מה זה אוברקלוק? המדריך למתחילים להבנת האופן בו גיקים מזרזים את מחשבי המחשב שלהם

Overclocking הוא פעולה של הגדלת קצב השעון של רכיב, הפעלתו במהירות גבוהה יותר מזו שתוכננה לפעול. זה חל בדרך כלל על המעבד או ה- GPU, אך ניתן לבצע שעון יתר גם על רכיבים אחרים.

הגדלת קצב השעון של רכיב גורמת לו לבצע פעולות נוספות בשנייה, אך הוא גם מייצר חום נוסף. אוברקלוקינג יכול לעזור לסחוט ביצועים רבים יותר מהרכיבים שלך, אך לעתים קרובות הם זקוקים לקירור וטיפול נוסף.

מה זה אוברקלוק?

המעבד של המחשב מגיע מהמפעל שמוגדר לפעול במהירות מקסימאלית מסוימת. אם אתה מריץ את המעבד שלך באותה מהירות עם קירור נכון, הוא אמור לבצע ביצועים טובים בלי לתת לך שום בעיה.

עם זאת, לעתים קרובות אתה לא מוגבל למהירות המעבד הזו. באפשרותך להגדיל את מהירות המעבד על ידי הגדרת קצב שעון או מכפיל גבוה יותר ב- BIOS של המחשב, מה שמאלץ אותו לבצע פעולות נוספות בשנייה.

זה יכול להאיץ את המעבד שלך - ולכן לזרז את המחשב שלך אם המחשב שלך מוגבל על ידי המעבד שלו - אך המעבד יפיק חום נוסף. זה עלול להיפגע פיזית אם אינך מספק קירור נוסף, או שהוא עשוי להיות לא יציב ולגרום למחשב שלך למסך כחול או להפעיל מחדש.

אתה יכול overclock?

יתכן ואפילו לא תוכל להעמיד את המעבד שלך יתר על המידה. לוחות אם רבים ומעבדי אינטל נשלחים עם מכפילים נעולים, מה שמונע מכם להתעסק בערכים שלהם ולשעון יתר על המעבד שלכם. אינטל מוכרת יותר מעבדים עם מכפילים לא נעולים, המיועדים לחובבים שרוצים להעביר את המעגל ולסחוט כל פיסת ביצועים מהמעבד. (חפש מעבדים עם "K" במספר הדגם שלהם.)

אם ברצונך לבנות את מחשב המשחקים החזק ביותר שאפשר להעלות על הדעת עם מערכת קירור מים כדי שתוכל לדחוף את החומרה שלו עד קצה הגבול עם אוברקלוקינג, תצטרך לקחת זאת בחשבון כשאתה קונה את הרכיבים ולוודא שאתה קונה אוברקלוק- חומרה ידידותית. אם יש לך מעבד רגיל, כנראה שלא תוכל להתעסק בזה הרבה.

מדוע אולי תרצו לחרוג

היתרונות באובר-קלוק ברורים: אתה מקבל מעבד מהיר יותר שיכול לבצע פעולות נוספות בשנייה. עם זאת, אובר-קלוק הפך פחות קריטי עם הזמן - כאשר פעם אובר-קלוק הציע שולחן עבודה רספונסיבי יותר וביצועים מהירים יותר במיקרוסופט אופיס, המחשבים הפכו לחזקים מספיק כדי שרוב המשתמשים אפילו לא יבחינו בהבדל. סביר להניח שהמחשב שלך מצוואר בקבוקים על ידי דברים אחרים - אולי כונן קשיח מכני, אם אין לך אחסון במצב מוצק - כך שאולי לא תראה הבדל ביצועים ניכר ברוב הזמן.

גיימרים או חובבים שרוצים שהחומרה שלהם תפעל מהר ככל האפשר, עשויים בכל זאת לרצות להפסיק. עם זאת, אפילו גיימרים יגלו כי מעבדים מודרניים מהירים כל כך ומשחקים מוגבלים כל כך על ידי כרטיסי גרפיקה, עד כי אוברקלוקינג אינו עובד על הקסם שהיה אמור להיות. שעון יתר של GPU עשוי לגרום לך לעלייה קטנה בביצועים, תלוי במערכת שלך ובמשחקים שאתה משחק.

כיצד overclock את המעבד שלך

כל מעבד שונה, ולכל לוח אם יש אפשרויות BIOS שונות. לא ניתן לספק מדריך לאוברקלוק שיעבוד לכולם. אבל בכל מקרה ננסה לתאר את היסודות:

  • ודא שלמערכת שלך יש קירור נכון : המעבד שלך מגיע עם גוף קירור ומאוורר מהמפעל, אשר נועדו לטפל בכמות החום המיוצר במהירות הסטנדרטית של המעבד. להאיץ את זה וזה יפיק יותר חום. זה אומר שכנראה תזדקק לקירור נוסף. זה יכול להיות בצורה של גוף קירור לאחר השוק שיכול להפיץ יותר חום ו / או מאוורר מעבד חזק יותר שיכול לפוצץ את האוויר החם. תרצה שיהיה לך כמות טובה של מקום פנוי בתוך מארז המחשב שלך, כך שהאוויר יכול להסתובב ובסופו של דבר יתפוצץ על ידי המאוורר במקרה של המחשב שלך, ואולי גם יהיה צורך לשדרג אותו. זרימת האוויר חשובה מאוד לטיפול בחום, מכיוון שרק גוף קירור או מאוורר מעבד לא יעזור אם כל האוויר החם הזה נשאר כלוא בתוך המקרה שלך.
  • שקול קירור מים: אוברקלוקרים הארדקור עשויים לרצות להשתמש במערכת קירור מים, שהיא יקרה יותר. נוזל קירור על בסיס מים נשאב דרך צינורות בתוך המארז, שם הוא סופג את החום. לאחר מכן הוא נשאב החוצה, שם הרדיאטור מוציא את החום לאוויר מחוץ למארז. קירור מים יעיל בהרבה מקירור אוויר.
  • אוברקלוק ב- BIOS:  יהיה עליך להיכנס ל- BIOS של המחשב ולהגדיל את קצב שעון המעבד ו / או המתח. הגדל אותו בכמות קטנה ואז אתחל את המחשב. בדוק אם המערכת יציבה - הפעל אמת מידה תובענית כמו Prime95 כדי לדמות שימוש כבד ופקח על טמפרטורת המחשב שלך כדי לוודא שהקירור מספיק טוב. אם זה יציב, נסה להגדיל אותו קצת יותר ואז הפעל בדיקה נוספת כדי להבטיח שהמחשב יציב. הגדל את הכמות שאתה overclocking לאט לאט עד שהוא הופך להיות לא יציב או שהחום יותר מדי, ואז צנח חזרה לרמה יציבה. אובר-קלוק לאט לאט כדי להבטיח שהוא יציב, אל תגדיל את מהירות המעבד שלך בכמות גדולה בבת אחת.

החסרונות

כשאתה עובר את המעבד שלך יתר על המידה, אתה עושה משהו שלא היית אמור לעשות בו - לרוב ביטול האחריות שלך. החום של המעבד שלך יגדל ככל שאתה overclock. ללא קירור הולם - או אם אתה פשוט overclock יותר מדי - שבב המעבד עלול להיות חם מדי ועלול להיפגע לצמיתות.

כשל חומרה מוחלט זה אינו נפוץ כל כך, אך מקובל שאובר-קלוק גורם למערכת לא יציבה. המעבד עלול להחזיר תוצאות שגויות או להיות יציב, וכתוצאה מכך לשגיאות מערכת ולהפעיל מחדש.

אם אתה overclocking, אתה צריך לאט לאט להגדיל את קצב השעון ולבדוק כל רמה חדשה כדי לוודא שהיא יציבה. אתה צריך גם לפקח על הטמפרטורה של המעבד שלך ולוודא שיש לך קירור נכון. הקירור שהגיע עם המעבד שלך כנראה לא יחתוך אם. אם אתה משתמש במחשב נייד ללא הרבה מקום לזרימת אוויר נוספת, אל תנסה להקלף יתר - בדרך כלל פשוט אין מספיק מקום במחשב הנייד כדי להתמודד עם החום.

משאבי אוברקלוקינג

אם אתה מעוניין באוברקלוק, תרצה למצוא מידע המתאים לחומרה הספציפית שלך. האינטרנט מלא בפורומים בהם אנשים דנים בחוויות האובר-קלוק שלהם, כמו Overclock.net, ומדריכים עבור מעבדים ספציפיים.

שים לב שאפילו מעבדים מאותו דגם אינם זהים לחלוטין. למעבד אחד יכול להיות יותר סובלנות לאוברקלוק, בעוד שמעבד אחר באותו דגם לא יכול להיות יציב באותן מהירויות. כל זה מסתכם בשינויים טבעיים בתהליך הייצור.

אוברקלוק יכול לחול גם על טלפונים. יש אפליקציות שיכולות להעביר שעות נוספות על סמארטפון אנדרואיד מושרש. עם זאת, בין החום הנוסף לחיי הסוללה, השימוש ביישומים אלה הוא בדרך כלל לא רעיון חכם.

קרדיט תמונה: מסיבת הקמפוס מקסיקו בפליקר, ויקיפדיה, דון ריצ'רדס בפליקר