Xeon לעומת Core: האם המעבדים היקרים של אינטל שווים פרימיום?

אפל עשתה התזה גדולה ביוני 2019, כאשר הציגה מחשב שולחני מק פרו שעבר שיפוץ נוטף כוח עיבוד גרפי. המרכיבים העיקריים מאחורי חיית המק החדשה הם מעבדי אינטל Xeon. הם נעים מ- Xeon W ללא שמונה ליבות, 3.5 ג'יגה הרץ (אולי ה- Xeon W-3223), למעבד אינטל Xeon W של 2.5 ג'יגה הרץ, שעדיין לא נקרא שם (כנראה ה- Xeon W-3275 או W- 3275 מ ').

מגדל ה- Mac החדש עורר השראה לדיונים סביב מקרר המים How-To Geek בשאלה האם אריזת אחת מהבובות הרב-כיווניות הללו לבניית המחשב הבאה שלכם שווה את זה.

בואו נודה בזה; תחנת העבודה החדשה של אפל אינה מציאותית עבור רובנו. התמחור עבור ה- Mac Pro החדש מתחיל ב -6,000 דולר ומעלה ל"הלוואה לעסקים קטנים ". לשולחנות העבודה החדשים יש אפשרויות שדרוג מוגבלות בגלל מחברים קנייניים, והם חסרים את הפוטנציאל המשחק העצום בצד Windows.

אז, האם כדאי להשאיר את השפע של מעבדי Core i7 ו- i9 מאחור כדי להתנסות בעולם של קסאון?

כנראה שלא, והנה הסיבה.

מהו מעבד Xeon?

Xeon הוא מערך המעבדים של אינטל, והוא מכוון בעיקר לתחנות עבודה עסקיות ושרתים. מעבדים אלה מציעים בדרך כלל יותר ליבות מאשר מחשבי PC רגילים, אך מהירויות השעון מעט משונות בהשוואה לעמיתיהם Core i7 ו- i9.

ל- Intel Xeon W-3275 / W-3275M, למשל, מהירויות שעון שמתחילות ב -2.5 ג'יגה הרץ ועולות עד 4.40 ג'יגה הרץ, עם דחיפה נוספת ל -4.60 ג'יגה הרץ בעומסים מסוימים. השווה זאת ל- Core i9-9900K הפופולרי, שעון הבסיס שלו הוא 3.60 GHz והגברה של 5.0 GHz. ברור שמהירויות השעון של Core i9-9900K נטענות טוב יותר עבור המשתמש הממוצע במחשב האישי.

לאחר מכן, יש לך את ה- Xeon W-3223. זהו גם שבב בעל שמונה ליבות, בעל 16 פתילים, כמו Core i9-9900K, אך מהירות השעון שלו מגיעה לשיא של 4.0 ג'יגה הרץ, וה- MSRP שלו גבוה בכ -250 דולר לעומת ה- i9-9900K. בקיצור, מהירויות שעון ה- Xeon יכולות להיות קרובות לחלק Core עליון או הרבה מתחת לו.

איפה שחוקי קסאון הם שאיבת כוח וייצור חום - ולא בצורה טובה. שבבי קסאון הרבה יותר רעבים לחשמל ומחממים הרבה יותר. ל- Xeon W-3275M עם 28 ליבות 56 חוטים, למשל, יש כוח תכנון תרמי (TDP) של 205 וואט, ו- W-3223 עם TDP של 160 וואט. בינתיים ה- i9-9900K כולל TDP של 95 וואט.

אתה יכול להתקרב ל- Xeon עם משהו כמו ה- Core i9-9960X "הליבה" עם 16 הליבות, 32 הליכים, בעל TDP של 165 וואט. ובכל זאת, לרוב המכריע של חלקי Core i7 ו- i9 אין שיקולי הספק וחום גבוהים יותר.

מדוע קסאונים יקרים יותר?

למעבדי Xeon יש הרבה יותר מובנה וטכנולוגיה קריטית לעסקים. לדוגמה, הם תומכים בזיכרון קוד תיקון שגיאות (ECC), המונע השחתת נתונים וקריסת מערכת. זיכרון RAM של ECC הוא גם יקר יותר ואיטי יותר, ולכן מעטים המשתמשים הביתיים שחושבים על התמורה, שכן מחשבים ביתיים אמינים למדי.

לעסקים שבהם זמן הפעילות הוא קריטי למשימה, אפילו שעות ספורות יכולות לעלות הרבה יותר ממה שזיכרון ECC שווה. קח למשל מסחר פיננסי שבו עסקאות מתרחשות מהר יותר ממה שבני אדם יכולים להבין. כשמחשבים נכנסים או שהמידע מתבלבל, זה הרבה כסף אבוד עבור חברות אלה, ולכן הם מוכנים להשקיע בטכנולוגיות מתמחות.

מעבדי Xeon תומכים גם בהרבה יותר זיכרון RAM מאשר שבבי Core, כמו גם ערימות של נתיבי PCIe לחיבור כרטיסי הרחבה.

לכן, כאשר אתה מוסיף ערמת ליבות, תמיכה ב- ECC, טונות של נתיבי PCIe ותמיכה בזיכרון RAM גדול, המחיר ישקף זאת.

אם אתה שואל את חובבי המחשב הציניים יותר, הם יגידו לך שאינט גובה מחיר גבוה עבור Xeon כי זה יכול. כל דבר שנבנה לעסקים נוטה להגיע עם תג מחיר כבד יותר מציוד לצרכן.

האם עלי לקנות Xeon למחשב האישי שלי?

עד כה, קסאון נשמע טוב למדי: טונות של ליבות, מהירויות שעון מכובדות (בחלק מהמקרים) וערימות נתיבי PCIe. לעזאזל, נושא החשמל הוא רק הזמנה לעבוד על הגדרת קירור מותאמת אישית, נכון?

אולי. אבל Xeons הם לא הבחירה הטובה ביותר עבור משתמש כוח ביתי ממוצע.

אם אתה מעוניין במעבד Xeon לעומסי עבודה עתירי מעבד, או שאתה זקוק לזמן הפעלה 24/7 מבלי לטגן את המחשב תוך מספר שבועות, אז Xeons שווה להסתכל. אם זה יותר על משחקים, אתה מוציא הרבה כסף כמעט ללא תמורה.

כאשר המבקרים בחנו את המעבד "שולחן העבודה" של Xeon W-3175X של $ 3,000 בתחילת 2019, רובם רצו מידות פרודוקטיביות בהן ה- Xeon תמיד עשה טוב, אך אז העביר אותו מול מעבדי Core במדדי המשחק. התוצאות היו לעתים קרובות מכות ה- Core i9-9900K או בקושי מאחורי ה- Xeon W-3175X, עם כמה יוצאים מן הכלל בלבד. וזה היה נגד מעבד עם 28 ליבות ו -56 חוטים.

אבל ליבות אלה לא היו חשובות כל כך למשחקים מודרניים מכיוון שבשלב מסוים התדרים הגבוהים יותר (מהירות השעון) של ה- i9-9900K היו חשובים יותר מאשר ליבות למשחק. בהחלט ישנם משחקים הקשורים למעבד, בהם משתלם שיהיו יותר ליבות (לרוב הגיימרים צריך להיות לפחות מעבד בעל ארבע ליבות, שמונה חוטים), אך מהירות השעון בשילוב עם IPC (הוראות לכל מחזור) הוא בדרך כלל המדד החשוב יותר.

אתה יכול overclock Xeon W-3175X, וזה יכול ללכת את המעבד מעבר ביצועי הבסיס של i9-9900K, אבל אתה יכול גם overclock את Core i9. ה- W-3175X הוא גם מקרה קצה, מכיוון שפחות קסאונים נעולים לאוברקלוק, מה שמקנה לחלקי הליבה יתרון נוסף.

לכן, כאשר עלות Core i9-9900K נמוכה מ- $ 500, ו- Xeon שואג עולה כמה מכפילים מזה, ומציע מעט או ללא רווח ביצועים, ל- Xeon אין היגיון רב במשחקים.

היום עשוי לבוא כאשר ספירת ליבות מסיבית חשובה למשחקיות, אך בינתיים, רוב עולם המשחקים ימשיך להתנדנד במכונות בעלות ארבע ליבות.

מי צריך לקנות קסאון?

כמו שאומר השיווק של אינטל, השבבים האלה הם כל תחנות עבודה ושרתים. אפילו ה- Xeon W-3175X השולחני מכוון לאמני תלת מימד, מפתחי משחקים ועורכי וידאו.

אם אתה עובד באחד מאותם מקצועות, או שאתה חובב "פרוסומר" באחד מאותם תחומים, אז מעבד Xeon הוא בשבילך.

עבור שאר חברי הפלייביאים השולחניים, Core i7 או i9 הם הדרך.