כיצד לשחזר קובץ שנמחק: המדריך האולטימטיבי

זה קרה לרובנו. אתה מוחק קובץ ואז מבין שאתה צריך אותו בחזרה. מדריך זה מסביר מתי ניתן להחזיר את הקובץ הזה ואיך לנקוט בו.

קשורים: שחזר קבצים שנמחקו בטעות עם Recuva

בעבר סקרנו מגוון כלים לשחזור קבצים שנמחקו, אך מדריך זה מעמיק יותר. אנו נסקור את כל מה שאתה צריך לדעת אם ברצונך לשחזר בהצלחה קבצים שנמחקו.

האם הקובץ באמת נמחק?

אם אינך בטוח אם מחקת לצמיתות קובץ, הקפד לחפש אותו קודם. נסה לבצע חיפוש בסייר הקבצים. אני מקווה, פשוט מיקמת את הקובץ בצורה שגויה ותוכל למצוא אותו שוב.

ב- Windows, הציצו לפח המיחזור. אתה יכול לחפש בסל המיחזור באמצעות תיבת החיפוש בפינה השמאלית העליונה של החלון, מה שעשוי לעזור אם יש לך הרבה קבצים שם.

באפשרותך גם ללחוץ לחיצה ימנית בחלון סל המיחזור ולאחר מכן לבחור מיין לפי> תאריך שנמחק כדי להציג ביתר קלות קבצים שנמחקו.

הערה: כברירת מחדל, תוכניות כמו CCleaner מרוקנות את סל המיחזור שלך כשאתה מריץ אותן, כך ש- CCleaner או תוכנית דומה מופעלים ברקע באופן אוטומטי יכולים למנוע ממך לשחזר קבצים ממיחזור המיחזור. CCleaner - ויישומים דומים - מאפשרים לך להשבית את ניקוי סל המיחזור, כך שייתכן שזו אפשרות שכדאי לחקור אם אתה רוצה לתלות בקבצים שנמחקו עד שתהיה מוכן לצאת לדרך.

אם הקובץ שלך נשמר בשירות אחסון ענן כמו Dropbox, Google Drive או OneDrive, הקפד להיכנס לחשבונך באתר השירות ולבדוק שם את הקבצים שנמחקו - ייתכן שתגלה שהקובץ עדיין ניתן לשחזור. זוהי גרסת אחסון הענן של סל המיחזור.

בדוק את הגיבויים שלך

אתה צריך לעשות גיבויים קבועים של הקבצים החשובים ביותר שלך, כך שלא תאבד יותר מדי נתונים קריטיים אם הקבצים שלך ייעלמו עליך. אם אכן יש לך גיבוי, זה הזמן לבדוק אם יש עותק של הקובץ שמחקת. ואם אין לך גיבוי, אתה באמת צריך. ל- Windows יש כמה כלי גיבוי מובנים. בפרט, כלי היסטוריית הקבצים של Windows שימושי לשחזור קבצים שנמחקו בקלות וגרסאות ישנות יותר של קבצים, אך הוא אינו מופעל כברירת מחדל.

קשורים: כיצד להשתמש בכל כלי הגיבוי והשחזור של Windows 10

כוננים קשיחים מגנטיים לעומת כונני מצב מוצק

אם הצלחתם להגיע עד כה ועדיין לא הצלחתם לשחזר את הקובץ, הדרך היחידה להחזיר את הקובץ היא באמצעות תוכנת שחזור קבצים. עם זאת, ישנן חדשות רעות: ייתכן שבחלק מהמחשבים זה בלתי אפשרי.

כוננים קשיחים מגנטיים מסורתיים וכונני מצב מוצק עובדים בצורה שונה. כאשר אתה מוחק קובץ בכונן קשיח מגנטי, הנתונים שלו לא נמחקים מיד מהדיסק. במקום זאת, המצביע לנתונים אלה יוסר, כך שניתן יהיה להחליף את הנתונים. יתכן שניתן יהיה לסרוק את הכונן הקשיח לאיתור שאריות נתונים ולשחזר קבצים שנמחקו שטרם הוחלפו.

קשורים: מהו כונן Solid State (SSD), והאם אני צריך כזה?

כאשר קובץ נמחק מכונן מצב מוצק, קובץ זה נמחק מיד באמצעות פקודת TRIM כדי לפנות את השטח ולהבטיח שניתן יהיה לכתוב במהירות את ה- SSD בעתיד. כלומר, אינך יכול לשחזר נתונים שנמחקו מכונני מצב מוצק - ברגע שהם נעלמו, הם נעלמו. כונני מצב מוצק ישנים מאוד ומערכות הפעלה ישנות כמו Windows Vista אינם תומכים ב- TRIM, אך כונני Solid State מודרניים ו- Windows 7 עד 10 תומכים כולם ב- TRIM.

הדרך הבטוחה ביותר לשחזר קובץ שנמחק

אם מחקת קובץ בכונן קשיח מגנטי ואתה עדיין משתמש במחשב זה, הדבר הבטוח ביותר לעשות הוא לכבות את המחשב באופן מיידי. אם אתה ממשיך להשתמש במחשב - גם אם אתה רק מתקין תוכנת שחזור קבצים - ייתכן שתוכנית במחשב שלך יכולה לכתוב נתונים המחליפים את נתוני הקובץ שנמחק בכונן הקשיח.

כאשר המחשב כבוי, עליך לבצע אתחול מתקליטור חי לשחזור קבצים או מכונן USB, או להסיר את הכונן הקשיח מהמחשב לחלוטין ולהניח אותו במחשב אחר ככונן משני. המפתח הוא להימנע מלכתוב לכונן לחלוטין. השתמש בתוכנת שחזור קבצים כדי לסרוק את הכונן, ואני מקווה שתמצא את הקובץ שנמחק. אם מחקת את הקובץ לאחרונה ולא כתבת הרבה לכונן, יש לך סיכוי טוב למדי לשחזר אותו. אם מחקת את הקובץ לפני שבועיים וכתבת לכונן לא מעט, מאוד לא סביר שתשחזר את הקובץ.

סקרנו באמצעות הכלים ntfsundelete ו- photorec כדי לעשות זאת מכונן CD או אובונטו חי של אובונטו.

קשורים: שחזר קבצים שנמחקו בכונן הקשיח של NTFS מתקליטור Live של אובונטו

הדרך המהירה והמסוכנת יותר לשחזר קובץ שנמחק

אם ברצונך להחזיר קובץ שנמחק, אך הקובץ אינו חשוב במיוחד ואינך רוצה להשקיע מאמצים רבים יותר, יש דרך קלה ומסוכנת יותר משימוש בתקליטור חי. פשוט התקן כלי לשחזור קבצים כמו Recuva, מיצרני יישום CCleaner הפופולרי. השתמש ביישום זה כדי לסרוק את הכונן הקשיח לאיתור קבצים שנמחקו ולשחזר את זה שאתה רוצה בחזרה, אם אתה יכול למצוא אותו.

שיטה זו מסוכנת מכיוון שהיא כוללת כתיבה לכונן. כאשר אתה מתקין כלי כמו Recuva בכונן, ייתכן שתוכל להחליף את נתוני הקובץ שנמחק באמצעות נתוני התוכנית Recuva. ייתכן גם שתוכניות אחרות הפועלות ברקע יכולות לכתוב לדיסק ולהחליף את הנתונים. כל מה שצריך הוא להחליף חלק מהקובץ, והקובץ עלול להיות מושחת לחלוטין.

שחזור נתונים מקצועי

אם הנתונים הם קריטיים במיוחד, אין לך גיבויים ולא הצלחת לשחזר את הנתונים בשיטות אחרות, כדאי לך לשקול שירות מקצועי לשחזור נתונים. ראשית, עם זאת: כבה את המחשב מיד אם הוא עדיין לא כבוי. ככל שהמחשב פועל זמן רב יותר, כך ייכתבו יותר נתונים לכונן הקשיח שלו ויהיה לך פחות סיכוי לשחזר את הנתונים שלך.

שירותי שחזור נתונים מקצועיים עוסקים בכל דבר, החל מקבצים שנמחקו ודורסים וכלה בכוננים קשיחים גוססים שיש לפרק ולתקן. שירותים אלה יכולים להיות יקרים במיוחד, ועולים מאות ואף אלפי דולרים, כך שהם אינם הפיתרון האידיאלי. עם זאת, אם יש לך נתונים חשובים ביותר שלא תוכל לשחזר או להחליף ואתה מוכן לשלם, זו אפשרות העומדת לרשותך. כמובן, שירותים אלה אינם יכולים להבטיח דבר - יתכן שהם אינם מסוגלים לשחזר את הנתונים שלך. הם כנראה גם יגבו ממך עבודתם גם אם הם בסופו של דבר לא יוכלו לשחזר את הנתונים שלך.

הימנעות מפחידות קבצים שנמחקו

הדרך הטובה ביותר להבטיח שלעולם לא תצטרך לשחזר קובץ שנמחק היא לבצע גיבויים רגילים. אפילו רק הפעלת היסטוריית הקבצים או פונקציונליות הגיבוי של Windows בגירסת Windows תתן לך קצת שקט נפשי. עדיין ניתן למחוק קובץ, אך אם אתה מבצע גיבויים רגילים, לא תאבד הרבה נתונים. יהיה לך הרבה יותר מזל לשחזר גיבויים מאשר לשחזר קבצים שנמחקו. שירותי גיבוי זולים יותר משירותי שחזור נתונים מקצועיים.

קבצים שנמחקו לא בהכרח נעלמים לנצח, אך לא תמיד קל לשחזר אותם. מכיוון שכונני מצב מוצק משמשים ביותר ויותר מחשבים חדשים, נהלי הגיבוי הנכונים הופכים לחשובים עוד יותר.

קרדיט תמונה: סיימון וולהורסט בפליקר, מאט רודג 'בפליקר