כיצד להשתמש ב- Fdisk לניהול מחיצות בלינוקס

הפקודה fdisk היא כלי מבוסס טקסט לצפייה וניהול של מחיצות הדיסק הקשיח בלינוקס. זה אחד הכלים החזקים ביותר שאפשר להשתמש בהם לניהול מחיצות, אבל זה מבלבל למשתמשים חדשים.

מדריך זה יעבור על יסודות השימוש ב- fdisk לניהול טבלת מחיצות. לאחר השימוש ב- fdisk, תצטרך להשתמש בפקודה mkfs כדי לעצב מחיצות חדשות עם מערכת קבצים.

סודו מול סו

על אובונטו, מנטה לינוקס או הפצות אחרות שמקורן באובונטו, יש להקדים את הפקודות fdisk ו- mkfs עם sudo . בהפצות שאינן משתמשות ב- sudo, השתמש קודם בפקודה su כדי להשיג מעטפת שורש, ואז הקלד כל פקודה ללא sudo.

רשימת מחיצות

Sudo fdisk -l פקודות רשימות המחיצות על המערכת שלך.

אתה יכול להוסיף את שם המכשיר של הדיסק כדי לרשום רק מחיצות עליו. לדוגמה, השתמש בפקודה הבאה כדי לרשום רק מחיצות בהתקן הדיסק הראשון:

sudo fdisk -l / dev / sda

נכנסים למצב פקודה

כדי לעבוד על מחיצות הדיסק, עליך להיכנס למצב פקודה. תזדקק לשם המכשיר של הדיסק מהפקודה fdisk -l . הפקודה הבאה עוברת למצב פקודה עבור התקן הדיסק הראשון:

sudo fdisk / dev / sda

אל תערוך מחיצות בזמן שהן בשימוש. אם ברצונך לערוך מחיצות מערכת, התחל תחילה מתקליטור חי.

באמצעות מצב פיקוד

במצב פקודה, אתה משתמש בפקודות של אות אחת כדי לציין פעולות שברצונך לבצע. הקלד m ולחץ על Enter כדי לראות רשימה של הפקודות בהן תוכל להשתמש.

צפייה בטבלת המחיצות

השתמש ב- p כדי להדפיס את טבלת המחיצות הנוכחית למסוף מתוך מצב הפקודה.

מחיקת מחיצה

השתמש בפקודה d כדי למחוק מחיצה. תתבקש למספר המחיצה שברצונך למחוק אותה תוכל לקבל מהפקודה p . לדוגמא, אם הייתי רוצה למחוק את המחיצה ב- / dev / sda5, הייתי מקליד 5 .

לאחר מחיקת המחיצה, תוכל להקליד p שוב כדי להציג את טבלת המחיצות הנוכחית. המחיצה נראית מחוקה, אך fdisk לא כותב את השינויים האלה לדיסק עד שתשתמש בפקודה w.

 יצירת מחיצה

השתמש בפקודה n כדי ליצור מחיצה חדשה. ניתן ליצור מחיצה לוגית או ראשית ( l עבור לוגית או p עבור ראשי). לדיסק יכולות להיות רק ארבע מחיצות עיקריות.

לאחר מכן, ציין את מגזר הדיסק שאליו תרצה המחיצה להתחיל. לחץ על Enter כדי לקבל את מגזר ברירת המחדל, שהוא הסקטור החינמי הראשון בדיסק.

אחרון, ציין את המגזר האחרון של המחיצה בדיסק. אם ברצונך לנצל את כל השטח הזמין לאחר המגזר הראשוני, פשוט לחץ על Enter. ניתן גם לציין גודל ספציפי, כמו + 5G למחיצת חמישה ג'יגה-בייט או + 512M למחיצת 512 מגה-בייט. אם אינך מציין יחידה לאחר סימן +, fdisk משתמש במגזרים כיחידה. לדוגמא, +10000 מביא לסוף המחיצה 10000 מגזרים לאחר תחילתה.

מזהה מערכת

N הפקודה פשוט רצתי מחדש מחיצת swap מחקתי קודם לכן - או עשה את זה? אם אפעיל שוב את פקודת p , אראה שהמחיצה החדשה / dev / sda5 היא מחיצה "לינוקס" במקום מחיצה "החלפת לינוקס".

אם אני רוצה לשנות את סוגו, אני יכול להשתמש בפקודה t ולציין את מספר המחיצה.

אבקש ממני את קוד ה- hex מהסוג. אני לא יודע את זה, אז אני יכול להקליד L כדי להציג רשימה של קודי hex.

כתוב ש- 82 הוא הקוד למחיצות החלפת לינוקס, אז אני יכול להקליד את זה.

פעולה זו אינה מעצבת את המחיצה עם מערכת הקבצים שבחרת. יהיה עליך לעשות זאת מאוחר יותר באמצעות הפקודה המתאימה mkfs .

שינויים בכתיבה

השתמש ב- w כדי לכתוב את השינויים שביצעת בדיסק.

השתמש ב- q אם ברצונך להפסיק מבלי לשמור שינויים.

עיצוב מחיצה

עליך לעצב מחיצות חדשות עם מערכת קבצים לפני שתוכל להשתמש בהן. אתה יכול לעשות זאת באמצעות הפקודה המתאימה ל- mkfs. לדוגמא, פקודה זו מעצבת את המחיצה החמישית בדיסק הראשון עם מערכת הקבצים ext4.

sudo mkfs.ext4 / dev / sda5

השתמש בפקודה mkswap אם ברצונך לעצב מחיצה כמחיצת החלפה:

sudo mkswap / dev / sda5

Fdisk מכיל מגוון פקודות אחרות, כולל פקודות מומחה אליהן ניתן לגשת על ידי הפעלת הפקודה x תחילה. עיין בדף  האיש של fdisk באמצעות  הפקודה man fdisk למידע מפורט יותר.