היזהר מהטריקים המלוכלכים האלה ממשווקי תוכנה מוזלים

רישומי מחירים נמוכים עבור תוכנות יקרות כמו Microsoft Office או Adobe Creative Suite הם בדרך כלל טובים מכדי להיות אמיתיים - במיוחד בשווקים משניים כמו קרייגסליסט או eBay. בואו נסתכל על כמה מהדרכים בהונאים מנסים לקרוע אתכם.

יתכן ותקבל מוצר עם רישיון OEM

אוקיי, אז זה לא כל כך הונאה שהוא משהו שצריך לצפות בו.

OEM מייצג "יצרן ציוד מקורי". לפעמים, מונח זה משמש להתייחס למותג של יצרן - למשל, ה- "OEM" עבור מחשב Dell בכללותו הוא, ובכן, Dell. אך לעתים קרובות יותר הכוונה לספק המקורי של מוצרים או חלקים למישהו שמוכר אותם מחדש. אז אם למחשב Dell שלך יש לוח אם של אינטל, אינטל היא יצרן ציוד המקורי של החלק הספציפי הזה

הסיבה לכך חשובה היא מכיוון שתוכנות, במיוחד חבילות Windows ו- Office של מיקרוסופט, נמכרות לרוב עם "רישיון OEM". זה נותן ליצרנים כמו Dell הזכות להתקין עותק זה של התוכנה במחשב אחד,  ובמחשב אחד בלבד  . רישיונות אלה מיועדים במיוחד לשימוש במחשב יחיד, על ידי משתמש יחיד שקונה את המחשב באמצעות ערוצים קמעונאיים.

רישיונות OEM נמכרים בהנחה כבדה, לרוב בקבוצות של אלפים ומעלה, אך ניתן להשתמש בהם רק פעם אחת. שלא כמו עותקים רגילים של Windows או Office, עותק OEM קשור לחומרה שעליה הותקן במקור ולא ניתן להעבירו, אפילו לא עם קוד רישיון תקף.

רישיונות OEM צצים לעיתים קרובות בשווקים משניים. מיקרוסופט נהגה למכור אותם ישירות לצרכנים, למעשה, אך לא עבור Windows 10 - המקום היחיד לקנות עותקים מוזלים אלה נמצא בשווקים קמעונאיים משניים כמו eBay, Amazon ו- Newegg. אתה יכול לקנות ולהפעיל את התוכנה כרגיל, ואולי תחסוך כמה דולרים תוך כדי כך, אך זכור את המגבלות:

  • לא ניתן להשתמש ברישיונות OEM של מיקרוסופט לשדרוג מגרסה ישנה יותר של Windows, רק להתקנה נקייה
  • רישיונות OEM קשורים למחשב אחד, ולא ניתן להעביר אותם למחשב אחר לצורך שדרוגים או רכישות חדשות
  • תוכנת OEM אינה זוכה לתמיכה ישירות ממיקרוסופט מכיוון שהיא מיועדת לשמש את היצרנים המספקים תמיכה יחד עם החומרה

בין המגבלות הללו לבין הטרחה הנוספת של קנייה מצד שלישי, זה בדרך כלל לא שווה את הסכום הקטן של כסף שתחסוך.

עליכם להיות זהירים במיוחד בעת רכישת תוכנות מורשות OEM משווקים משומשים או משווקים ללא מוניטין של כוכבים. לפעמים אנשים ימכרו תוכנות מורשות OEM שכבר שימשו חומרה אחרת. לפעמים הם אפילו ימכרו תוכנה זו כאילו הייתה חדשה, או שלא הייתה תוכנת OEM, אלא רישיון רגיל. אם אתה קונה תוכנת OEM משומשת, אתה מסתכן שלא תוכל להתקין אותה בכלל במערכת שלך.

יתכן ותקבל מוצרים בעלי רישיון נפח או ארגוני

בעת ביצוע עסקה לאספקת תוכנה לחברה שעשויה להיות בה מאות או אלפי משתמשים, יצרני התוכנה מציעים רישיון ייחודי המיועד במיוחד למצבים אלה. זה מאפשר למוכר התוכנה להציע הנחות על מכירות נפח ומאפשר לאנשי ה- IT בחברה להתקין תוכנה במהירות וביעילות על כמויות גדולות של מחשבים. תנאי הרישיון הספציפיים משתנים בהתאם למוצר, אך בדרך כלל אסור להשתמש בתוכנה על ידי מישהו מחוץ לחברה.

אולם לפעמים עובדים חסרי מצפון עשויים לנסות למכור חלקים שאינם בשימוש מרישיון הנפח כעסקה האמיתית.

הנה דוגמה. נגיד שחברה קונה כלי בסיס נתונים עם רישיון נפח. הם מקבלים קוד הרשאה יחיד ומותר להתקין את התוכנה על עד 100 מחשבים. העובד הרע שלנו יודע שהכלי נמצא בשימוש רק על 80 מחשבים. לאחר מכן הם מוכרים את 20 העותקים הנותרים בהרבה משווי השוק, ומשלחים לכל קונה את אותו הקוד בו השתמשה החברה שלהם. הקונים משתמשים בקוד, מבלי שהם מבינים שהוא אינו ייחודי, ומפעילים את התוכנה במחשבים שלהם.

זוהי הפרה של חוזה החברה, וכן עילה להפרת חוקי זכויות יוצרים ברוב המדינות. אם המוכר נתפס הוא עלול לעמוד בפני מאסר, ואם החברה תבין שנגמרו לה המכשירים המורשים לפני שהייתה צריכה להיות, הם עשויים לאפס את הרישיון, ובנקודה זו 20 האנשים שהשתמשו בקוד ההפעלה שלהם יאבדו גישה לתוכנה.

אז איך נמנעים מהונאה מסוג זה? ראשית, כמו תמיד, להישאר ספקניים לגבי עסקאות שנראות פשוט טוב מדי. כמו כן, היזהר מכל רכישה שבה תקבל רק קוד הפעלה במקום חומרי התקנה פיזיים.

אולי תקבל מוצרים מורשים לסטודנטים

יצרני תוכנה כמו מיקרוסופט, אפל ואדובי מאפשרים לסטודנטים במכללות לקנות עותקים לגיטימיים של התוכנה שלהם בהנחות תלולות, בדרך כלל דרך חנות הספרים באוניברסיטאות או ישירות באינטרנט. שפע של קורסים במכללות דורשים תוכנה ספציפית ללימודים בבית הספר, ויצרני תוכנה יודעים שאם הם יכולים לגרום לסטודנטים להתאקלם במוצרים שלהם בזמן שהם לומדים, הם נוטים יותר לקנות עותקים במחיר מלא לעבודה לאחר סיום הלימודים.

למרבה הצער, זה יוצר הזדמנות לרמאים. כך זה הולך.

משווק קונה עותק פיזי של התוכנה (או סתם קוד הפעלה עם תיבה קמעונאית) בחנות ספרים במכללות, ומשלם את מחיר הסטודנט המוזל. נניח שהם קנו את מהדורת הסטודנטים של Final Cut Pro X תמורת 200 דולר. לאחר מכן הם מפרטים את התוכנה באופן מקוון במחיר שבין מחיר הסטודנט למחיר הקמעונאי, מבלי להזכיר כי מדובר במהדורת סטודנטים. הקונה מרגיש כאילו הוא מקבל עסקה טובה, והמוכר מכניס את הרווח לכיסו.

הבעיה מגיעה כאשר הקונה מנסה להפעיל את התוכנה ונדחה מכיוון שאין לו חשבון דוא"ל מבית ספר המשתתף, או בשיטה אחרת להוכיח שהם סטודנטים פעילים. התוכנה אינה חוקית כשלעצמה, אם כי המכירה בהחלט הונאה. אבל הקונה עדיין נשאר לשלם עבור משהו שהם לא יכולים להשתמש בו בפועל.

שים לב שאם אתה  עושה  לקרות להיות סטודנט, יש לא בסדר דבר עם רכישת תוכנה על רישיון סטודנט. למעשה זה הטבה נהדרת ויכול לעזור לפצות על חלק משכר הלימוד היקר הזה. רק שים לב שמדובר במגבלות מסוימות - השכיחה ביותר שאסור לך להשתמש בתוכנות מורשות סטודנטים באופן מסחרי.

אולי תקבל תוכנות פירטיות

קשורים: הונחתי על ידי זיוף באמזון. כך תוכל להימנע מהם

מבחינת מכירת תוכנה מחדש, פיראטים הם המקבילה לאותו בחור שמציע למכור לך "שעון רומקס אמיתי" תמורת מאה דולר. אנחנו מדברים על מוכרים מזויפים באמזון וב- eBay, כמו גם במוצבים אחרים. בדרך כלל הם יורידו עותק לא חוקי של תוכנות כלשהן בחינם, ימצאו אפליקציית "סדק" שתוכל להפעיל את התוכנה ברישיון מזויף, ואז ידביקו את שתיהן על גבי תקליטור שרוף או על כונן USB פשוט למכור לפראיירים באינטרנט.

ניתן למכור כמעט שום דבר את העותקים הפיראטיים האלה - הרי הם היו חופשיים לרכוש. למרבה המזל, זה מקל עליהם. אם אתה רואה מישהו שמוכר תוכנה יקרה ועדכנית בשוק משני בהנחה של 95%, זה כמעט בוודאות פיראטי. מנסה להשתמש בו כמעשה של הפרת זכויות יוצרים (כן, גם אם שילמת עבורו).

מקור תמונה: אמזון, אדובי, אפל, איביי