סריקת אבטחה HDTV: מה זה ולמה כדאי (כנראה) לכבות את זה

הנה משהו שאולי לא ידעתם: HDTV שאתם כל כך אוהבים כנראה לא מציג את כל התמונה על המסך. למעשה, עד חמישה אחוזים מהתמונה יכולים להיות מנותקים בקצוות - זה נקרא אוברסקאן . זו טכנולוגיה ישנה שנותרה מטלוויזיות CRT (צינור הקתודה) של פעם. הנה הסיבה שהיא הייתה קיימת מלכתחילה, מדוע משתמשים בה עד היום וכיצד (בתקווה) לכבות אותה בטלוויזיה שלך.

מה זה Overscan?

נסע איתי בזמן, אם תרצה, לתקופה בה לא היו קיימים מסכי LCD, פלזמות וטכנולוגיות טלוויזיה דקות במיוחד. לתקופה בה טלוויזיות CRT ענקיות וכבדות שלטו בסלון (אני יודע שחלקכם מנסים לשכוח את היום ההוא, אני מתנצל). זו הייתה תקופה חשוכה עבור צופי הטלוויזיה.

אז, השילוב של מסכי טלוויזיה CRT בגדלים שונים וחוסר סטנדרטיזציה מוחלטת הקשה מאוד על יוצרי התוכן להבטיח שהכל יופיע כראוי בטלוויזיה נתונה. התשובה הייתה אוברסקאנית, שלמעשה חותכת את שולי התמונה כדי להבטיח שכל הדברים החשובים מופיעים על המסך בצורה נעימה - שום תוכן לא מנותק, שום דבר לא במרכז ולא מופיעים פסים שחורים בגלל שינוי גודל התמונה. הגיוני, נכון? רוב הסיכויים הם שמעט החומר שמתנתק מסביב לקצוות התמונה הוא לא ממש חשוב בכל מקרה.

למעשה, יוצרי תוכן הגדירו שלושה אזורים מכל התצוגות כדי שיוכלו לוודא שכל התוכן יוצג כהלכה:

  • אריח בטוח: האזור שלמעשה כל הטלוויזיות יציגו, המאשר כי שום טקסט לא ינותק.
  • פעולה בטוחה: החלק הגדול יותר של אזור הצפייה, שהוגדר על ידי כיול מכשירי הטלוויזיה הגבוהים ביותר.
  • תת סריקה: התמונה המלאה.

סוג זה של סטנדרטיזציה נתן למפיקים ולבמאים הנחיה לעבור כך ששום דבר בעל ערך לא יאבד, אך גם להבטיח כי שום דבר לא נותר על המסך שיופיע אחר כך על המסך לטלוויזיות שהראו יותר מהתמונה מאחרות.

במילים אחרות: זה מסובך, ממש כאב להתמודד, ואף אחד מאותם הכללים לא חל כיום. אבל אוברסקאן עדיין קיים.

אז מדוע טלוויזיות מודרניות עדיין משתמשות בסריקת יתר?

סריקת אובר-סן אינה נדרשת בטלוויזיות בחדות גבוהה מודרנית "פיקסל קבוע", כמו LCD. למעשה, שיטת החיתוך והזום של סריקת-יתר מפחיתה לעיתים קרובות את איכות התמונה, מה שהופך אותה למשהו שהוא לא רק בלתי-נחוץ, אלא גם לא רצוי. חשוב על זה: אם יש לך סרטון שמודד 1920 × 1080 פיקסלים, ומסך טלוויזיה שמודד 1920 × 1080 פיקסלים, אבל המסך שלך מתקרב - אתה לא מקבל את התמונה המושלמת לפיקסל לפיקסלים.

בנוסף, אם תחבר מחשב לטלוויזיה שלך - נניח לשימוש כמחשב קולנוע ביתי או למשחקים - לעתים קרובות הוא ינתק חלק משורת המשימות או מהתפריטים, ויקשה על השימוש בו.

אז אם סריקת יתר היא כל כך מיותרת - ורעה באיכות התמונה - מדוע טלוויזיות HD עדיין משתמשות בה? אמנם לא רעיון לא פשוט, אך טלוויזיות עדיין משתמשות בסריקת יתר כיוון שיוצרי תוכן עדיין משתמשים בו, ויצרני הטלוויזיה צריכים ללכת בעקבותיהם.

אוברסקאן משרת גם מטרה אחרת ופחות מוכרת. מכיוון שהאזור החיצוני לא יהיה צפוי בכל מקרה (ברוב המקרים), הוא משמש לאחסון נתונים חשובים עבור ממירים אנלוגיים לדיגיטליים. ל- Analog אין שום דרך לצרף לתמונה מידע נוסף כמו שעושה הדיגיטלי (מטא-נתונים), ולכן נתונים אלה מוחבאים בקפידה בדברים כמו פיקסלים מהבהבים או סריקת קווים - חשוב על זה כעל קוד מורס לטלוויזיות. בעוד שרוב הכל דיגיטלי לחלוטין מקצה לקצה עכשיו, עדיין יש כמה המרות אנלוגיות לדיגיטליות. זו הבעיה בטכנולוגיה ישנה שאומצה כל כך הרבה והשתמשה בה כל כך הרבה זמן: כמעט בלתי אפשרי להיפטר ממנה לחלוטין.

אז מכיוון שהוא עדיין שם ומשמש אותו, יצרני הטלוויזיה ממשיכים לעשות את הדבר האובר-סקאני, אפילו בטלוויזיות מודרניות. זה, כמובן, מעצבן להפליא - במיוחד עבור תכנים שאינם משודרים, כמו משחקים או Blu-rays.

כיצד להשבית סריקת יתר ב- HDTV שלך

איתי עד עכשיו? אוקיי, יש חדשות טובות: לרוב הטלוויזיות יש דרך להשבית סריקת יתר. אבל יש גם חדשות רעות: לא תמיד זה פשוט. שום דבר טוב לא יכול להיות קל, נכון?

התחל על ידי אחיזה בשלט הטלוויזיה ולחץ על כפתור התפריט. עבור אל הגדרות התמונה של הטלוויזיה שלך. אם אתה רואה משהו שנקרא "סריקת יתר", החיים שלך פשוטים: פשוט כבה אותו.

אם אינך רואה את ההגדרה הזו, לעומת זאת, זה לא בהכרח אומר שהיא לא זמינה בערכה שלך - זה כנראה אומר שהיצרן החליט לשנות את השם כדי שיהיה "קל יותר להבין". במקרה כזה, תצטרך להמשיך לחפור ולהתאים עד שתמצא אותו, או שתוכל לעשות את הבלתי מתקבל על הדעת: קרא את המדריך. האם עדיין יש לך את המדריך? כנראה שלא. אני מהמר שתמצאו את זה ברשת.

מכיוון שאנחנו בעצם חברים, ליקטתי רשימה מהירה של כמה מהיצרנים הפופולריים ביותר ומה שהם מכנים אוברסקאן על הסטים שלהם:

  • Vizio:  שנה את מצב התמונה ל"רגיל "(אם זה עדיין לא). זה מבטל באופן אוטומטי סריקת יתר.
  • סמסונג: חפש את האפשרות "התאמת מסך".
  • Insignia: בתפריט האפשרויות המתקדמות הוא נקרא באופן מפתיע "overscan".
  • שארפ, LG ופיליפס: למרבה הצער, לא הצלחנו למצוא הסכמה טובה על שלושת המותגים הללו, אז כנראה שתצטרך פשוט לחפש אותו בגוגל עבור הדגם הספציפי שלך.

אלה לא בהכרח יהיו מדויקים עבור כל דגם בודד, אך הם אמורים לכוון אותך בכיוון הנכון. לאחר שמצאת את ההגדרה הנכונה, תוכל פשוט להשבית אותה (או לצבוט אותה, אם מותר) וסיימת. תיהנו מכל התוכן הזה שמעולם לא זכיתם לראות ואף לא הבנתם זאת.

בדוק גם את הממירים שלך

זה עדיין לא הכל! למכשירי ממיר רבים - כמו NVIDIA SHIELD, אמזון Fire TV ו- Apple TV למשל - יש גם הגדרות אוברסקאן משלהם. כך שגם אם הטלוויזיה שלך כובתה יתר על המידה, ייתכן שהמכשיר שלך עדיין מותח את התמונה. במקרים מסוימים זו יכולה להיות אפילו אפשרות תת - סריקה , שמתקרבת לסרטון שלך כדי להתגבר על החסרונות של סריקת יתר.

לכן, ברגע שהטלוויזיה שלך עובדת כראוי, בדוק את מכשירי המארז, קונסולות המשחק ונגני ה- DVD או Blu-ray אם קיימים אפשרויות overscan או underscan. כמו הטלוויזיה, ייתכן שלא יתויג כ- "overscan", אז אל תפחדו להתנסות. וכמובן שזה יחול רק על הקשר ההוא. אם תשנה את הגדרות ה- overscan בתיבת הזרמתך, למשל, לא תהיה לכך שום השפעה על כניסות אחרות, כמו תיבת הכבלים שלך.

אמזון Fire TV, Apple TV (דור רביעי), וכמה תיבות Android TV צריכות לכלול אפשרויות להתאים את אוברסקאין בצורה כלשהי,

סריקת יתר היא ארכאית ומיושנת, אך למרבה הצער כל עוד קיימים חיבורים אנלוגיים ויוצרי תוכן ממשיכים להשתמש באזור האוברסקאן, זה לא משהו שאנחנו ניפטר ממנו. לפחות אתה יכול להשבית אותו ברוב הטלוויזיות המודרניות, כך שתוכל להיפטר ממנו בסלון שלך. ברוך הבא לעולם החדש.

נקודות זכות תמונה: רוברט קוז-בייקר / פליקר וקמגלי.