מה זה 5G, וכמה מהר זה יהיה?

שוב אתה לא יכול לברוח מההייפ 5G ב- CES. הוא נבנה מאז CES 2018. כולם - החל מסמסונג ואינטל וכלה בחברות הסלולר וחברות הסמארטפונים - רוצים שתדעו כמה 5G יהיה מדהים. סמסונג כינה אותו "סיבים אלחוטיים", והבטיחה אינטרנט בעל זמן אחזור נמוך במיוחד בכל מקום. 5G אמור להיות מהיר יותר מחיבור אינטרנט כבל ביתי טיפוסי כיום ... והוא גם אלחוטי.

מה זה 5G?

קשורים: מהו 4G LTE?

5G הוא תקן התעשייה שיחליף את תקן 4G LTE הנפוץ הנוכחי, בדיוק כמו 4G שהחליף 3G. 5G פשוט מייצג "דור חמישי" - זהו הדור החמישי בתקן זה.

תקן זה נועד להיות מהיר בהרבה מטכנולוגיית 4G LTE הנוכחית. לא מדובר רק בזירוז חיבורי האינטרנט לסמארטפון. מדובר באפשרות לאפשר אינטרנט אלחוטי מהיר יותר בכל מקום, החל ממכוניות מחוברות וכלה במכשירי smarthome ו- Internet of Things (IoT).

בעתיד, הטלפון החכם שלך וכל המכשירים האחרים שיש לך עם קישוריות סלולרית ישתמשו ב- 5G במקום בטכנולוגיית 4G LTE שבה הם עשויים להשתמש כיום.

כמה 5G יהיה מהיר?

קשורים: הטכנולוגיה הטובה ביותר (השימושית למעשה) שראינו ב- CES 2018

חברות טכנולוגיה מבטיחות הרבה מ- 5G. בעוד ש- 4G מסתיים ב 100 מגה ביט לשנייה (Mbps), 5G מגיע ב -10 ג'יגה לשנייה (Gbps). כלומר 5G מהיר פי מאה מטכנולוגיית 4G הנוכחית - בכל מקרה במהירות המרבית התיאורטית שלה.

לדוגמה, איגוד הצרכנים הטכנולוגיים ציין כי במהירות זו תוכלו להוריד סרט בן שעתיים תוך 3.6 שניות בלבד ב- 5G, לעומת 6 דקות ב- 4G או 26 שעות ב- 3G.

גם זה לא רק תפוקה. 5G מבטיח להפחית משמעותית את זמן ההשהיה, מה שאומר זמני טעינה מהירים יותר והיענות משופרת כאשר עושים כמעט כל דבר באינטרנט. באופן ספציפי, המפרט מבטיח זמן אחזור מקסימלי של 4ms ב- 5G לעומת 20ms ב- 4G LTE כיום.

במהירויות אלה 5G מכה על חיבורי כבלים ביתיים עכשוויים ומשווה יותר לסיבים. חברות אינטרנט קוויות כמו קומקאסט, קוקס ואחרות עשויות להתמודד עם תחרות רצינית - במיוחד כאשר הן האופציה היחידה לאינטרנט מהיר בבית באזור מסוים. ספקים אלחוטיים יכולים לספק אלטרנטיבה מבלי להניח חוטים פיזיים לכל בית.

המציגים רצו שנחשוב על 5G כמאפשר אינטרנט מהיר במיוחד, ללא הגבלה כמעט בכל מקום, ולכל המכשירים. כמובן שבעולם האמיתי, ספקי שירותי האינטרנט מטילים מכסי נתונים. לדוגמא, גם אם הספק האלחוטי שלך נתן לך מכסה נתונים של 100 ג'יגה-בייט - שהוא הרבה יותר גדול מרוב התוכניות כיום - תוכל לפוצץ את זה תוך דקה ו -20 שניות במהירות התיאורטית המרבית של 10 ג'יגה-סיביות לשנייה. לא ברור אילו נושאות מכסה יטילו בסופו של דבר וכמה זה ישפיע על השימוש.

איך עובד 5G?

5G מנצלת הרבה טכנולוגיה בניסיון להשיג מהירויות מהירות אלה. אין רק חידוש אחד במשחק. מגזין IEEE Spectrum עושה עבודה טובה בהסבר מעמיק על הפרטים הטכניים, אך לפניכם סיכום מהיר.

התקן החדש ישתמש בלהקה חדשה לגמרי של ספקטרום רדיו מ- 4G. 5G ינצל את "גלי המילימטר", המשודרים בתדרים שבין 30 ל -300 ג'יגה הרץ לעומת הלהקות מתחת ל -6 ג'יגה הרץ שהיו בשימוש בעבר. אלה שימשו בעבר רק לתקשורת בין לוויינים ומערכות מכ"ם. אך גלי מילימטר אינם יכולים לעבור בקלות דרך בניינים או עצמים מוצקים אחרים, ולכן 5G ינצל גם "תאים קטנים" - תחנות מבוססות מיניאטורות קטנות יותר שניתן להציב בערך כל 250 מטר ברחבי אזורים עירוניים צפופים. אלה יספקו כיסוי טוב בהרבה במקומות כאלה.

תחנות בסיס אלה משתמשות גם ב- "MIMO מסיבי". MIMO מייצג "פלט מרובה-קלט". ייתכן אפילו שיהיה לך נתב אלחוטי ביתי עם טכנולוגיית MIMO, מה שאומר שיש לו מספר אנטנות שהוא יכול להשתמש בו כדי לדבר עם מספר מכשירים אלחוטיים שונים בו זמנית במקום לעבור ביניהם במהירות. MIMO מאסיבי ישתמש בעשרות אנטנות בתחנת בסיס אחת. הם גם ינצלו את צורת הקורות בכדי לכוון טוב יותר את האותות הללו, לכוון את האות האלחוטי בקרן המכוונת אל המכשיר ולהפחית הפרעות למכשירים אחרים.

תחנות בסיס 5G יפעלו גם בדופלקס מלא, מה שאומר שהם יכולים לשדר ולקבל באותו זמן, באותה תדר. כיום עליהם לעבור בין מצבי שידור להאזנה ולהאט את העניינים. זו רק תמונת מצב של חלק מהטכנולוגיה המשולבת כדי להפוך 5G למהיר כל כך.

וכן, הראיות הזמינות מצביעות על כך ש- 5G הוא בטוח.

קשורים: עד כמה אתה צריך לדאוג לסיכונים הבריאותיים של 5G?

מתי זה יהיה זמין?

עדכון לשנת 2020 : Verizon, AT&T, T-Mobile ו- Sprint החלו לגלגל 5G בחלקים בארה"ב. לדוגמה, T-Mobile פירסה רשת ארצית, אם כי היא משתמשת בספקטרום בעל פס נמוך שאינו מהיר כמו טכנולוגיית הגל המילימטר המהירה. AT&T השיקה 5G גם בערים מסוימות. הרשתות לא חשובות יותר מדי כרגע, מכיוון שרוב הסמארטפונים - כולל מכשירי האייפון האחרונים - אינם תומכים ב- 5G. אנו ממליצים עדיין לרכוש טלפון 5G נוכחי. הן הרשתות והן חומרת הטלפון זקוקים לזמן פיתוח נוסף.

בארה"ב, ורייזון תחל בהשקת גרסה לא סטנדרטית של 5G במחצית השנייה של 2018, ותשתמש בה לגישה לאינטרנט ביתי בחמש ערים. טלפונים סלולריים שתומכים ב- 5G לא יוכלו להתחבר, אך בכל מקרה זה לא יהיה עבור טלפונים - בדיוק כדרך להציע שירות אינטרנט ביתי מהיר, באופן אלחוטי.

AT&T מבטיחה להתחיל בהשקת 5G לטלפונים בסוף 2018, אך פריסת 5G אמיתית ונרחבת ככל הנראה לא תחל עד 2019. T-Mobile הבטיחה להתחיל בהשקה בשנת 2019, עם "כיסוי ארצי" בשנת 2020. ספרינט הודיעה על כך תחל בפריסת 5G בסוף 2019. עם לוחות זמנים כאלה, טכנולוגיית 5G ככל הנראה לא תפוצה עד 2020, לכל המוקדם.

קוואלקום, שמייצרת את השבבים המשמשים במכשירי אנדרואיד רבים, הבטיחה טלפונים 5G לשנת 2019. וכן, תצטרך להשיג טלפון חדש והתקנים סלולריים אחרים עם תמיכה ב- 5G, בדיוק כמו שספקי הסלולר צריכים להחליף את החומרה שלהם ל תמיכה 5G.

תשמע הרבה יותר על 5G בשנים הקרובות עם תחילת ההשקה, אך מכונת ההייפ כבר מתחילה לפעול. קח את המהירויות התיאורטיות המקסימליות עם גרגר מלח והיה מוכן לחכות כמה שנים לכיסוי נרחב, אך תהיה נרגש - אינטרנט אלחוטי עומד להיות מהיר הרבה יותר.