eMMC לעומת SSD: לא כל האחסון במצב מוצק שווה

לא כל אחסון במצב מוצק מהיר כמו SSD. "EMMC" הוא סוג של אחסון פלאש שתמצאו בטאבלטים ובמחשבים ניידים זולים. זה איטי וזול יותר מ- SSD מסורתי שתמצאו במחשבים יקרים יותר.

לאחסון eMMC יש הרבה מהמשותף לכרטיסי SD. כל זה זיכרון פלאש, אבל - כמו שכרטיס SD לא יהיה מהיר כמו כונן מצב מוצק מהיר - גם אחסון eMMC לא יכול להתחרות עם SSD.

מקלות USB וכרטיסי SD מכילים גם זיכרון פלאש, אבל ...

זיכרון פלאש - בדרך כלל זיכרון פלאש NAND - נמצא בכונני הבזק מסוג USB ובכל הסוגים השונים של כרטיסי SD שאתה עשוי לקנות. כונני הבזק מסוג USB מכילים שבב זיכרון פלאש בלוח מעגלים מודפס (PCB), כמו גם בקר בסיסי וממשק USB. כרטיסי SD מכילים שבב זיכרון פלאש על גבי מעגל, יחד עם בקר SD. שני כרטיסי SD וכונני הבזק הם פשוטים למדי, מכיוון שהם בדרך כלל נועדו להיות זולים ככל האפשר. אין להם קושחה מתוחכמת או תכונות מתקדמות אחרות שתמצאו ב- SSD.

קשורים: כיצד לקנות כרטיס SD: הסברים על מחלקות מהירות, גדלים ויכולות

ישנם מספר "שיעורי מהירות" שונים של כרטיסי SD - והאטים הם איטיים מאוד. למרות שאפשר יהיה להתקין את מערכת ההפעלה שלך בכרטיס SD, זה יהיה רעיון די רע. הם איטיים במידה ניכרת אפילו מכונני ה- SSD האיטיים ביותר.

כונני מצב מוצק מתוחכמים יותר

קשורים: מהו כונן Solid State (SSD), והאם אני צריך כזה?

כונן מצב מוצק אינו רק אותם רכיבים שתמצאו דחוסים בכונן הבזק או בכרטיס SD. יש להם אותו סוג של שבבי זיכרון פלאש NAND, בטוח - אבל יש שבבי NAND רבים יותר ב- SSD והם נוטים להיות שבבים מהירים ואיכותיים יותר.

קשורים: כיצד להשתמש בדיסקים מרובים בצורה מושכלת: מבוא ל- RAID

כונני SSD מכילים גם בקר עם קושחה המספק תכונות מתקדמות יותר. לדוגמה, בקר SSD מפיץ פעולות קריאה וכתיבה על כל שבבי הזיכרון ב- SSD, כך שהוא אינו מוגבל במהירות של שבב בודד באותה מידה. הבקר עובד כמעט כמו תצורת RAID - הוא משתמש בשבבים מרובים במקביל כדי להאיץ את העניינים. כשאתה כותב ל- SSD, ייתכן שהכונן כותב לעשרים שבבי NAND שונים בבת אחת, בעוד שכתיבה לכרטיס SD עם שבב יחיד עשויה לארוך פי עשרים.

הקושחה של ה- SSD מבצעת גם פעולות פילוס בלאי כדי להבטיח שהנתונים שאתה כותב לכונן מתפזרים על הכונן הפיזי באופן שווה כדי למנוע את התבלות זיכרון הפלאש. הבקר מציג את הזיכרון למחשב בסדר עקבי כך שהמחשב מתנהג כרגיל, אך הכונן מדשדש דברים ברקע. כונני SSD תומכים גם בתכונות מתקדמות כמו TRIM כדי להאיץ את העניינים. אין צורך ממשי בכלי "אופטימיזציה של SSD" מכיוון שהקושחה של ה- SSD מייעלת באופן אוטומטי את הכונן, ומערבבת נתונים סביבם לביצועים טובים יותר.

קשורים: מדוע כונני מצב מוצק מאטים ככל שמתמלאים אותם

SSD מחובר בדרך כלל למחשב באמצעות ממשק SATA 3, mSATA או SATA Express, שהם הרבה יותר מהירים מהממשקים הזמינים לכונן הבזק משותף או לכרטיס SD.

הסביר eMMC

MultiMediaCard (MMC) דומה לכרטיס SD. תקן כרטיס ה- SD נחשב לשיפור בהשוואה ל- MMC והחליף אותו במידה רבה במכשירים חדשים. בימים אלה כמעט כל המכשירים יעדיפו חריץ לכרטיס SD על פני חריץ MMC. המפרט המשובץ של MMC (eMMC), לעומת זאת, המשיך להתפתח ולעבוד עליו.

קשורים: האם עליך לקנות Chromebook?

כונן eMMC אינו כונן פנימי מתוחכם עם מהירויות ותכונות זהה ל- SSD. במקום זאת, מדובר בעצם ב- MMC המוטמע בלוח האם של המכשיר. כמו כרטיסי SD, גם כרטיסי MMC והממשקים שלהם איטיים בהרבה מ- SSD. זה נותן ליצרנים דרך לספק אחסון פנימי זול. למכשיר ה- eMMC יש גם בקר שהופך את ה- eMMC לאתחול כך שהוא יכול לשמש ככונן מערכת בתוך טאבלטים וניידים זולים של אנדרואיד, Windows ו- Chrome OS.

עם זאת, ל- eMMC אין את הקושחה, שבבי זיכרון פלאש מרובים, חומרה איכותית וממשק מהיר שהופך SSD כל כך מהר. כמו שכרטיסי SD הרבה יותר איטיים מכונני SSD פנימיים, אחסון ה- eMMC איטי בהרבה מכונן SSD מתוחכם יותר.

לעתים קרובות תמצאו eMMC המשמש במכשירים אלקטרוניים ניידים כמו טלפונים סלולריים ומצלמות דיגיטליות. עם דחיפה לעבר טאבלטים של 99 דולר סופר-זולים ומחשבים ניידים של 199 דולר הזקוקים לאחסון מצב מוצק ולא כוננים מכניים, נבנים גם טאבלטים ומחשבים ניידים זולים עם כונני eMMC. בדרך כלל תראה אם ​​מכשיר מגיע עם כונן eMMC במפרט שלו. אם המכשיר זול במיוחד, כנראה שיש לו eMMC במקום SSD.

eMMC לא רע, אבל זה לא המהיר ביותר

אין שום דבר רע ב- eMMC - בתיאוריה. המצלמה הדיגיטלית שלך כנראה לא זקוקה ל- SSD מלא עם הגודל המורכב, המורכבות והמחיר שלה. עם זאת, כאשר אתה קונה מחשב נייד או טאבלט, המגבלות של eMMC הופכות ברורות יותר. כמו בכרטיסי SD, לא כל האחסון ב- eMMC נוצר שווה - אחסון ה- eMMC הוא איטי יותר מאחרים. עם זאת, כל אחסון ה- eMMC יהיה איטי יותר מ- SSD תקין.

כאשר משווים ביצועים, סביר להניח שתרצה לחפש את אמות מידה לאחסון עבור המכשיר מבוסס ה- eMMC המדובר - יש מכשירים מהירים יותר מאחרים. ההתקדמות בחומרה ובתקני eMMC חדשים הופכים את ה- eMMC למהיר יותר. עם זאת, אם אתה משתמש רציני במחשבים ניידים, סביר להניח שאתה לא רוצה להיתקע עם אחסון מבוסס eMMC העומד בבסיס המחשב הנייד שלך ב- Windows - גם אם זה יחסוך לך קצת כסף.

אשראי תמונה: mitpatterson2010 על פליקר, דרון בירגנייר על פליקר ואנדראס. על פליקר (משולב), ג'ואו טונג על פליקר