מדוע המחשב שלי עושה רעש לחיצה?

אם אתה שומע "לחיצה" או הקשה נפרדים שמגיעים מהמחשב האישי שלך, כנראה שכדאי לחקור. בואו נסתכל על כמה בעיות שעלולות לגרום למחשב שלכם להרעיש לחיצה.

מחשבים משמיעים הרבה צלילים. חלקם - כמו זמזום של כונן אופטי שמסתובב או מיילל מסליל - הם די נורמליים. אחרים, כמו פיצוח או פיצוץ צלילים מהרמקולים שלך, הם מתסכלים, אבל לא בהכרח משהו לדאוג לו. אך אם המחשב שלך משמיע לחיצה ברורה או הקשה ברורה, ייתכן שיש לך בעיה שיש לטפל בה. לרוב החלקים הנעים של המחשב יש קשר לסיבוב - מאווררים, כונני דיסק, כונני תקליטורים, דברים מסוג זה. רעשי לחיצה מגיעים לעתים קרובות כאשר אחד מאותם חלקים חסום, או אפילו נכשל. אז בואו נסתכל על כמה מהבעיות שגורמות לצליל זה.

קשורים: מהו סליל יבבה, והאם אוכל להיפטר ממנו במחשב האישי שלי?

כונן קשיח כושל

לחיצה קטנה על נפח נמוך צפויה למעשה מרוב הכוננים הקשיחים. בתוך מארז המתכת, הכונן הקשיח נראה הרבה כמו נגן תקליטים בהיי-טק. הסיבה לכך היא שיש בו כמה מאותם אלמנטים עיצוביים - דיסק "מגש" מסתובב בו מאוחסן המידע, וזרוע מפעילה נעה שיכולה לקרוא ולכתוב את הנתונים בדיוק כמו המחט מנגנת מוסיקה מתקליט ישן. כונן קשיח מתפקד לחלוטין המופעל ישמיע רעש "זמזום" או "סערה" מהדיסק המסתובב, ורעשי "ברז" נשמעים יותר כאשר זרוע המפעיל נעה במהירות קדימה ואחורה.

מה שאתה  לא  רוצה לשמוע הוא רעש "הצמד" או "קליק" חזק. זה בדרך כלל מצביע על איזשהו כשל מכני בדיסק או בזרוע, וזה יכול להיות שהכונן הקשיח שלך נמצא בבעיה. אם אתה יכול לאתחל למערכת ההפעלה שלך, גבה את הנתונים שלך באופן מיידי, מכיוון שייתכן שהכונן עלול להיכשל בכל עת. תצטרך לקבל תחליף מיד. רוב הכוננים משתמשים גם בצורה של ניטור עצמי בשם SMART (טכנולוגיית ניטור עצמי, ניתוח ודיווח), ולכן כדאי לבדוק גם אם הכונן הקשיח חושב שהוא נכשל.

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

הערה: אם המחשב שלך משתמש בכונן מוצק (SSD), סוג של אחסון פלאש ללא חלקים נעים, אפשר להניח שכל רעשי לחיצה אינם מגיעים מהאחסון.

כונן CD או DVD נכשל

מבחינה מכנית, הכונן האופטי במחשב שלך דומה לכוננים הקשיחים שתוארו לעיל - ההבדל היחיד הוא שאתה יכול להסיר ולהחליף את אמצעי האחסון. מכיוון שכוננים אופטיים משתמשים גם בדיסק מסתובב ובזרוע נעה עם עדשת לייזר, זה ישמיע את אותם רעשי סיבוב והקשה בעת שהוא קורא או כותב נתונים. צליל לחיצה חזק פירושו בדרך כלל כי הכונן מנסה לקרוא נתונים מדיסק פגום, או שאחד החלקים הנעים כמו המנוע החשמלי הקטן או מסלול הלייזר פגום.

למרבה המזל, כונן תקליטורים כושל אינו בעיה מיידית, "גבה את הנתונים שלך כעת"  כמו כונן קשיח כושל. אלא אם כן יש לך נתונים חשובים שאתה צריך לגשת אליהם על גבי תקליטור או DVD, המחשב שלך יכול להסתדר בלי אחד. אם ברצונך לתקן את זה, כוננים פנימיים חלופיים זמינים ופשוטים להתקנה בקלות (רק וודא שאתה מקבל כונן IDE או SATA התואם את החיבור בלוח האם שלך). אפילו למחשבים ניידים מסוימים יש כונני דיסק מודולריים שניתנים להחלפה. אם אתה מעדיף לא לפצח את מארז המחשב שלך, יש שפע של כונני דיסק חיצוניים מבוססי USB לבחירה.

מאוורר קירור חסום

ברוב המחשבים השולחניים יש קירור פעיל כלשהו - מערכת של מאווררים קטנים ששואבים אוויר למארז כדי לקרר רכיבים ומוציאים אוויר חם מהתיק. לפעמים החיווט הפנימי של מחשב (במיוחד שולחן עבודה) יכול לגרור או להתקע באחד המאווררים, וליצור רעש "ברז" או "שריטה". זה קורה לעתים קרובות כאשר הרכיבים הפנימיים הושלכו מעט, כמו לאחר שהמחשב הועבר מחדר לחדר אחר.

זה תיקון קל: פשוט כבה את המחשב, הסר את המארז או את דלת הגישה, ובדוק אם קיימים כבלי חשמל רופפים או נתונים שנמצאים בסמיכות למאוורר קירור. וודאו ובדקו גם את המאווררים במעבד שלכם (הבלוק הגדול במרכז לוח האם) ובכרטיס המסך. סביר להניח שלא תצטרכו לנתק שום דבר או להעביר אותו רחוק מאוד, אך אם תרצו פיתרון קבוע יותר, תוכלו לבצע ארגון כבלים קטן בכדי לוודא שהפנימיות של המחשב האישי שלכם נחמדות ומסודרות.

רעשי לחיצה יכולים לבוא גם ממאווררים שמתים או שפשוט מוקצים באבק. בזמן שהמקרה כבוי, המשך והפעל את המחשב האישי שלך. הביטו על הרכיבים הפנימיים - אך אל תיגעו בהם. אם אתה רואה אוהדים שאינם מסתובבים כראוי, יהיה עליך לפתור את הבעיה. יתכן שתוכלו לנקות מאוורר. כבה את המחשב והסר את המאוורר. הסר את כל האבק וכל דבר אחר שמציף את המאוורר באמצעות צמר גפן וכמה אלכוהול איזופרופיל (אם יש הרבה, אתה יכול קודם לפוצץ אותו עם אוויר דחוס). כשתסיים, אתה יכול גם לרסס אותו מעט במנקה מגע קטן. החומר הזה מיועד לניקוי מעגלים, כפתורי שליטה ודברים כאלה. זה גם עובד נהדר עבור אוהדים. זה ייבוש מהיר ולא משאיר שום שאריות מאחור. תן למאוורר להתייבש כמה דקות, החזיר אותו למחשב שלך,ולראות אם זה עובד טוב יותר.

כמובן, אוהדים הם די זולים להחלפה, אז אולי כדאי לך ללכת בדרך זו.

רמקולים או צגים

קשורים: מדוע הרמקולים והאוזניות למחשב שלי משמיעים רעשים מוזרים?

"לחיצה" או שניים חזקים המגיעים ישירות מרמקולי המחשב כשמפעילים או מכבים אותו אינו יוצא דופן - זה רק קצת פריקה חשמלית בחיבור האנלוגי. כמו כן, אין זה יוצא דופן שלוח LCD בצג מבצע לחיצה נשמעת כאשר הוא נדלק או נכבה (וזה היה כמעט אוניברסלי על צגי ה- CRT הישנים של "הצינור"). אם אתה שומע רעש לחיצה קבוע יותר, משהו עלול להיות לא בסדר בשני הרכיבים. הקפד לבדוק את המאמר שלנו על אבחון רעשי מוזר של רמקולים למידע נוסף.

בעיות כוח

אם המחשב שלך משמיע צליל לחיצה ממש לפני שהוא נכבה מעצמו, ייתכן שיש לך בעיה באספקת החשמל או בחיווט שלך. אותו "לחיצה" חזקה ממש לפני כיבוי הוא צליל של תקלה בכוח וכל הרכיבים נעצרים בבת אחת. יש הרבה דרכים שונות בהן זה יכול לקרות, אך בדרך כלל זה מסתכם בבעיה עם ספק הכוח או לוח האם.

בדוק את מסילות החשמל שלך (הכבלים מאספקת החשמל שלך לכל רכיב שהם מפעילים) כדי לוודא שלכל רכיב יש חיבור מאובטח לחשמל: המסילה הראשית ללוח האם, המסילה המשנית למעבד, SATA או 4 -צמד כבלים מולקס לכוננים הקשיחים ולכונן הדיסק, ועוד מסילת חשמל לכרטיס המסך (אם יש לך כזה). אם נראה שהכול בסדר והמחשב האישי שלך עדיין נכבה באופן אקראי, כנראה שאתה צריך ספק כוח חדש או לוח אם. הראשון הוא תיקון פשוט למדי (אם מייגע), אך החלפת לוח האם פירושה כמעט לבנות מחדש את המחשב מאפס ... וייתכן שיהיה פחות בעיה פשוט לקנות חדש.

אשראי תמונה: וויליאם וורבי / פליקר, וויליאם וורבי / פליקר, של פארלי / פליקר, שון ניסטרנד / פליקר, לניימה / פליקר, ויליאם הוק / פליקר