כיצד עובד גלישה פרטית ומדוע אינו מציע פרטיות מוחלטת

גלישה פרטית, גלישה InPrivate, מצב גלישה בסתר - יש לו הרבה שמות, אבל זו אותה תכונה בסיסית בכל דפדפן. גלישה פרטית מציעה פרטיות משופרת, אך זה לא כדור כסף שהופך אותך לאנונימי לחלוטין ברשת.

מצב גלישה פרטית משנה את אופן ההתנהלות של הדפדפן שלך, בין אם אתה משתמש במוזילה פיירפוקס, גוגל כרום, Internet Explorer, אפל ספארי, אופרה או כל דפדפן אחר - אך זה לא משנה את האופן שבו שום דבר אחר מתנהג.

מה עושים בדרך כלל דפדפנים

כשאתה גולש כרגיל, דפדפן האינטרנט שלך שומר נתונים על היסטוריית הגלישה שלך. כשאתה מבקר באתר, הדפדפן שלך רושם את מבקריו בהיסטוריית הדפדפן שלך, שומר עוגיות מהאתר ושומר נתוני טופס שהוא יכול להשלים אוטומטית מאוחר יותר. זה גם שומר מידע אחר, כגון היסטוריה של קבצים שהורדת, סיסמאות שבחרת לשמור, חיפושים שהזנת בסרגל הכתובות של הדפדפן, ופיסות דפי אינטרנט כדי להאיץ את זמני טעינת הדפים בעתיד ( ידוע גם בשם המטמון).

מישהו עם גישה למחשב ולדפדפן שלך יכול להיתקל במידע זה מאוחר יותר - אולי על ידי הקלדת משהו בשורת הכתובת שלך ודפדפן האינטרנט שלך שמציע אתר שביקרת בו. כמובן, הם יכולים גם לפתוח את היסטוריית הגלישה שלך ולהציג את רשימות הדפים שבהם ביקרת.

ייתכן שתוכל להשבית חלק מאיסוף הנתונים הזה בדפדפן שלך, אך זו הדרך בה הגדרות ברירת המחדל עובדות.

מה עושה גלישה פרטית

כשאתה מפעיל מצב גלישה פרטית - המכונה גם מצב גלישה בסתר ב- Google Chrome ו- InPrivate גלישה ב- Internet Explorer - דפדפן האינטרנט שלך כלל לא שומר מידע זה. כשאתה מבקר באתר במצב גלישה פרטית, הדפדפן שלך לא ישמור היסטוריה, עוגיות, נתוני טופס - או כל דבר אחר. חלק מהנתונים, כמו קובצי Cookie, עשויים להישמר למשך הפעלת הגלישה הפרטית ולהשליך אותם מייד כשאתה סוגר את הדפדפן.

כאשר הוצג לראשונה מצב הגלישה הפרטית, אתרים יכלו לעקוף את המגבלה הזו על ידי אחסון עוגיות באמצעות התוסף לדפדפן Adobe Flash, אך כעת Flash תומך בגלישה פרטית ולא יאחסן נתונים כאשר מצב הגלישה הפרטית מופעל.

גלישה פרטית מתפקדת גם כהפעלה של דפדפן מבודדת לחלוטין - למשל, אם אתה מחובר לפייסבוק במהלך הפעלת הגלישה הרגילה שלך ופותח חלון גלישה פרטית, לא תיכנס לפייסבוק באותו חלון הגלישה הפרטית. באפשרותך להציג אתרים עם שילוב פייסבוק בחלון הגלישה הפרטית מבלי שפייסבוק יקשר את הביקור לפרופיל המחובר שלך. זה גם מאפשר לך להשתמש בפגישת הגלישה הפרטית כדי להיכנס למספר חשבונות בו זמנית - לדוגמה, אתה יכול להיות מחובר לחשבון Google בהפעלת הגלישה הרגילה שלך ולהיכנס לחשבון Google אחר בחלון הגלישה הפרטית.

גלישה פרטית מגנה עליך מפני אנשים עם גישה למחשב שלך שמסתובבים בהיסטוריית הגלישה שלך - הדפדפן שלך לא ישאיר רצועות במחשב שלך. זה גם מונע מאתרים להשתמש בעוגיות המאוחסנות במחשב שלך כדי לעקוב אחר הביקורים שלך. עם זאת, הגלישה שלך אינה פרטית ואנונימית לחלוטין כאשר אתה משתמש במצב גלישה פרטית.

איומים במחשב שלך

גלישה פרטית מונעת מדפדפן האינטרנט שלך לאחסן נתונים אודותיך, אך זה לא מונע מיישומים אחרים במחשב שלך לפקח על הגלישה שלך. אם במחשב שלך פועל רושם מפתח או יישום ריגול, יישום זה יכול לפקח על פעילות הגלישה שלך. במחשבים מסוימים עשויה להיות מותקנת תוכנת ניטור מיוחדת העוקבת אחר גלישה באינטרנט - גלישה פרטית לא תגן עליך מפני יישומים מסוג בקרת הורים שמצלמים צילומי מסך של הגלישה שלך באינטרנט או עוקבים אחר האתרים שאליהם אתה נכנס.

גלישה פרטית מונעת מאנשים לחטט בגלישה באינטרנט שלך לאחר שהיא התרחשה, אך הם עדיין יכולים לחטט בזמן שהיא מתרחשת - בהנחה שיש להם גישה למחשב שלך. אם המחשב שלך מאובטח, אתה לא צריך לדאוג בקשר לזה.

ניטור רשת

גלישה פרטית משפיעה רק על המחשב שלך. דפדפן האינטרנט שלך יכול להחליט שלא לאחסן את היסטוריית פעילויות הגלישה במחשב שלך, אך הוא לא יכול להורות למחשבים, שרתים ונתבים אחרים לשכוח את היסטוריית הגלישה שלך. לדוגמא, כאשר אתה מבקר באתר, התנועה עוזבת את המחשב שלך ונוסעת בכמה מערכות אחרות כדי להגיע לשרת האתר. אם אתה נמצא ברשת ארגונית או חינוכית, תנועה זו עוברת דרך נתב ברשת - המעסיק או בית הספר שלך יכולים להיכנס לכניסה לאתר כאן. גם אם אתה נמצא ברשת משלך בבית, הבקשה עוברת דרך ספק שירותי האינטרנט שלך - ספק שירותי האינטרנט שלך יכול לרשום את התנועה בשלב זה. הבקשה מגיעה לשרת האתר עצמו, שם השרת יכול לרשום את הגישה שלך.

הגלישה הפרטית לא עוצרת כל רישום זה. זה לא משאיר שום היסטוריה שנמצאת במחשב שלך כדי שאנשים יוכלו לראות, אבל ההיסטוריה שלך תמיד יכולה להיות - ובדרך כלל - מחוברת במקום אחר.

אם אתה באמת רוצה לגלוש באינטרנט באופן אנונימי, נסה להוריד ולהשתמש ב- Tor.