מה ההבדל בין Wi-Fi 2.4 ל -5 GHz (ובמה עלי להשתמש)?

אם אתה מסתכל על החלפת הנתב הישן שלך - אולי אפילו שדרוג מיחידת המודם / הנתב המשולבת של ספק שירותי האינטרנט שלך - אתה עלול להיתקל במונחים כמו "פס כפול", שמתייחס לנתב שמשתמש הן ב- 2.4 GHz והן ב- 5 GHz WiFi. . סקרן לגבי משמעות המספרים האלה? ובכן, לא תוהה יותר.

מה ההבדל האמיתי בין 2.4 GHz לבין 5 GHz?

מספרים אלה מתייחסים לשתי "להקות" שונות בהן ה- Wi-Fi יכול להשתמש עבור האות שלה. ההבדל הגדול ביותר בין השניים הוא המהירות. בתנאים אידיאליים, Wi-Fi של 2.4 ג'יגה הרץ יתמוך בעד 450 מגה לשנייה או 600 מגה לשנייה, תלוי בסוג הנתב. Wi-Fi של 5 ג'יגה הרץ יתמוך בעד 1300 מגה לשנייה.

כמובן, יש כאן כמה אזהרות. ראשית, המהירות המרבית שאתה עשוי לראות תלויה גם באיזה תקן אלחוטי הנתב תומך - 802.11b, 802.11g, 802.11n או 802.11ac. תוכל ללמוד עוד על האופן שבו סטנדרטים אלה משפיעים על הדברים במדריכים שלנו אם אתה זקוק ל- 802.11ac והאם עליך לשדרג את הנתב האלחוטי שלך.

קשורים: מדוע כדאי לשדרג את הנתב שלך (גם אם יש לך גאדג'טים ישנים יותר)

האזהרה הגדולה השנייה היא הביטוי החשוב שהזכרנו: "תנאים אידיאליים".

רצועת ה -2.4 ג'יגה הרץ היא מקום צפוף למדי, מכיוון שהוא משמש לא רק Wi-Fi. טלפונים אלחוטיים ישנים, פתיחת דלתות מוסך, צגים לתינוקות ומכשירים אחרים נוטים להשתמש בפס ה -2.4 ג'יגה הרץ. הגלים הארוכים המשמשים את פס ה -2.4 ג'יגה הרץ מתאימים יותר לטווחים ארוכים יותר ולמעבר דרך קירות וחפצים מוצקים. אז ניתן לטעון טוב יותר אם אתה זקוק לטווח טוב יותר במכשירים שלך או שיש לך הרבה קירות או חפצים אחרים באזורים שבהם אתה זקוק לכיסוי. עם זאת, מכיוון שכל כך הרבה מכשירים משתמשים ברצועת 2.4 ג'יגה הרץ, העומס כתוצאה מכך יכול לגרום לחיבורים שנפלו ולמהירויות איטיות מהצפוי.

קשורים: מהן מערכות Wi-Fi רשת וכיצד הן עובדות?

הלהקה של 5 ג'יגה הרץ צפופה הרבה פחות, מה שאומר שסביר להניח שתקבל חיבורים יציבים יותר. תראה גם מהירויות גבוהות יותר. מצד שני, הגלים הקצרים יותר שמשמשים את רצועת 5 ג'יגה הרץ גורמים לו להיות פחות מסוגלים לחדור לקירות ולעצמים מוצקים. יש לו גם טווח יעיל קצר יותר מלהקת 2.4 GHz. כמובן, ייתכן שתוכל גם למתן טווח קצר יותר באמצעות מאריכי טווח או מערכות Wi-Fi רשת, אך פירוש הדבר יהיה השקעה גדולה יותר.

מהם נתבים כפולים ותלת-פסיים?

קשורים: מה הם נתבים כפול-פס ותלת-להקה?

החדשות הטובות הן שרוב הנתבים המודרניים פועלים כנתבים כפולים או תלת-פסיים. נתב בעל פס כפול הוא אחד המשדר אות 2.4 GHz וגם 5 GHz מאותה יחידה, ובעצם מספק לך שתי רשתות Wi-Fi והמיטב משני העולמות. נתבים עם פס כפול מגיעים בשני טעמים:

  • ניתן להשתמש בפס כפול . נתב כפול-פס לבחירה מציע רשת Wi-Fi של 2.4 ג'יגה הרץ ו -5 ג'יגה הרץ, אך אתה יכול להשתמש רק בכל אחד בכל פעם. אתה באמת צריך להשתמש במתג כדי לומר לו את הלהקה שאתה רוצה להשתמש בה.
  • פס כפול בו זמנית . נתב כפול של מותג כפול בו זמנית משדר רשתות Wi-Fi נפרדות של 2.4 ג'יגה הרץ ו -5 ג'יגה הרץ בו זמנית, ומעניק לך שתי רשתות Wi-Fi שתוכל לבחור בהן בעת ​​הגדרת התקן. מותגי נתבים מסוימים מאפשרים לך להקצות את אותו SSID לשתי הלהקות כך שהתקנים יראו רק רשת אחת - למרות ששניהם עדיין פועלים. אלה נוטים להיות מעט יקרים יותר מאשר נתבים עם פס כפול הניתן לבחירה, אך לא בהרבה. היתרונות בכך ששתי הלהקות פועלות במקביל עולות בדרך כלל על הפרש העלויות.

נתב משולש-פס משדר שלוש רשתות בו זמנית - שני אותות של 5 ג'יגה הרץ ואות אחד של 2.4 ג'יגה הרץ. הסיבה לכך היא לסייע בהפגת עומסי הרשת. אם יש לך מספר מכשירים שמשתמשים באמת בחיבור של 5 ג'יגה הרץ בכבדות - כמו הזרמת רזולוציה גבוהה או אפילו וידאו 4K - אתה עשוי להרוויח מהוצאות קצת יותר על נתב תלת-פס.

האם עלי לבחור 2.4 או 5 Ghz עבור המכשירים שלי?

קשורים: Wi-Fi לעומת Ethernet: כמה טוב יותר חיבור קווי?

קודם כל. אם יש לך מכשיר התומך בחיבור אתרנט קווי וזה לא כדי להביך כבל למכשיר, אנו ממליצים בחום להשתמש בחיבור קווי על גבי אלחוטי. חיבורי קווי מציעים חביון נמוך יותר, ללא חיבורים שנפלו בגלל הפרעות, והם פשוט מהירים יותר מחיבורים אלחוטיים.

עם זאת, אנחנו כאן כדי לדבר על אלחוטי. אם אתה משתמש כרגע ב- Wi-Fi של 2.4 ג'יגה הרץ ותוהה אם אתה צריך לשדרג ל -5 GHz, זה באמת כל מה שאתה צריך לעשות איתו. אם אתה נתקל בחיבורים שנשמטו או אם אתה זקוק למהירות רבה יותר לצפייה בסרטונים או במשחקים, כנראה שאתה צריך לעבור ל- 5 GHz. יש רק כל כך הרבה מהירות שאתה יכול לצאת מרשת 2.4 GHz, אפילו בתנאים אידיאליים. אם אתה גר במתחם דירות צפוף עם עשרות ראוטרים אלחוטיים, צגים לתינוקות ומכשירים אחרים של הלהקה 2.4Ghz, אז בהחלט כדאי לך לשקול לעבור ללהקה של 5Ghz אם עדיין לא עשית זאת.

אם אתה כבר משתמש בנתב כפול או תלת-פס, ויש לך גם רצועות 2.4 GHz וגם 5 GHz, תצטרך לקבל החלטות על איזה לחבר את המכשירים שלך. מפתה פשוט להמשיך ולהשתמש ב- Wi-Fi של 5 ג'יגה הרץ לכל מכשיר שתומך בו ולהשתמש ב -2.4 ג'יגה הרץ לכל השאר - ואפשר בהחלט לעשות זאת - אבל זו לא תמיד האסטרטגיה הטובה ביותר.

במקום זאת, חשוב כיצד אתה משתמש בכל מכשיר. אם מכשיר תומך רק ב- 2.4 GHz, החלטתך כבר התקבלה עבור אותו מכשיר. אם מכשיר תומך בשניהם, חשוב האם אתה באמת צריך להשתמש ב -5 GHz. האם המכשיר הזה זקוק למהירות גבוהה יותר או שאתה בעיקר בודק דוא"ל וגולש באינטרנט? האם המכשיר חווה חיבורים שנפלו ברשת 2.4 GHz והאם אתה צריך שהוא יהיה אמין יותר? האם אתה בסדר שהמכשיר כולל את הטווח האפקטיבי הקצר יותר שמגיע יחד עם השימוש בפס 5 GHz?

בקיצור, אנו ממליצים להשתמש ב -2.4 ג'יגה הרץ, אלא אם כן למכשיר יש צורך ספציפי ברצועת 5 ג'יגה הרץ. זה יעזור למכשירים עם שימוש נמוך בתחרות על רצועת 5 ג'יגה הרץ ובתורו לשמור על עומס.

קשורים: שנה את ערוץ נתב ה- Wi-Fi שלך כדי לייעל את האות האלחוטי שלך

אני מקווה שזה נותן לך את המידע הדרוש לך כדי לקבל החלטה אם אתה זקוק לחיבור Wi-Fi 5 GHz בחיים שלך וכיצד להשתמש בו בצורה הטובה ביותר. זכור גם שלא משנה מה תבחר, עליך לקחת את הזמן גם לייעל את האותות האלחוטיים שלך על ידי בחירת ערוץ מתאים בנתב שלך. אתה עלול להיות מופתע מההבדל ששינוי כה קטן יכול לעשות. ואם יש לך שאלות או הערות, אנא הצטרף לדיון!