כיצד לבצע אתחול כפול של לינוקס במחשב האישי שלך

לינוקס מותקנת לרוב בצורה הטובה ביותר במערכת כפולה אתחול. זה מאפשר לך להריץ לינוקס על החומרה שלך בפועל, אבל אתה תמיד יכול לאתחל מחדש ל- Windows אם אתה צריך להריץ תוכנת Windows או לשחק משחקי מחשב.

הגדרת מערכת אתחול כפול של לינוקס היא פשוטה למדי, והעקרונות זהים לכל הפצה של לינוקס. אתחול כפול של לינוקס ב- Mac או ב- Chromebook הוא תהליך אחר.

הבסיס

להלן התהליך הבסיסי שתצטרך לבצע:

  • התקן את Windows First : אם כבר מותקן ב- Windows, זה בסדר. אם לא, הקפד להתקין את Windows תחילה לפני שתתקין את מערכת לינוקס. אם אתה מתקין את לינוקס שנייה, היא יכולה להגדיר את מטעין האתחול שלה כראוי כך שיתקיים בשמחה עם Windows. אם תתקין את Windows שנייה, היא תתעלם מלינוקס ותצטרך לעבור בעיות כדי לגרום לטעינת האתחול של לינוקס לעבוד שוב.
  • פנה מקום ללינוקס : יהיה עליך מקום פנוי בכונן המערכת של Windows כדי להתקין את לינוקס, או אולי כונן קשיח אחר לגמרי אם יש לך מחשב שולחני. בדרך כלל תצטרך לשנות את גודל מחיצת Windows שלך כדי לפנות מקום לינוקס. אם אתה מתקין את Windows מאפס, הקפד להשאיר מקום פנוי בכונן עבור לינוקס. זה יחסוך לך זמן מה אחר כך.
  • התקן את לינוקס שני : בחר את הפצת הלינוקס שלך והניח את המתקין שלה על כונן USB או DVD. אתחול מהכונן ההוא והתקן אותו על המערכת שלך וודא שאתה בוחר באפשרות שמתקינה אותו לצד Windows - אל תגיד לו לנגב את הכונן הקשיח. זה יגדיר באופן אוטומטי תפריט מטעני אתחול של Grub2 המאפשר לך לבחור את מערכת ההפעלה המועדפת עליך בכל פעם שתאתחל את המחשב.

למרות שהמתווים הרחבים פשוטים, זה יכול להסתבך על ידי מספר נושאים, כולל דרישות UEFI Secure Boot במחשבי Windows 8 והצפנת דיסק.

קשורים: כיצד להתקין אתחול לינוקס כפול ב- Mac

התקן את Windows First

במחשב שלך כנראה כבר מותקן Windows, וזה בסדר. אם אתה מגדיר מחשב מאפס, הקפד לבחור באפשרות "התקנה מותאמת אישית" ולהגיד ל- Windows להשתמש רק בחלק מהכונן הקשיח, ולהשאיר מעט מקום לא מוקצה לינוקס. זה יחסוך לך את הבעיה לשנות את גודל המחיצה מאוחר יותר.

פנה מקום ללינוקס

סביר להניח שתרצה לשנות את גודל מחיצת מערכת Windows שלך כדי לפנות מקום ללינוקס. אם כבר יש לך שטח לא מוקצה או כונן קשיח נפרד עבור לינוקס, זה מושלם. אחרת, הגיע הזמן לשנות את גודל מחיצת Windows הקיימת כדי שתוכל לפנות מקום למחיצת לינוקס חדשה.

אתה יכול לעשות זאת בכמה דרכים. מרבית המתקינים של לינוקס מאפשרים לך לשנות את גודל מחיצות Windows NTFS, כך שתוכל לעשות זאת במהלך תהליך ההתקנה. עם זאת, ייתכן שתרצה רק לכווץ את מחיצת מערכת Windows שלך מתוך Windows עצמה כדי למנוע בעיות פוטנציאליות.

לשם כך, פתח את כלי השירות לניהול דיסק - הקש על מקש Windows + R, הקלד diskmgmt.msc בתיבת הדו-שיח הפעלה ולחץ על Enter. לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על מחיצת מערכת Windows - זה כנראה כונן C: \ שלך ובחר "כווץ את עוצמת הקול". כווץ אותו כדי לפנות מקום למערכת הלינוקס החדשה שלך.

אם אתה משתמש בהצפנת BitLocker ב- Windows, לא תצטרך לשנות את גודל המחיצה. במקום זאת, יהיה עליך לפתוח את לוח הבקרה, לגשת לדף ההגדרות של BitLOcker וללחוץ על הקישור "השעיית הגנה" מימין למחיצה המוצפנת שברצונך לשנות את גודל. לאחר מכן תוכל לשנות את גודלו כרגיל, ו- BitLocker יופעל מחדש במחיצה לאחר שתאתחל את המחשב מחדש.

התקן את Linux Second

קשורים: כיצד לאתחל ולהתקין את לינוקס במחשב UEFI עם אתחול מאובטח

לאחר מכן, צור מדיה להתקנה עבור מערכת הלינוקס שלך. ניתן להוריד קובץ ISO ולצרוב אותו לדיסק או ליצור כונן USB הניתן לאתחול. אתחל את המחשב שלך והוא אמור לאתחל אוטומטית ממדיה ההתקנה של לינוקס שהכנסת. אם לא, יהיה עליך לשנות את סדר האתחול שלו או להשתמש בתפריט האתחול של UEFI כדי לאתחל ממכשיר.

במחשבים אישיים חדשים יותר, המחשב האישי שלך עשוי לסרב לבצע אתחול ממדיה ההתקנה של לינוקס מכיוון ש- Boot Boot מופעל. הפצות לינוקס רבות יפעלו כעת בדרך כלל במערכות אתחול מאובטח, אך לא בכולן. ייתכן שיהיה עליך להשבית את האתחול המאובטח לפני התקנת לינוקס.

עברו דרך המתקין עד שתגיעו לאפשרות ששואלת היכן (או איך) ברצונכם להתקין את הפצת לינוקס. זה ייראה שונה בהתאם להפצת הלינוקס שלך, אך ברצונך לבחור באפשרות המאפשרת לך להתקין לינוקס לצד Windows, או לבחור באפשרות מחיצה ידנית וליצור מחיצות משלך. אל תגיד למתקין להשתלט על כונן קשיח שלם או להחליף את Windows, כי זה ימחק את מערכת Windows הקיימת שלך.

בחירת מערכת הפעלה והתאמה אישית של Grub2

קשורים: כיצד להגדיר את הגדרות מטעין האתחול של GRUB2

לאחר התקנת לינוקס, הוא יתקין את מטעין האתחול של Grub2 במערכת שלך. בכל פעם שתאתחל את המחשב שלך, Grub2 יטען תחילה, ומאפשר לך לבחור איזו מערכת הפעלה אתה רוצה לאתחל - Windows או Linux.

אתה יכול להתאים אישית את האפשרויות של Grub, כולל איזו מערכת הפעלה היא ברירת המחדל וכמה זמן Grub2 ממתין עד שהיא מאתחלת את מערכת ההפעלה המוגדרת כברירת מחדל. רוב הפצות לינוקס אינן מציעות יישומי תצורה קלים של Grub2, כך שתצטרך להגדיר את תצורת מטעין האתחול של Grub2 על ידי עריכת קבצי התצורה שלו.

אתה יכול להשתמש בתהליך זה כדי לשלש או לאתחל את מספר הגרסאות של לינוקס יחד עם Windows, מספר גרסאות של Windows יחד עם Linux, או מספר גרסאות של כל אחת מהן. פשוט התקן אחד אחרי השני, וודא שיש מספיק מקום למחיצה נפרדת לכל מערכת הפעלה. הקפד להתקין את Windows לפני שתתקין גם את לינוקס.

קרדיט תמונה: פול שולץ בפליקר