מה לעשות כאשר לטלפון או למחשב הנייד יש סוללה נפוחה

כאשר סוללת ליתיום יון נכשלת, הדברים יכולים להגיע דרומה מהר מאוד. אם אתה פותח את הטלפון שלך כדי למצוא סוללה נפוחה עד לגודל כפול, טיפול וטיפול נאותים הם קריטיים הן לביטחונך והן לביטחונם של אחרים.

מהי סוללה נפוחה?

הרוב המכריע של האלקטרוניקה הניידת המודרנית, כולל מחשבים ניידים, סמארטפונים, טאבלטים, קוראי ספרים אלקטרוניים ומעקב אחר כושר, מופעלים כולם באמצעות סוללות ליתיום-יון. בכל מה שקשור לסוללות קומפקטיות, הן די נהדרות. יש להם צפיפות אנרגיה גבוהה, פריקה עצמית נמוכה ואפקט זיכרון זעיר מאוד: כל התכונות שהופכות אותם למושלמים להכללה הם הכל החל ממקבוקס ועד קינדל.

למרבה הצער אין דבר כזה ארוחת צהריים בחינם, כביכול, וכל הטוב האנרגטי בצפיפות גבוהה מגיע עם תמורה. בהשוואה לקודמותיה, סוללת הליתיום-יון פחות יציבה. ליתיום הוא תגובתי יותר מתרכובות ששימשו בעבר, בסוללות יש מחיצות קטנות מאוד בין התאים לכיסוי החיצוני, והסוללה כולה בלחץ.

כאשר סוללות ליתיום-יון מחוממות יתר על המידה, טעונות יתר על המידה או פשוט נכשלות עקב זקנה, יתכן שהתאים הפנימיים של הסוללה ממצים תערובת אלקטרוליטים דליקה. מכאן נובע אפקט הסוללה הנפוח: הסוללות מתוכננות להכיל, כאמצעי בטוח כושל, את הגזים כדי שלא יגרום לשריפה קטסטרופלית.

אם הנפיחות היא מינורית, אולי פשוט תבחינו שמשהו נראה מעט לא מתאים למכשיר שלכם: החלק האחורי של הטלפון החכם שלכם עשוי להראות מעוות מעט, מסגרת ה- Kindle שלכם עשויה להיות בעלת פער יוצא דופן, או שאולי משטח העקיבה במחשב הנייד נראה מעין של נוקשה. לאחרונה הכנו ערימה של סמארטפונים ישנים למיחזור, למשל, וכשהסרנו את החלק האחורי של הטלפונים כדי לבדוק שוב אם קיימים כרטיסי microSD, אחת הסוללות התנפחה וגב המארז צץ כאילו היה טעון באביב. . במקרה יש לנו סוללה זהה רזרבית בהשוואה.

למרות שזה לא דרמטי במיוחד למבט, הסוללה הקטנה של הטלפון החכם נכשלה בבירור ומרכז הסוללה נפוח לכדי 150-200% מגודל הסוללה הבריאה ולא ניתן היה לסגור את התיק עוד בבטחה.

בקצה השני של הספקטרום תמצאו דוגמאות קיצוניות שבהן הרחבת הסוללה קורעת את האלקטרוניקה הסובבת. בתמונה למטה, באדיבות המשתמש Reddit iNemzis ו / r / TechSupportGore, אתה יכול לראות כיצד הרחבת סוללת ה- MacBook הייתה כה עוצמתית שהיא קרעה את משטח העקיבה ממש ממסגרת המחשב הנייד.

עכשיו, לפני שאתה נכנס לפאניקה, אנו רוצים להדגיש כי לרוב סוללות ליתיום-יון באמת בטוחות. ישנם כמה אמצעי בטיחות המובנים בתוכם (כמו מעגלי הגנה מפני טעינת יתר, מודדי טמפרטורה וכן הלאה) ולמרות שהסוללות בשתי התמונות הנ"ל נכשלו בבירור, הן לא פרצו בלהבות. אמצעי הבטיחות פעלו ואף אחד לא נפגע.

בואו נסתכל כיצד ניתן להסיר ולפטור סוללה נפוחה ובטוח, מה תוכלו לעשות בכדי למנוע סוללות נפוחות לפני שהן מתחילות.

כיצד להסיר ולהשליך סוללה נפוחה

אף על פי שסוללות ליתיום-יון בדרך כלל אינן נכשלות בצורה קטסטרופלית ופוגעות באף אחד, עדיין עליכם להתייחס אליהן בסוג הכבוד שמגיע לכם להתפוצץ ולשרוף.

אין לטעון או להשתמש בהתקן

לאחר שתבחין כי הסוללה נפוחה או נפגעת בכל דרך שהיא, עליך להפסיק מיד להשתמש במכשיר. כבה את החשמל, ומעל לכל דבר אחר,  אל תטען את המכשיר . לאחר שהסוללה הגיעה לנקודת כשל כזו שהסוללה נפוחה, עליכם להניח שכל מנגנוני הבטיחות בסוללה אינם מקוונים. טעינת סוללה נפוחה היא ממש מבקשת ממנה להפוך לכדור מתפוצץ של גז דליק מזיק ישירות בסלון שלכם.

הסר את הסוללה

בכל הנוגע להסרת הסוללה, יש כלל אחד חשוב מאוד: אל תמשיך להרכיב את הבעיה על ידי דחיסה, מצוקה או פגיעה במעטפת החיצונית של הסוללה. אם תנקב את הסוללה הנפוחה, תקף זמן לא טוב שכן התרכובות בפנים יגיבו עם החמצן והלחות באוויר.

אם המכשיר שלך ניתן לשירות המשתמש ותוכל לפתוח בקלות את המארז או את לוח השירות כדי להסיר את הסוללה, אז זה אינטרס שלך: זה ימנע מהסוללה המתרחבת לפגוע (עוד) במכשיר שלך וזה ימנע כל קצוות חדים בתוך תא הסוללה מנקב את שכבת המגן סביב הסוללה.

לאחר שהוצאתם את הסוללה, עליכם לעשות שני דברים באופן מיידי. ראשית, בידוד את המגעים של הסוללה (אם נחשף) עם פיסת קלטת חשמל. הדבר האחרון שאתה רוצה הוא שמשהו יקצר את המסופים. שנית, יש לאחסן את הסוללה במקום קריר ויבש הרחק מדברים דליקים עד שתוכלו להעביר אותה בבטחה למתקן סילוק.

אם המכשיר שלך אינו ניתן לשירות המשתמש, ואינך יכול להסיר את הסוללה בקלות, עליך לקחת את המכשיר למיקום שירות, חנות סוללות מיוחדת או למיחזור סוללות מורשה (ראה להלן). שם אתה צריך למצוא מישהו עם הכלים / מיומנויות שיעזרו לך לפתוח את המכשיר ולהסיר את הסוללה הפגומה.

אותם כללים כלליים חלים גם כשאינך יכול להסיר את הסוללה בעצמך: קח את כל המכשיר ושמור אותו במקום קריר ויבש כדי למזער השפלה נוספת של תאי הסוללה ולהרחיק אותו מכל דבר דליק.

השלך את הסוללה למרכז מיחזור מורשה

בין אם הם פגומים או לא, סוללות ליתיום צריכות מעולם,  מעולם , להיזרק משם. לא זו בלבד שהסוללה היא סוג של מפגע סביבתי שאינך רוצה לשבת במזבלה, אלא שגם סוללת ליתיום-יון חדשה מהווה סכנת שריפה אם היא נוקבת או מקוצרת בפח האשפה או במשאית הזבל. הסיכון להצית שריפה בביתך ולפצוע את עצמך או להדליק משאית תברואה ולפצוע את העובדים פשוט גבוה מדי.

יש להשליך סוללות ליתיום-יון - חדשות, משומשות או פגומות - רק באמצעות מרכזי מחזור מורשים. כדי לאתר מרכזי מיחזור בקרבתך, כדאי להיעזר באינדקס מיקום מחזור כמו Call2Recycle או להתקשר למרכז סילוק חומרים מסוכנים בעיר / מחוז.

כאשר סילוק סוללות ליתיום-יון נפוח, אנו ממליצים לכם בחום להתקשר מראש ולשאול אם המתקן מצויד לקבל סוללה פגומה כדי לבדוק מה הפרוטוקול הוא להבאת הסוללה. האם  לא פשוט לזרוק סוללה נפוח לתוך סל מיחזור כללי לסוללות בחנות האלקטרוניקה המקומית הגדולה שלך.

כיצד למנוע סוללות נפוחות

קשורים: מיתוסים על חיי הסוללה עבור מכשירי טלפון ניידים, טאבלטים ומחשבים ניידים

אולי קראת את הסעיפים הקודמים בעניין, אבל חשבת "ובכן אין לי סוללה נפוחה כרגע אבל אני בהחלט לא רוצה כזו בעתיד". במקרה שלך, אם כן, המטרה היא לשמור על הסוללות מאושרות ולהימנע מכשל בסוללה בטרם עת.

למרבה המזל בשבילך, אתה יכול להשיג זאת על ידי ביצוע אותם כללים להארכת החיים הכלליים והאושר של סוללות הליתיום-יון שלך.

שמור על הסוללות קרירות

סוללות ליתיום יון שונאות חום. אמנם זה בלתי אפשרי לשמור עליהם מגניבים לחלוטין כל הזמן, אבל אתה צריך לעשות את זה להרגל להימנע מהשארת האלקטרוניקה שלך במקום שהם ייקלו. אל תשאיר את המחשב הנייד ברכבך ביום חם לוהט, אל תשאיר את הטלפון שלך טעון על השיש במטבח שבו שמש אחר הצהריים אופה אותו, אחרת תעשה כמיטב יכולתך כדי לשמור על הסוללה.

כאשר אינך משתמש במכשירים שלך או חסר ליתיום-יון, אחסן אותם באזור קריר ויבש בביתך.

השתמש במטען איכות

טעינת יתר מהווה איום חמור לבריאות הסוללות. אם מטען הסוללות הרשמי למחשב הנייד עולה 65 דולר והמטען הנוק-אוף הכללי שמצאת ב- eBay עולה 9 דולר, כדאי לך לשקול מחדש. חלקים איכותיים ואישורי בטיחות עולים כסף ואת מה שאתה חוסך במטען אתה עלול לאבד במחשב נייד ובסוללה פגומים (במקרה הטוב) או בשריפה (במקרה הרע).

החלף סוללות ישנות

אם אתה מבחין שהסוללה שלך כבר לא מחזיקה טעינה מוצקה, כדאי לשקול להחליף אותה. אם פעם קיבלתם 5 שעות הנחה מהסוללה למחשב הנייד ועכשיו אתם מקבלים 30 דקות, זה סימן טוב לכך שרכיבי הסוללה משפילים. לא רק שהחלפת הסוללה תחזיר לך את חיי הסוללה היפים של מספר שעות, אלא היא תבטיח שלא תשתמש בסוללה על סף כישלון.

אל תשאיר את זה מחובר לחשמל

אתה לא צריך לטעון את הסוללה כל הזמן. זה לא טוב לסוללה, הוא מכניס חום נוסף והסוללות שלך הכי מאושרות כשהן לא חמות מדי ולא מלאות מדי.

זה לא אומר שאתה לא יכול להשאיר את המחשב הנייד מחובר לחשמל תוך כדי סשן עבודה במרתון, אך אינך צריך להשאיר אותו מחובר לחשמל כל היום, כל יום.

על ידי שמירה על כמה כללים פשוטים לשמירה על בריאות הסוללות ואז סילוקם כראוי כאשר הן נכשלות, תמנע מפגיעה בעצמך ובאלקטרוניקה שלך.