, או ישירות מאספקת החשמל של המחשב שלך. אם הם מחוברים לאספקת החשמל (בדרך כלל דרך מחבר Molex), אין דרך לשלוט בהם באמצעות תוכנה - תצטרך לחבר אותם לבקר מאוורר חומרה.

אם אתה יכול לחבר אותם ללוח האם שלך, עם זאת, ייתכן שיש לך אפשרויות.

מאווררים המחוברים ללוח האם מגיעים בשני סוגים: אלה עם כבלים עם 3 פינים, ואלה עם כבלים עם 4 פינים. בנוסף, לוח האם שלך יכול לכלול שקעי 3 פינים או שקעי 4 פינים (או שניהם!). מאוורר בעל 4 פינים המחובר לשקע בעל 4 פינים הוא אידיאלי, מכיוון שחיבורי 4 פינים מאפשרים לשלוט במאווררים שלך באמצעות אפנון רוחב הדופק, או PWM.

אם ללוח האם שלך יש רק חיבורי 3 פינים, לפעמים אתה יכול לשלוט במאווררים על ידי שינוי המתח המסופק למאוורר. לא כל לוחות האם תומכים בכך, אז כנראה שתצטרך לבדוק את המדריך של לוח האם שלך או לחפש באינטרנט תשובות. בנוסף, בקרת המתח אינה חלקה לחלוטין כמו PWM - אך היא תסיים את העבודה.

וכדי להפוך את העניין למבלבל עוד יותר, אתה יכול לחבר מאווררים עם 3 פינים לשקעים עם 4 פינים ולהיפך, כפי שמוצג לעיל - פשוט לא תוכל להשתמש בבקרת PWM.

מתקשים להבין את כל זה? הנה זה בצורה של תרשים זרימה:

הבנת? בסדר, עם זה, בואו נדבר על הדרכים השונות בהן תוכלו לשלוט באותם מעריצים.

לבקרות פשוטות ומובנות: בדוק את ה- BIOS שלך

קשורים: מה עושה ה- BIOS של המחשב, ומתי עלי להשתמש בו?

להרבה מחשבים מודרניים יש פקדי מאווררים מובנים ישירות - אתה רק צריך לחפור ב- BIOS. כדי לגשת ל- BIOS, תצטרך להפעיל מחדש את המחשב שלך ואז ללחוץ על מקש מסוים בזמן שהוא מאתחל - בדרך כלל מחק או F12. מסך האתחול שלך יידע אותך איזה, עם שורה כמו "לחץ על DEL כדי להיכנס להגדרה".

ברגע שאתה נמצא ב- BIOS, ייתכן שתצטרך להסתובב כדי למצוא את פקדי האוהדים שלך. מצאתי אותם תחת הגדרות> צג חומרה בלוח האם שלי ב- MSI, אך המיקום שלך עשוי להשתנות. (אם אתה לא מוצא אותם, ייתכן שהם לא זמינים במחשב האישי שלך).

פקדי המאווררים של כל לוח האם שונים, אך רובם יבצעו דפוס דומה במקצת. תוכלו לקבל את האפשרות לאפשר בקרת מאווררים אוטומטית עבור מאוורר המעבד שלכם (שמחובר למעבד שלכם) ומאווררי SYS (או מאווררי מערכת, שבדרך כלל מפוזרים סביב המקרה שלכם).

למאוורר המעבד שלך תהיה אפשרות לטמפרטורת יעד, במעלות צלזיוס ולמהירות מינימלית, באחוזים או בסל"ד. ביסודו של דבר, הדבר מאפשר לך לומר "שמור על המאוורר שלי במהירות X עד שהמעבד יגיע למעלות Y - ואז מעלה את המאוורר בצורה חכמה כדי לקרר אותו." ככל שהמעבד שלך חם יותר, כך המאוורר שלך יסתובב מהר יותר. לא לכל לוח אם יהיו כל האפשרויות הללו - חלקן מפשטות את זה יותר מאחרות - אך רובן יבצעו דפוס כללי זה.

הערה: אם אחד מהערכים הללו נמוך מדי, תיתקל במעט מטרד. המאוורר שלך יעלה על מנת לקרר את המחשב ויאט כאשר הוא מגיע לטמפרטורת היעד שלך. אבל אז הטמפרטורה שלך תעלה, מכיוון שהמאוורר האט, ויצר מצב בו המאוורר מתגבר כל הזמן, מאט ואז מתגבר שוב כל דקה או שתיים. אם אתה מוצא את זה קורה, תרצה להעלות את טמפרטורת היעד שלך ו / או להעלות את מהירות המאוורר המינימלית שלך. יתכן שתצטרך לשחק קצת עם הערכים האלה כדי להשיג אותם בדיוק.

לאוהדי ה- SYS שלך יש אפשרויות דומות, או שתוכל להגדיר אותן רק למהירויות קבועות מסוימות. חפש את הגדרות ה- BIOS ואת מדריך לוח האם לקבלת מידע נוסף על המחשב הספציפי שלך.

לדוגמה, ב- BIOS של המחשב שלי, אני יכול לשלוט רק באופן אוטומטי במאווררים על סמך טמפרטורת המעבד. אם אתה רוצה לשלוט במעריצים שלך על סמך ערכים אחרים, כמו טמפרטורות הכונן הקשיח שלך, תרצה להעיף מבט בסעיף הבא במאמר זה, "קבל שליטה מתקדמת יותר עם SpeedFan".

לוחות אם מסוימים עשויים להגיע עם יישומים משלהם לשליטה במאווררים, בנוסף לאפשרויות ה- BIOS המובנות. לא נעבור על אלה היום, מכיוון שהם תלויים בלוח האם שלך והם יהיו שונים עבור כולם - ואפשרויות ה- BIOS הן בדרך כלל בחירה טובה יותר.

קבל שליטה מתקדמת יותר עם SpeedFan

אם ל- BIOS של המחשב שלך אין מספיק אפשרויות עבורך, תוכל לקבל שליטה רבה יותר באמצעות תוכנית Windows הנקראת SpeedFan. זה קצת יותר מורכב, וקצת ישן בשלב זה, אבל הוא מאפשר לך לשלוט במאווררים על סמך הטמפרטורה של כל רכיב (ולא רק המעבד שלך), ומאפשר לך לפקח על הכל מחלון אחד. אולם בגלל מורכבותו אנו ממליצים להוריד יישום זה רק אם אתה משתמש מתקדם. אתה מתעסק עם מערכת הקירור של המחשב שלך, ואם אתה לא נזהר, אתה עלול לפגוע בחומרה שלך.

כמו כן, זכור ש- SpeedFan לא תתמוך בכל מחשב, כך שלא כולם יוכלו לשלוט במעריצים שלהם באמצעות תוכנית זו. אבל כשזה עובד, זה די שימושי. תוכלו לבדוק כאן את רשימת ערכות השבבים הנתמכות של SpeedFan, או פשוט לנסות זאת בעצמכם. למרות שלוח האם שלי לא היה ברשימה, זה עדיין עבד טוב במחשב הביתי שלי. אם בשלב כלשהו אתה מוצא שההוראות האלה לא עובדות עבורך, זה יכול להיות בגלל שהתקנת לוח האם או המאוורר שלך אינה תואמת ל- SpeedFan. אל תרגיש רע - אתה לא היחיד.

הערה: כבה את כל הגדרות המאוורר ב- BIOS לפני השימוש ב- SpeedFan, מכיוון שהשניים עלולים להתנגש. אם שינית הגדרות כלשהן באמצעות ההוראות שלמעלה, חזור אל ה- BIOS שלך והגדר את כל פונקציות המאוורר החכם למצב "מושבת", וכל המאווררים שלך למאה אחוז לפני שתמשיך.

שלב ראשון: הורד את SpeedFan והתוודע

הורד את SpeedFan מדף הבית שלה והתקן אותו (היזהר מהמודעות בדף ההורדה - קישור ההורדה האמיתי קטן בהרבה, שם כתוב "הגרסה האחרונה היא ___"). הפעל אותו, ולאחר שתיתן לו כמה שניות לסרוק את המחשב שלך - תראה את החלון הראשי.

משמאל תראה עמודה שמראה כמה מהר האוהדים שלך רצים בסיבובים לדקה (RPM). בצד ימין תראה רשימת טמפרטורות עבור כרטיס המסך, ערכת השבבים של לוח האם, הכוננים הקשיחים, המעבד ועוד.

SpeedFan, למרבה הצער, לא תמיד מתייג את הדבר בצורה סופר תיאורית. לדוגמה, בצילום המסך שלי, תבחין שחיישנים מסוימים נקראים רק "Temp1", "Temp2" ו- "Temp3" - במקרה שלי, מדובר בטמפרטורות לוח האם והמערכת. HD חל על הכוננים הקשיחים שלי, ו- "Core" 0-5 חל על שש הליבות במעבד שלי. (הערה: בחלק ממכונות ה- AMD עשויות להיות "CPU Temp" ו- "Core Temp" - הליבה היא זו שרוצים לפקח עליה.)

קשורים: כיצד לפקח על טמפרטורת המעבד במחשב שלך

בנוסף, לא כל החיישנים שלך עשויים להיות גלויים בחלון הראשי של SpeedFan, תלוי כמה יש לך. אם תלחץ על כפתור "הגדר" ותעבור לכרטיסייה "טמפרטורות", תראה רשימה מלאה. אם אתה לא בטוח מה אחד החיישנים האלה, תוכל לנסות להוריד כלי כמו HWMonitor ולהתאים את הערכים שלו ל- SpeedFan כדי שתדע מה מה.

אתה יכול לשנות שם של כל חיישן מחלון זה, וזה שימושי אם משהו לא תואם את מה שאתה רואה ב- HWMonitor. אתה יכול גם לגרור אותם מסביב כדי לסדר אותם מחדש, ושינויים אלה יופיעו בחלון הראשי של SpeedFan לאחר שתלחץ על אישור.

אתה יכול גם לציין שחלק מהערכים הם אבסורדיים - כמו הטמפרטורות שלי Temp2, Remote 1 ו- Remote 2, המופיעות כ -111 מעלות צלזיוס. זה כמובן לא מדויק, ובדרך כלל אומר שאין חיישן לכניסה הזו. בכרטיסיה טמפרטורות, אתה יכול לבטל את הסימון של חיישנים אלה כדי להסתיר אותם מהחלון הראשי של SpeedFan. אתה יכול גם לבטל את הסימון של פריטים אחרים שאינך צריך לראות - למשל, בחרתי להציג רק את הליבה החמה ביותר של המעבד שלי, ולא את כל השישה. זה עוזר לבטל את החלון הראשי.

באופן כללי, הטמפרטורות של GPU, HD ו- CPU (או "Core") הן אלה שתרצו לצפות בהן בצורה הדוקה ביותר.

לבסוף, תוכל גם לשים סמל במגש המערכת שיבקר את טמפרטורות המערכת שלך, וזה שימושי בעת הגדרת SpeedFan. אתה יכול להתאים אישית את הסמל בתצורה של SpeedFan בכרטיסייה אפשרויות.

עכשיו לאחר שהתוודעתם, הגיע הזמן להשתמש בתוכנית זו בפועל.

שלב שני: בדוק את בקרות המאוורר שלך

נתחיל לשחק עם כמה פקדי אוהדים. לחץ על כפתור הגדר ועבור לכרטיסייה מתקדם. לחץ על התפריט הנפתח "שבב" ובחר את ערכת השבבים של לוח האם שלך מהרשימה. לחץ על האפשרויות "מצב PWM" וודא שהכולן מוגדרות כ"ידניות "באמצעות התפריט הנפתח בתחתית החלון.

הערה: יתכן שיש לך "שבבים" מרובים בתפריט העליון, אז בדוק את כולם - היו לי שני פריטים שהתחילו עם "F" שעליתי לצבוט.

לפני שתתאים משהו אחר, עבור לכרטיסייה אפשרויות וסמן את התיבה "הגדר את האוהדים ל 100% ביציאת התוכנית". זה מבטיח שאם תצא בטעות מ- SpeedFan - שתפסיק להתאים את האוהדים שלך באופן אוטומטי - המעריצים שלך יעלו ל 100%, ותבטיח שהם לא יתקעו במהירות מאוורר נמוכה ויחממו את המחשב שלך יתר על המידה.

כעת לחץ על אישור כדי לחזור לחלון הראשי של SpeedFan. השתמש בלחצני החצים כדי להעלות או להוריד את המהירות של המאוורר הראשון שלך - במקרה שלי, Pwm1. כאשר שיניתי את מהירותו, יכולתי לראות את ערכי הסל"ד משתנים עבור Fan1 - אז הסקתי ש- Pwm1 שולט ב- Fan1. מכיוון שאני יכול גם לשמוע ולראות את החלק הפנימי של מארז המחשבים שלי (יתכן שתצטרך לפתוח את שלך), אני יודע שזה המאוורר המחובר למעבד שלי.

לכן, בכרטיסייה "מאווררים" בחלון התצורה, שמתי את שם Fan1 ל"מאוורר מעבד ". עברתי גם ללשונית "מהירויות" ושמתי את השם "Pwm1" ל"מאוורר מעבד ". כדי לשנות שם של פריט, פשוט הדגיש אותו ולחץ על F2. כשתלחץ על OK, השינויים יתפשטו לממשק SpeedFan הראשי, כפי שמוצג להלן.

זה עושה דברים קצת יותר ברורים, לא?

אתה יכול לחזור על התהליך הזה עם האוהדים האחרים שלך. במקרה שלי, מאוורר המעבד שלי הוא המאוורר היחיד בעל 4 פינים במחשב שלי, ולוח האם שלי לא תומך בבקרת מתח עבור מאווררי 3 פינים שלי. אז בעצם סיימתי. אבל בכל מקרה אני הולך לשנות את שם המאווררים האחרים, ולהסיר חיישנים שאינם מחוברים למאוורר - רק כדי שאוכל לעקוב אחר אלו מהם.

שלב שלישי: התאם אישית את פקדי המאוורר האוטומטיים שלך

בסדר, עכשיו, לאחר שארגנו את כל החיישנים והמאווררים שלנו ונתנו להם שמות פרטיים, הגיע הזמן להגדיר בקרת מאווררים אוטומטית.

לחץ על הלחצן הגדר כדי לחזור לתפריט התצורה. רוב מה שאנחנו רוצים זה בכרטיסייה "טמפרטורות". אנו נגדיר מאווררים מסוימים להאיץ או להאט על סמך הטמפרטורות של חיישנים מסוימים. כך, למשל, אנו יכולים להגדיר את מאוורר המעבד שלנו לזרז כאשר המעבד שלנו מתחמם, וכך לעזור לו להתקרר. אתה יכול, למשל, להגדיר את מאווררי השלדה הקדמיים שלך, שנמצאים ליד הכונן הקשיח, כך שיאיצו כאשר הכוננים הקשיחים מתחממים. קלטת את הרעיון.

מהכרטיסייה "טמפרטורות", לחץ על סימן הפלוס לצד חיישן כדי לראות את כל המאווררים שהוא יכול לשלוט בו. בדוק את האוהדים שאתה רוצה שהוא ישלוט בהם. במקרה שלי, אני רוצה ש- “Core 5” (חיישן המעבד החם ביותר שלי) ישלוט במאוורר המעבד שלי - אז אני אבדוק את זה.

לאחר מכן בחר את החיישן עצמו - במקרה שלי לחצתי על "Core 5" - ותראה עוד כמה אפשרויות בתחתית החלון: "רצוי" ו"אזהרה ". "רצוי" הוא הטמפרטורה בה האוהדים יתחילו להגיב. "אזהרה" קובע באיזו טמפרטורה SpeedFan מזהיר אותך שרכיב מתחמם (עם סמל להבה קטן ליד הטמפרטורה), ומתחיל להפעיל את המאווררים ב 100%.

במקרה שלי, המעבד שלי שעון יתר, מה שאומר שהוא פועל קצת יותר חם - ואני הולך לשתיקה במידת האפשר. אז אגדיר את הטמפרטורה "הרצויה" שלי ל 55, ואת טמפרטורת ה"אזהרה "שלי ל 80. הערכים שלך עשויים להשתנות בהתאם למעבד, למאוורר ולהעדפות שלך.

לחץ על אישור כשתסיים וחזור על תהליך זה עבור כל חיישן אחר שתרצה להשפיע על האוהדים שלך.

לבסוף, עבור לכרטיסייה "מהירויות" ובחר אוהד. תוכלו לקבל שתי אפשרויות: "ערך מינימלי" ו"ערך מקסימלי ". אלה עושים בדיוק את מה שהם נשמעים - הערך המינימלי הוא המהירות שהמאוורר יעבור כאשר הטמפרטורות שלך נמוכות מהרצוי שהגדרת, והמקסימום הוא המהירות המקסימלית כאשר הוא בין הרצוי למקסימום. (ברגע שהטמפרטורה שלך מגיעה למקסימום, המאוורר המדובר תמיד יפעל ב- 100%.) ייתכן שתוכל להגדיר כמה מאווררים למינימום 0 אם הם לא מחוברים ישירות לרכיב (כמו המעבד שלך), תוך שמירה על מחשב שקט במיוחד - אך שימו לב שחלק מאוהדי PWM עשויים שלא לעבוד ב 0% ב- SpeedFan.

סמן את התיבה "משתנה אוטומטית" וחזור על תהליך זה עבור כל האוהדים שלך המושפעים מחיישן. לחץ על אישור כשתסיים.

שוב, אלה רק הערכים שלי - יש לי גוף קירור גדול במיוחד, ולכן 15% הם מספר די בטוח. אם יש לך גוף קירור קטן יותר, כמו שיש לרוב המחשבים, כדאי לך להגדיר את המינימום שלך ליותר מ -15% כדי להתחיל.

לבסוף, בחלון הראשי של SpeedFan, סמן את התיבה "מהירות מאוורר אוטומטית". עקוב אחר סל"ד וטמפרטורות המאוורר שלך - עליך לגלות שהם מגיבים בדיוק כפי שקבע בכרטיסייה טמפרטורות ומהירויות.

הערה: אם "הרצוי" או "המהירות המינימלית" שלך נמוכים מדי, תיתקל במעט מטרד. המאוורר שלך יעלה על מנת לקרר את המחשב, ויאט כאשר הוא מגיע לטמפרטורה הרצויה. אבל אז הטמפרטורה שלך תעלה, מכיוון שהמאוורר האט, ויצר מצב בו המאוורר מתגבר כל הזמן, מאט ואז מתגבר שוב כל דקה או שתיים. אם אתה מוצא את זה קורה, תרצה להעלות את הטמפרטורה "הרצויה" ו / או להעלות את רמת "המהירות המינימלית" עבור אותו מאוורר. יתכן שתצטרך לשחק קצת עם הערכים האלה כדי להשיג אותם בדיוק.

שלב רביעי: הגדר את SpeedFan להפעלה אוטומטית

כעת, לאחר שתצורות המאוורר שלך מוגדרות, תרצה להבטיח ש- SpeedFan פועלת תמיד, תוך שמירה על מגניב ושקט של המכונה שלך.

ראשית, נגדיר את SpeedFan להתחיל עם Windows. באופן מוזר, ל- SpeedFan אין אפשרות מובנית לכך, ולכן נעשה זאת באופן ידני עם תיקיית האתחול של Windows. פתח את תפריט התחל, נווט לערך התוכניות של SpeedFan ולחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על סמל SpeedFan. עבור אל עוד> פתח את מיקום הקובץ.

לחץ לחיצה ימנית על קיצור הדרך SpeedFan ובחר "העתק".

לאחר מכן, בסייר הקבצים, הקלד shell:startupבשורת הכתובת ולחץ על Enter. זה אמור להביא אותך לתיקיית ההפעלה. לחץ לחיצה ימנית על אזור ריק כדי להדביק קיצור דרך ל- SpeedFan בתיקיה זו.

זה יבטיח ש- SpeedFan מתחיל בכל פעם ש- Windows עושה זאת.

לבסוף, מהחלון הראשי של SpeedFan, לחץ על הגדר ועבור לכרטיסייה אפשרויות. סמן את האפשרות "מזעור בסגירה". זה מבטיח שלא תצא בטעות מ- SpeedFan. אתה יכול גם לבחור לסמן את "התחל ממוזער" אם אינך רוצה לראות את חלון SpeedFan בכל פעם שאתה מפעיל את המחשב האישי שלך.

כשאתה משתמש במחשב שלך, עקוב אחר המהירויות והטמפרטורות האלה במשך כמה ימים כדי לוודא שהכל עובד כמתוכנן. הדבר האחרון שאתה רוצה לעשות הוא לטגן את המעבד שלך בגלל שגיאת הקלדה. אם משהו לא נראה בסדר, חזור להגדרות SpeedFan והתאם את התצורה שלך.

אבל, בתנאי שהכל עובד כמו שצריך, הכל סיימת! ל- SpeedFan אפשרויות רבות עוד יותר (ניתן אפילו ליצור עקומות תגובה משלך באמצעות "בקרת מאווררים מתקדמת" בלשונית "בקרת מאווררים"), אך הגדרה בסיסית זו אמורה להספיק עבור רוב האנשים. תצורה קטנה היא כל מה שצריך בכדי לשמור על קור רוח של המחשב כאשר הוא עובד קשה, ושקט כשלא.

קרדיט תמונה: קל הנדרי / פליקר