מה הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

כולם מאבדים נתונים בשלב כלשהו בחייהם. הכונן הקשיח של המחשב שלך עלול להיכשל מחר, תוכנות כופר עלולות להחזיק את הקבצים שלך כבני ערובה, או באג תוכנה יכול למחוק את הקבצים החשובים שלך. אם אתה לא מגבה באופן קבוע את המחשב שלך, אתה עלול לאבד את הקבצים האלה לנצח.

גיבויים לא צריכים להיות קשים או מבלבלים. בטח שמעתם על אינספור שיטות גיבוי שונות, אך איזו מהן מתאימה לכם? ואילו קבצים אתה  באמת  צריך לגבות?

הכל על הנתונים האישיים שלך

נתחיל במובן מאליו:  מה  אתה צריך לגבות? ובכן, בראש ובראשונה, עליכם לגבות את הקבצים האישיים שלכם. תמיד תוכל להתקין מחדש את מערכת ההפעלה ולהוריד מחדש את התוכניות אם הכונן הקשיח נכשל, אך אין אפשרות להחליף את הנתונים האישיים שלך.

יש לגבות כל מסמכים אישיים, תמונות, קטעי וידאו ביתיים וכל נתונים אחרים במחשב שלך. אלה לעולם אינם ניתנים להחלפה. אם ביליתם שעות בקריעה מדוקדקת של תקליטורי שמע או תקליטורי וידיאו ווידאו, ייתכן שתרצו לגבות גם את הקבצים הללו, כך שלא תצטרכו לעשות את כל העבודה הזו שוב.

ניתן לגבות גם את מערכת ההפעלה, התוכניות והגדרות אחרות. אינך  צריך  לגבות אותם, בהכרח, אך זה יכול להקל על חייך אם כונן הקשיח כולו נכשל. אם אתה מסוג האנשים שאוהבים לשחק עם קבצי מערכת, לערוך את הרישום ולעדכן את החומרה שלך באופן קבוע, גיבוי מלא של המערכת עשוי לחסוך לך זמן כאשר הדברים משתבשים.

הדרכים הרבות לגיבוי הקבצים שלך

ישנן דרכים רבות לגבות את הנתונים שלך, החל משימוש בכונן חיצוני ועד לגיבוי קבצים אלה בשרת מרוחק דרך האינטרנט. להלן נקודות החוזק והחולשה של כל אחת מהן:

  • גיבוי לכונן חיצוני : אם יש לך כונן קשיח חיצוני מסוג USB, אתה יכול פשוט לגבות את הכונן באמצעות תכונות הגיבוי המובנות של המחשב שלך. ב- Windows 10 ו- 8, השתמש בהיסטוריית הקבצים. ב- Windows 7, השתמש בגיבוי של Windows. ב- Mac, השתמש במכונת Time. מדי פעם חבר את הכונן למחשב והשתמש בכלי הגיבוי, או השאר אותו מחובר בכל פעם שבביתך והוא יגבה אוטומטית.  יתרונות : הגיבוי הוא זול ומהיר.  חסרונות : אם הבית שלך נשדד או עולה באש, הגיבוי שלך יכול ללכת לאיבוד יחד עם המחשב שלך, וזה רע מאוד.

  • גיבוי דרך האינטרנט : אם ברצונך להבטיח שהקבצים שלך יישארו בטוחים, תוכל לגבות אותם לאינטרנט באמצעות שירות כמו Backblaze. Backblaze הוא שירות הגיבוי המקוון הידוע שאנחנו אוהבים וממליצים עליו מכיוון ש- CrashPlan כבר לא משרת משתמשים ביתיים (אם כי אתה יכול לשלם במקום זאת עבור חשבון CrashPlan לעסקים קטנים.) יש גם מתחרים כמו Carbonite - נהגנו גם להזכיר את MozyHome, אבל זה עכשיו חלק מקרבוניט. תמורת תשלום חודשי נמוך (כ -5 דולר לחודש), תוכניות אלה פועלות ברקע במחשב האישי או ב- Mac, וגובות אוטומטית את הקבצים לאחסון האינטרנט של השירות. אם אי פעם תאבד קבצים אלה ותזדקק להם שוב, תוכל לשחזר אותם.  יתרונות: גיבוי מקוון מגן עליך מפני כל סוג של אובדן נתונים - כשל בכונן הקשיח, גניבה, אסונות טבע וכל מה שביניהם.  חסרונות : שירותים אלה  בדרך כלל  עולים כסף (ראה פרק נוסף לפרטים נוספים), והגיבוי הראשוני יכול לקחת הרבה יותר זמן מכפי שהיה בכונן חיצוני - במיוחד אם יש לך הרבה קבצים.

  • השתמש בשירות אחסון ענן : מטהרי גיבוי יגידו שזו טכנית לא שיטת גיבוי, אך עבור רוב האנשים היא משרתת מטרה דומה מספיק. במקום לאחסן רק את הקבצים בכונן הקשיח של המחשב, תוכל לאחסן אותם בשירות כמו Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive או שירות אחסון ענן דומה. לאחר מכן הם יסונכרנו אוטומטית לחשבון המקוון שלך ולמחשבים האחרים שלך. אם הכונן הקשיח מת, עדיין יהיו לך עותקי הקבצים המאוחסנים באופן מקוון ובמחשבים האחרים שלך.  יתרונות : שיטה זו קלה, מהירה, ובמקרים רבים, בחינם, ומכיוון שהיא מקוונת, היא מגנה עליך מפני כל סוגי אובדן הנתונים.  חסרונות: רוב שירותי הענן מציעים שטח של כמה ג'יגה בלבד בחינם, כך שזה עובד רק אם יש לך מספר קטן של קבצים שברצונך לגבות, או אם אתה מוכן לשלם עבור שטח אחסון נוסף. בהתאם לקבצים שברצונך לגבות, שיטה זו יכולה להיות פשוטה או מורכבת יותר מתוכנית גיבוי ישר.

בעוד שתוכניות גיבוי כמו Backblaze ושירותי אחסון בענן כמו Dropbox הן גיבויים מקוונים, הן פועלות בדרכים שונות במהותן. Dropbox נועד לסנכרן את הקבצים שלך בין מחשבים אישיים, בעוד ש- Backblaze ושירותים דומים נועדו לגיבוי כמויות גדולות של קבצים. Backblaze ישמור מספר עותקים של גרסאות שונות של הקבצים שלך, כך שתוכל לשחזר את הקובץ בדיוק כפי שהיה מנקודות רבות בהיסטוריה שלו. ובעוד שירותים כמו Dropbox הם בחינם עבור כמויות קטנות של שטח, המחיר הנמוך של Backblaze הוא עבור גיבוי גדול ככל שתרצה. תלוי כמה הנתונים יש לך, האחד יכול להיות זול יותר מהשני.

ללהבת חזקה ולפחמן יש מגבלה אחת גדולה שעליך לזכור. אם תמחק קובץ במחשב שלך, הוא יימחק מהגיבויים המקוונים שלך לאחר 30 יום. אינך יכול לחזור ולשחזר קובץ שנמחק או את הגרסה הקודמת של הקובץ לאחר תקופה של 30 יום. אז היזהר בעת מחיקת קבצים אלה אם תרצה להחזיר אותם!

גיבוי אחד לא מספיק: השתמש בשיטות מרובות

קשורים: אתה לא מגבה כראוי, אלא אם כן יש לך גיבויים מחוץ לאתר

אז באיזה מה כדאי להשתמש? באופן אידיאלי, השתמש לפחות בשניים מהם. למה? מכיוון שאתה רוצה הן  מחוץ לאתר  ו  באתר  גיבויים.

"באתר" פירושו של ממש גיבויים המאוחסנים באותו מיקום פיזי כמוך. לכן, אם אתה מגבה לכונן קשיח חיצוני ושומר את זה בבית עם המחשב הביתי שלך, זה גיבוי במקום.

גיבויים מחוץ לאתר נשמרים במיקום אחר. לכן, אם אתה מגבה לשרת מקוון, כמו Backblaze או Dropbox, זה גיבוי מחוץ לאתר.

גיבויים במקום מהירים וקלים יותר, ואמורים להיות קו ההגנה הראשון שלך מפני אובדן נתונים. אם תאבד קבצים, תוכל לשחזר אותם במהירות מכונן חיצוני. אבל אתה לא צריך להסתמך על גיבויים במקום בלבד. אם הבית שלך נשרף או שכל החומרה בו נגנבת על ידי גנבים, תאבד את כל הקבצים שלך.

גם גיבויים מחוץ לאתר לא חייבים להיות שרת באינטרנט, ואינך צריך לשלם מנוי חודשי עבור אחד כזה. אתה יכול לגבות את הקבצים שלך לכונן קשיח ולאחסן אותם במשרד שלך, בבית של חבר או בכספת בנק, למשל. זה יהיה קצת יותר לא נוח, אבל זה מבחינה טכנית גיבוי מחוץ לאתר.

באופן דומה, תוכל גם לאחסן את הקבצים שלך ב- Dropbox, ב- Google Drive או ב- OneDrive וביצוע גיבויים רגילים לכונן חיצוני. לחלופין, תוכל להשתמש ב- Backblaze לגיבוי מקוון ולהיסטוריית הקבצים של Windows כדי ליצור גיבוי מקומי. ישנן הרבה דרכים להשתמש בשירותים אלה במקביל, וזה תלוי בך כיצד לעשות זאת. רק לוודא שיש לך אסטרטגית גיבוי מוצקה, עם באתר  ו  גיבויים מחוץ לאתר, כך יש לך רשת ביטחון רחבה נגד אי פעם לאבד את הקבצים שלך.

להפוך את זה לאוטומטי!

כל זה אולי נשמע מסובך, אך ככל שתבצע אוטומטית את מערכת הגיבוי שלך, כך תוכל לגבות בתדירות גבוהה יותר ואת הסיכויים שתעמוד בה גדולים יותר. לכן כדאי להשתמש בכלי אוטומטי במקום להעתיק קבצים לכונן חיצוני ביד. אתה יכול פשוט להגדיר את זה פעם אחת, ולשכוח את זה.

זו אחת הסיבות שאנחנו מאוד אוהבים שירותים מקוונים כמו Backblaze. אם הוא מגבה לאינטרנט, הוא יכול לעשות זאת באופן אוטומטי בכל יום ויום. אם אתה צריך לחבר כונן חיצוני, אתה צריך להשקיע יותר מאמצים, מה שאומר שתגבה בתדירות נמוכה יותר ובסופו של דבר תוכל להפסיק לעשות את זה. שמירה על הכל אוטומטי שווה את המחיר.

אם אינך רוצה לשלם דבר ורוצה בעיקר לסמוך על גיבויים מקומיים, שקול להשתמש בשירות סינכרון קבצים כמו Dropbox, Google Drive או Microsoft OneDrive כדי לסנכרן את הקבצים החשובים שלך באופן מקוון. בדרך זו, אם אי פעם תאבד את הגיבוי המקומי שלך, יהיה לך לפחות עותק מקוון.

בסופו של דבר, אתה רק צריך לחשוב איפה הקבצים שלך ולוודא שיש לך מספר עותקים בכל עת. באופן אידיאלי, עותקים אלה צריכים להיות ביותר ממיקום פיזי אחד. כל עוד אתה באמת חושב מה תעשה אם המחשב שלך ימות, אתה צריך להיות הרבה לפני רוב האנשים.

קרדיט תמונה: מריו גבלס בפליקר