מה ההבדל בין כרום לכרום?

Chromium הוא פרויקט דפדפן בעל קוד פתוח המהווה בסיס לדפדפן האינטרנט Chrome. אבל בואו נסתכל קצת יותר לעומק מה זה אומר.

כאשר גוגל הציגה לראשונה את Chrome בשנת 2008, הם גם פרסמו את קוד המקור של Chromium עליו התבסס Chrome כפרויקט קוד פתוח. קוד קוד פתוח מתוחזק על ידי פרויקט Chromium, ואילו Chrome עצמו מתוחזק על ידי Google.

קשורים: האם עליך לקנות Chromebook?

ההבדל הגדול ביותר בין שני הדפדפנים הוא שבעוד ש- Chrome מבוסס על Chromium, גוגל מוסיפה גם מספר תכונות קנייניות ל- Chrome כמו עדכונים אוטומטיים ותמיכה בפורמטי וידאו נוספים. גוגל נקטה גישה דומה גם עם מערכת ההפעלה Chromium, שהיא פרויקט קוד פתוח המהווה בסיס למערכת ההפעלה של Chrome שלהם - מערכת ההפעלה הפועלת על מחשבי Chromebook.

מה יש ל- Chrome זה כרום

Chrome מבוסס על Chromium, אך גוגל מוסיפה מספר סיביות בעלות מקור סגור לדפדפן Chrome שלהן שחסר ל- Chromium. באופן ספציפי, גוגל לוקחת את Chromium ואז מוסיפה את הדברים הבאים:

  • תמיכה ב- AAC, H.264 ו- MP3.  Chrome כולל רכיבי codec מורשים לפורמטי מדיה קנייניים אלה, המאפשרים לך גישה למגוון רחב יותר של תוכן מדיה - במיוחד אתרים המשתמשים בווידאו HTML5 כדי להזרים קטעי וידאו H.264. שני הדפדפנים כוללים את ה- codec הבסיסי, החינמי: Opus, Theora, Vorbis, VP8, VP9 ו- WAV.

קשורים: משתמשים ב- Firefox בלינוקס? נגן הפלאש שלך ישן ומיושן!

  • Adobe Flash (PPAPI).  Chrome כולל תוסף פלאש API של ארגז חול (PPAPI) ש- Google מתעדכנת אוטומטית יחד עם Chrome. זו הדרך היחידה להשיג את הגרסה המודרנית ביותר של פלאש בלינוקס. אפילו ב- Windows וב- Mac, עדיף לך עם תוסף ה- PPAPI Flash מארגז החול מ- Chrome ולא עם תוסף ה- NPAPI Flash הישן הזמין מאתר Adobe. (למעשה ניתן להשיג תוסף של פפר פלאש מ- Chrome ואז להתקין אותו ולהשתמש בו בכרום, אם תרצו).
  • עדכון גוגל.  משתמשי Windows ו- Mac של Chrome מקבלים אפליקציית רקע נוספת אשר מעדכנת את Chrome באופן אוטומטי. משתמשי לינוקס משתמשים בכלי ניהול התוכנה הסטנדרטיים שלהם.
  • מגבלות הרחבה . עבור Chrome, גוגל מבטלת תוספים שאינם מתארחים בחנות האינטרנט של Chrome.
  • דיווח על קריסות ושגיאות . משתמש ב- Chrome יכול לבחור לשלוח נתונים סטטיסטיים על קריסות ושגיאות ל- Google לצורך ניתוח.
  • ארגז חול אבטחה (?).  גוגל מציינת גם כי חלק מהפצות לינוקס עשויות להשבית את ארגז החול של האבטחה של כרום, לכן תרצה לנווט לכ-: ארגז חול בכרום כדי להבטיח שארגז החול מופעל ופועל כברירת מחדל. זו אחת התכונות הטובות ביותר של כרום (וכרום).

עליך לשים לב שאמנם הוא אינו ממותג Google, אך כרום עדיין ממוקד מאוד בגוגל. לדוגמה, Chromium מכיל את אותן תכונות סנכרון שנמצאו ב- Chrome, ומאפשרות לך להתחבר עם חשבון Google ולסנכרן את הנתונים שלך.

מקבל כרום

קבלת Google Chrome כמעט בכל פלטפורמה כוללת ביקור בדף ההורדות של Google Chrome, אז בואו נסתכל כיצד תוכלו לשים את היד על Chromium אם תרצו בכך.

קשורים: כיצד עובדים על התקנת תוכנה ומנהלי חבילות ב- Linux

ב- Linux, לעתים קרובות תוכל להתקין את Chromium ישירות ממאגרי התוכנה של הפצת לינוקס שלך. באובונטו לינוקס, למשל, אתה יכול להתקין אותו על ידי פתיחת מרכז התוכנה של אובונטו, חיפוש Chromium ואז לחיצה על התקן. Chromium מתעדכן בעדכוני אבטחה דרך מאגרי התוכנה של הפצת לינוקס שלך.

ב- Windows ו- Mac השימוש ב- Chromium הוא מעט קשה יותר. אתה יכול לקבל בנייה רשמית של Chromium, אך הם מדממים בלבד ואינם מתעדכנים אוטומטית. העדכון הוא חלק ממקור סגור של גוגל כרום. אתה יכול לקבל מבנים של צד שלישי ממישהו, אך גם הם לא יתעדכנו אוטומטית ותצטרך לסמוך על המפיץ של צד שלישי. אתה יכול גם לאסוף את Chromium מקוד המקור בעצמך, אך האם אתה באמת רוצה לעשות זאת בכל פעם שיש עדכון זמין? כנראה שלא.

מה לגבי "תוכנות ריגול?" (זה לא בעצם תוכנות ריגול)

Google Chrome כולל תכונות לדיווח על קריסות שלא נמצאו ב- Chromium. אם תבחר לאפשר דיווח על קריסות ב- Chrome, מידע על קריסות יישלח אל Google. אם אתה משתמש ב- Chromium, כתב קריסות זה אינו נוכח ותצטרך לקבל מעקב אחר באגים בדרך המיושנת. הפצות לינוקס עשויות גם לשנות את קוד Chromium לפני שיימסרו לך אותו. אם אתה מנסה להצמיד איזה באג של Chrome, אתה כנראה עדיף להשתמש ב- Chrome במקום ב- Chromium.

קשורים: האם עלי לתת לאפליקציות לשלוח "סטטיסטיקות שימוש" ו"דוחות שגיאה "?

ל- Chromium אין גם את התכונה 'מעקב אחר שימוש' או 'מדדי משתמשים' שנמצאים ב- Chrome. זוהי תכונה אופציונלית השולחת מידע על אופן השימוש שלך בחלקים השונים של הדפדפן לגוגל, ומספקת להם נתונים שהם יכולים להשתמש בהם לבסיס החלטות. (זה היה סוג הנתונים שמיקרוסופט טענה שהם השתמשו בהם כשאמרו שהסירו את תפריט התחלה מכיוון שאף אחד לא השתמש בהם, אז אולי גיקים צריכים להתחיל להשאיר תכונות כאלה.)

בעבר, המשתמשים היו מודאגים מכך שכל דפדפן כרום נשלח עם "זיהוי לקוח" ייחודי וציינו כי Chromium לא. גוגל הפסיקה לעשות זאת עוד בשנת 2010.

עם זאת, Chromium כולל תכונות רבות התלויות בשרתים של גוגל, ותכונות אלה מופעלות כברירת מחדל. תכונות אלה יופיעו בדף הגדרות Chromium. הם כוללים שירות אינטרנט המסייע בתיקון כתובות אינטרנט שהוקלדו לא נכון, שירות חיזוי, תכונת האנטי פישינג של גוגל ועוד.

אז באיזה מה כדאי להשתמש?

קשורים: מהי תוכנת קוד פתוח ומדוע זה משנה?

Chromium הוא נחמד מכיוון שהוא מאפשר להפצות לינוקס הדורשות תוכנת קוד פתוח לארוז דפדפן אינטרנט זהה כמעט ל- Chrome ולשלוח אותו למשתמשיהם. הפצות לינוקס כאלה יכולות אפילו להשתמש ב- Chromium כדפדפן האינטרנט המוגדר כברירת מחדל במקום ב- Firefox - וחלקן כן. אם אתה מתעסק בתוכנת קוד פתוח ומנסה להימנע מכל ביטים של קוד סגור, Chromium היא אפשרות טובה עבורך.

עם זאת, משתמשי לינוקס רבים שאינם כה נלהבים מתוכנות קוד פתוח עשויים לרצות להתקין את Chrome ולא את כרום. התקנת Chrome מעניקה לך נגן פלאש טוב יותר אם אתה משתמש בפלאש ונפתח כמות גדולה יותר של תוכן מדיה באופן מקוון. לדוגמה, Google Chrome ב- Linux יכול כעת להזרים סרטוני Netflix. זה דורש תמיכה ב- H.264 בוידאו HTML5, דבר שכרום אינו כולל.

אז, כרום או כרום? אם אתה משתמש ב- Windows ו- Mac, הבחירה די ברורה. Chromium פשוט פשוט יותר מדי מכדי להשתמש בפועל - בעיקר בגלל שלא ניתן להשיג מבנים יציבים רשמיים שיעודכנו אוטומטית. הבחירה האמיתית כאן צריכה להיעשות על ידי משתמשי לינוקס.