מהו יציאת השמע האופטית ומתי עלי להשתמש בה?

תהיתם פעם מהי יציאת השמע ה"טרקטית "הטרפזית? תמצאו את אלה בגב המחשבים, הטלוויזיות HDTV, מקלטי המדיה ועוד, אבל כמעט אף אחד לא משתמש בהם. הנמל הקטן שהוזנח לעתים קרובות יכול להיות מציל חיים אמיתי. בואו נסתכל מה זה ואיך תוכלו לנצל את זה.

מה זה בעצם אודיו אופטי?

הרוב המכריע של הכבלים בהם אתה משתמש עבור מרכזי המדיה שלך, מחשבים אישיים וציוד אור-ויזואלי משתמש באותות חשמליים. בין אם זה אנלוגי או דיגיטלי, האות נשלח כדחף חשמלי על חוט מוליך. כל כבל, מחוט הרמקול בפטיפון של שנות השבעים ועד כבל ה- HDMI בטלוויזיית ה- HDTV החדשה שלך, מכיל בתוכו חוטים, חוטים וחוטים נוספים.

הבולט היחיד בשוק האודיו / וידאו הביתי הוא כבל השמע האופטי. בניגוד לתקני כבלים אחרים, מערכת השמע האופטית משתמשת בכבלי סיבים אופטיים ובאור לייזר כדי להעביר אותות שמע דיגיטליים בין התקנים. התקן הוצג כבר בשנת 1983 על ידי טושיבה, והוא נועד במקור לשימוש עם נגני הקומפקט דיסק המתחילים שלהם. (זו הסיבה שלעתים תשמע אותם המכונים כבלים טושיבה-קישור, או כבל TOSLINK).

אתה יכול לבדוק אם המכשירים שלך תומכים בכבלי שמע TOSLINK על ידי חיפוש בגב המכשיר ליציאת TOSLINK המובהקת. היציאה מתויגת בדרך כלל כ"שמע אופטי "," TOSLINK "," יציאת שמע דיגיטלית (אופטית) "או משהו דומה, אך בהחלט אינך זקוק לתווית כדי לזהות אותה. יציאת TOSLINK נבדלת בין כל היציאות האחרות ונראית בצורה מדהימה כמו דלת כלבלבת קטנה אל תוך מעי המכשיר שלך. העובדה שכאשר המכשיר מופעל מובהקת עוד יותר מהצורה, ניתן לראות זוהר קלוש של אור לייזר אדום סביב דלת הנמל. (ראה את התמונה בראש מאמר זה.)

למרות שהתקן כבר מעל גיל שלושים שנה, הוא זוקק לא מעט, וחיבורי TOSLINK מודרניים שימושיים כתמיד. אז מדוע הכבל האופטי הבודד מנוצל כל כך פחות? בעוד ששאלה זו יכולה להיות חקירה היסטורית בפני עצמה, הנה הגרסה הקצרה: כאשר TOSLINK יצא, הוא היה מכריע לצרכי האנשים האחרים, וכשהצרכן הממוצע התנדנד בקולנוע ביתי אינטנסיבי, כבל TOSLINK הושמע על ידי את כבל ה- HDMI. (HDMI הוא לא רק פשוט יותר, מכיוון שהוא מביא וידיאו ושמע יחד, אלא הוא תומך גם בפורמטי שמע חדשים יותר ברזולוציה גבוהה כמו Dolby TrueHD ו- DTS HD Master Audio. TOSLINK לא).

השימושים הרבים באודיו אופטי (גם היום)

אם HDMI בעיקר החליף את TOSLINK, מדוע בכלל אכפת לך? אמנם זה בהחלט נכון שכבל TOSLINK הושם, לפחות עבור מערכות וידאו, מיושן פחות או יותר על ידי HDMI, אבל זה לא אומר שיש להעביר את כבל TOSLINK למוזיאון היציאות והתקנים המיושנים.

מערכת TOSLINK עדיין מסוגלת לשאת עד 7.1 ערוצים של שמע ברזולוציה גבוהה מאוד. ברוב ההתקנות הצרכניות, לא יהיה שום הבדל ניכר בין איכות השמע בעת שימוש בכבל HDMI או בכבל TOSLINK.

המטרה שלנו היא לא לשכנע אותך לעבור מכבלי HDMI ל- TOSLINK. אם כל המכשירים שלך והכל מתפקדים בדיוק כמו שאתה רוצה, אז בכל מקרה תמשיך. העניין של מאמר זה הוא להדגיש כיצד תקן TOSLINK הוא הגיבור הלא-צלול, הברד-מרי-פס אם תרצו, של עולם האודיו הדיגיטלי. בדיוק כשאתה חושב שיש לך מזל, בדיוק כשאתה חושב שאין שום דרך להשיג את התגוששות מערכת השמע הנדרשת כדי להשיג את המטרה שלך, כבל TOSLINK יכול לעתים קרובות להציל את היום.

בואו נסתכל על שלושה מצבים נפוצים שבהם כדאי להשתמש ב- TOSLINK דרך HDMI.

שמירה על ציוד אודיו ישן יותר בשירות

זו כנראה הסיבה הנפוצה והדוחקת ביותר שאנשים פונים לתקן TOSLINK כיום. יש לך מקלט מדיה ישן נפלא ואיכותי שיש בו כל יציאה תחת השמש  למעט כניסות HDMI.

אתה לא צריך לקחת את הפרמיה שלך ששולמה - 1000 $ עבור מקלט זה בחזרה ביום ולשים אותה על קרייגסליסט תמורת אגורות בדולר. לרוב המכריע של ערכות HDTV כמו גם לנגני Blu-ray רבים, קונסולות משחק ומכשירים אחרים יש עדיין יציאות TOSLINK. אתה יכול לצנף את וידיאו ה- HDMI מהמקור (נניח תיבת הכבלים שלך) לטלוויזיה שלך, ואז להסתובב ימינה חזרה ולזרום את השמע האופטי אל מקלט ומערכת הרמקולים שלך. כזכור, TOSLINK נמצא בשוק מאז 1983: יש סיכוי טוב שמקלט שמע / וידאו פרימיום שיוצר בכל עת בעשור או שניים האחרונים יהיה בעל יציאת TOSLINK.

בידוד האודיו

אתה יכול להפריד את אות השמע מכבל HDMI, אבל זה עסק נוקשה שדורש מפענחים, מתאמים וחבורת שטויות שגובלת בקסם שחור דיגיטלי. אם יש לך סיבה בכלל לבודד את אות השמע ממקור דיגיטלי זה כמעט תמיד, ללא ספק, הכי קל לעשות זאת באמצעות כבלים TOSLINK.

נניח, למשל, אתה רוצה להשתמש בנגן ה- Blu-ray שלך כנגן CD, אבל לא רוצה שיהיה עליך להפעיל את הטלוויזיה שלך כדי להאזין לתקליטורים האלה. אם לנגן ה- Blu-ray יש יציאת TOSLINK, אתה יכול להעביר את השמע דרך היציאה האופטית לרמקולים או למקלט שלך.

הנה דוגמא נוספת: יש לך סט יפה של רמקולים המחובר למקלט איכותי, אך המקלט הזה מספיק מבוגר שאין לו חיבורים דיגיטליים לדבר - כולל לא יציאת TOSLINK. שים ממיר אופטי-לאנלוגי בסך 10 $ בין אודיו החוצה האופטי שלך למקלט שלך, ואתה בעסק: אתה יכול לשבור את השמע מכלוב הדיגיטלי שלו ולצנח אותו לכל מכשיר אנלוגי שתרצה: האוזניות האלחוטיות שלך, מקלט ישן, מערכת השמע הביתית שלך מתקופת שנות התשעים או כל מערכת אחרת שמקבלת אודיו אנלוגי בלבד.

מה אם אתה רוצה להשתמש בזוג אוזניות אנלוגיות עם הטלוויזיה שלך, אך בן / בת הזוג שלך רוצה להשתמש ברמקולים כדי שיוכלו להאזין בעוצמה אחרת? למכשירי טלוויזיה ומקלטים רבים יש שקע אוזניות ישן רגיל,  אך רובם הורגים את השמע לרמקולים כאשר מחובר כבל אוזניות. במצב זה, אתה יכול להשתמש באותו ממיר TOSLINK כדי לשלוח את השמע לכל מה שאתה רוצה, ללא הטרחה של תקני הגנת תוכן HDMI.

ביטול זמזום קרקע

לולאות קרקע הן מבחינה הנדסית חשמל נושא מורכב למדי. במקום לצלול לתיאור קשתני של מה זה לולאה קרקעית (אל תהסס לעשות קריאה מתקדמת בנושא אם אתה סקרן) די לומר כי לולאת קרקע יכולה להתרחש בביתך כאשר יש יותר מנתיב אחד. כדי שהחשמל ייקח לקרקע. זה, בתורו, יכול לגרום ל"זמזום "לבוא מהרמקולים שלך.

אחד הגורמים השכיחים ביותר לולאה קרקעית בציוד מדיה ביתי הוא ציוד טלוויזיה בכבלים מקורקע גרוע. במצב זה, שקעי החשמל שלך וציוד המדיה המחובר נמצאים על קרקע אחת (אני מקווה שאם הבית שלך עומד בקוד, השפיץ הראשי של האדמה בחוץ) אבל כבל הקואקס מקורקע בקרקע אחרת (לרוב צינור מים הקרקע אם יש צינור מים או צינור ליד המקום בו נכנס הכבל לבית).

פער זה בין המיקום, הקיבולת והאנרגיה הפוטנציאלית הכוללת של שני מיקומי ההארקה השונים גורם, באופן דיבור, לעומס במערכת החשמל. במקרה הטוב, הסכסוך הקרקעי הזה אינו עושה דבר ואף פעם אינך שם לב. לפעמים, עם זאת, זה יכול לגרום לזמזום מעל הרמקולים שלך ואף לפגוע בציוד שלך. בעולם מושלם, כולנו היינו לצוד את מקור לולאת הקרקע ולתקן אותה, אבל לפעמים אתה נתון לחסדי הסביבה שלך (בהצלחה למצוא את מקור הקרקע הרעה אם אתה גר במתחם דירות גדול) .

במקרים כאלה, לעתים קרובות אתה יכול לבטל לחלוטין זמזום לולאה מעצבן ממערכת השמע שלך על ידי בידוד ההתקן הפוגע בכבל TOSLINK. זכור, כבלים של TOSLINK הם סיבים אופטיים, ומכיוון שהכבלים הם לגמרי פלסטיק או פלסטיק וזכוכית, אין מוליכות חשמלית להעברת רעש לולאת הקרקע.

אף על פי ש- HDMI החליפה את TOSLINK כפתרון All-in-One עם רוחב פס גבוה יותר עבור מרבית הצרכנים, לכבל TOSLINK הצנוע עדיין יש מקום במרכז המדיה המודרני - אם ללא שום סיבה אחרת מלבד אותם רגעים נדירים שהוא מציל את היום.

נקודות זכות תמונה: הוסטוודט, מייקל גאידה.