מה ההבדל בין DDR3 ו- DDR4 RAM?

לאחר שהשתמשו באותו תקן DDR3 במשך שמונה שנים, יצרני זיכרון RAM בכל מקום החלו בתהליך הפעלת שבבי הזיכרון האחרונים שלהם בצורה של DDR4. אך מה היתרונות (אם בכלל) ל- DDR4 בהשוואה ל- DDR3 ביישומים בעולם האמיתי, והאם הם שווים את העלות המוגברת?

השיפורים הטכניים של זיכרון RAM DDR4

נכון לעכשיו, ישנם שלושה סוגים עיקריים של זיכרון RAM שאתה יכול לקנות למחשב מותאם אישית לצרכן: DDR3, DDR3L ו- DDR4.

קשורים: האם הזיכרון הופך איטי יותר אם הוא גדל?

השיפורים הבולטים העיקריים ש- DDR4 עושה ביחס לקודמו, DDR3, הם מגוון גדול יותר של מהירויות שעון וזמנים זמינים, צריכת חשמל נמוכה יותר וחביון מופחת. עם DDR3, האפשרויות למהירות השעון שלך (כלומר, כמה מהר ה- RAM יכול לקרוא או לכתוב נתונים) מיועדות בעיקר לאחת מארבע אפשרויות שונות: 1333Mhz, 1600Mhz, 1866Mhz ו- 2133Mhz, כאשר 2133Mhz הוא המגבלה המרבית. תצורות 800Mhz ו- 1066Mhz קיימות עדיין מבחינה טכנית, אך לרוב אלה הוצאו מהייצור לטובת בני דודיהם המהירים יותר.

לעומת זאת, ל- DDR4 נראה כי אין תקרה כלשהי במהירות השעון שלה, לפחות לא יצרנית אחת הצליחה להגיע. בכל פעם שזה נראה כאילו זה נעשה כמה שיותר מהר, מישהו אחר מעלה את שאר התחרות וקובע את הסטנדרט החדש בביצועים קיצוניים. רק החודש יצרני זיכרון RAM G.Skill הציגו מותג חדש לגמרי של מטורפים עם תצורת DDR4 בנפח 128 ג'יגה-בתים, עם ארבעה מקלות 32 ג'יגה-בייט נפרדים כל אחד מהם ל -3000 מגה-הרץ, בעוד סדרת G.Skill של 8 ג'יגה-בייט כבר נמכרת על המדפים ב -4266 מגה-הרץ. .

לאחר מכן, בעוד שצריכת החשמל ברוב פריסות ה- DDR3 תעבור בין 1.5 וולט בהגדרות ברירת מחדל ועד 1.975 וולט במכונות שעוברות יתר על המידה, זיכרון RAM של DDR4 פועל בצורה יעילה יותר רק ב -1.2 וולט, הגדרה שניתן להפחית לתחתית של 1.05 וולט. תלוי ביצרן המקל ובכמות ה- RAM. תקן DDR3L עושה אמנם התקדמות מכובדת במחלקה זו ב -1.35 וולט ("L" מייצג "מתח נמוך"), אך היעילות הכוללת של DDR4 לוקחת את זה צעד קדימה.

קשורים: האם אוכל להשתמש בשני סוגים של זיכרון DDR3 עם אותו האם?

במונחים של הדיוט, המשמעות היא שניתן להשיג קצב העברה גבוה יותר ב- DDR4 במתחים נמוכים יותר, מה שמשווה ליציבות מערכת גדולה יותר לאורך זמן. זה עוזר להפחית את האיום של זיכרון RAM שלך לטגן במהלך בדיקת overclocking, ומפחית את המתח שעשוי להכניס מכונה כולה תוכניות מיסוי.

הדחיפה האחרונה ש- DDR4 מייצרת על פני DDR3 היא מגבלת הזיכרון המקסימלית שהיא יכולה לאחסן בלוח אם יחיד. בתרחיש הטוב ביותר האפשרי, הגבול המקסימלי התיאורטי של תצורת DDR3 הוא 128 ג'יגה-בייט, בעוד שלפי הדיווחים DDR4 הוא מסוגל להגיע למקסימום פי ארבעה מהסכום, ו -512 ג'יגה-בייט. עם זאת, עדיין לא הוצגה אף אחת מהמערכות המריצות את אחת ההגדרות בהצלחה בתרחישים של בדיקות בעולם האמיתי.

הסוול- E מול סקיילייק

קשורים: יסודות המעבד: הסבירו כמה מעבדים, ליבות ושרשור יתר

DDR4 RAM הופיע לראשונה בשנה שעברה כחלק מההשקה של Haswell-E. במבחנים עצמאיים שערכה אננדטק, בהשוואת DDR3 ל- DDR4 במערך משחקים תואם של Haswell, ההבדלים בעולם האמיתי בין סוגי הזיכרון המתחרים היו כמעט לא קלים.

למרות ש- Skylake עושה מספר שיפורים בהשוואה ל- Haswell בכל הקשור ליישומים כבדים במעבד, ההבדל בין DDR3 ו- DDR4 עדיין אינו כה חד. כאשר בדיקות דומות נערכו על ידי אננדטק ב- GTA V תוך שימוש במעבד Skylake i7-6700k ו- 16 ג'יגה-בתים של DDR4 שעונים ל- 2133Mhz, המערכת הצליחה לפרסם תוצאות FPS רק כמה נקודות עשרוניות מעל למה שהושג בתצורה זהה באמצעות DDR3.

למרבה המזל, הפער בביצועים נעשה קצת יותר ברור כשמדובר ביישומים מקצועיים הפועלים מהמערכת מבוססת Skylake. תוך כדי עבודה באמצעות מיצוי באמצעות WinRar (תהליך עתיר זיכרון ידוע לשמצה), DDR4 הצליחה לפרסם תוצאות מהירות יותר במשימה לפרוק ארכיון של 1.52 ג'יגה בייט עם קבצים שונים כולל תמונות, תוכנות וסרטונים שהוצגו ב 720p.

בעין בלתי מזוינת, עליות אלה בביצועים עשויות להיראות זניחות, אך כאשר הן מיושמות על התרחיש של אנשי מקצוע העלולים למצוא את עצמם מריצים יישומים מסוג זה ביום יום, זמן ההמתנה שנחסך על ידי מעבר עם DDR4 יכול למעשה מתחילים להוסיף משהו משמעותי.

אז למרות ש- Skylake לא יכולה להציע שום תועלת מוחשית על Haswell למשחקים, ברור ש- DDR4 עדיין יכולה להשיג מספר שולי של שיפורים בהשוואה ל- DDR3 עבור כל מי שמריץ יישומים עתירי RAM יותר כמו WinRar או Photoshop בשני הדור של המעבד.

עלות DDR4

כמו כל טכנולוגיה שקיימת בשוק, מקלות של זיכרון DDR4 יהיו כמובן יקרים יותר מעמיתיהם DDR3. בהשוואה בין שני דגמי זיכרון RAM מאותו יצרן, מצאנו כי זוג מקלות DDR3 Savage 8GB (סך הכל 16GB) שעונים ל 2400Mhz עולים 103.99 $ ב- Newegg, בעוד שאותו זוג ב- DDR4 עולה 129.99 $ - זה בערך עלייה של 21%. זה לא נורא מדי כל הדברים שנחשבים, אבל זה עדיין יקר יותר. למרבה המזל, עלות DDR4 צנחה במידה ניכרת במהלך השנה האחרונה, ורק תמשיך לעשות זאת כאשר אנשים יתחילו לאמץ אותה בהמוניהם.

עם זאת, זכור כי מחירים אלה מיועדים רק למקלות ה- RAM עצמם, ואינם מתחשבים ברכיבים נוספים שתצטרך להוסיף כדי לשדרג את המערכת שלך לתאימות מלאה של DDR4. אם אתה מפעיל לוח אם מיושן או מעבד שאינו תואם לדוגמא (כגון Haswells ישנים יותר או מקבילות AMD), יהיה עליך לשדרג גם אותם כדי להשתמש ב- DDR4 RAM.

אז, האם אתה צריך לשדרג?

לפי שעה: לא ממש.

במקרה של משחקים, השיפורים ש- DDR4 עושה לעומת קודמו הם מינימליים, במקרה הטוב (עד כה). נראה שפשוט אין מספיק כותרות AAA שם שמכינות לנצל את מלוא היתרונות ממה ש- DDR4 יכולה לעשות כרגע. עם זאת, עבור אנשי מקצוע העובדים עם תוכניות עיצוב כמו Photoshop, זמן ההשהיה וזמני התגובה יכולים להוביל לשיפור גלוי לעומת תקני DDR3 ו- DDR3L המתיישנים כעת.

אם הדאגה העיקרית בבניית המחשב הבא שלך הופכת אותו למוגן לעתיד ככל האפשר, אין הרבה סיבות ברורות מדוע  לא תבחר ב- DDR4 על פני DDR3 בתצורה מבוססת Skylake. עם זאת, אם לאחרונה בנית מחשב עם DDR3 או DDR3L באמצעות Haswell - או שאתה מחפש לחסוך קצת כסף בבניין חדש - ייתכן שהעלות המוגברת של הרכיבים האחרים לא שווה את המאמץ.

נקודות זכות תמונה: Corsair, Kingston, G.Skill, Anandtech