ההבדל בין .com, .net, .org ומדוע אנו עומדים לראות עוד הרבה תחומים ברמה העליונה

.com, .net, .org וסיומות אתרים אחרות מכונות "תחומים ברמה העליונה" (TLD). אמנם אנו בדרך כלל רואים רק כמה כאלה, אך ישנם מאות כאלה - וייתכן שיהיו עוד אלפים בקרוב.

תחומים ברמה העליונה מנוהלים על ידי רשות המספרים המוקצים באינטרנט (IANA), המנוהלת על ידי תאגיד האינטרנט למען שמות ומספרים מוקצים (ICANN).

תחומים גנריים ברמה העליונה

אולי הדומיינים הנפוצים ביותר ברמה העליונה הם .com, .net ו- .org. במקור, לכל אחת מהן הייתה מטרה ייחודית:

  • .com: אתרים מסחריים (למטרות רווח)
  • .net: תחומים הקשורים לרשת
  • .org: עמותות

עם זאת, תחומים ברמה העליונה מציעים רישום פתוח - כל אחד יכול לרשום דומיין .com, .net או .org תמורת אתר (בתשלום). ההבחנה בין התחומים אבדה במידה רבה, אם כי ישנם עדיין ארגונים ללא כוונת רווח המעדיפים את .org.

ישנם מגוון תחומים אחרים שנוספו מאוחר יותר כדי להוריד קצת את הלחץ מהתחומים הכלליים הכלליים (gTLD) המקוריים, כולל .biz ו- .info. עם זאת, פחות אתרים משתמשים בדומיינים ברמה העליונה האלה - יש יותר זיהוי מותג המשויך לדומיין .com. נכון לעכשיו, .com הוא ללא ספק הדומיין הפופולרי ביותר ברמה העליונה - כמעט 50 אחוז מהאתרים שגוגל מבקרים בהם משתמשים בדומיין ברמה העליונה .com. (מָקוֹר)

TLDs פתוחים לעומת סגורים

בניגוד לתחומים ברמה העליונה שלעיל, אשר "פתוחים" בכך שהם מאפשרים לכל אחד לרשום דומיין מבלי לעמוד בכל הכישורים, TLD רבים הם "סגורים". לדוגמה, אם ברצונך לרשום דומיין .museum, .aero או .travel, עליך לוודא שאתה מוזיאון לגיטימי, נסיעות אוויריות או ישות הקשורה לתיירות.

תחומים ברמה העליונה הספציפית למדינה

יש מאות תחומים ספציפיים למדינה ברמה העליונה. לדוגמה, הדומיין .uk מיועד לבריטניה, הדומיין .ca מיועד לקנדה, והדומיין .fr מיועד לצרפת.

חלק מהתחומים הספציפיים למדינה אלה סגורים ומאפשרים רק אזרחים ועסקים במדינה להירשם, בעוד שחלקם מאפשרים הרשמה פתוחה לכולם להירשם.

לדוגמה, הדומיין הפופולרי .ly, המשמש בעיקר את bit.ly ושירותי קיצור כתובות אתרים אחרים, הוא למעשה הדומיין הספציפי למדינה עבור לוב. זה מאפשר רישום פתוח במידה רבה, אם כי יש כמה מגבלות לגבי סוג התוכן שאתר עם .ly TLD יכול להכיל.

באופן ייחודי, בארה"ב יש כמה תחומים ספציפיים למדינה שאינם קודי מדינה:

  • .edu: מוסדות חינוך בארה"ב
  • .gov: גופים ממשלתיים בארה"ב
  • .mil: שימוש צבאי אמריקני

תחומים עתידיים ברמה העליונה

בשנת 2012, ICANN אפשרה לתאגידים להגיש בקשה לתחומים כלליים חדשים ברמה העליונה. רשימת היישומים ארוכה - לדוגמה, גוגל הגישה בקשה לדומיינים כגון .google, .lol, .youtube ו- .docs. חברות רבות הגישו בקשות לדומיינים התואמים את שם החברה שלהן, כגון .mcdonalds ו- .apple. מגוון חברות גם ביצעו אחיזת קרקעות לשמות דומיינים גנריים כמו .pizza, .security, .download ו- .beer.

אף אחד מהתחומים החדשים הללו עדיין לא נכנס לרשת, אך נראה שנראה בקרוב הרבה יותר תחומים ברמה העליונה.

לקבלת רשימה מלאה של התחומים הנוכחיים ברמה העליונה הנמצאים בשימוש, עיין בדף מסד הנתונים של אזור השורש באתר האינטרנט של ה- IANA.