מדוע טלפונים מתפוצצים? (ואיך למנוע את זה)

אחת לכמה שנים, טלפונים מתפוצצים מוצאים דרך לשלוט במעגל החדשות. ולמרות שהתאונות הללו נדירות להפליא, הן קצת קשות להבנה. מדוע טלפונים מתפוצצים? ואיך אוכל לדעת שהטלפון שלי לא יתפוצץ?

בריחה תרמית גורמת להתפוצצויות טלפוניות

בכל פעם שסוללת ליתיום מתפוצצת או עולה באש, היא עוברת תהליך שנקרא בורח תרמי. תהליך זה יכול להיות מעט קשה להבנה, לכן נשמור על דברים קצרים, מתוקים ונקיים מז'רגון מדעי צפוף.

סוללות ליתיום יון מכילות טון של תאי ליתיום. לכל אחד מהתאים הללו יש טמפרטורה קריטית - חשוב עליה כנקודת רתיחה. כאשר מגיעים לטמפרטורה הקריטית של תא (בגלל חום חיצוני, טעינת יתר, נזק או ייצור לקוי), הוא נכנס להתמוטטות אקסותרמית. בעיקרון, התא עצמו מתחיל לשחרר טון חום.

זה מתחיל את התהליך של בורח תרמי, שהוא למעשה לולאת משוב חיובית (כמו כשמניחים מיקרופון ליד רמקול). ברגע שתא נכנס להתמוטטות אקסותרמית ומשחרר חום, התאים הסמוכים לו מיועדים לפגוע בטמפרטורות הקריטיות שלהם. תלוי במהירות התהליך הזה, סוללה עלולה לרחוש החוצה, לעלות באש או ליצור פיצוץ קל.

עכשיו, אחרי שאנחנו מבינים את התהליך של בריחה תרמית, הרבה יותר קל לאתר כיצד, מתי ומדוע טלפונים (בין מכשירי ליתיום אחרים) מתפוצצים.

אם לטלפון או למכשיר אחר יש סוללה נפוחה, עם זאת, תרצה לעשות משהו בקשר לזה כרגע.

קשורים: מה לעשות כאשר לטלפון או למחשב הנייד שלך יש סוללה נפוחה

אל תשאיר את הטלפון שלך ברכב

אם אתה גר באזור מושלג, אתה בטח מודע לכך שמצברים לרכב עובדים הכי טוב כשהם קצת חמים - נניח 80 מעלות פרנהייט. אתה בטח גם מודע לכך שחום רב מדי עלול להרוס סוללה, יחד עם רכיבים אחרים ברכב. ובכן, כנ"ל לגבי סוללות הטלפון.

כאשר סוללת ליתיום מתרוקנת בטמפרטורה גבוהה (יושבת בחוץ או במכונית), התאים שלה עלולים להיות מעט לא יציבים. הם עשויים שלא להיכנס להתמוטטות אקסותרמית, אך הם יכולים לקצר באופן קבוע, להידרדר, או (באופן מוזר) לייצר גזים כמו חמצן ופחמן דו חמצני. גזים אלו יכולים לגרום לסוללה להתנפח כמו בלון, היוצר לחץ (אנרגיה העלולה לגרום לפיצוץ) או לפגוע במבנה הסוללה.

מטבע הדברים, תהליך זה יכול להאיץ אם Li-ion נטען בטמפרטורה חיצונית גבוהה. זו הסיבה שרוב הטלפונים יפסיקו את תהליך הטעינה או ייכבו אם יתחמם להם.

עם זאת, הטלפון שלך כנראה לא יתפוצץ לאחר שהושאר במכונית חמה למשך יממה. ובעוד שורטס קבוע והצטברות לחץ עלולים להוביל לברחה תרמית, צורות איטיות אלה של הידרדרות מכנית גורמות בדרך כלל להיפסק סוללה לפני שהיא יכולה להתפוצץ. בנוסף, לטלפונים וסוללות ליתיום יש תכונות בטיחות מובנות המונעות בעיות מכניות איטיות לצאת משליטה. רק זכור שתכונות בטיחות אלה מובילות בדרך כלל למות הטלפון שלך.

השתמש בהתקני טעינה אמינים או מאושרים

באופן כללי, כל מטען יעבוד עם כל מכשיר. כבל מיקרו USB ישן או זול יעבוד עם טלפונים חדשים יותר, ומטען חדש במיוחד יעבוד עם מכשירים ישנים. אבל אתה כנראה צריך להישאר עם מטענים אמינים של חברות טובות, או מטענים שמאושרים על ידי יצרן הטלפון שלך.

מטענים זולים או לא מוסמכים (במיוחד מטענים אלחוטיים מחורבנים) עלולים לייצר עודף חום ולפגוע בסוללת הטלפון. בדרך כלל, נזק זה קורה לאורך תקופה ארוכה, והוא מוביל ל"בועות "או קצרים בסוללת הטלפון שלך. שוב, סוג זה של נזק מכני לאט לאט ישבור כמעט תמיד את הטלפון שלך לפני שהוא עלול לפרוץ בלהבות.

אך אל דאגה, מטען זול לא "יגזים" את הטלפון שלכם (אם כי זה ללא ספק יביא לפיצוץ). לטלפונים יש מגבלי מתח מובנים המונעים טעינת יתר או טעינה "מהירה מדי" מכדי שהסוללה תטפל בה.

מפתיע למצוא את המטען המתאים לטלפון שלך. אתה יכול לקנות מטען ישירות מיצרן הטלפון שלך, לבדוק את הביקורות של אמזון לגבי מטען לפני שאתה קונה אותו, או לחפש בגוגל את שם הטלפון שלך עם המילים "המטענים הטובים ביותר". אם יש לך מכשיר של אפל, עליך לחפש גם מטענים מוסמכים MFi, ואם אתה קונה מטען אלחוטי, חפש מכשיר מוסמך Qi.

אל תכופף או דוקר את הטלפון שלך

כאשר סוללת ליתיום נפגעת פיזית, היא עלולה לקצר, לבנות גזים או להתפרץ בלהבות במקום. אלא אם כן אתה מפרק את הטלפון שלך או שובר אותו בכיף, זה לא נושא שעליך לדאוג לו. בעת הטלת טלפון, רכיבים חשובים כמו התצוגה בדרך כלל יישברו לפני שהסוללה גורמת נזק.

למה זה קרה? ובכן, סוללות ליתיום מכילות סדין דק של ליתיום וסדין דק של חמצן. פתרונות אלקטרוליטים מפרידים בין יריעות אלה. כאשר תמיסה זו נקרעת או נוקבת, שכבות הליתיום והחמצן מגיבות, מה שיוצר התמוטטות אקסותרמית ובורח תרמי.

במקרים מסוימים, הדבר יכול להתרחש בעת החלפת סוללת הטלפון. ניקור או כיפוף של Li-ion יכול ליצור כשלים מכניים, ואם הסוללה לא מטופלת כהלכה במהלך ההתקנה, היא עלולה להתלקח (באופן מיידי או לאורך זמן). לאחרונה, אייפון של אישה עלה באש לאחר שהחליפה את הסוללה בחנות תיקונים לא רשמית, וכמה חנויות אפל טיפלו בשריפות בזמן שהחליפו סוללות לאייפון 6.

כמו כן, רק כהערה צדדית, אל תקעו סוללות בכיף. ייתכן שתוכל להימנע מאש או מפיצוץ קל, אך לא תוכל להימנע מגז רעיל המשתחרר מסוללת ליתיום בוערת.

רוב הפיצוצים הטלפוניים נובעים מייצור רע

בעוד טעינת יתר וחימום יתר נשמעים סיוטים מסוכנים ופורצים סוללות, הם לעתים נדירות גורמים לשריפות או פיצוצים. תקלות מכניות בעלות איטיות נוטות לשבור סוללה לפני שיש סיכוי להיכנס לבורח תרמי, ותכונות בטיחות מובנות מונעות מכשלים אלה לצאת משליטה.

במקום זאת, גורל הטלפון נקבע בדרך כלל במהלך תהליך הייצור. אם הטלפון נועד להתפוצץ, אין הרבה מה שאתה יכול לעשות בקשר לזה.

סוללות ליתיום מכילות ליתיום, מתכת בלתי יציבה להפליא. חוסר יציבות זה נהדר להחזקה ולהעברת חשמל, אך הוא עלול להיות הרה אסון כאשר מערבבים אותו בצורה לא נכונה עם מתכות אחרות. למרבה הצער, סוללות ליתיום צריכות להכיל גם ניקל, קובלט וגרפיט. במהלך תהליך הייצור, מתכות אלה יכולות ליצור פיקדונות על ציוד ייצור, אשר לאחר מכן עלול לזהם את חללי סוללת הליון-יון ולגרום לחוסר יציבות כימית, לקצרים ולפיצוצים.

הרכבה לקויה יכולה להיות גם בעיה. כמו גורד שחקים או מכונית, סוללות ליתיום מרותכות יחד ממגוון פיסות, וריתוך רע יכול ליצור עמידות חשמלית רבה. התנגדות זו (חיכוך) מייצרת חום, שעלול לגרום לקצרים ולבעיות מכניות לאורך תקופה קצרה מאוד.

תירגע, הטלפון שלך כנראה לא יתפוצץ

במהלך כל המחלוקת של Galaxy Note 7, בין 90 ל- 100 Note 7s התפוצצו, עלו באש או התחממו יתר על המידה. זה פחות מ -1% מ -2.5 מיליון הערות 7 שסמסונג העבירה לחנויות. בטח, הזיכרון העולמי של סמסונג כנראה מנע ממספרים אלה לעלות גבוה יותר, אך ברור שפיצוצים בטלפון הם נדירים ביותר.

עם זאת, אתה עדיין צריך לזכור טלפונים מתפוצצים. הימנע מקניית טלפונים חדשים לגמרי, ועשה חיפוש מהיר בגוגל לפני שתקבל טלפון חדש. ובעוד שבעיות מכניות בעלות איטיות מובילות לעיתים רחוקות לפיצוצים בטלפון, אין זה סיכון שכדאי לקחת. אל תשאיר את הטלפון שלך ברכב החם, נסה להשתמש במכשירי טעינה אמינים או מוסמכים, ובבקשה, אל תדקץ או כופף את הטלפון שלך.

קשורים: מיתוסים על חיי הסוללה עבור מכשירי טלפון ניידים, טאבלטים ומחשבים ניידים

מקורות: תקשורת טבעית / PMC, אוניברסיטת סוללה, כוח סוללה, מישיגן הנדסה