מה זה Windows 10X, ואיך זה שונה?

Windows 10X היא מהדורה חדשה של Windows 10 המיועדת למכשירים עם מסך כפול כמו ה- Surface Neo הקרוב של מיקרוסופט, אבל זה יותר מזה. זו מערכת הפעלה חדשה של Windows שתגיע ככל הנראה לכל המכשירים יום אחד.

עדכון : כעת מתכננת מיקרוסופט לשחרר את Windows 10X למכשירים עם מסך יחיד ולהביא אותו למכשירים עם מסך כפול מאוחר יותר.

Windows 10X מריץ את תוכנת Windows

באירוע ה- Surface שלה בשנת 2019, מיקרוסופט אמרה כי Windows 10X "תומך ברוחב היישומים של Windows." רוב יישומי שולחן העבודה המסורתיים של Windows יעבדו בדיוק כמו שהיו פועלים ב- Windows 10 Home או Professional.

זו לא מערכת הפעלה חדשה לחלוטין, ואין לה סוג אפליקציה חדש לגמרי. נראה ש- Windows 10X מבוסס על מערכת הליבה של Windows.

אפליקציות המופעלות במכולות

ביום המפתחים של Microsoft 365 ב- 2020, מיקרוסופט שיתפה עוד פרטים נוספים. מערכת ההפעלה המרכזית של Windows תופרד מהיישומים שאתה מפעיל.

Windows 10X יריץ יישומי שולחן עבודה Win32 מסורתיים, אך הוא יפעיל אותם במיכל. Windows 10X יפעיל גם אפליקציות אוניברסליות של Windows (UWP) ואפליקציות אינטרנט מתקדמות (PWA), והיא גם תריץ אותן במיכלים.

כל יישומי שולחן העבודה הקלאסיים של Win32 יפעלו במיכל משולב יחיד. הם נשארים מבודדים ממערכת ההפעלה המרכזית שלך ב- Windows ואינם יכולים לגרום לקריסות או לבעיות אבטחה. מפתחי אפליקציות לא יצטרכו לבצע שינויים - אפליקציות Win32 "פשוט יעבדו" עם Windows 10X.

ישנן מגבלות שמגיעות יחד עם הסביבה הפשוטה הזו. סמלי מגש המערכת, תוספות סייר הקבצים, תוכניות הפעלה לשולחן העבודה ו"הוקים גלובליים "לצילום פעולות עכבר ומקלדת כאשר יישום ברקע אינו נתמך. משימות רקע עשויות להיות מושעות גם על ידי מערכת ההפעלה.

תוכנות מסוימות הדורשות גישה עמוקה ל- Windows - כמו כלים נגד צ'יט ואנטי פירטיות, במיוחד במשחקי מחשב ישנים יותר - לא יתמכו. בכל מקרה, כלים אלה בדרך כלל גורמים לבעיות ב- Windows 10. לת'ורוט יש יותר פרטים שמיקרוסופט הכריזה עליה.

עדכונים מהירים יותר, חיי סוללה רבים יותר ואבטחה משופרת

בזכות אותה מערכת הפעלה לקריאה בלבד, Windows תוכל להוריד עדכוני מערכת הפעלה ולעבור למערכת החדשה בעת אתחול מחדש. מיקרוסופט אומרת כי אתחול מחדש להתקנת עדכון גדול של מערכת ההפעלה אמור לקחת פחות מ -90 שניות.

בידוד יישומים במכולות ישפר גם את חיי הסוללה. יישומי Win32 יבודדו משאר המערכת ומיקרוסופט יכולה לשלוט במה שהם יכולים לעשות, כולל ניהול טוב יותר של משימות רקע ומניעת תוכניות אתחול להאט את המחשב האישי שלך.

לבסוף, הביטחון מקבל דחיפה גדולה. יישומים שתתקין לא יוכלו להתעסק עם קבצי מערכת Windows שלך. זה אמור לספק הגנה טובה יותר מפני תוכנות זדוניות דמויי rootkit ואף להפחית קריסות.

מותאם למכשירים עם מסך כפול - לעת עתה

ל- Windows 10X יש ממשק "שתוכנן ומותאם למכשירים עם מסך כפול בדיוק כמו Surface Neo", על פי מיקרוסופט.

זה מה שמיקרוסופט אומרת כרגע, אך אנו מצפים שמיקרוסופט רק משתמשת במכשירים מתקפלים כפלטפורמת ההשקה של Windows 10X. Windows 10X עשוי להגיע גם למחשבים אישיים מסורתיים בעתיד.

ה- Surface Neo של מיקרוסופט הוא מכשיר בעל מסך כפול עם ציר - כמו מחשב נייד, אך אם קטע המקלדת הוחלף במסך. לחלופין, זה כמו שני טאבלטים המחוברים זה לזה באמצעות ציר. אם אתה זוכר את מכשיר הקונספט Courier שבוטל של מיקרוסופט, זה דומה מאוד לזה.

ב- CES 2020, Lenovo אמרה לנו שהמכשיר מתקפל ThinkPad X1 מתקפל המתקרב שלה יושק עם Windows 10 Pro וגרסת Windows 10X תושק מאוחר יותר. מצפה לראות את זה גם במכשירים מתקפלים של יצרן אחר.

אין עוד אריחים חיים

נראה שחלק מאופטימיזציה של מערכת ההפעלה להתקנים עם מסך כפול הוא הסרת Live Tiles. יש תפריט התחלה חדש עם יישום פשוט ומבוסס על אייקונים ומשגר אתרים. נראה שזהו תפריט התחל שהודלף משנת 2019.

התאמת ממשק עם מסך כפול

כשאתה מפעיל אפליקציה, היא מופעלת בצד אחד של המכשיר. זה קצת כמו תכונת הצמד של Windows 10 - אפליקציות ייפתחו במסך אחד (או בצד אחד של המכשיר) ולא בשני התצוגות. באפשרותך לגרור את חלון היישום לקצה האמצעי של המסך ולשחרר אותו כדי "להרחיב" את היישום בשני התצוגות. מיקרוסופט אומרת שזה לא רק מרחיב את האפליקציה בשני המסכים - אלא גם "מייעל" את ממשק האפליקציה כך שהאפליקציה תוכל לנצל בצורה חכמה את שני המסכים.

מיקרוסופט גם הראתה את Windows "מזהה את המקלדת" המוצבת בצד אחד של התצוגה וחושף את "סרגל הפלא" או "וונדרבר", מעין גרסה טעונה במיוחד של סרגל המגע של MacBook של אפל המציע כפתורים, משטח עקיבה ואפילו חלק גדול של המסך שבו אתה יכול להפעיל סרטונים. מיקרוסופט אמרה שזה משהו ש- "Neo" עושה, אבל זה כנראה חלק מ- Windows 10X ואחד משלל הטריקים הממשקים החדשים שנוספו למכשירים אלה.

התקני Windows 10X ומסך כפול עדיין חסרים זמן. מיקרוסופט מכריזה על Windows 10X שנה לקראת יציאת ה- Surface Neo כך שמפתחים יספיקו לנסות ולייעל את האפליקציות שלהם לתוכנה החדשה.

במקור פרסמה מיקרוסופט פוסט בבלוג המציג את Windows 10X במכשירים מתקפלים, אך לא שיתף הרבה פרטים טכניים. כעת, מיקרוסופט מציעה כלי פיתוח של Windows 10X - כולל אמולטור להורדה - ומגוון סרטונים אודות השימוש בהם.