מה עושה CCleaner והאם עליך להשתמש בו?

בימים אלה נראה שכל משתמש ב- Windows שמע על CCleaner. המלצה נרחבת היא מקוונת ומחוצה לה - אך השבוע היא שימשה כתגובה נגד תוכנות זדוניות. השאלה האמיתית שאנחנו צריכים לשאול היא: האם אתה באמת צריך CCleaner מלכתחילה?

CCleaner האם ניקוי הדיסקים בסטרואידים

ל- CCleaner שני שימושים עיקריים. האחת, היא סורקת ומחיקה של קבצים חסרי תועלת, וכך מפנה מקום. שנית, הוא מוחק נתונים פרטיים כמו היסטוריית הגלישה שלך ורשימת הקבצים שנפתחו לאחרונה בתוכניות שונות.

קשורים: 7 דרכים לפנות מקום בדיסק הקשיח בחלונות

באופן מסוים, זה דומה לכלי ניקוי הדיסקים המובנה של Windows, אשר מפנה מקום בכונן הקשיח על ידי מחיקת קבצים חסרי תועלת - קבצים זמניים ישנים שנוצרו על ידי תוכניות, קבצי אינטרנט זמניים עבור Internet Explorer, יומני דוחות שגיאות של Windows ו- יותר. אתה יכול להפעיל כלי זה בכל עת כדי לפנות מקום בדיסק.

CCleaner עושה את הדברים האלה ועוד. זה לוקח את מושג ניקוי הדיסקים ורץ איתו, ומרחיב אותו לנתונים נוספים בתוכנות Windows ותוכנות צד שלישי שכלי ניקוי הדיסקים של Windows לא ייגע בהם. לדוגמה, הוא ימחק קבצי מטמון עבור דפדפנים אחרים כמו Chrome ו- Firefox, או ימחק את תיקיות ההתקנה חסרות התועלת שמתקני מנהלי ההתקנים הגרפיים של NVIDIA יוצרים כאשר אתה מעדכן את מנהלי ההתקן הגרפיים שלך, שיכולים לצרוך מאות מגה-בתים כל אחד.

פשוט בחר את סוגי הנתונים שברצונך למחוק, לחץ על כפתור הניתוח והסתכל על הנתונים ש- CCleaner ימחק. אם אתה מרוצה, לחץ על הלחצן הפעל מנקה כדי למחוק את הקבצים שנבחרו בפועל. CCleaner יזכור את הבחירות שלך בפעם הבאה, כך שתוכל פשוט לפתוח אותו וללחוץ על כפתור הפעלת הניקוי בעתיד.

CCleaner מוחק גם נתונים פרטיים

ל- CCleaner מטרה אחרת: היא תמחק גם נתוני שימוש פרטיים. לדוגמה, CCleaner ימחק את היסטוריית הדפדפן, קובצי ה- cookie וקובצי המטמון עבור כל הדפדפנים שהתקנת - Internet Explorer, Firefox, Chrome ואפילו Opera. זה יעבור מעבר לכך, ימחק את נתוני העוגיה המאוחסנים על ידי נגן הפלאש. זה אפילו ימחק נתונים אחרים שעלולים לסכן פרטיות, כגון רשימת שמות הקבצים שנפתחו לאחרונה ב- Microsoft Word, Adobe Reader, Windows Media Player, נגן המדיה VLC ויישומי Windows נפוצים אחרים.

כל זה ניתן להתאמה אישית, אך CCleaner מוגדר למחוק נתונים אלה כברירת מחדל. לא רק ש- CCleaner מוחק במהירות קבצים זמניים חסרי תועלת, זה כמו סוג של תכונה "מחק את ההיסטוריה שלי" ברחבי המחשב שמוחקת יותר מסתם נתוני הגלישה שלך. כמובן, CCleaner לא יודע על כל תוכנית שתשתמש בה, כך שלעולם זה לא יהיה מושלם.

האם אתה באמת צריך CCleaner?

CCleaner יכול להיות שימושי מעט, והמלצנו עליו בעבר - אך לרוב, זה לא משהו שאתה  צריך . יש לכך כמה סיבות.

מחיקת קבצי מטמון תאט את הגלישה שלך, והם פשוט יחזרו מאוחר יותר

אתה יכול להשתמש ב- CCleaner כל הזמן, ולהפעיל אותו כל יום עם הגדרות ברירת המחדל. עם זאת, זה למעשה יאט את המחשב שלך בשימוש אמיתי. הסיבה לכך היא כי CCleaner מוגדר למחוק את קבצי המטמון של הדפדפן כברירת מחדל.

קשורים: מדוע הדפדפן שלי שומר כל כך הרבה נתונים פרטיים?

קבצי מטמון הם פיסות של דפי אינטרנט - תמונות, סקריפטים, גיליונות סגנונות, קבצי HTML ועוד - שהדפדפן שלך מחזיק בהם. לדוגמה, כאשר אתה מבקר ב- How-To Geek, הדפדפן שלך מוריד את הלוגו How-To Geek שאנו מציגים בראש העמוד. לאחר מכן הוא שומר את הלוגו במטמון שלו. כשאתה מנווט לדף אחר באתר שלנו, הדפדפן שלך לא צריך להוריד את תמונת הלוגו מחדש - הוא פשוט טוען את התמונה מהמטמון המקומי של הדפדפן. דפדפן האינטרנט שלך עושה זאת כל הזמן עם פיסות של דפי אינטרנט שונים, והוא מאיץ את טעינת דפי האינטרנט מכיוון שהדפדפן שלך לא צריך להוריד את אותם קבצים שוב ושוב.

עם זאת, אם היית מנקה כל הזמן את זיכרון המטמון של הדפדפן שלך, יהיה עליו להוריד מחדש את אותם קבצים שוב ושוב. פירוש הדבר שניקוי המטמון של הדפדפן שלך ללא הרף הוא רעיון רע מסיבות ביצועים - ריקון מתמיד של המטמון פירושו שאתה מאבד מהיתרונות שיש.

כמובן שהמטמון יכול להוות גם דאגה לפרטיות. מישהו עם גישה למחשב שלך יכול לבדוק את קבצי המטמון של הדפדפן שלך כדי לראות באילו אתרים ביקרת, בדיוק כפי שהוא יכול להסתכל על היסטוריית הדפדפן שלך. זו הסיבה מדפדפנים אינם שומרים קבצי מטמון כאשר אתה גולש במצב גלישה פרטית. אך באופן כללי, אם למישהו יש גישה למחשב שלך, יש לך בעיות הרבה יותר גרועות מאלה בהסתכלות על קבצי המטמון שלך.

CCleaner אינו פיתרון נהדר לניקוי כוננים קשיחים מלאים

קשורים: כמה מקום פנוי עליך להשאיר במחשב Windows שלך?

פעם, כאשר הכוננים הקשיחים היו קטנים והמחשבים היו איטיים, ניקוי הכונן הקשיח עשוי היה לעשות יותר הבדל במהירות המחשב. אך בימינו אינך זקוק למרחב פנוי כל כך במחשב שלך - מספיק שהמחשב שלך יוכל ליצור קבצים חדשים כפי שהוא זקוק להם.

בעוד ש- CCleaner עשוי למצוא מדי פעם כמה קבצים גדולים שמפנים מקום בכמות משמעותית (כמו קבצי ההתקנה של NVIDIA, למשל), הרבה ממה שהוא מנקה הם קבצי מטמון, כמו אלה שלמעלה, שבכל מקרה כבר יימחקו על ידי המערכת - ונוצר מחדש כשאתה בונה את המטמון שוב.

כתוצאה מכך, השימוש ב- CCleaner כדי לפנות מקום אינו באמת פיתרון לטווח הארוך - אם שטח האחסון שלך נמוך כל כך שאתה מחפש פתרונות כמו CCleaner, עליך לשדרג את הכונן הקשיח או למחוק קבצים אישיים. , כמו מוסיקה, קטעי וידאו או משחקים.

CCleaner מכיל כלים אחרים (מיותרים בעיקר)

קשורים: יישומי ניקוי מחשבים הם תרמית: הנה הסיבה (וכיצד לזרז את המחשב האישי שלך)

מלבד מנקה הדיסקים שלה, CCleaner מכיל גם כמה כלים אחרים. חלקן, כמו יכולתו ליצור רשימת תוכניות מותקנות, שימושיות, אך ניתן לעשות זאת גם בפקודה פשוטה, ללא CCleaner. אחרים, כמו מנקה הרישום המובנה שלו, הם שמן נחש במקרה הטוב - ובאופן תיאורטי, הם עלולים לגרום לבעיות במצבים מסוימים.

הוא מכיל גם מסיר התקנה (שלא עושה שום דבר שמסיר ההתקנה המובנה של Windows לא עושה), מנהל הפעלה (שכבר מובנה למנהל המשימות של חלונות) וממשק לשחזור המערכת (שוב, כבר בנוי ב- Windows).

יש לו אמנם כמה כלים שימושיים, אך בכל מקרה שירותים אחרים של צד שלישי אחרים משרתים אותם טוב יותר - כמו למצוא קבצים כפולים, ניתוח שטח הכונן הקשיח ומחיקה מאובטחת של הכונן. באירוע הנדיר שאתה צריך לעשות את הדברים האלה, תוכניות אחרות כנראה יעשו את העבודה טוב יותר, ואינן סיבה מצוינת להתקין את CCleaner. אבל הם יעשו את הטריק בקמצוץ, אנו מניחים שאם כבר מותקן בו.

אם אתה הולך להשתמש ב- CCleaner, השתמש בו בחוכמה

אנחנו לא אומרים ש- CCleaner בהכרח  רע  לשימוש - יש לו את המקום ואת המצבים השימושיים שלו. אבל בימינו, כנראה שאתה לא צריך להפעיל את כל זה באופן קבוע. אנו יודעים, עם זאת, שחלקם ירצו להחזיק אותו לניקוי מדי פעם, אז אם אתה מתכוון להשתמש בו, זכור את הדברים הנ"ל.

במקום פשוט להפעיל את המנקה על הגדרות ברירת המחדל שלו, הקדש זמן ולבחור את סוגי הנתונים שאתה באמת רוצה להסיר. החלק של Windows מכיל אפשרויות לניקוי נתונים הכלולים ב- Windows, ואילו החלק יישומים מכיל אפשרויות ניקוי עבור יישומי צד שלישי שהתקנת. הקפד לבדוק את סעיף היישומים - אם אינך רוצה ש- CCleaner ימחק כל הזמן את זיכרון המטמון של הדפדפן שלך, יהיה עליך להשבית אפשרות זו שם. CCleaner גם ימחק את כל כניסות האתר שלך אם ברשותך לנקות את קובצי ה- cookie של הדפדפן שלך, מה שיאלץ אותך להיכנס לאתרים שבהם אתה משתמש שוב ושוב. זה לא מאוד שימושי.

באופן דומה, אנו ממליצים להתרחק מנקה הרישום - לא שמענו על מנקה הרישום הספציפי הזה לפתור בעיות, אך באופן כללי, איננו ממליצים להשתמש בהם. ככל הנראה הכלים האחרים בסדר - אבל שוב, ישנם כלים אחרים שם שכנראה יעשו עבודה טובה יותר, אם אתה מוכן לנסות אותם.