מהו חריץ ההרחבה M.2, ואיך אוכל להשתמש בו?

יש פורמט פתוח חדש הסוחף את עולם מחשבי הביצועים, וזה ... ובכן, מסובך. פורמט M.2 מיועד ליצרנים להחליף מגוון מכשירים ספציפיים, לעשות זאת במרחב זעיר ודורשים מעט מאוד כוח. אך למעשה שדרוג לכונן M.2 או אביזר דורש מעט מחשבה מוקדמת.

מאיפה הגיע M.2?

בעבר פורמט M.2, הידוע בעבר כ- Next Generation Form Factor (NGFF), מהווה תחליף טכני לתקן mSATA, שהיה פופולרי בקרב יצרני מחשבים ניידים סופר-קומפקטיים וגאדג'טים קטנים אחרים. זה אולי נראה מפתיע, מכיוון שרוב כונני M.2 הנמכרים בקמעונאות מיועדים לשימוש במחשבים שולחניים בגודל מלא, אך M.2 ​​החליפה למעשה כוננים קשיחים mSATA וכונני SSD במחשבים ניידים קומפקטיים כמו ה- MacBook של אפל או ה- XPS 13. של Dell. פשוט אטום בתוך הגופות ולא יכול להיות משודרג על ידי רוב המשתמשים.

מה זה יכול לעשות?

M.2 הוא יותר מסתם גורם צורה אבולוציוני. באופן פוטנציאלי, זה יכול להחליף את כל פורמט ה- ATA הסידורי המזדקן לחלוטין. M.2 הוא חריץ שיכול להתממשק עם SATA 3.0 (הכבל שכנראה מחובר לכונן האחסון של המחשב השולחני שלך כרגע), PCI Express 3.0 (ממשק ברירת המחדל לכרטיסי גרפיקה והתקני הרחבה מרכזיים אחרים) ואפילו USB 3.0.

כלומר-בפוטנציה-כל כונן אחסון או דיסק, הרחבת GPU או הנמל, או גאדג'ט צריכת חשמל נמוכה המשתמשת בחיבור USB, יכול  כל  להיות מותקן על כרטיס מחובר לחריץ M.2 בעת ובעונה אחת. המציאות קצת יותר מסובכת - למשל, בחריץ M.2 יחיד יש רק ארבעה נתיבי PCI Express, רבע מהסך הכל הרצוי לכרטיסי מסך - אך הגמישות לחריץ הקטן והקטנטן הזה מרשימה.

בעת שימוש באוטובוס PCI במקום באוטובוס SATA, מכשירי M.2 יכולים להעביר נתונים בין 50% לכ- 650% מהר יותר מאשר SATA רגיל, תלוי ביכולות של לוח האם וכרטיס M.2 עצמו. אם יש לך הזדמנות להשתמש ב- M.2 SSD בלוח אם התומך ב- PCI דור 3, הוא יכול להיות מהיר משמעותית מכונן SATA רגיל.

באילו מכשירים משתמשים בחריץ M.2?

כרגע, M.2 משמש בעיקר כממשק לכונני SSD מהירים במיוחד, הן במחשבים ניידים והן במחשבים שולחניים. אם אתה נכנס לחנות לחומרי בניין למחשבים ומבקש כונן M.2 - בהנחה שתמצא חנות מחשבים קמעונאית שעדיין פועלת, כמובן - הם כמעט יראו לך SSD עם מחבר M.2.

ישנם עיצובים של מחשבים ניידים המשתמשים גם ביציאת M.2 כאמצעי החיבור האלחוטי שלהם, בהתקנת כרטיסים זעירים ובעלי צריכת חשמל נמוכה המשלבים מכשירי Wi-Fi ורדיו Bluetooth. זה פחות נפוץ בשולחן העבודה, שם עדיפות הקלות של דונגל USB או כרטיס PCIe 1x (אם כי אין שום סיבה שלא תוכלו לעשות זאת בלוח אם תואם).

קשורים: מהו זיכרון אינטל אופטן?

לבסוף, חברות מסוימות מתחילות להרחיב את השימוש בחריץ לקטגוריות שאינן מתאימות באופן כללי לאחסון או הרחבה. אף על פי שאיש עדיין לא עשה כרטיס גרפי M.2, אינטל מוכרת את אחסון המטמון המגביר את המהירות שלה, "Optane", בפורמט M.2 לצרכנים.

האם למחשב שלי יש חריץ M.2?

אם המחשב האישי שלך יוצר או הורכב בשנים האחרונות, כנראה שיש לו חריץ M.2. למרבה הצער, הגמישות של הפורמט פירושה שבעצם השימוש בו אינו פשוט כמו פשוט לחבר כרטיס.

כרטיסי M.2 מגיעים עם שני משתני תאימות עיקריים: אורך ומפתח. הראשון ברור למדי - במחשב שלך צריך להיות מספיק מקום פיזי כדי לתמוך באורך הכרטיס שאתה רוצה להשתמש בו. המשתנה השני - כיצד מקשים את הכרטיס - פירושו שמחבר הכרטיס חייב להתאים לחריץ אליו תחבר אותו.

M.2 אורך

בשולחן העבודה, אורך אינו בדרך כלל בעיה. אפילו לוח אם זעיר מסוג Mini-ITX יכול לפנות מקום לאורכו המקסימלי ל- PCB M.2, שאורכו 110 מילימטרים. ישנם כרטיסים קצרים כמו 30 מ"מ. בדרך כלל אתה רוצה שכרטיס יהיה בגודל המיועד לשימוש על ידי יצרן לוחות האם שלך, שכן כניסה בקצה ה- PCB מאפשרת בורג קטן שיחזיק אותו היטב.

כל כונני M.2 משתמשים באותו רוחב שנקבע על ידי החיבור. ה"גודל "מתבטא בפורמט הבא; בדוק אם יש תאימות למחשב הנייד או לוח האם שלך כאשר אתה בוחר אחד מהם:

  • M.2 2230:  רוחב 22 מילימטרים באורך 30 מילימטרים.
  • M.2 2242:  רוחב 22 מילימטרים לאורך 42 מילימטרים.
  • M.2 2260:  רוחב 22 מילימטרים באורך 60 מילימטרים.
  • M.2 2280:  רוחב 22 מילימטרים באורך 80 מילימטרים.
  • M.2 2210:  רוחב 22 מילימטרים באורך 110 מילימטרים.

לוחות אם מסוימים גמישים, ומציעים חורי הרכבה לבורג החיזוק במרווחים אלה או כולם.

מפתח M.2

בעוד שתקן M.2 משתמש באותו חריץ ברוחב 22 מילימטר לכל הכרטיסים, זה לא בהכרח אותו חריץ בדיוק. מכיוון ש- M.2 מיועד לשימוש עם כל כך הרבה סוגים שונים של מכשירים, יש לו כמה יציאות דומות למראה.

  • מפתח B:  משתמש בפער בצד ימין של הכרטיס (בצד שמאל של הבקר המארח), עם שישה פינים משמאל לפער. תצורה זו תומכת בחיבורי אוטובוס PCIe x2.
  • מפתח M:  משתמש בפער בצד שמאל של הכרטיס (בצד ימין של הבקר המארח), עם חמש פינים משמאל לפער. תצורה זו תומכת בחיבורי אוטובוס PCIe x4 עבור תפוקת נתונים כפולה.
  • מקש B + M:  משתמש בשני הפערים שלעיל, עם חמישה סיכות בצד שמאל של הכרטיס ושישה בצד ימין. בגלל העיצוב הפיזי, כרטיסי מפתח B + M מוגבלים למהירויות PCIe x2.

כרטיסי M.2 עם ממשק B Key יכולים להתאים רק לחריץ מארח B Key, וכמו כן ל- M Key. אבל כרטיסים עם עיצוב B + M יכולים להתאים לחריץ מארח B או M, מכיוון שיש פערים עבור שניהם.

בדוק את המפרט של המחשב הנייד או לוח האם שלך כדי לראות איזה מהם נתמך. אנו ממליצים לראות את התיעוד במקום "לגלגל עין" על החריץ, מכיוון שניתן לבלבל בין שני הסטנדרטים המרכזיים.

מה אני צריך להתקין כרטיס M.2?

קשורים: מהו UEFI, ובמה הוא שונה מ- BIOS?

לא הרבה. רוב כרטיסי M.2 הם כונני SSD וזוהים אוטומטית על ידי מערכת ההפעלה שלך בהתבסס על מנהלי התקנים של AHCI. עבור Windows 10, רוב כרטיסי ה- Wi-Fi וה- Bluetooth מזוהים אוטומטית גם כן, כאשר מנהלי התקנים כלליים מופעלים מיד או מנהלי התקן ספציפיים שהורדו מאוחר יותר. עם זאת, ייתכן שיהיה עליך להפעיל את חריץ M.2 באמצעות הגדרה ב- BIOS או ב- UEFI של המחשב שלך. אתה גם רוצה שמברג יכניס את בורג החיזוק.

האם אוכל להוסיף כרטיס M.2 אם למחשב שלי אין חריץ?

למחשבים ניידים התשובה היא לא - העיצוב של מחשבים ניידים מודרניים הוא כה קומפקטי עד שאין מקום להרחבה שאינה מתוכננת. אם אתה משתמש בשולחן העבודה, יש לך מזל. ישנם הרבה מתאמים למכירה המשתמשים בחריץ PCIe x4 שכבר נמצא על לוח האם שלך. עם זאת, אם לוח האם שלך אינו יכול לבצע אתחול מ- PCIe, לא תוכל להגדיר את כונן M.2 זה ככונן האתחול שלך, מה שאומר שלא תרוויח מהמהירות הרבה. אז קחו זאת בחשבון - אם אתם רוצים את מלוא היתרונות של כונן M.2, כנראה שתצטרכו לוח אם שתומך בו.

מקור תמונה: iFixIt, אמזון, קינגסטון