מה לעשות כאשר Windows לא יופעל

אתה מפעיל את המחשב יום אחד ו- Windows מסרב לבצע אתחול - מה אתה עושה? "Windows לא יאתחל" הוא סימפטום שכיח עם מגוון סיבות, לכן תצטרך לבצע פתרון בעיות.

גרסאות מודרניות של Windows טובות יותר להתאושש מסוג זה. איפה ש- Windows XP אולי נעצר במסלולי ההתמודדות שלו עם בעיה זו, גרסאות מודרניות של Windows ינסו להריץ באופן אוטומטי את תיקון האתחול.

דבר ראשון: האם משהו השתנה?

הקפד לחשוב על שינויים שביצעת לאחרונה - האם התקנת לאחרונה מנהל התקן חומרה חדש, חיברת רכיב חומרה חדש למחשב שלך או פתחת את מארז המחשב ועשית משהו? יתכן שמנהל ההתקן של החומרה הוא באגי, החומרה החדשה אינה תואמת או שניתקתם בטעות מהחשמל תוך כדי עבודה בתוך המחשב.

אם המחשב לא יופעל כלל

אם המחשב שלך לא יופעל כלל, וודא שהוא מחובר לשקע חשמל ושהמחבר למתח אינו רופף. אם מדובר במחשב שולחני, ודא שמתג ההפעלה בחלק האחורי של הכיסוי שלו - על ספק הכוח - מוגדר למצב פועל. אם הוא עדיין לא יופעל כלל, יתכן וניתקת כבל חשמל בתוך הכיסוי שלו. אם לא התעסקתם בתיק, יתכן שספק הכוח מת. במקרה זה, יהיה עליך לתקן את חומרת המחשב שלך או לקבל מחשב חדש.

הקפד לבדוק את צג המחשב שלך - אם נראה כי המחשב שלך פועל אך המסך נשאר שחור, וודא שהצג מופעל וכי הכבל המחבר אותו למארז המחשב מחובר היטב בשני קצותיו.

המחשב מופעל ואומר שאין מכשיר אתחול

קשורים: כיצד לאתחל את המחשב מדיסק או מכונן USB

אם המחשב שלך מופעל אך אתה מקבל מסך שחור שאומר משהו כמו "אין התקן ניתן לאתחול" או הודעה אחרת של "שגיאת דיסק", נראה כי המחשב שלך לא יכול לאתחל מהכונן הקשיח עליו הותקנה Windows. היכנס למסך הגדרת הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI של המחשב ובדוק את הגדרת סדר האתחול שלו וודא שהוא מוגדר לאתחול מהכונן הקשיח הנכון.

אם הכונן הקשיח כלל לא מופיע ברשימה, יתכן והכונן הקשיח נכשל ולא ניתן עוד לאתחל ממנו.

אם הכל נראה בסדר ב- BIOS, ייתכן שתרצה להוסיף אמצעי התקנה או שחזור של Windows ולהפעיל את פעולת תיקון האתחול. זה ינסה להפוך את Windows לאתחול שוב. לדוגמה, אם משהו החליף את תחום האתחול של כונן Windows שלך, הדבר יתקן את מגזר האתחול. אם סביבת השחזור לא תיטען או לא תראה את הכונן הקשיח שלך, סביר להניח שיש לך בעיית חומרה. הקפד לבדוק תחילה את סדר האתחול של ה- BIOS או UEFI אם סביבת השחזור לא תטען.

אתה יכול גם לנסות לתקן באופן ידני בעיות של טעינת האתחול של Windows באמצעות הפקודות fixmbr ו- fixboot. גרסאות מודרניות של Windows אמורות להיות מסוגלות לפתור בעיה זו עבורך באמצעות אשף תיקון האתחול, כך שלא תצטרך להפעיל את הפקודות הללו בעצמך.

אם חלונות קופאים או קורסים במהלך האתחול

קשורים: כיצד לתקן בעיות הפעלה באמצעות כלי תיקון האתחול של Windows

אם נראה ש- Windows מתחיל לבצע אתחול אך נכשל בדרך כלשהי, ייתכן שאתה נתקל בבעיה בתוכנה או בחומרה. אם מדובר בבעיית תוכנה, ייתכן שתוכל לתקן זאת על ידי ביצוע פעולת תיקון אתחול. אם אינך יכול לעשות זאת מתפריט האתחול, הכנס דיסק התקנה של Windows או דיסק שחזור והשתמש משם בכלי תיקון ההפעלה. אם זה לא עוזר בכלל, ייתכן שתרצה להתקין מחדש את Windows או לבצע רענון או איפוס ב- Windows 8 או 10.

אם המחשב נתקל בשגיאות בעת ניסיון לבצע תיקון אתחול או להתקין מחדש את Windows, או שתהליך ההתקנה מחדש פועל כראוי ואתה נתקל באותן שגיאות לאחר מכן, סביר להניח שיש לך בעיית חומרה.

אם Windows מתחיל ומסכים כחולים או קופאים

אם חלונות מתרסקים או שמסכים כחולים עליכם בכל פעם שהוא מתנחל, יתכן ואתם נתקלים בבעיית חומרה או תוכנה. לדוגמה, תוכנות זדוניות או מנהל התקן באגי עלולים להיטען בעת ​​האתחול ולגרום לקריסה, או שחומרת המחשב שלך תקלה.

קשורים: כיצד להשתמש במצב בטוח לתיקון מחשב Windows שלך (ומתי כדאי)

כדי לבדוק זאת, אתחל את מחשב Windows במצב בטוח. במצב בטוח, Windows לא יטען מנהלי התקן של חומרה טיפוסית או כל תוכנה שתתחיל אוטומטית בעת ההפעלה. אם המחשב יציב במצב בטוח, נסה להסיר את ההתקנה של מנהלי התקן החומרה שהותקנו לאחרונה, לבצע שחזור מערכת ולסרוק אחר תוכנות זדוניות. אם יש לך מזל, אחד מהשלבים הבאים עשוי לפתור את בעיית התוכנה שלך ולאפשר לך לאתחל את Windows כרגיל.

אם הבעיה שלך לא נפתרה, נסה להתקין מחדש את Windows או לבצע רענון או איפוס ב- Windows 8 או 10. פעולה זו תחזיר את המחשב למצב נקי וברירת המחדל של היצרן. אם אתה עדיין חווה קריסות, סביר להניח שיש למחשב שלך בעיית חומרה.

קשורים: חנון מתחיל: כיצד להתקין מחדש את Windows במחשב שלך

כיצד לשחזר קבצים כאשר Windows לא יופעל

קשורים: כיצד לשחזר קבצים ממחשב מת

אם ברשותך קבצים חשובים שיאבדו וברצונך לגבות אותם לפני התקנת Windows מחדש, באפשרותך להשתמש בדיסק מתקין של Windows או במדיה חיה של לינוקס כדי לשחזר את הקבצים. אלה פועלים לחלוטין מכונן CD, DVD או USB ומאפשרים לך להעתיק את הקבצים שלך למדיה חיצונית אחרת, כגון מקל USB אחר או כונן קשיח חיצוני.

אם אינך מסוגל לאתחל דיסק מתקין של Windows או תקליטור חי של לינוקס, ייתכן שיהיה עליך להיכנס ל- BIOS או ל- UEFI ולשנות את הגדרת סדר האתחול.

אם אפילו זה לא עובד - או אם אתה יכול לאתחל מההתקנים והמחשב קופא או שאינך יכול לגשת לכונן הקשיח - סביר להניח שיש לך בעיית חומרה. אתה יכול לנסות למשוך את הכונן הקשיח של המחשב, להכניס אותו למחשב אחר ולשחזר את הקבצים שלך בצורה כזו.

ביצוע צעדים אלה אמור לתקן את הרוב המכריע של בעיות האתחול של Windows - לפחות אלה שניתן לתקן בפועל. הענן הכהה שתלוי תמיד בנושאים כאלה הוא האפשרות שהכונן הקשיח או רכיב אחר במחשב עלול להיכשל.

קרדיט תמונה: קרל-לודוויג ג 'פוגגמן בפליקר, צוסון הסו בפליקר