כיצד להפוך פטל פטל לתיבת BitTorrent פועלת תמיד

זה אידיאלי להחזיק מכונה ייעודית עבור לקוח BitTorrent שלך, כך שתוכל לזרוע 24/7. אבל זה נדרש לאנרגיה להשאיר אסדה מלאה מופעלת ומקוונת לעיתים קרובות. היכנסו לפטל פטל.

קשורים: המדריך כיצד לבצע חנון למדידת השימוש באנרגיה שלך

מרבית המחשבים השולחניים שואבים כמות נכבדה של אנרגיה - שרת המשרד הביתי הצנוע שלנו, למשל, גוזל חשמל בשווי של כמעט 200 דולר בשנה. לעומת זאת, ה- Raspberry Pi בנוי סביב מעבד נייד ולוגם אנרגיה כמו יונק דבש. לוח ה- Raspberry Pi המרכזי משתמש באנרגיה של פחות מ- $ 3 לשנה ואפילו הוספת כמה כוננים קשיחים חיצוניים, עדיין תשמור על עלויות התפעול השנתיות שלך בפחות ממבורגר וצ'יפס.

בנוסף, כשמדובר בהורדת טורנטים, מכונה הפועלת תמיד היא המלך. עם טורנטים, ככל שאתה עוקב אחר הענן ונזרע לתוכו כך יחסך על הגשש שלך טוב יותר (גם אם אתה מרפה מעקבים ציבוריים, מכונה מופעלת תמיד מבטיחה שאתה תהיה שם כאשר הקבצים הנדירים האלה מופיעים) .

אם זה נשמע טוב, המשך לקרוא כאשר אנו מראים לך כיצד להפוך את ה- Pi שלך למכונת הורדה בשליטה מרחוק לחלוטין.

מה אתה צריך

לצורך הדרכה זו, אנו מניחים שיש לך יחידת Raspberry Pi עם Raspbian המותקנת, תוכל לגשת למכשיר ישירות דרך צג ומקלדת מחוברים או מרחוק באמצעות SSH ו- VNC, ושיש לך כונן USB חיצוני (או כוננים) מחובר אליו. אם אתה צריך לעלות במהירות באזורים אלה, אנו ממליצים לקרוא את המדריכים הבאים לפי הסדר המופיע כאן:

 1. כל מה שאתה צריך לדעת על תחילת העבודה עם ה- Raspberry Pi
 2. כיצד להגדיר את Raspberry Pi שלך עבור מעטפת מרחוק, שולחן עבודה והעברת קבצים
 3. כיצד להפוך פטל פטל למכשיר אחסון רשת בעל צריכת חשמל נמוכה

הכל במדריך הראשון הוא הכרחי. ההדרכה השנייה היא אופציונלית (אך גישה מרחוק שימושית להפליא לפרויקט זה, מכיוון שתיבת הורדות היא מועמדת מושלמת לבנייה ללא ראש), והחלק החשוב ביותר בהדרכה השלישית הוא פשוט הגדרת הכונן הקשיח והגדרת התצורה להרכבה אוטומטית בעת האתחול (כמתואר במדריך השלישי).

קשורים: כיצד לעשות אנונימיזציה ולהצפין את תעבורת BitTorrent שלך

בנוסף, אם אינך מכיר יתר על המידה את ההתבססות של הגדרת לקוח BitTorrent להורדה אנונימית, עליך לקרוא על כך. אתה בהחלט זקוק לאיזה סוג של פרוקסי אנונימי או מערכת VPN במקום כדי להשתמש בביטורנט בבטחה. ה- proxy שהוזכר במדריך זה הוא זול וקל, אך VPN טוב הוא בדרך כלל מהיר ורב-תכליתי, לכן עיין במדריך זה אם ברצונך להשתמש ב- VPN.

לאחר שתבדוק את כל החומר ותגדיר את ה- Pi, הגיע הזמן לעסוק בהפיכת ה- Pi שלך לחיה הורדה שקטה וחשובה במיוחד.

שלב ראשון: התקן את Deluge ב- Raspbian

ישנם מספר לקוחות BitTorrent עבור לינוקס שכדאי לשקול, אך אנו ממליצים על מבול. זה בדיוק האיזון הנכון בין תכונות וטביעת רגל, כך שלא תמצא את עצמך מייחל לחודש מעכשיו שהתקנת משהו חזק יותר.

אתה יכול ללכת על קביעת התצורה של מבול מספר דרכים, אך לא כל התצורות מתאימות לתיבת ההורדה הזו ללא ראש. בעוד שרוב האנשים משתמשים בלקוח הסיקור שלהם על שולחן העבודה כמו כל אפליקציה אחרת, זה לא עובד טוב במיוחד למטרות שלנו, מכיוון שמשמעותו שבכל פעם שרציתם לקיים אינטראקציה עם הטורנטים שלכם, יהיה עליכם להיכנס לתיבה באמצעות שלט רחוק. שולחן העבודה והתעסק עם לקוח שולחן העבודה. זה מבזבז את הזמן שלך ומבזבז משאבים על ה- Pi.

אתה יכול להפעיל את ה- Deluge WebUI, המאפשר לך לגשת ללקוח Deluge מדפדפן במחשב אחר. זו עדיין לא האופציה המועדפת עלינו, אם כי היא פותחת בפניך את הפוטנציאל של שימוש באפליקציית סמארטפון לצפייה ושליטה במבול (עוד על כך בהמשך).

אנו ממליצים לקבוע את תצורת ה- Deluge במכונה המרוחקת כדי לקבל חיבורי ThinClient. באופן זה, אנו יכולים להשתמש בלקוח שולחן העבודה של Deluge בפועל במחשב אחר (אם זה תיבת Windows, Linux או OS X) כדי לשלוט בהתקנת Raspberry Pi Deluge. אתה מקבל את כל היתרונות של לקוח שולחן העבודה על שולחן העבודה שלך בפועל, בעוד שכל הפעולות מתרחשות בתיבה המרוחקת.

אם אינך יכול להחליט בין שתי האפשרויות האלו, תוכל להשתמש בשתי אפשרויות זה בזה, אם כי ייקח קצת יותר זמן להגדיר. פשוט פעל לפי ההוראות בשני הסעיפים להלן כדי לעשות זאת.

אפשרות ראשונה: הגדר מבול לגישה ThinClient

לפני שתעשה משהו, הקדש לרגע עדכון ושדרוג המאגרים שלך. פתח מסוף והפעל את שתי הפקודות הבאות אחת אחרי השנייה:

sudo apt-get updatesudo apt-get upgrade

לאחר סיום זה הזמן להתחיל להתקין את הרכיבים הדרושים להתקנת ThinClient. הזן את הפקודות הבאות:

sudo apt-get install delugedsudo apt-get install deluge-console

פעולה זו תוריד את חבילות ההתקנה של הדמון והקונסולה ותפעיל אותן. כאשר תתבקש להמשיך, הקלד Y. לאחר שההצפה סיימה את ההתקנה, עליך להפעיל את הדמון של המבול. הזן את הפקודות הבאות:

delugedsudo pkill deluged

זה מפעיל את הדמון של מבול (שיוצר קובץ תצורה) ואז מכבה את הדמון. אנו נערוך את קובץ התצורה ולאחר מכן נפעיל אותו בגיבוי. הקלד את הפקודות הבאות כדי לגבות תחילה את קובץ התצורה המקורי ואז לפתוח אותו לעריכה:

cp ~/.config/deluge/auth ~/.config/deluge/auth.oldnano ~/.config/deluge/auth

לאחר שנכנס לעורך הטקסט של ננו, יהיה עליך להוסיף שורה בתחתית קובץ התצורה עם המוסכמה הבאה:

user:password:level

איפה userשם המשתמש הרצוי עבור Deluge, passwordהאם הסיסמה הרצויה, והיא level10 (רמת הגישה / הניהול המלאה של הדמון). אז למטרות שלנו, השתמשנו pi:raspberry:10. כשתסיים לערוך, לחץ על Ctrl + X במקלדת ושמור את השינויים כשתתבקש. לאחר מכן, הפעל את הדמון והקונסולה שוב:

delugeddeluge-console

אם הפעלת המסוף נותנת לך קוד שגיאה במקום ממשק קונסולה מעוצב ונקי, הקלד "יציאה" ואז וודא שהפעלת את הדמון.

ברגע שנכנסים למסוף, יהיה עליכם לבצע שינוי תצורה מהיר. הזן את הפרטים הבאים:

config -s allow_remote Trueconfig allow_remoteexit

הפקודות והפלט המתאים ייראו כמו צילום המסך למטה.

זה מאפשר חיבורים מרוחקים לדמון ה- Deluge שלך ​​ובדיקה כפולה כי משתנה התצורה הוגדר. עכשיו הגיע הזמן להרוג את הדמון ולהפעיל אותו פעם נוספת כדי ששינויי התצורה ייכנסו לתוקף:

sudo pkill delugeddeluged

בשלב זה, הדמון של המבול מוכן לגישה מרחוק. עבור למחשב הרגיל שלך (לא ה- Raspberry Pi) והתקן את תוכנית שולחן העבודה של Deluge. תוכלו למצוא את המתקין של מערכת ההפעלה שלכם בדף ההורדות של מבול. לאחר התקנת Deluge במחשב האישי שלך, הפעל אותו בפעם הראשונה; עלינו לבצע שינויים מהירים.

לאחר ההשקה, נווט אל העדפות> ממשק. בתפריט המשנה של הממשק תופיע תיבת סימון עבור "מצב קלאסי". כברירת מחדל זה מסומן. בטל את הסימון.

Click OK and then restart the Deluge desktop client. This time, when Deluge starts, it will present you with the Connection Manager. Click the “Add” button and then input the IP address of the Raspberry Pi on your network, as well as the username and password you set during the earlier configuration. Leave the port at the default 58846. Click Add.

Back in the Connection Manager, you’ll see the entry for the Raspberry Pi; if all goes well, the indicator light will turn green like so:

Click Connect, and you’ll be kicked into the interface, connected to the remote machine:

It’s a fresh install, nary a .torrent in site, but our connection between the remote machine and the desktop client is a success!

Go ahead and configure the WebUI now (if you wish to do so), or skip down to the next step of this tutorial.

Option Two: Set Up Deluge for WebUI Access

Configuring the WebUI is significantly faster, and allows for using some mobile apps to access Deluge. But as we mentioned before, you’ll have access to fewer features than with the full ThinClient experience. For example, ThinClient can associate .torrent files with the Deluge ThinClient for automatic transfer to the Pi, but you can’t do this with the WebUI.

First, take a moment to update and upgrade your repositories. Open a Terminal and run the following two commands, one after the other:

sudo apt-get updatesudo apt-get upgrade

Then, to install the WebUI, run the following commands. Note: If you already installed the Deluge daemon in the ThinClient section of the tutorial, skip the first command here.

sudo apt-get install delugedsudo apt-get install python-makosudo apt-get install deluge-webdeluge-web

This sequence installs the Deluge daemon (if you didn’t already install it in the last section), Mako (a template gallery for Python that the WebUI needs), the WebUI itself, and then starts the WebUI program.

The default port for the WebUI is 8112. If you wish to change it, run the following commands:

sudo pkill deluge-webnano ~/.config/deluge/web.conf

This stops the WebUI and opens up the configuration file for it. Use nano to edit the line: “port”: 8112, and replace the 8112 with any port number above 1000 (as 1-1000 are reserved by the system).

Once you have the WebUI up and running, it’s time to connect to it using a web browser. You can use a browser on the Pi if you ever need to, but it’s not the most pleasant user experience and best left for emergencies. Open up a browser on your regular desktop machine and point it at the IP address of your Pi with the port you just chose (e.g. //192.168.1.13:8112 ).

You’ll be greeted with a password prompt (the default password is “deluge”) and be immediately encouraged to change it after you enter it for the first time. After that, you’ll be able to interact with Deluge via the lightweight interface.

It’s not quite the same as the ThinClient, but it’s robust enough for light use and has the added benefit of serving as the point of connection for lots of torrent-control mobile apps.

Step Two: Configure Your Proxy or VPN

You might be tempted to start downloading torrents now,but wait! Don’t do that yet. It’s absolutely reckless to use a BitTorrent Client without first shuttling your connection through a proxy server or VPN.

RELATED:How to Choose the Best VPN Service for Your Needs

If you didn’t read over How To Anonymize and Encrypt Your BitTorrent Traffic yet, now is the time to do so. Read over the first section (for a better understanding of why it is important to protect your BitTorrent connection), and then sign up for a proxy service or, better yet, a good VPN before continuing on.

If you’re using a VPN, it’s pretty simple: Just choose a VPN that offers a Linux client. Then, download and install the Linux client on your Pi, start it up, and connect to your desired server. (You may even want to set it to launch when the Raspberry Pi boots, so it’s always connected to the VPN.)

If you’re using a proxy, you can plug its information into Deluge under Preferences > Proxy. You need to fill out the Peer, Web Seed, Tracker, and DHT sections like so, placing your proxy username and password in the appropriate slots. Your proxy service’s Type, Host, and Port may differ, so be sure to check its documentation.

In order for the proxy settings to take effect, you need to restart the Deluge daemon. From the terminal enter the following commands:

sudo pkill delugeddeluged

After that, you should be all set.

The best way to test that you’re actively using the proxy or VPN is to download a torrent file designed expressly to report back its IP address. You can find many of these torrents online, including this one from BTGuard and this one from TorGuard. Load either or both torrents into Deluge and wait a moment.

After the torrents have had a chance to connect to their respective trackers, select the torrents in the Deluge client and check the “Tracker Status” entry as seen above. Both will report the IP address they detect from your client. If that IP address matches your public IP address, then the proxy or VPN is not configured properly and you should return to the previous section to check your configuration. If it is configured properly, you’ll see the proxy or VPN’s IP address and not your own.

Step Three: Configure Your Download Location

Next, you’ll need to configure Deluge to use your external hard drive. If you followed along with the hard drive mounting instructions in this previously mentioned guide, you’re ready with a hard drive set to auto-mount on boot.

From there, all you need to do is change the default locations in Deluge. Navigate to Deluge’s Preferences  and head to the Downloads tab. By default, Deluge directs everything to /home/pi. That little SD card is going to fill up real fast, however, so we need to change it.

First, we’re going to create some new folders in /media/USBHDD1/shares, which is the share folder we already set up in the Low-Power Network Storage tutorial. That way, we can easily access our downloaded torrents over the network and have a network accessible watch folder for auto-loading torrent files. Use the following commands to create the folder set (adjusting the pathnames accordingly for your location if you’re not using the same Pi setup from the previous tutorial like we are):

sudo mkdir /media/USBHDD1/shares/torrents/downloading sudo mkdir /media/USBHDD1/shares/torrents/completed sudo mkdir /media/USBHDD1/shares/torrents/watch sudo mkdir /media/USBHDD1/shares/torrents/torrent-backups

Then, turn right around and plug those four new directories into Deluge.

Click OK to set the directories. There’s no need to restart as you did with the proxy setup.

Step Four: Test Your Connection

Now it’s time to download a large enough torrent that we can really see if the system is running smoothly. For our test we grabbed the .torrent file for the current Linux Mint distribution–it weighs in at solid 1.7GB, perfect for monitoring the connection speeds.

Once you’ve confirmed that your connection is stable and the Linux torrent is humming along nicely, it’s time to move onto the next step: automating the client startup.

Step Five: Configure Deluge to Run on Startup

Before we leave the Deluge setup, there is one final detail to attend to. We need to set up the Deluge daemon and WebUI to run automatically when our Raspberry Pi boots up. To do so simply and without the fuss of editing more complicated init files and settings, we’ll simple annotate the rc.local file. Run the following command in a Terminal to do so.

sudo nano /etc/rc.local

With the rc.local file loaded, add the following lines to the end of the file. Note: you do not need to add the the second command ending in “deluge-web” if you are not using the WebGUI. This may also be a good place to add your VPN program, if you’re using one.

# Start Deluge on boot: sudo -u pi /usr/bin/python /usr/bin/deluged sudo -u pi /usr/bin/python /usr/bin/deluge-web

Your rc.local file should look something like this when you’re done (possibly with the addition of that VPN):

Press Ctrl+X to exit and save your work.

At this point, we would recommend restarting your Raspberry Pi, so fire off a “sudo reboot” at the command line. Once the Pi has finished rebooting, head to your other PC and try to connect to the Deluge ThinClient and/or WebUI to make sure they both work.

There are two major errors you may encounter here. First, a failure to connect at all means that the initialization scripts didn’t work. Open up the terminal on your Pi and manually start the daemon and WebUI using the commands we learned earlier in the tutorial.  Check to see that it works now. If it does, go back up and fix your rc.local script.

Second, if you can open up the client, but it shows permission errors for your existing torrents (like the Linux torrent we used to test things earlier), that indicates that your external hard drive was not mounted, or mounted incorrectly. Review the sections on installing an external drive and setting it to auto-mount on boot in our Low-Power Network Storage tutorial.

Enhancing Your Torrenting Experience

Now that you have your torrent box configured and ready to rock, there are a few additional tools and modifications you can look into to really enhance your user experience. None of these tips and tricks are necessary, but they do make your Raspberry Pi turned Torrent Box easier to use.

Add Mobile Access: Consider downloading a mobile control app like Transdroid and Transdrone for Android. Unfortunately we don’t have any solid suggestions for iOS users, as Apple has taken a really aggressive stance towards torrent-related apps in the App Store (and has banned any apps that slipped through the submission process).

Deluge doesn’t currently have a mobile-optimized template for the WebUI, but it’s more than functional on tablets like the iPad and Kindle Fire.

Set Up a Shared Drop Folder: Although we mentioned it briefly earlier in the tutorial, ensure that the /torrents/watch/ folder you created is accessible on your network. It’s really convenient to be able to dump a pile of .torrent files into the folder and have Deluge load them up automatically.

Install Browser Plugins: There are several Deluge-centered plugins for Chrome and Firefox that improve the user experience, including:

 • Chrome:
  • DelugeSiphon: Enables .torrent adding from the WebUI
  • Deluge Remote: Simple view of current torrents and their progress
 • Firefox:
  • BitTorrent WebUI+: Enables .torrent adding from the WebUI
  • WebUI Quick Add Torrent: Greasemonkey Script that adds clickable icon on webpages for easy torrent adding

Activate Deluge Plugins: There are a host of great plugins already included in Deluge, and even more third-party plugins. Some of the included plugins you may want to take advantage of include:

 • Notification: You receive email alerts from Deluge on torrent completion and other events
 • Scheduler: Limit bandwidth based on time of day

You can find these in Preferences > Plugins. Check the ones you want and a new entry will appear in the preferences menu (e.g. Preferences > Notifications).

For more information about third party plugins and how to install them, check out the Plugins page in the Deluge Wiki.

לאחר קביעת התצורה, הבדיקה וההתקנה של שיפורים ותוספים, יש לך תיבת סיקור יותר מסוגלת שעולה פרוטות ביום ליום. מצא מקום שקט וחסר דרך לחבר אותו לחשמל, להעמיס עליו טורנטים ולהשאיר אותו לעשות עבורך את ההרמה הכבדה של ההורדה והזריעה.