סוף עידן: Adobe Shockwave מת היום

אדובי מושכת את התקע ב- Shockwave - לא, לא Shockwave Flash, שהוא שונה - כיום. החל משנת 1995, אז כונה Macromedia Shockwave, תוסף זה שימש למשחקים, מצגות ומולטימדיה אחרת באינטרנט.

RIP Shockwave

אדובי מפסיקה את Shockwave היום, ב -9 באפריל 2019. אינך יכול עוד להוריד את נגן Shockwave עבור Windows מ- Adobe, אם כי לקוחות ארגוניים עם חוזי תמיכה יכולים להשתמש בו לעוד כמה שנים. נגן Shockwave עבור Mac הופסק עוד בשנת 2017. אם אתה מוצא אתר ישן המארח תוכן Shockwave, הוא אינו ניתן להפעלה עם שום תוכנה הנתמכת באופן רשמי.

למרבה המזל, הרשת עברה מ- Shockwave, כך ש Shockwave הוא משהו שתראה רק כשאת גולשת בדפי אינטרנט מלפני למעלה מעשור.

פלאש עדיין בסביבה לזמן מה. אדובי מתכננת להפסיק את פלאש עד סוף 2020.

Adobe Shockwave לעומת Adobe Flash

הן Shockwave והן Flash פותחו על ידי חברת Macromedia, חברת אדובי שנרכשה עוד בשנת 2005. כל אחת מהן היא פלטפורמת תוכנת מולטימדיה עם תוסף לדפדפן אינטרנט. תוכן Shockwave מושמע על ידי התוסף "נגן Shockwave", ואילו תוכן Flash מושמע על ידי התוסף "Flash Player".

Shockwave הפך לרוב לא רלוונטי ככל שפלאש צבר יותר ויותר יכולותיו לאורך השנים. אך לשני המוצרים היסטוריות שונות. אילן היוחסין של Shockwave חוזר עוד יותר, עד VideoWorks עבור מקינטוש המקורי של Apple. תקליטורי CD הכוללים הרפתקאות הצבע-לחיצה וחוויות חינוכיות שנוצרו עם Shockwave היו פופולריים בתחילת שנות ה -90 ונוצרו על ידי מנהל מקרומדיה. התוסף Shockwave Player שוחרר בשנת 1995 כדי להביא את התכונות הללו לאינטרנט המתפתח.

Macromedia הציגה תכונות המיועדות לתעשיית משחקי הווידאו בשנת 2001, ויש סיכוי טוב ששיחקת משחק Shockwave בדפדפן שלך בשנים שלאחר מכן. לדוגמא, Candystand.com הייתה בבעלות נביסקו, החברה שעומדת מאחורי Life Savers, והציגה מגוון משחקי דפדפנים שהשתמשו ב- Shockwave. הסרטון הנ"ל של YouTube מציג משחק מורשה רשמי של  Donkey Kong  Country  שהושק בשנת 2003. כן, נינטנדו יצרה משחקי דפדפנים בשותפות עם ממתקי Life Savers.

האינטרנט היה מלא בחוויות כאלה - שרובם אבדו כעת לזמן. מלון חבבו  היה קהילה חברתית מקוונת / עולם וירטואלי המיועד לבני נוער. חבבו התחיל להשתמש ב- Shockwave ומאוחר יותר עבר מ- Shockwave לפלאש בזמן שהאינטרנט עבר.

פלאש התחיל ככלי אנימציה מבוסס וקטור בשם SmartSketch, שהופכים ל- FutureSplash. מקרומדיה רכשה אותו בשנת 1996. בעוד ש- Shockwave עסקה בחוויות מולטימדיה כבדות יותר, פלאש עסק רק בגרפיקה וקטורית בסיסית ואנימציות - זוכר את Homestar Runner? זה היה פלאש. פלאש התפתח משם, זכה לתמיכה בתסריטים, וידאו, תלת מימד ותכונות אחרות, סופג יותר ויותר מהתכונות של Shockwave והשאיר אותו מאחור.

כעת, אפילו פלאש נותר מאחור על ידי תכונות HTML המשולבות בדפדפני האינטרנט המודרניים. בניגוד לפלאש, תכונות דפדפן אלה מבטיחות משחקים וחוויות מולטימדיה אחרות פועלות בכל מקום - ממחשב Windows ל- iPhone שלך ​​לדפדפן מובנה בקונסולת משחקי וידאו - ללא צורך בתוספים לדפדפן.

ואז מה זה Shockwave Flash (SWF)?

מקרומדיה הפכה את הדברים לסבוכים יותר על ידי בלבול בין "Shockwave" ו- "Flash", למרות שהם תוכנות נפרדות. לכן Adobe Flash משתמש בקבצי SWF. לדברי אדובי, זה מייצג רשמית "פורמט אינטרנט קטן".

אבל זה לא מה שזה אומר במקור, כפי שפורסם בבלוג של עובד Adobe. במקור, SWF עמד על "Shockwave Flash". מקרומדיה מיתגה מחדש רבים ממוצריה בשם "Shockwave". לדוגמה, כאשר Shockwave קיבלה יכולת לנגן קבצי MP3, Macromedia כינה את זה "Shockwave Audio". מאוחר יותר רכשה מקרומדיה את FutureSplash, החברה שהחזיקה בפלאש, וכינתה את המוצר "פלאש" ותוסף הדפדפן "Shockwave Flash". "Shockwave" התייחס לכל סוג של חוויית מולטימדיה בדפדפן.

זה בערך כמו שמיקרוסופט הטילה את המונח ".NET" על כל דבר בשנות האלפיים. .NET הייתה מסגרת תוכנה עבור מפתחי יישומי Windows, אך נכנסת לחשבון Hotmail שלך עם חשבון בשם ". דרכון .NET" משום מה. שתי החברות שינו את דעתן ומאז מיתגו מחדש דברים, אך סיומת הקובץ .SWF נמשכת.

הגיע הזמן להסיר את Shockwave

אם עדיין יש לך Adobe Shockwave במחשב שלך, עליך להסיר אותו. Adobe כבר לא תעדכן אותה עם תיקוני אבטחה. למרבה המזל, רוב דפדפני האינטרנט חסמו אותו ותוספי אינטרנט ישנים אחרים כמו Java כעת. בשלב זה, הדפדפן היחיד ש- Shockwave פועל בו הוא Internet Explorer - וגם Internet Explorer הוא במידה רבה דפדפן אינטרנט נטוש.

כמובן, אף אחד לא מכריח אותך להסיר את Shockwave. אם התקנת אותו, עליו להמשיך לעבוד. ואם אתה מוצא דף אינטרנט עתיק המשתמש בתוכן Shockwave בעתיד, יתכן שתצוד אתר הורדות של צד שלישי המארח את המתקין הישן של Shockwave ש- Adobe כבר לא מציעה. אבל אדובי כבר לא מוציאה עדכוני אבטחה, וזה חדשות רעות. האינטרנט השאיר אותו מאחור - ופלאש הוא הבא.

אבל היי, לפחות אתה עדיין יכול להשתמש ב- Winamp במחשב Windows 10 מודרני.

קשורים: מה קרה לווינאמפ, והאם אתה יכול להשתמש בזה עכשיו?