מהו TDP עבור מעבדים ו- GPU?

לעתים קרובות אתה רואה מדידות TDP בגליונות המפרט וזה מידע חשוב עבור אנשים עם מחשבים שולחניים. אבל הגדרות TDP הן כמו דעות - לכל אחד יש אחת. בואו נקצור את הבלבול ונדבר על המשמעות של מספר TDP עבורכם.

מה זאת אומרת TDP?

TDP הוא ראשי תיבות שאנשים משתמשים בהם בכדי להתייחס לכל הדברים הבאים: כוח לעיצוב תרמי, נקודת עיצוב תרמית ופרמטר לעיצוב תרמי. למרבה המזל, כל אלה אומרים את אותו הדבר. הנפוץ ביותר הוא כוח עיצוב תרמי, אז זה מה שנשתמש כאן.

כוח עיצוב תרמי הוא מדידה של כמות החום המקסימלית שמעבד מעבד או GPU מייצרים תחת עומס עבודה אינטנסיבי.

רכיבים מייצרים חום כשמחשב עובד, וככל שהוא עובד קשה יותר, הוא מתחמם. זה אותו הדבר עם הטלפון שלך. שחק משחק כמו Brawl Stars במשך כ- 30 דקות, ותבחין כי החלק האחורי של הטלפון שלך מתחמם ככל שהרכיבים משתמשים יותר בחשמל.

חלק מחובבי המחשבים האישיים מתייחסים גם ל- TDP כאל הכוח המרבי שרכיב יכול להשתמש בו. וכמה חברות, כמו NVIDIA, אומרות שזה גם וגם:

"TDP הוא ההספק המרבי שתת-מערכת מאפשרת לשאוב ליישום 'עולם אמיתי', וגם כמות החום המקסימלית שנוצרת על ידי הרכיב שמערכת הקירור יכולה להפיץ בתנאים האמיתיים."

אולם לרוב, TDP פירושו כמות החום שמרכיב מייצר ומערכת קירור חייבת להסיר. זה מתבטא בוואט, שהוא בדרך כלל מדד כוח (כמו חשמל) אך יכול להתייחס גם לחום.

TDP משמש לעתים קרובות כ- Stand-in להפסקת כוח מכיוון שהשניים בסופו של דבר שווים או קרובים. זה לא תמיד המקרה, עם זאת, לכן אתה לא צריך להשתמש ב- TDP כדי להחליט על גודל ספק הכוח של המחשב האישי שלך.

TDPs עבור מעבדים

AMD מול אינטל

אם TDP מבוסס על כמות החום שנוצר במהלך עומס עבודה כבד, מי מחליט מהו עומס העבודה הזה, או באיזה מהירות שעון השבב אמור לפעול? מכיוון שאין שיטה סטנדרטית לדרג TDP, יצרני שבבים מגיעים לשיטות משלהם. כלומר לחובבי מחשבים יש דעות שונות בתכלית לגבי TDP עבור מכשירי מיקרו מתקדמים (AMD) לעומת מעבדי אינטל.

באופן כללי, חובבים טוענים כי מספרי ה- TDP של AMD הם מציאותיים יותר. אינטל, בינתיים, מפרסמת לעיתים קרובות דירוגים של TDP הנמוכים ממה שאנשים חווים במערכות שלהם, מה שהופך את TDP לאמין פחות כמצב עבור משיכת חשמל.

אננדטק הסביר לאחרונה כיצד אינטל מגיעה לדירוג ה- TDP שלה, ומדוע נראה שהם תמיד לא. מעבדים פועלים ברמות הדחיפה שלהם (במהירויות מהירות יותר) כאשר הם נמצאים בעומסי עבודה כבדים לפרקי זמן ממושכים. הבעיה היא שאינטל מבססת את דירוג ה- TDP שלה כאשר המעבד פועל בתדר הבסיס ולא בהגברה. לכן, מעבד אינטל פועל לעתים קרובות חם יותר ממה שאינטל אומרת שתוכלו לצפות בתיבה. אם מצנן המערכת לא יכול להתמודד עם רמות החום הגבוהות יותר, המעבד מאט כדי להגן על עצמו מפני נזק. התוצאה היא ביצועי מערכת ירודים יותר. עם מצנן טוב יותר, עם זאת, פחות סיכוי שיש בעיות אלה.

בינתיים, בצד AMD, ישנם פוסטים רבים בפורום בהם אנשים טוענים כי גם עם אוברקלוק בינוני, מצנני המניות של AMD הם יותר ממספיקים.

הכל על קירור

אתה יכול לנהל את ה- TDP של המערכת שלך אם אתה משתמש בפתרון הקירור הטוב ביותר עבור המעבד שלו. אם אינך מבצע שינויים מיוחדים במערכת שלך או משחקי AAA ממושכים, מצנן המניות שמגיע עם המעבד שלך צריך להיות בסדר. עם זאת, גיימרים צריכים להסתכל סביבם - במיוחד אם אתה משחק במשחקים שמסתמכים מאוד על המעבד.

מקרר לאחר השוק יכול ככל הנראה להתמודד עם כל החום שהמעבד שלך זורק אליו. בדף אינטרנט זה מופיעים יותר מ -60 מקררים של חברת Cooler Master, יצרנית ציוד מחשבים ידועה. ליותר ממחציתם יש דירוג TDP של 150 וואט ומעלה, שאמור להספיק לרוב המעבדים הצרכניים. אתה יכול למצוא מצנני מעבד בכל מיני נקודות מחיר. ישנם פתרונות קירור נוזליים שעולים מאות דולרים, ומצנני קירור ומאוורר מסוגלים 150 וואט במחירים של 20 עד 50 דולר.

מצנן מתאים הוא רק חלק ממערכת הסרת החום של המחשב האישי. זרימת אוויר נכונה היא גם המפתח. הקפד לבדוק את הפריימר שלנו כיצד לנהל את מאווררי המחשב האישי שלך לזרימת אוויר וקירור מיטביים.

TDP, T-Junction ו- Temp Temps

TDP עוזר לך לבחור את סוג הקירור הנכון עבור המעבד שלך. מה שזה לא אומר לך, לעומת זאת, הוא כמה חום רכיב יכול לסבול בבטחה. בשביל זה, אתה צריך להסתכל על אחד משני דברים.

אם יש לך מעבד של אינטל, עליך לבדוק את צומת ה- T. אינטל אומרת שזו "הטמפרטורה המקסימלית המותרת במעבד מת". "המוות" מתייחס לאזורים הזעירים של המעגל על ​​רקיק סיליקון. לדוגמא, עבור ה- Core i9-9900K, ה- TDP הוא 95 וואט, וצומת ה- T הוא 100 מעלות צלזיוס. כדי למצוא את צומת ה- T עבור המעבד שלך, היכנס לאתר ה- Ark של אינטל וחפש את דגם המעבד שלך.

AMD, לעומת זאת, משתמשת במונח הישיר יותר "מקס טמפס". ל- Ryzen 5 3600 יש TDP של 65 וואט, ל- Ryzen 5 3600X TDP של 95 וואט, ולשניהם טמפ 'מקסימלית של 95 מעלות צלזיוס.

אלה מספרים טובים שצריך לדעת אם עליך לפתור בעיות במחשב שמתחמם מדי. עם זאת, בסך הכל עדיף להתמקד קודם ב- TDP.

כרטיסי גרפיקה

עבור צרכנים רגילים, TDP חשוב יותר עבור מעבדים. בכרטיסי גרפיקה יש TDP, אך הם כוללים גם פתרונות קירור מובנים. אתה יכול להשיג מקררי GPU לאחר השוק, אך הם קשים יותר להתקנה ובדרך כלל מיותרים אלא אם כן אתה מתעסק באוברקלוק כבד. אם אתה רוצה לדעת את ה- TDP של כרטיס המסך שלך, TechPowerUP הוא מקור אמין.

כוח עיצוב תרמי הוא מפרט חשוב, במיוחד עבור מעבדים. אך אל תתבלבלו לגבי משמעותו. TDP עוזר לך לבחור את פתרון הקירור המתאים לרכיבים שלך. וזה הכל.