כיצד ליצור ולהשתמש בקישורים סימבוליים (aka Symlinks) ב- Mac

קישורים סימבוליים, הידועים גם בשם symlinks, הם קבצים מיוחדים המצביעים על קבצים או ספריות במיקומים אחרים במערכת שלך. אתה יכול לחשוב עליהם כמו כינויים מתקדמים והנה כיצד להשתמש בהם ב- MacOS.

קישורים סימבוליים דומים לכינויים, אלא שהם פועלים בכל יישום ב- Mac שלך - כולל במסוף. הם שימושיים במיוחד כאשר יישומים אינם רוצים לעבוד כראוי עם כינוי רגיל. ב- macOS, אתה יוצר קישורים סימבוליים בטרמינל באמצעות ln כלי השירות. אינך יכול ליצור אותם ב- Finder. קישורים סימבוליים ב- macOS פועלים באופן דומה לקישורים סימבוליים בלינוקס, מכיוון ששניהם מערכות הפעלה דומות ליוניקס. קישורים סימבוליים ב- Windows עובדים קצת אחרת.

קשורים: כיצד ליצור ולהשתמש בקישורים סמלים (aka Symlinks) בלינוקס

מהם קישורים סימבוליים?

ב- macOS, אתה יכול ליצור כינויים רגילים ב- Finder. כינויים מכוונים לקבצים או לתיקיות, אך הם דומים לקיצורי דרך פשוטים.

קישור סמלי הוא סוג כינוי מתקדם יותר הפועל בכל יישום במערכת, כולל כלי שורת פקודה במסוף. קישור סמלי שאתה יוצר נראה לאפליקציות זהה לקובץ או לתיקיה המקוריים אליהם הוא מצביע - למרות שזה רק קישור.

לדוגמה, נניח שיש לך תוכנית שזקוקה לקבצים המאוחסנים ב- / Library / Program. אך ברצונך לאחסן קבצים אלה במקום אחר במערכת - למשל ב- / Volumes / Program. באפשרותך להעביר את ספריית התוכנית אל / כרכים / תכנית, ואז ליצור קישור סמלי ב / ספריה / תוכנית המפנה אל / כרכים / תוכנית. התוכנית תנסה לגשת לתיקיה שלה ב / Library / Program, ומערכת ההפעלה תפנה אותה אל / Volumes / Program.

זה שקוף לחלוטין למערכת ההפעלה macOS וליישומים שבהם אתה משתמש. אם אתה גולש לספריית / הספרייה / התוכנית ב- Finder או בכל יישום אחר, נראה שהוא מכיל את הקבצים בתוך / Volumes / Program.

בנוסף לקישורים סימבוליים, המכונים לעתים "קישורים רכים", במקום זאת תוכלו ליצור "קישורים קשיחים". קישור סמלי או רך מצביע על נתיב במערכת הקבצים. לדוגמא, נניח שיש לך קישור סמלי - או רך - מאת / משתמשים / דוגמה המצביע על / opt / example. אם תעביר את הקובץ בכתובת / opt / example, הקישור ב- / Users / example יישבר. עם זאת, אם אתה יוצר קישור קשיח, הוא למעשה יצביע על האינודה הבסיסית במערכת הקבצים. לכן, אם יצרת קישור קשיח מ- / משתמשים / דוגמה המצביעה על / opt / example ומאוחר יותר הועבר / opt / example, הקישור ב- / Users / example עדיין יצביע על הקובץ, לא משנה לאן העברת אותו. הקישור הקשיח עובד ברמה נמוכה יותר.

בדרך כלל עליך להשתמש בקישורים סמלים סטנדרטיים (קישורים רכים), אם אינך בטוח באיזה שימוש. לקישורים קשים יש כמה מגבלות. לדוגמה, אינך יכול ליצור קישור קשיח במחיצה אחת או דיסק שמפנה למיקום במחיצה או דיסק אחר, בעוד שתוכל לעשות זאת באמצעות קישור סמלי סטנדרטי.

צור קישורים סימבוליים באמצעות הפקודה ln

כדי ליצור קישור סמלי ב- Mac, תצטרך להשתמש באפליקציית Terminal.

לחץ על Command + Space, הקלד "Terminal" ואז לחץ על "Enter" כדי לפתוח את הטרמינל מחיפוש הזרקורים. נווט אל Finder> יישומים> כלי עזר> טרמינל להפעלת קיצור הדרך לטרמינל.

הפעל את ln הפקודה בצורה הבאה. ניתן לציין נתיב לספריה או לקובץ:

ln -s / path / to / original / path / to / link

-s כאן מספרת את הפקודה ln כדי ליצור קישור סימבולי. אם אתה רוצה ליצור קישור קשיח, תשמיט את ה- -s. לרוב קישורים סימבוליים הם הבחירה הטובה יותר, לכן אל תיצור קישור קשיח אלא אם כן יש לך סיבה ספציפית לכך.

הנה דוגמה. נניח שרצית ליצור קישור סמלי בתיקיית שולחן העבודה שלך שמפנה לתיקיית ההורדות שלך. הפעלת את הפקודה הבאה:

ln -s / משתמשים / שם / הורדות / משתמשים / שם / שולחן עבודה

לאחר יצירת הקישור תראה את תיקיית ההורדות שלך מופיעה על שולחן העבודה שלך. זה בעצם הקישור הסמלי שיצרת, אבל זה ייראה כמו הדבר האמיתי. נראה שתיקיה זו מכילה את כל אותם קבצים כמו תיקיית ההורדות שלך. זה בגלל שזה קורה - הם פשוט תצוגות שונות המצביעות על אותה ספריה בסיסית במערכת הקבצים.

אם נתיב הקובץ שלך מכיל רווחים או תווים מיוחדים אחרים, יהיה עליך לצרף אותו במרכאות. לכן, אם תרצה ליצור קישור בשולחן העבודה לתיקיה בשם "הקבצים שלי" בתוך ספריית המשתמשים שלך, תזדקק למשהו כמו הפקודה הבאה:

ln -s "/ משתמשים / שם / הקבצים שלי" "/ משתמשים / שם / שולחן עבודה / הקישור שלי"

כדי להקל על הקלדת נתיבי הקבצים והספריות במסוף, באפשרותך לגרור ולשחרר תיקיה מחלון Finder למסוף והטרמינל ימלא אוטומטית את הנתיב לתיקיה זו. במידת הצורך הוא יכלול את הנתיב במרכאות.

אם עליך ליצור קישור סמלי במיקום מערכת שלחשבון המשתמש שלך אין גישה, יהיה עליך להקדים את ln הפקודה עם sudo הפקודה, כך:

sudo ln -s / path / to / original / path / to / link

קשורים: כיצד להשבית את הגנת שלמות המערכת ב- Mac (ולמה לא כדאי לך)

זכור כי בגירסאות מודרניות של MacOS, לא תהיה לך הרשאה לכתוב למיקומי מערכת מסוימים מבלי לשנות אפשרות קושחה ברמה נמוכה בשל התכונה הגנת שלמות המערכת. אתה יכול להשבית תכונה זו, אך אנו ממליצים שלא.

כיצד למחוק קישורים סימבוליים

אתה יכול למחוק קישורים סמליים כמו בכל סוג אחר של קובץ. לדוגמה, כדי למחוק קישור סמלי ב- Finder, Ctrl + לחץ עליו או לחץ עליו באמצעות לחצן העכבר הימני ובחר "העבר לאשפה".

אתה יכול למחוק קישורים משורת הפקודה באמצעות rm הפקודה, שהיא אותה פקודה שבה אתה משתמש כדי להסיר קבצים אחרים. הפעל את הפקודה וציין את הנתיב לקישור שברצונך למחוק:

rm / path / to / link

כיצד ליצור קישורים סימבוליים בעזרת כלי גרפי

ה- Finder יכול ליצור כינויים, אך הם לא יעבדו ממש כמו קישורים סימבוליים. כינויים הם בדיוק כמו קיצורי דרך בשולחן העבודה ב- Windows. לא מתייחסים אליהם כאל קישורים סמלים אמיתיים ושקופים.

כדי שתוכל ליצור קישורים סימבוליים ב- Finder, תצטרך כלי עזר או סקריפט של צד שלישי. אנו ממליצים על אפליקציית הקוד הפתוח SymbolicLinker להוספה מהירה של שירותים> הפוך אפשרות קישור סימבולית ישירות לתפריט ההקשר של Finder.

לחץ על האפשרות שהיא מוסיפה והיא תיצור קישור סמלי לקובץ או לתיקיה שנבחרו בספריה הנוכחית. אתה יכול לשנות את שמו ולהעביר אותו לאן שתרצה.

אם לא השתמשת בהם בעבר, קישורים סימבוליים יכולים לקחת מעט זמן לעטוף את הראש ולהתרגל לשימוש. ברגע שתעשה זאת, תמצא להם כלי רב עוצמה לעשות משהו שלעתים קרובות אינך יכול לעשות בכינוי רגיל.