הכל אודות מסכי אולטרה-רייד, המגמה האחרונה בתחום המשחקים והפרודוקטיביות

בוודאי ראיתם כבר עמיתים לעבודה או חברים עם הגדרה מרובת מסכים. פריסות צג אלה יכולות להיות יעילות בהצגת מידע רב בבת אחת, אך הן גם קשות להתקנה ומשאירות מסגרות מכוערות ברווחים שבין כל מסך.

כדי לפתור בעיה זו, יצרנים החלו לשחרר צגים "אולטרה-רחבים", אשר נמנעים מיחס הגובה 16: 9 המסורתי עבור רזה יותר (ויש שיאמרו יותר) 21: 9. שוחח עם בעלים רחב במיוחד והם יגידו לך שהצגים יכולים לגרום לך להיות פרודוקטיביים יותר במהלך היום ולמשחק טוב יותר בלילה, אך האם כל ההייפ נכון? ואם כן, האם צג אולטרה רחב הוא השקעה טובה עבור ההתקנה שלך?

מה הם צגים אולטרה-רחב?

צגים אולטרה-רעידיים הם סוג חדש יותר של מסך שהתגנב לשוק התצוגה בשנתיים האחרונות, שנועד להפסיק את מקומם של פריסות כפולות / תלת-ממדיות.

ההבדל העיקרי בין צג אולטרה רחב למוניטור רגיל הוא - ניחשתם נכון - הגודל והצורה של הצג. בפרט, צגים אולטרה-רחבים הם בעלי יחס גובה-רוחב שונה. בעוד צג מסך שטוח מסורתי כמעט תמיד יוצג ביחס רוחב-גובה של 16: 9 (מדידת רוחב-גובה, או 1.77: 1), צגים אולטרה-רחבים מותחים דברים בהטיה אופקית עד 64:27 (2.37: 1) . כשאתם קונים צג אולטרה רחב תראו את המספר הנפוץ יותר כ- "21: 9", אך זהו רק מונח שיווקי שתפס כאשר יצרנים הבינו את הדמיון בין "16: 9" ל- "21: 9". יהיה קל יותר להבין את הצרכנים.

במילים אחרות ... הם ממש ממש רחבים.

צגים אולטרה-רחב מוצגים בגודל 2560 × 1080 או 3440 × 1440 פיקסלים, תלוי בגודל המסך. צפיפות גבוהה יותר של פיקסלים פירושה שתוכלו להתאים יותר תוכניות, אפליקציות, סרטונים או משחקים על אותו שולחן העבודה מבלי לעבור כל הזמן ביניהם.

תומכי צגים אולטרה-רחבים טוענים כי על ידי ריסוק יחס הגובה-רוחב ל -2.37: 1, משתמשים מקבלים שטח מוגבר לריבוי משימות עם חלונות זה לצד זה, טבילה תחושתית גדולה יותר בזמן המשחק, וחוויית צפייה קולנועית יותר שאינה ניתנת להבחנה ממה היית רואה בתיאטרון.

מה צריך לקחת בחשבון לפני הקנייה

כמובן, נחמד ככל שנשמע, עדיין ישנם יתרונות וחסרונות למערך אולטרה רחב. הנה מה שאתה צריך לשקול לפני שתבצע את הקפיצה.

לשם מה אתה מתכוון להשתמש?

אם אתה עובד מהבית או מתכנן לקנות צג לשולחן העבודה שלך במשרד, כדאי מאוד לשקול אולטרה רחב. הנדל"ן המסך שנוסף מועיל כאשר יש לך כמה פרויקטים או אפליקציות העברת הודעות בבת אחת, והופך אותו כך שתוכל להקליד חלון אחד בזמן שיחת וידאו בווידיאו אחר מבלי לפזול לראות מי נמצא בקצה השני של הקו.

כמובן, אתה יכול לעשות זאת גם עם מספר צגים רגילים – ולמעשה, יש המעדיפים צגים מרובים מכיוון שהם נותנים לך מחיצות מובנות בין חללי העבודה, מה שיכול לעזור לחלק את החלונות שלך. בנוסף, בעוד שמסכים אולטרה-רחבים מעניקים לך יותר נדל"ן מסך מאשר צג יחיד, הם בדרך כלל אינם עולים על הנדל"ן של שני צגים. (צג אולטרה רחב "1080p" הוא 2560 × 1080, אך שני צגים סטנדרטיים של 1080p מוסיפים עד 3840 × 1080, למשל.)

קשורים: G-Sync ו- FreeSync מוסברים: שיעורי רענון משתנים למשחקים

בכל הנוגע למשחקים, צגים אולטרה-רחבים מעניקים לכם שדה ראייה ענק ויפה ללא שוליים במרכז, כמו שקיבלתם עם צגים כפולים. Ultrawides מעניקים לך יתרון תחרותי במשחקים כמו League of Legends או Rocket League, כאשר היכולת לראות יותר משדה הקרב בפריפריה שלך פירושה היכולת לזהות את היריב שלך לפני שהם יזהו אותך. סימטי טיסה ומשחקי מרוצים נראים מדהימים גם באולטרה-רחב, במיוחד בדגמים הכוללים מסך מעוגל לתחושה יותר immersive.

עם זאת, בעוד שיורים מגוף ראשון נראים טוב יותר ב -2.37: 1, ללא ממשק הניתן להתאמה אישית, ניתן לדחוק אלמנטים חיוניים של HUD כמו מכ"ם או ספירת תחמושת מתוך הראייה ההיקפית שלך. אם אתה משחק הרבה משחקים בז'אנר FPS, אולי עדיף שתצמד למסך 16: 9 מסורתי.

ולמרות שמסכים אולטרה-רעילים נהדרים בתיאוריה, יש כותרות המשתמרות יותר מאחרות בסביבה אולטרה-רחבה. אם אינך בטוח אם משחק הבחירה שלך תומך בקנה מידה 21: 9, תוכל לחפש ברשימה זו המסופקת על ידי פורום המשחקים Widescreen, ויש כלים שיכולים לפתור את הבעיה כמו Widescreen Widescreen.

לבסוף, אולטרה-רחב יכול להיות מדהים לצפייה בסרטים, במיוחד אם נמאס לכם לראות פסים שחורים בחלק העליון והתחתון של המסך. סרטים רבים מצולמים בימינו ביחס רוחב של 2.39: 1, במה שמכונה "פורמט המסך הרחב המודרני האנמורפי". עם היבט של 2.37: 1, צגים אולטרה-רחבים ממלאים כמעט כל פריים עד לכדי שלמות כמעט, מה שמביא לחוויית צפייה באמת במסך מלא.

האם כרטיס המסך שלך יכול להתמודד עם זה?

כשאתה קונה אולטרה-רחב, עליך להיות בטוח אם למחשב שלך יהיה מספיק כוח גרפי כדי לתמוך בו.

ב -3440 × 1440 פיקסלים בדגמי 34 ″, מסכים אולטרה-רחבים מכילים 140% יותר פיקסלים מההגדרות המסורתיות 1920 × 1080. 140% יותר פיקסלים פירושו 140% יותר כוח הכרחי כדי להציג את כולם, כך שאם אתה מתכנן לעשות משחקים רציניים כלשהם, תזדקק לכרטיס גרפי די בשרני כדי לתמוך ברזולוציה המוגברת. אם אתה עושה עבודה רגילה בשולחן העבודה, עם זאת, ייתכן שיהיה לך יותר מקום להתנועע.

עם זאת, צגים אולטרה-רחבים אינם דורשים יציאות רבות כמו הגדרות מרובות מסך, וזה נחמד אם יש לכם רק פלט תצוגה אחד במחשב הנייד או בשולחן העבודה. הגדרות מרובות מסכים דורשות כבל ויציאה נפרדים לכל צג, אך אולטרה-רחב זקוק רק לתקע HDMI או DP 1.2 אחד כדי להעלות אתכם לעבודה.

מעוקל לעומת שטוח

קשורים: מדוע תרצה טלוויזיה מעוקלת או צג מחשב?

בדיוק כמו כשאתה קונה כל סוג אחר של HDTV ומפקח שם בימים אלה, הדבר הראשון שאתה צריך לעשות הוא לקבל החלטה לגבי צורתו: להתעקם או לא לעקם.

כבר פירקנו את היתרונות והחסרונות של המעוקל לעומת השטוח לפני כן, אך לסיכום - הכל מסתכם בפרספקטיבה שלך (משחק מלים המיועד). אם אתה רוצה חוויה קולנועית סוחפת יותר ולא אכפת לך לאבד קצת זווית צפייה כדי להשיג אותה, תצוגות מעוקלות נהדרות. אם אתה רוצה צג שיותר מאחד או שניים יכולים לצפות בו זמנית מבלי להתאמץ בצווארם ​​כדי לראות את כל התמונה, עיצוב שטוח יהיה כנראה הבחירה הטובה יותר.

גודל מסך

נכון לעכשיו, צגים אולטרה-רחבים נמכרים בתצורות גודל שנעות בין 25 ל -35 ", אם כי איננו ממליצים לרדת מתחת ל -32" אם תוכלו להימנע מכך. גם אם מסך ארנק יותר קל על הארנק שלך, היתרונות של משימות ריבוי משימות של צגים אולטרה-רחבים לא ניכרים באותה מידה כאשר הרזולוציה המוגברת גורמת לטקסט להיות קטן מדי לקריאה, או ליישומים מייגעים מדי לניווט.

מחיר

פעם צגים אולטרה-רעידיים הגיעו לפרמיה, אך המחירים החלו לרדת לאחרונה כדי לענות על דרישת הצרכנים. למעשה, הם בערך באותו מחיר כמו צג מסך רחב 16: 9 רגיל.

אי אפשר להשוות את שני סוגי הצג בצורה ישירה בגלל ההבדלים ברזולוציה ובגודל, אבל זה לא ימנע מאיתנו לנסות. קח את זה ASUS 27 ″ 16: 9, שיש לו רזולוציה של 2560 × 1440 וקמעונאית תמורת 469 $. צג האולטרה-רחב הקרוב ביותר - מבחינת גודל המסך האלכסוני ורזולוציית המסך - הוא ASUS 29 ″ 21: 9 אולטרה-רחב, עם רזולוציה 2560 × 1080. זה קמעונאי תמורת 419 דולר. זה קצת פחות מהצג הרגיל 16: 9, אבל לגבי מה שהיית מצפה לאור הרזולוציה הנמוכה מעט שלו.

אז אם אתה מחליט בין צג מסורתי למסך אולטרה רחב, המחיר צריך להיות דומה, פיקסלים לפיקסל - הפיקסלים פשוט מסודרים קצת אחרת. כמובן שתוכלו להשיג אפילו יותר פיקסלים על ידי רכישת שני צגי 1080p דומים במחיר זהה לזה של האולטרה רחב, אם כי עם מסגרת במרכז הפריסה.

אפשרויות תמונה בתמונה או "מפצל מסך"

קשורים: 4 טריקים לניהול חלונות מוסתרים על שולחן העבודה של Windows

אנשים המעוניינים להחליף את תצורתם מרובת המסכים הנוכחית צריכים לפקוח על מאפיין "פיצול מסך" בצג האולטרה-רחב הבא שלהם.

לפעמים זה נקרא "MultiTask", או סתם תמונה בתוך תמונה בהתאם למותג שאיתו אתה הולך, אבל בעצם זו התכונה שיכולה לקחת מספר כניסות ולפצל אותם לפי רבע על גבי תצוגה אחת. זה מדמה את סגנון פילוח המערכת שתקבל עם הגדרה מרובת צגים, למקרה שתרצה שהמחשב הנייד והשולחן העבודה שלך עדיין יוכלו לשתף את אותו המסך.

שטח שולחן / תאימות VESA

קונים פוטנציאליים אולטרה-רחבים צריכים גם לוודא שיש להם מספיק מקום על שולחנם כדי להתאים לצג מבלי שהוא יתהפך. הרחב ביותר של הרחבים האולטרה-רחבים יכול למדוד כמעט שלושה מטרים עם הלוח והמארז המהווים אחיזה, טביעת רגל מרשימה אם אתה עובד במשרד עם תא פתוח או בעל שולחן קטן יותר בבית.

אם התוכנית שלך היא להרכיב את הצג על קיר, בדוק פעמיים אם אולטרה רחב שלך אכן מגיע עם תאימות VESA תחילה. בגלל צורתם הלא שגרתית (במיוחד עיצובים מעוקלים), לא לכל הרחבים האולטרה רחבים יש חורי בורג מוכנים של VESA. זו יכולה להיות בעיה עבור משתמשים שמעדיפים להרכיב את המסכים במקום לשמור אותם על הדוכן.

רב-צג מול אולטרה-רייד

אז, עם כל זה בחשבון: האם עליכם לקבל צג אולטרה רחב או ללכת עם הגדרה מרובת מסכים?

התשובה, כמו תמיד, היא: זה תלוי. הגדרות מרובות מסכים יכולות להציע רמה של התאמה אישית ורב-תכליתיות שאולטרה-רחבים אינם יכולים להתאים להן. לדוגמא, אתה יכול להדביק צג אחד במצב דיוקן תוך שמירה על השני על הנוף לעבודה, ולהחזיר אותו לרוחב כפול כאשר הגיע הזמן להפעיל משחק או לצפות בסרט. לא כולם רוצים נדל"ן אופקי נוסף, ורבים מעדיפים שיהיה להם יותר מקום אנכי לעבוד בהתאם לדרישות העבודה שלהם.

אך הצורך במסכים אולטרה-רחב לא היה קיים אם תצורות מרובות-מסך היו מושלמות.

בפריסות מרובות מסכים, מסגרות כל צג במערך מופרדות זו מזו במרחב בו שני הקצוות נפגשים. זה מציב רצועה שחורה גדולה בין שני חלקי תמונה, שיכולה להיות רוצח טבילה אוטומטי עבור אנשים מסוימים, בעוד שאחרים עשויים להעדיף לקבל את זה כנקודת התייחסות למקום שבו מסך אחד מסתיים ואחר מתחיל.

כמו הוויכוח המעוקל לעומת השטוח, בין אם אתה הולך עם הגדרה מרובת-מסך בהשוואה לאולטרה-רחב, הכל מסתכם בהעדפה אישית.

צגים אולטרה-רידיים הם עדיין מוצר נישה יחסית עבור סוג מסוים מאוד של לקוחות, אך אין זה אומר שמישהו חדש לא ייראה נהדר על שולחנכם. עם מחירים שתואמים (ולפעמים מנצחים) את התחרות 16: 9 ועוד דגמים שיוצאו ביום, אולי לא יעבור הרבה זמן לפני שנשאל את עצמנו איך אי פעם עבדנו, משחקנו או צפינו בסרטים בדרך אחרת.

נקודות זכות תמונה: פליקר / ורנון צ'אן, ויקימדיה, פליקר / ג'ון בי, פיקסביה, LG 1, 2