מה זה Denuvo, ולמה גיימרים שונאים את זה?

Denuvo הוא פתרון נגד פיראטיות (DRM) שמפתחי משחקים יכולים לבחור לכלול במשחקים שלהם. גיימרים נסערים על דנובו במשך שנים, וכנראה מסיבה טובה: דנובו מאט משחקים, על פי המבחנים האחרונים.

מה זה דנובו?

Denuvo הוא פתרון לניהול זכויות דיגיטליות (DRM) עבור מפתחי משחקים. הם יכולים להעניק רישיון ל- Denuvo ולשלב אותו במשחקי המחשב שלהם. אם כן, תוכנת Denuvo מספקת הגנה נגד פירטיות. זה נועד להקשות על אנשים "לפצח" משחקים ולהפיץ אותם בחינם. לדברי Denuvo, זה "עוצר את ההנדסה ההפוכה והניפוי באגים" הנדרשים לפיצוח המשחק.

שום פתרון נגד פירטיות אינו מושלם, אך דנובו מבטיח את "חלון השחרור הארוך ביותר ללא סדקים". במילים אחרות, מפתחי משחקים מקווים שהמשחקים שלהם לא ייבקעו לזמן מה, ויאלצו אנשים שעשויים לפיראט אחר המשחק לקנות אותם אם הם רוצים לשחק במשחק בלי לחכות.

Denuvo אינה תוכנה נוספת המותקנת במחשב שלך, ולא תראה אותה ברשימת התוכנות המותקנות שלך. משחק המשתמש ב- Denuvo משולב בקוד שלו את תוכנת Denuvo נגד פיראטיות. אם המשחק פועל, Denuvo פועל כחלק מהמשחק. מי שרוצה לפצח משחק צריך לעקוף את הגנת דנובו, מה שמקשה על התהליך הזה.

האם זה פוגע בביצועי המשחק?

גיימרים הוגנים צריכים לרצות שמפתחי משחקים ירוויחו כסף למכור את המשחקים שלהם. אבל לא על זה מדובר. כמו שקורה לעתים קרובות עם פתרונות נגד פיראטיות, גיימרים מתנגדים זה מכבר שדנובו יוצר בעיות עבור לקוחות לגיטימיים ומשלמים.

דנובו טוען שזה שטויות. באתר הרשמי של Denuvo נכתב כי "לאנטי-טמפר אין השפעה ניכרת על ביצועי המשחק וגם אנטי-טמפר לא אשם בקריסת משחקים של הפעלה מקורית."

אבל יש הרבה ראיות להפך. מנהל ה- TEKKEN 7 האשים את ה- DRM של דנובו בבעיות ביצועים בגרסת המחשב של המשחק, למשל - מקרה נדיר שבו מפתח משחק, ולא רק שחקן, דפק את דנובו.

כמה מפתחי משחקים הסירו את Denuvo מהמשחקים שלהם לאחר השחרור. משחקי Overlord ניהלו כמה אמות מידה בגרסאות עם- Denuvo וללא Denuvo של המשחקים האלה. כפי שציין Extreme Tech, Denuvo גורם לבעיות ביצועים כמעט בכל משחק שנבדק. מזמני טעינה ארוכים יותר לירידות קצב פריימים, נראה שההגנה של דנובו מאיטה את העניינים. הביצועים לפעמים משתפרים ב -50% לאחר הסרת Denuvo על ידי היזם.

האם זה עוצר סדקים?

ברור מדוע גיימרים לא אוהבים את דנובו. אך מפתחי משחקים ממשיכים להשתמש בו מכיוון שהוא מאט את הפיצוחים ומקשה על פירטיות - לפעמים.

אתה יכול לראות כמה זמן לקח לפני שמשחקי דנובו נסדקו. כמה משחקים, כמו  DOOM , נסדקו ביום השחרור שלהם. חלקם, כמו סוניק מאניה , נסדקו שבוע לאחר השחרור. אבל נראה שדנובו קונה הרבה זמן למשך לא מעט משחקים - Assassin's Creed: Origins לא נסדק במשך 99 יום.

זה עניין די גדול למפתחי המשחקים. זה אומר ששחקנים היו צריכים לקנות את המשחק אם הם רוצים לשחק בו בשלושת החודשים הראשונים, מה שבאופן תיאורטי מבטיח יותר מכירות.

האתר של דנובו מציג בגאווה ציטוט המיוחס ל Square Enix: "בזכותכם אנשים צריכים לקנות את המשחק."

גם אם Denuvo גורם לבעיות עבור שחקנים לגיטימיים, קל להבין מדוע מפתחי המשחק ממשיכים לבחור להשתמש בו במשחקים שלהם. למרבה המזל, כמה - אך אפילו לא רובם - מפתחים נחמדים מספיק כדי לתקן את דנובו מאוחר יותר. זה די מיותר אחרי שהמשחק כבר נסדק.

גיימרים לא אוהבים את דנובו, אבל מפתחי משחקים כן

במקרה הטוב, Denuvo לא יעשה שום דבר בשבילך אם אתה שחקן שקנה ​​באופן חוקי את המשחק. במקרה הגרוע, Denuvo גורם לבעיות ביצועים ומשמעותו שאתה זקוק לכרטיס מסך יקר יותר ולמעבד מהיר יותר כדי לשחק במשחקים האחרונים. זה מחמיר את החוויה של לקוחות משלמים. אנשים עם חומרה נמוכה יותר לוקחים את עיקר הנזק, מכיוון שמחשבי גיימינג מתקדמים יותר יכולים לחשוף את הבעיות ועדיין לספק ביצועים ניתנים להשמעה.

לצורך הוויכוח, נניח שדנובו צודק, ושדנובו עצמו אינו מהווה בעיה. פירוש הדבר שמפתחי משחקים לעיתים קרובות גורמים לבעיות בעת הוספת Denuvo למשחקים שלהם. אז אולי הבעיה היא שמפתחי משחקים לא מבינים נכון את Denuvo. אבל כך או כך, זו חוויה גרועה יותר עבור גיימרים.

למרבה הצער, לא נראה שמפתחי משחקים לא יפסיקו להשתמש ב- Denuvo בקרוב. איסור חרם רציני על משחקים הכוללים את Denuvo - דבר שצץ מדי פעם בביקורת Steam שלילית, אך לא נראה כמו איום שמפתחי משחקים מודאגים ממנו - מפתחי משחקים חושבים שהם ירוויחו יותר כסף על ידי הכללת Denuvo, והם אולי נכון.

אני מקווה, גרסה עתידית של Denuvo או תוכנית מתחרה אחרת נגד פירטיות יכולה להשיג את אותן מטרות עבור מפתחים תוך קלות יותר על המשאבים.

לא כולם משתמשים בדנובו

יש מפתחי משחקים שהולכים בדרך אחרת, כמובן. CD Projekt Red כלל לא משתמש בתוכנה נגד פיראטיות ב- The Witcher 3. כל אחד יכול להוריד ולהשמיע אותה. כפי שמגדיר זאת מייסד שותף של CD Projekt Red ו- GOG:

אולם גורם הפיראטיות לא היה רלוונטי מכיוון שאיננו יכולים להכריח אנשים לקנות דברים. אנחנו יכולים רק לשכנע אותם לעשות זאת. אנחנו לגמרי מאמינים בגזר, ולא במקל.

אלא אם כן מפתחי משחק רבים נוספים נוקטים את אותה הגישה, Denuvo ופתרונות דומים יהיו קיימים עוד הרבה זמן. אבל אני מקווה שהם ישתפרו. אם יש צורך בתוכנה כזו, גיימרים צריכים לפחות לצפות טוב יותר מהאטות של דנובו.

אשראי תמונה: גורודנקוף / Shutterstock.com.