מה ההבדל בין מפוח למקרר GPU חיצוני?

אם אתה מחפש כרטיס גרפי חדש לשולחן העבודה שלך, יכול להיות שראית דגמים שונים עם תיאורים שונים על יחידות הצידניות המחוברות לכרטיס - כמו צידנית "מפוח" או "אוויר פתוח". בואו נסתכל על המשמעות של מונחים אלה עבור ה- GPU שלכם.

שני המכשירים מבצעים את אותה משימה: הרחקת חום מהמעבד המרכזי בכרטיס המסך באמצעות גוף קירור ומאוורר. זהו עיקרון בסיסי המשמש כמעט בכל המעבדים השולחניים וברוב המחשבים הניידים: מורחים את החום מהמעבד על פני שטח גדול של פליז או אלומיניום ואז מעבירים מעט אוויר קריר סביבו כדי להיפטר מהחום. האוהדים בתיק המחשב שלך עצמם עושים את אותו הדבר. מאווררי היניקה מכניסים אוויר קריר, ומאווררי הפליטה מוציאים את האוויר החם שחומם על ידי החלקים השונים של המחשב.

עבור GPU, ההבדל נובע מהאוהדים האלה בכרטיס המסך שלך להיפטר מאותם חום עודף. שני הסוגים משתמשים במאוורר אחד או יותר על יחידת הקירור, המותקנים על מעטפת הפלסטיק החיצונית ושואבים כוח מהכרטיס עצמו. אוהדים אלה קולטים את האוויר החם מבפנים מארז המחשב האישי שלך. הם לא מוציאים אוויר אליו - לפחות לא מיד.

מקרר GPU באוויר הפתוח לוקח אוויר מהמאוורר, מפיץ את האוויר החם מעל גוף הקירור ואז מוציא את האוויר המחומם חזרה אל פנים המארז דרך פתחים בחלק העליון והתחתון של כרטיס המסך. זו הסיבה שזה נקרא "אוויר פתוח" מכיוון שאין שום דבר בין גוף הקירור המחובר למעבד הגרפי של ה- GPU לבין האוויר שבתוך המארז. זרימת האוויר נראית בערך ככה, עם חצים כחולים המייצגים את האוויר הקריר שהכניס לכרטיס המסך על ידי המאוורר וחצים אדומים המייצגים אוויר חם שנזרק מעבר לכדור הקירור בחזרה לפנים המחשב

לעומת זאת, כרטיסי גרפיקה בעיצוב מפוח מאריכים את הפלסטיק המגן על המצנן סביב גוף הקירור, כולל החלק העליון והתחתון של הכרטיס. האזור הפתוח היחיד הוא כמה חורים בלוחית ההרכבה, החלק של הכרטיס שמתחבר למארז המחשב ומחזיק את היציאות האלקטרוניות אליהן אתה מחבר את הצג או הטלוויזיה שלך. כשהמאוורר שואב אוויר מהמקרה ושום מקום שהוא לא יכול לצאת מחוץ לסורג, האוויר החם שחומם על ידי גוף הקירור של GPU מונח לגמרי מאחורי המארז. זה נקרא לפעמים גם עיצוב "פליטה אחורית", מסיבות ברורות. הנה איך זה נראה:

אז איזו טובה יותר? זה תלוי בהתקנה שלך. עבור מחשב שולחני קונבנציונאלי עם מארז גדול ומרווח וכמה מאווררי מארז, מקררי אוויר פתוחים נוטים לבצע ביצועים טובים יותר ומצננים את ה- GPU במידה רבה יותר. הסיבה לכך היא שיש להם זרימת אוויר טובה יותר עם פחות חסימות. למרות שהמערכת משתמשת באוויר החם שנמצא כבר בתוך המקרה, הזרימה הנוספת הזו תשמור על ה- GPU שלך מעט קריר יותר.

אבל רק בגלל שמקרר GPU באוויר הפתוח טוב יותר בקירור, זה לא אומר שהוא תמיד הבחירה הטובה ביותר. מכיוון שהוא תלוי כל כך באוויר שזורם היטב בתוך מארז המעבד, מקרר באוויר הפתוח לא יעבוד טוב אם במקרה שלך אין זרימת אוויר מספקת. אם אתה משתמש במארז Mini-ITX קטן יותר עם פחות מאווררים, או שאתה תלוי ברדיאטור קירור מים עבור צריכת או פליטה, החום הנוסף שנוסף לחלק הפנימי של המקרה שלך לא ינוהל גם כן. זה יהפוך את ה- GPU שלך, שלא לדבר על כל שאר הרכיבים שלך, לפעול חם יותר ויעיל פחות. במקרים קטנים יותר וללא כמות גדולה של זרימת אוויר, מצנן מפוחים ב- GPU המוציא אוויר חם מחוץ למארז עשוי להיות טוב יותר למערכת הכוללת. 

עבור רוב המשתמשים, ההבדלים בין שני סוגי הצידניות הם מזעריים - פחות מחמש מעלות חום כך או אחרת, בדרך כלל לא מספיקים כדי לגרום לביצועים נמוכים יותר. וכמובן שמשתמשים מתקדמים המעוניינים לנהל בצורה מדויקת יותר את זרימת האוויר הפנימית שלהם (או לדאוג למחשב מגניב למראה) עשויים להשתמש במערך קירור נוזלי, שממילא מפיץ אוויר דרך רדיאטור. אלא אם כן יש לך צרכים מסוימים במיוחד לזרימת האוויר של המחשב האישי שלך, אל תתן לנושא המפוח לעומת האוויר הפתוח להפריע לך יותר מדי.

אם אתה בונה מארז קטן יותר או שאתה מתכנן להשתמש בקירור נוזלי במעבד שלך, עבור לתכנון קירור GPU של מפוח אם הקלפים דומים מבחינות אחרות. אם אתה מתכנן לבצע שעון יתר של ה- GPU שלך ואתה רוצה ביצועים מקסימליים במקרה גדול, בחר בעיצוב באוויר הפתוח.

 קרדיט תמונה: Newegg