מהו קובץ tar.gz, ואיך אוכל לפתוח אותו?

קובץ זפת, המכונה לעתים קרובות  tarball , הוא אוסף קבצים העטוף בקובץ אחד לאחסון קל. במקום לעקוב אחר תיקיה שלמה של קבצים, אתה רק צריך לעקוב אחר אחד. קבצי זפת נדחסים לעיתים קרובות לאחר יצירתם, ומעניקים לו את סיומת הקובץ .tar.gz. מבחינה טכנית מדובר בקבצי TGZ, אך כמעט כולם מכנים קבצי .tar וגם .tar.gz פשוטים כ"קבצי tar ".

כיצד אוכל לפתוח קובץ זפת?

אם אתה משתמש ב- macOS או Linux ולא אכפת לך להשתמש במסוף, זו רק פקודה אחת (כאשר tarfile הוא שם הקובץ שלך):

זפת tarf -xzf

יש גם כמה דגלים שתוכל להוסיף לפקודה כדי לבצע פונקציות שונות במקצת:

  • -v: מאפשר מצב מילולית ומציג את התקדמות הפקודה
  • -x : תמצית
  • -z:  משתמש ב- gzip, השמיט זאת אם יש לך רק .tar
  • -f : מציין קלט קבצים, ולא STDIN

את שלושת הדגלים האחרונים יכול להיות קצת קשה לזכור במקום, ולכן תזכורת טובה לשימוש היא "קובץ Xtract Ze." אתה יכול גם להעמיד פנים שאתה המחסל כאשר אתה מפעיל אותו.

יצירת קובץ זפת קלה באותה מידה. רק להחליף את  -X עם  -c "צור," אם כי אני מוצא את זה קל יותר לזכור ידי "דחוס", למרות שהתפקיד -Z של של.

דרך קלה יותר (ב- macOS)

למי שלא אוהב להשתמש בטרמינל, תשמח לשמוע ש- MacOS יכולה לפתוח קבצי זפת ו tar.gz כברירת מחדל באמצעות כלי הארכיון. פשוט לחץ פעמיים על הקובץ, והוא יחלץ אותו.

אתה יכול גם להשתמש ב- Unarchiver, שהוא כלי חינמי לניהול ארכיונים, מתפקד בדיוק כמו כלי השירות לארכיון, ותומך גם בקבצי .rar.

מה לגבי Windows?

ב- Windows תזדקק לתוכנית חיצונית כדי לפתוח אותם. 7-Zip קל משקל ועושה את העבודה היטב, אם כי נדרשים שני צעדים כדי לפתוח קבצי tar.gz. WinRar פותח אותם בצעד אחד אך מעט מסורבל יותר לשימוש.