המדריך למתחילים לבלוקי פיקוד במיינקראפט

מיינקראפט היא אחת הדרכים הטובות ביותר להכניס קידוד לאנשים צעירים וחדשים. קל ללמוד ולשתמש בלוקי פקודה, ותכנות Java נמצא ממש מעבר לפינה עם אופני Minecraft ותוספי Bukkit. זה גם פשוט מקום מהנה מאוד עבור קודנים מנוסים להתעסק בו.

מהם פסי פיקוד ומדוע עלי להשתמש בהם?

בלוקי פקודה הם רכיב רדסטון שמבצע פקודות קונסולות כשהוא מופעל. ניתן להפעיל פקודות קונסולות מחלון הצ'אט על ידי המשך בהן עם קו נטוי קדימה, '/'. פקודות משמשות לשינוי עולם המשחק בדרכים שאינן אפשריות ביד, וכאשר משתמשים בהן נכון בבלוקי פקודה, נותנים ל- Minecraft שפת תכנות psuedo מסוג זה. הקוד מורכב משני דברים: לוגיקה וביצוע, ורוב שפות התכנות דורשות לכתוב את שניהם בטקסט. קידוד Minecraft לוקח מסלול אחר; ההיגיון והמבנה של התוכנית נקבעים על ידי היכן ממוקמים הבלוקים וכיצד הם מחוברים, כלומר אתה יכול לעוף מעל עולמך ולראות את החלקים השונים של התוכנית שלך מונחים בלוק אחר בלוק.

בסדר, אז איך אני מתחיל?

מדריך זה עושה שימוש בלוקי הפקודה החדשים בגירסה 1.9. זה יעבוד ב 1.8, אבל עשוי לדרוש קצת יותר מומחיות.

פתח עולם חדש של Minecraft (Superflat עובד הכי טוב), וודא שאתה נמצא במצב Creative ולחץ על כפתור “/”. זהו חלון הפקודה, שהוא אותו הדבר כמו חלון הצ'אט, אלא שהוא מתחיל אותך עם '/', וכל מה שמתחיל עם קו נטוי קדימה הוא פקודה. הפקודה הראשונה שאתה יכול להפעיל היא

/ תן @p minecraft: command_block

בואו נשבר את זה. הפקודה "/ תן" מכניסה פריטים למלאי השחקנים ויש לה שני טיעונים: השחקן והפריט שייתן. ה- "@ p" הוא בורר יעד. הבורר "@p" בוחר את השחקן הקרוב ביותר. לחלופין, תוכל גם להשתמש בשם המשתמש שלך ב- Minecraft, אך אם תפעיל פקודה מהקונסולה אתה תמיד תהיה השחקן הקרוב ביותר. שאר בוחרי היעד הם "@a" לכל השחקנים, "@r" לשחקן אקראי, ו- "@e" יכוון לכל  הגופים. הישויות כוללות כל מה שאינו חסם, כמו מפלצות, כדורי שלג, חיות וחצים.

על הפקודה לבצע בהצלחה ולתת לך חסימה חדשה. מקם אותו בכל מקום על הקרקע כדי להתחיל.

אתה יכול לראות שבלוק הפקודה מכוון לכיוון שאתה מציב אותו, הרבה כמו הופרים או תנורים. זה יהיה חשוב בהמשך.

לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על הבלוק (או השתמש באיזה מקש שתשתמש כדי לגשת לשולחנות וכבשן יצירה) ותקבל את פניך עם ממשק המשתמש של בלוק הפקודה.

בהתחלה זה נראה קצת מפחיד, אבל אל דאגה, כל הכפתורים האלה עושים משהו. הכפתור שאומר "דחף" משנה את סוג בלוק הפקודה. ישנם שלושה סוגים שונים של חסימות פקודה:

  • דחף, המריץ פקודות  בקצה העולה של זרם הרדסטון. משמעות הדבר היא שכאשר הם מופעלים, הם יפעילו את הפקודה שלהם פעם אחת ויעצרו, גם אם הם ימשיכו להיות מופעלים. זוהי הגדרת ברירת המחדל והיא היחידה הזמינה ב- 1.8
  • חזור, שמריץ פקודות על כל סמן שהם מופעלים. סמן הוא כמו מסגרת, וניתן להפעיל מספר פקודות בסימון יחיד, עד 20 פעמים בשנייה.
  • שרשרת, שפועלת רק אם בלוק הפקודה שמצביע אליו ביצע את הפקודה שלה. אלה ירוצו לפי הסדר, אחד אחרי השני, בסימון יחיד, ומכאן השם 'שרשרת'.

הכפתור שאומר "ללא תנאי" מונע מבלוק הפקודה לבדוק אם החסימה הקודמת בשרשרת בוצעה בהצלחה. האפשרות השנייה, "מותנית", פועלת רק אם החסימה הקודמת לא גרמה לשגיאות.

הכפתור שאומר "זקוק לרדסטון" מפעיל את הפקודה רק אם בלוק הפקודה מופעל. האפשרות השנייה, "פעיל תמיד" מונעת מבלוק הפקודה לבדוק אם הוא מופעל ורק מניח שהוא. אין להשתמש באפשרות זו עם בלוקי פקודה של Impulse מכיוון שהיא הופכת אותם לחסרי תועלת.

בואו נעשה שרשרת, 'התסריט' הראשון שלנו. הנח מטוס בלוק פקודה או שניים הפונים אל בלוק הפקודה הדחף הראשון, כך:

הקפד להגדיר את אבני השרשרת ל"תמיד פעיל ". אחרת נצטרך להציב גושי רדסטון או זרם, שתופס מקום מיותר. הצב כפתור על בלוק הפקודה הדחף בתחילת השרשרת ולחץ עליו.

שום דבר לא יקרה. הסיבה לכך היא שעדיין לא מילאנו אותם בפקודות! לחץ לחיצה ימנית על בלוק הדחף כדי לערוך אותו, והזן פקודה בסיסית

תגיד התחל

שימו לב איך אנחנו לא צריכים קו נטוי קדימה בבלוקי הפקודה. אתה יכול להשתמש באחד אם אתה רוצה, אבל זה מיותר. הפקודה "/ אומר" לוקחת טיעון אחד, טקסט ואומרת אותו מנקודת מבטו של מי שמבצע אותו. אם תריץ אותו, הוא יוצג כ"הודעה "בדיוק כמו צ'אט רגיל. אם היא מופעלת מחסום פקודה, זו תהיה "[@] הודעה". לחלופין, יש "/ tell", שלוקח טיעון של נגן, ו- "/ tellraw" שהוא כמו "/ tell" אלא שהוא לוקח JSON גולמי במקום טקסט.

אתה יכול למלא את גושי הפקודה בשרשרת כדי לכתוב עוד דברים לצ'אט. הם יבוצעו לפי הסדר, ללא דיחוי, באותו סימון. אם ברצונך להריץ אותם בעיכוב, תצטרך להגדיר אותם באמצעות חזרות רדסטון. לצד "/ say", ישנן פקודות בסיסיות אחרות שעושות יותר דברים, כמו "/ give", שנותן פריטים, "/ effect", שמיישם אפקטים של שיקוי, "/ setblock" ו- "/ fill" שמשנים את העולם שלך , ורבים אחרים. מסד נתונים גדול של פקודות ניתן למצוא ב- Minecraft Wiki, יחד עם תוכן מועיל אחר.

בוחרי יעד

בוחרי היעד "@ p" הם למעשה הרבה יותר חזקים ממה שהם נראים במבט ראשון. לדוגמא, אם היינו רוצים למקד לכל הישויות, היינו משתמשים ב- "@", אך אם היינו רוצים למקד רק לזומבים, היינו משתמשים

@e [סוג = זומבי]

שימו לב לסוגריים אחרי "@e". בתוך הסוגריים הללו נמצאים טיעוני בורר יעד , שרשימה מלאה של אותם ניתן למצוא בוויקי Minecraft. הטיעון "סוג" בוחר רק ישויות מסוג מסוים, זו "זומבי". אם היינו רוצים למקד את כל הזומבים בתוך עשרה בלוקים מחסימת הפקודה, היינו משתמשים

@e [type = Zombie, r = 10]

כשה- r הוא טיעון רדיוס. אתה יכול גם למקד לפי מיקום, שם, צוות וציון, בין היתר.

פקודות שרשרות

בואו נציג פקודה אחרת שאינה כמו האחרות. הפקודה היא "/ ביצוע". פקודה זו לוקחת פקודה נוספת כקלט ומבצעת אותה מנקודת מבט של ישות אחרת. המבנה של "/ ביצוע" הוא

/ בצע את הפקודה @ target XYZ /

X, Y ו- Z הם קואורדינטות להפעלת הפקודה. זה לא משנה ברוב הפקודות, אבל חשוב מאוד אם אתה משתמש  במיקום יחסי. מיקום יחסי מתחיל ב- "~" ואחריו מספר חיובי או שלילי המציין כמה חסימות מהמקור, המסומן על ידי "~ ~ ~". כך, למשל, אם היינו רוצים להריץ "/ לומר" כאילו כפרי מדבר, אנו יכולים להגדיר את הפקודה כך:

/ בצע @ e [type = Villager] ~ ~ ~ / אמור היי

פקודה זו תגרום למסר לצאת לכולם, מכל תושבי הכפר. זה לא אופטימלי אם יש לנו יותר מאדם אחד או יותר מכפרי אחד, אז בואו לעצב מחדש את הפקודה הזו:

/ לבצע @a ~ ~ ~ / לבצע @e [type = Villager, c = 1] ~ ~ ~ / tell @p Hey

זה הרבה יותר מורכב מהראשון, וכולל שרשור של שתי פקודות "/ ביצוע" יחד. "/ ביצוע" הראשון של הפקודה פועל על כל שחקן, ואז השני בודק בדיוק כפרי אחד בקרבת מקום, ואז יש לו כי הכפר אומר לשחקן הקרוב ביותר "היי". זה מוודא שרק כפר אחד מדבר לאדם.

לימוד התחביר

בהחלט יש הרבה פקודות ב- Minecraft שלכל אחת מהן תחביר משלהן. תפריטי העזרה של כל פקודה בדרך כלל יגידו לך במהירות אילו טיעונים הפקודה זקוקה, ולוויקי של Minecraft יש רשימה מפורטת של מה כל אחד מהם עושה. זה לא כל כך הרבה לדעת בדיוק מה כל פקודה עושה, אלא לדעת להשתמש בהם יחד. מיינקראפט הוא משחק, אחרי הכל, כך שמשחק עם הפקודות הוא חלק מתהליך הלמידה.