מהו קובץ הדף של Windows, וכדאי להשבית אותו?

Windows משתמש בקובץ עמוד לאחסון נתונים שלא ניתן להחזיק בזיכרון הגישה האקראית של המחשב שלך כשהוא מתמלא. בזמן שאתה יכול לשנות את הגדרות קובץ הדף, Windows יכול לנהל את קובץ הדף בסדר בפני עצמו.

קובץ עמוד Windows לא הובן בצורה לא נכונה. אנשים רואים בכך את הגורם להאטות כיוון שאט יותר להשתמש בקובץ הדף מאשר בזיכרון ה- RAM של המחשב שלך, אך עדיף שלא יהיה לו קובץ דף.

קרדיט תמונה: בלייק פטרסון בפליקר

כיצד עובד קובץ הדף

קובץ העמוד, המכונה גם קובץ ההחלפה, קובץ הדף או קובץ ההחלפה, הוא קובץ בכונן הקשיח. הוא נמצא ב- C: \ pagefile.sys כברירת מחדל, אך לא תראה אותו אלא אם כן תגיד לסייר Windows לא להסתיר קבצי מערכת הפעלה מוגנים.

המחשב שומר קבצים, תוכניות ונתונים אחרים שבהם אתה משתמש בזיכרון ה- RAM שלך (זיכרון גישה אקראית) מכיוון שזה הרבה יותר מהיר לקריאה מה- RAM מאשר לקרוא מכונן קשיח. לדוגמא, כשאתה פותח את Firefox, קובצי התוכנית של Firefox נקראים מהכונן הקשיח ומונחים בזיכרון ה- RAM שלך. המחשב משתמש בעותקים ב- RAM במקום לקרוא שוב ושוב את אותם קבצים מהכונן הקשיח.

תוכניות מאחסנות את הנתונים איתם הם עובדים כאן. כשאתה מציג דף אינטרנט, דף האינטרנט יורד ומאוחסן בזיכרון ה- RAM שלך. כשאתה צופה בסרטון YouTube, הסרטון נשמר בזיכרון ה- RAM שלך.

קרדיט תמונה: גלן בטויונג בפליקר

כאשר ה- RAM שלך מתמלא, Windows מעביר חלק מהנתונים מה- RAM בחזרה לכונן הקשיח, ומניח אותם בקובץ הדף. קובץ זה הוא סוג של זיכרון וירטואלי. אמנם כתיבת נתונים אלה לדיסק הקשיח וקריאתם מאוחר יותר היא איטית בהרבה משימוש בזיכרון RAM, אך מדובר בזיכרון גיבוי - במקום לזרוק נתונים בעלי פוטנציאל חשוב או לקרוס תוכניות, הנתונים נשמרים בכונן הקשיח.

Windows ינסה להעביר נתונים שאינך משתמש לקובץ הדף. לדוגמה, אם הייתה לך תוכנית ממוזערת במשך זמן רב והיא לא עושה כלום, הנתונים שלה עשויים להיות מועברים מ- RAM לקובץ הדף שלך. אם אתה ממקסם את התוכנית מאוחר יותר ומבחין שלוקח זמן לחזור במקום להצמיד באופן מיידי לחיים, היא מוחלפת חזרה מקובץ הדף שלך. תראה את נורית הדיסק הקשיח של המחשב שלך מהבהב בזמן שזה קורה.

קרדיט תמונה: הונו על פליקר

עם מספיק זיכרון RAM במחשבים מודרניים, המחשב הממוצע של המשתמש לא אמור להשתמש בדרך כלל בקובץ הדף בשימוש רגיל במחשב. אם אתה רואה שהכונן הקשיח מתחיל להילחם ותוכניות מתחילות להאט כאשר יש לך כמות גדולה פתוחה, זו אינדיקציה לכך שהמחשב שלך משתמש בקובץ הדף - תוכל להאיץ את העניינים על ידי הוספת זיכרון RAM נוסף. אתה יכול גם לנסות לפנות זיכרון - למשל על ידי היפטרות מתוכניות חסרות תועלת הפועלות ברקע.

מיתוס: השבתת קובץ הדף משפרת את הביצועים

יש אנשים שיגידו לך שעליך להשבית את קובץ הדף כדי להאיץ את המחשב שלך. החשיבה הולכת כך: קובץ הדף איטי יותר מאשר זיכרון RAM, ואם יש לך מספיק זיכרון RAM, Windows ישתמש בקובץ הדף כאשר הוא אמור להשתמש בזיכרון, ומאט את המחשב שלך.

זה לא ממש נכון. אנשים בדקו תיאוריה זו וגילו כי בעוד ש- Windows יכול לפעול ללא קובץ עמוד אם יש לך כמות גדולה של זיכרון RAM, אין השגת ביצועי השבתת קובץ הדף.

עם זאת, השבתת קובץ הדף עלולה לגרום לכמה דברים רעים. אם תוכניות מתחילות להשתמש בכל הזיכרון הזמין שלך, הן יתחילו לקרוס במקום להחליף את ה- RAM לקובץ הדף שלך. זה יכול לגרום גם לבעיות בהפעלת תוכנה הדורשת כמות גדולה של זיכרון, כמו מכונות וירטואליות. תוכניות מסוימות עשויות אפילו לסרב להפעיל.

לסיכום, אין סיבה טובה להשבית את קובץ הדף - תקבל מקום פנוי בכונן הקשיח, אך חוסר היציבות הפוטנציאלי של המערכת לא יהיה שווה את זה.

ניהול קובץ הדף

Windows מנהל באופן אוטומטי את הגדרות קובץ הדף עבורך. עם זאת, אם ברצונך לשנות את הגדרות קובץ הדף שלך, תוכל לעשות זאת מחלון הגדרות מערכת מתקדמות. לחץ על התחל, הקלד הגדרות מערכת מתקדמות בתפריט התחל ולחץ על Enter כדי לפתוח אותו.

לחץ על כפתור ההגדרות תחת ביצועים.

לחץ על הכרטיסייה מתקדם ולחץ על הלחצן שנה בקטע זיכרון וירטואלי.

Windows מנהל באופן אוטומטי את הגדרות קובץ הדף שלך כברירת מחדל. רוב המשתמשים צריכים להשאיר את ההגדרות האלה לבד ולאפשר ל- Windows לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורך.

עם זאת, שינוי אחד שעשוי לעזור במצבים מסוימים הוא העברת קובץ הדף לכונן אחר. אם יש לך שני כוננים קשיחים נפרדים במחשב שלך, בהנחה שאחד הוא כונן המערכת שתוכניותיך מותקנות עליו ואחד הוא כונן נתונים פחות בשימוש, העברת קובץ הדף לכונן הנתונים עשויה להציע ביצועים מוגברים מסוימים כאשר הדף שלך הקובץ נמצא בשימוש. בהנחה ש- Windows כבר ישתמש בכונן המערכת אם יהיה עליו להשתמש בקובץ הדף, הדבר מפיץ את פעילות הכונן הקשיח במקום לרכז אותו בכונן אחד.

אזהרה: הקפד לשמור את קובץ הדף בכונן המהיר ביותר שלך! לדוגמא, במחשבים רבים יש כיום SSD מהיר ככונן מערכת וכונן קשיח מכני איטי יותר ככונן נתונים משני. במקרה זה, אתה בהחלט צריך להשאיר את קובץ הדף שלך ב- SSD המהיר ולא להעביר אותו לכונן קשיח איטי יותר.

שים לב שהדבר יעזור רק אם במחשב יש למעשה שני כוננים קשיחים נפרדים. אם יש לך כונן קשיח אחד המופרד למחיצות מרובות, שלכל אחת מהן אות כונן משלה, זה לא יעשה כלום. בין אם הוא מחולק ובין אם לאו, עדיין מדובר באותו הכונן הקשיח הפיזי.

לסיכום, קובץ הדף הוא חלק חיוני ב- Windows. גם אם משתמשים בו לעתים רחוקות, חשוב שיהיה זמין למצבים בהם תוכניות משתמשות בכמות גדולה במיוחד של זיכרון.

קיום קובץ עמוד לא יאט את המחשב שלך - אך אם המחשב שלך משתמש בקובץ העמוד שלו הרבה, סביר להניח שתקבל עוד קצת זיכרון RAM.