הסבר USB Type-C: מהו USB-C ומדוע תרצה בכך

USB-C הוא הסטנדרט המתהווה לטעינה והעברת נתונים. נכון לעכשיו, הוא נכלל במכשירים כמו המחשבים הניידים החדשים, הטלפונים והטאבלטים, ובזמן נתון - הוא יתפשט כמעט לכל מה שמשתמש כרגע במחבר ה- USB הישן והגדול יותר.

USB-C כולל צורת מחברים חדשה וקטנה יותר, הפיכה, כך שקל יותר לחבר אותה. כבלים מסוג USB-C יכולים לשאת כוח משמעותי יותר, כך שהם יכולים לשמש לטעינה של מכשירים גדולים יותר כמו מחשבים ניידים. הם מציעים גם מהירות העברה כפולה של USB 3 ב -10 Gbps. המחברים אמנם אינם תואמים לאחור, אך הסטנדרטים הם כן, ולכן ניתן להשתמש במתאמים עם מכשירים ישנים יותר.  

למרות שהמפרט ל- USB-C פורסם לראשונה בשנת 2014, זה באמת בשנה האחרונה שהטכנולוגיה תפסה. כעת הוא מתפתח כתחליף אמיתי לא רק לתקני USB ישנים יותר, אלא גם לתקנים אחרים כמו Thunderbolt ו- DisplayPort. הבדיקה היא אפילו בעבודה כדי לספק תקן שמע USB חדש באמצעות USB-C כתחליף פוטנציאלי לשקע האודיו 3.5 מ"מ. USB-C שזור היטב גם בסטנדרטים חדשים אחרים, כמו USB 3.1 למהירויות מהירות יותר ו- USB אספקת חשמל לשיפור אספקת החשמל באמצעות חיבורי USB.

סוג C כולל צורת מחבר חדשה

ל- USB Type-C יש מחבר פיזי זעיר חדש - בערך בגודל של מחבר מיקרו USB. מחבר ה- USB-C עצמו יכול לתמוך בתקן USB חדש ומרתק כמו USB 3.1 ואספקת חשמל USB (USB PD).

מחבר ה- USB הסטנדרטי המוכר לכם ביותר הוא USB Type-A. גם כשעברנו מ- USB 1 ל- USB 2 והמשכנו למכשירי USB 3 מודרניים, המחבר הזה נשאר זהה. זה מסיבי כתמיד, והוא מתחבר רק בדרך אחת (שזו כמובן אף פעם לא הדרך שבה אתה מנסה לחבר אותו בפעם הראשונה). אך מכיוון שהמכשירים נעשו קטנים ודקים יותר, יציאות ה- USB המסיביות האלה פשוט לא התאימו. זה הוליד המון צורות מחבר USB אחרות כמו מחברי "מיקרו" ו"מיני ".

אוסף מביך זה של מחברים בצורת שונה למכשירים בגודל שונה מתקרב סוף סוף. USB Type-C מציע תקן מחברים חדש שהוא קטן מאוד. זה בערך שליש בגודל של תקע USB מסוג A ישן. זהו תקן מחבר יחיד שכל מכשיר אמור להיות מסוגל להשתמש בו. אתה רק צריך כבל בודד, בין אם אתה מחבר כונן קשיח חיצוני למחשב הנייד שלך או טוען את הטלפון החכם ממטען USB. אותו מחבר זעיר אחד קטן מספיק בכדי להתאים אותו למכשיר נייד דק במיוחד, אך גם מספיק חזק כדי לחבר את כל ציוד היקפי שתרצו למחשב הנייד שלכם. בכבל עצמו יש מחברי USB מסוג C בשני הקצוות - הכל מחבר אחד.

USB-C מספק הרבה לחבב. זה הפיך, כך שלא תצטרך עוד להפוך את המחבר לפחות שלוש פעמים כדי לחפש את הכיוון הנכון. זהו צורת מחבר USB אחת שכל המכשירים צריכים לאמץ, כך שלא תצטרך לשמור על המון כבלים מסוג USB שונים עם צורות מחבר שונות עבור המכשירים השונים שלך. ולא יהיו לך יציאות מסיביות יותר שתופסות מקום מיותר במכשירים דקים יותר ויותר.

יציאות USB Type-C יכולות גם לתמוך במגוון פרוטוקולים שונים באמצעות "מצבים חלופיים", המאפשרים לך מתאמים שיכולים להפיק HDMI, VGA, DisplayPort או סוגים אחרים של חיבורים מאותו יציאת USB אחת. מתאם USB-C הדיגיטלי לריבוי USB של אפל הוא דוגמה טובה לכך, והוא מציע מתאם המאפשר לחבר HDMI, VGA, מחברי USB מסוג A גדולים יותר ומחבר USB Type-C קטן יותר דרך יציאה אחת. את הבלגן של יציאות USB, HDMI, DisplayPort, VGA, וכוח במחשבים ניידים אופייניים ניתן לייעל לסוג יציאה אחד.

USB-C, USB PD ואספקת חשמל

מפרט ה- USB PD משולב היטב גם ב- USB Type-C. נכון לעכשיו, חיבור USB 2.0 מספק עד 2.5 וואט חשמל - מספיק לטעון את הטלפון או הטאבלט, אבל זה בערך. מפרט ה- USB PD הנתמך על ידי USB-C מעלה את אספקת החשמל הזו ל -100 וואט. זה דו כיווני, כך שמכשיר יכול לשלוח או לקבל חשמל. ואת הכוח הזה ניתן להעביר במקביל המכשיר מעביר נתונים על פני החיבור. סוג זה של אספקת חשמל יכול אפילו לאפשר לך לטעון מחשב נייד, אשר בדרך כלל דורש עד 60 וואט.

ה- MacBook החדש של אפל ו- Chromebook Pixel החדש של גוגל משתמשים ביציאות ה- USB-C שלהם כיציאות הטעינה שלהם. USB-C יכול לאיית את הקצה של כל אותם כבלים לטעינה למחשבים ניידים, כשהכל נטען באמצעות חיבור USB סטנדרטי. אתה יכול אפילו לטעון את המחשב הנייד שלך מאחד מארזי הסוללות הניידים שאתה טוען מהטלפונים החכמים שלך והתקנים ניידים אחרים מהיום. אתה יכול לחבר את המחשב הנייד שלך לתצוגה חיצונית המחוברת לכבל חשמל, והתצוגה החיצונית הזו תחייב את המחשב הנייד שלך כשאתה משתמש בו כתצוגה חיצונית - והכל דרך חיבור USB מסוג C אחד קטן.

קשורים: האם אתה יכול להשתמש בכל מטען עם מכשיר כלשהו?

אבל יש תפיסה אחת - לפחות כרגע. רק בגלל שמכשיר או כבל תומך ב- USB-C פירושו בהכרח שהוא תומך גם ב- USB PD. אז תצטרך לוודא שהמכשירים והכבלים שאתה קונה תומכים הן ב- USB-C והן ב- USB PD.

USB-C, USB 3.1 ושיעורי העברה

קשורים: USB 2.0 לעומת USB 3.0: האם לשדרג את כונני הפלאש שלך?

USB 3.1 הוא תקן USB חדש. רוחב הפס התיאורטי של USB 3 הוא 5 Gbps, ואילו USB 3.1 הוא 10 Gbps. זה רוחב הפס כפול - מהיר כמו מחבר הדור הראשון של Thunderbolt.

USB Type-C אינו זהה ל- USB 3.1. USB Type-C הוא רק צורת מחבר, והטכנולוגיה הבסיסית יכולה להיות רק USB 2 או USB 3.0. למעשה, טאבלט ה- N1 אנדרואיד של נוקיה משתמש במחבר USB Type-C, אך מתחת לכל זה USB 2.0 - אפילו לא USB 3.0. עם זאת, טכנולוגיות אלה קשורות קשר הדוק. כשאתם קונים מכשירים תצטרכו רק לפקוח עין על הפרטים ולוודא שאתם קונים מכשירים (וכבלים) התומכים ב- USB 3.1.

תאימות לאחור

מחבר ה- USB-C הפיזי אינו תואם לאחור, אך תקן ה- USB הבסיסי הוא. אינך יכול לחבר התקני USB ישנים יותר ליציאת USB-C מודרנית וזעירה, וגם לא לחבר מחבר USB-C ליציאת USB ישנה וגדולה יותר. אבל זה לא אומר שאתה צריך להשליך את כל ציוד ההיקפי הישן שלך. USB 3.1 עדיין תואם לאחור לגרסאות ישנות יותר של USB, כך שאתה רק צריך מתאם פיזי עם מחבר USB-C בקצה אחד ויציאת USB גדולה יותר בסגנון ישן יותר בקצה השני. לאחר מכן תוכל לחבר את המכשירים הישנים שלך ישירות ליציאת USB Type-C.

באופן מציאותי, במחשבים רבים יהיו גם יציאות USB Type-C וגם יציאות USB Type-A גדולות יותר לעתיד המיידי - כמו ה- Chromebook Pixel של גוגל. תוכל לעבור לאט לאט מהמכשירים הישנים שלך, לקבל ציוד היקפי חדש עם מחברי USB Type-C. גם אם תקבלו מחשב עם יציאות USB מסוג C בלבד, כמו ה- MacBook החדש של אפל, מתאמים ומוקדים ימלאו את החסר.

USB Type-C הוא שדרוג ראוי. זה יוצר גלים ב- MacBooks החדשים ובמכשירים ניידים מסוימים, אך זו אינה טכנולוגיה של אפל או נייד בלבד. ככל שעובר הזמן USB-C יופיע ביותר ויותר מכשירים מכל הסוגים. USB-C עשוי אפילו להחליף את מחבר הברק באייפונים ובאייפדים של אפל יום אחד. לברק אין יתרונות רבים ביחס ל- USB Type-C מלבד היותה סטנדרטית קניינית שאפל יכולה לגבות דמי רישוי עבור. תאר לעצמך יום שבו החברים שלך המשתמשים באנדרואיד זקוקים לחיוב ואינך צריך לתת את השורה "סליחה, יש לי עכשיו מטען לאייפון" הצער!

קרדיט תמונה: אפל, ויקיפדיה, עיתונות חופשית של אינטל ב- Flickr, Google