מהם כונני NVMe, וכדאי לקנות אחד מהם?

השדרוג הגדול ביותר שאתה יכול לבצע במחשב הישן שלך הוא אחסון מהיר יותר. רכיבים אחרים כמו המעבד וה- GPU בהחלט השתפרו בעשור האחרון, אך כולם יעריכו אחסון מהיר יותר.

NVMe הוא ממשק האחסון האחרון והגדול ביותר עבור מחשבים ניידים ושולחנות עבודה, והוא מציע מהירויות קריאה וכתיבה מהירות הרבה יותר מממשקים ישנים יותר. זה כרוך בעלות, ולכן תלוי למה אתה משתמש במחשב, לקנות כונן NVMe לא יכול להיות הגיוני.

מהם כונני NVMe?

זיכרון אקספרס שאינו נדיף (NVMe) הוא ממשק אחסון שהוצג בשנת 2013. "לא נדיף" פירושו שהאחסון אינו נמחק כאשר המחשב שלך מחדש, ואילו "אקספרס" מתייחס לעובדה שהנתונים עוברים דרך ה- PCI Express ( ממשק PCIe) בלוח האם של המחשב שלך. זה נותן לכונן חיבור ישיר יותר עם לוח האם שלך מכיוון שנתונים אינם צריכים לדלג דרך בקר SATA (Serial Advance Technology Attachment Technology).

כונני NVMe הם הרבה הרבה יותר מהירים מכונני SATA שקיימים כבר שנים. ל- PCIe 3.0 - הדור הנוכחי של תקן PCI Express - יש העברת מהירות מרבית של 985 מגה לשניה (Mbps) בכל נתיב. כונני NVMe הצליחו להשתמש ב -4 נתיבי PCIe, כלומר מהירות מקסימלית תיאורטית של 3.9 Gbps (3,940 Mbps). בינתיים, אחד מכונני ה- SATA המהירים ביותר - Samsung 860 Pro - יוצא במהירות קריאה וכתיבה של כ -560 מגה לשניות.

כונני NVMe מגיעים בכמה גורמי צורה שונים. הנפוץ מביניהם הוא מקל ה- m.2, המוצג לעיל. רוחב אלה 22 מ"מ ויכול להיות באורך 30, 42, 60, 80 או 100 מ"מ. מקלות אלה הם דקים מספיק כדי להניח אותם על לוח אם, כך שהם מושלמים למחשבים ולמחשבים ניידים בעלי צורה קטנה. זכור שחלק מכונני ה- SSD של SATA משתמשים באותו גורם צורה זה, כך שתרצה לשים לב היטב ולוודא שלא תקנה בטעות את הכונן האיטי יותר. סמסונג 970 EVO הוא דוגמה לכונן m.2 NVMe.

הבא הוא גורם הצורה PCIe-3.0. זה דומה ל- GPU ואביזרים אחרים בכך שהוא מתחבר לכל אחד מחריצי PCIe-3.0 בלוח האם שלך. זה בסדר עבור מקרי ATX ולוחות אם בגודל מלא, אך הוא מוגבל למחשבים קטנים בעלי צורה קטנה ואי אפשר בתוך מארז מחשב נייד. Intel 750 SSD הוא דוגמה לכונן PCIe-3.0 NVMe.

האם כדאי לרכוש SSD של NVMe?

בין אם אתה זקוק למהירויות המהירות יותר מסתכם בעומס העבודה המדויק שלך. אך בעוד שכונני NVMe יורדים במחירם - ה- NVMe Samsung 970 Pro ו- SATA Samsung 860 Pro שניהם מסתכמים בכ -150 דולר בגודל 500 ג'יגה-בתים - לא מרגישים שאתם צריכים למהר ולהחליף את ה- SATA SSD שלכם.

SSD של SATA כבר יפעיל את המחשב שלכם תוך מספר שניות, יפעיל תוכניות במהירות, ויאפשר לכם להעתיק ולהעביר קבצים במהירות יחסית. אבל אם אתה עובד עם הרבה סרטוני ענק - בין אם זה ממסד נתונים, עריכת וידאו או קריעת Blu Rays - העלות הנוספת עשויה להשתלם על ידי כך שתאפשר לך לעבוד מהר יותר.

במקרה שלי, אני שמח להישאר עם ה- SATA SSD שלי עד שהוא מפסיק לעבוד. אין הרבה טעם להשקיע את הכסף עבור כונן NVMe כרגע רק כדי שהמחשב שלי יופעל תוך ארבע שניות במקום חמש, או את קובץ הענק הנדיר שיש לי להעביר העברות מעט מהר יותר. כשזה אינו בא זמן SSD חדש, אני אלך על מודל NVMe, כי למה לשלם אותו הסכום עבור מוצר גרוע?

בין אם עדיין יש לכם קצת חיים בכונן ה- SATA שלכם ובין אם אתם זקוקים למשהו עכשיו, דעו כי כונני NVMe מתחילים לרדת במחיר. שדרג והוצא את הכסף כשאתה צריך, ולא רגע מוקדם יותר.