מהו קובץ RTF (וכיצד אוכל לפתוח קובץ אחד)?

קובץ עם סיומת הקובץ .RTF הוא קובץ בפורמט טקסט עשיר. בעוד שקובץ טקסט רגיל מאחסן טקסט רגיל בלבד, קבצי RTF יכולים לכלול מידע נוסף על סגנון גופן, עיצוב, תמונות ועוד. הם נהדרים לשיתוף מסמכים חוצה פלטפורמות מכיוון שהם נתמכים על ידי הרבה אפליקציות.

מהו קובץ RTF?

RTF נוצר על ידי צוות Microsoft Word עוד בשנות השמונים. זה נועד כפורמט אוניברסלי שיכול לשמש את מרבית מעבדי התמלילים, מה שמקל על אנשים לשתף מסמכי Word עם אנשים שאינם משתמשים ב- Word. הוא שולב גם כפורמט ברירת המחדל המשמש את אפליקציית WordPad המובנית של Windows - מעבד תמלילים קל משקל.

לפני שהוחלפו על ידי קבצי HTML, RTF שימש גם כבסיס לקבצי העזרה של Windows.

מרבית מעבדי התמלילים יכולים לקרוא ולכתוב קובץ RTF, פירוש הדבר שאם תיצור קובץ ב- Windows, תוכל לשלוח אותו לעמית המשתמש במערכת MacOS או לינוקס מבלי להיתקל בבעיות. הוא נמצא בשימוש נרחב גם בסוגים אחרים של אפליקציות, כגון לקוחות דוא"ל.

מיקרוסופט הפסיקה את הפיתוח של RTF בשנת 2008, אך היא עדיין נתמכת באופן נרחב על ידי אפליקציות כמעט בכל מערכת הפעלה.

כיצד אוכל לפתוח קובץ RTF?

הדבר הראשון שיש לנסות הוא פשוט לחיצה כפולה (או הקשה בנייד) כדי לפתוח את קובץ ה- RTF ישירות.

כמעט בוודאות יש לך אפליקציה כבר מובנית או מותקנת במערכת שלך לפתיחת קבצי RTF. ראשית, אם התקנת יישום לעיבוד תמלילים כלשהו - Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, AbiWord וכן הלאה - תוכל לפתוח איתו קובץ RTF.

ברוב שירותי סינכרון הקבצים - כמו Dropbox, OneDrive ו- Google Drive - נבנו צופים המאפשרים לך לפחות לקרוא קובץ RTF, גם אם אינך יכול לערוך שם. עם זאת, Google Docs מאפשר לך לערוך קבצי RTF.

ולרוב מערכות ההפעלה יש עורך מובנה שיכול לפתוח קבצי RTF. ב- Windows, זה WordPad. ב- macOS, אתה יכול להשתמש ב- Apple TextEdit או ב- Apple Pages. אלא אם כן התקנת משהו אחר (כמו Microsoft Word), יישומים אלה יהיו ברירת המחדל לפתיחת קבצי RTF. לדוגמה, אפילו בהתקנה חדשה של Windows, לחיצה כפולה על קבצי RTF פותחת אותו ממש ב- WordPad.

הערה : ולמרות שאין עורך RTF מובנה ברוב הפצות לינוקס, אתה בהחלט יכול להתקין משהו כמו LibreOffice.

אם אתה מעדיף שקבצי RTF ייפתחו עם אפליקציה שונה מזו שמוגדרת כברירת המחדל, זה קל מספיק. ב- Windows או ב- MacOS, פשוט לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על הקובץ ותראה פקודת "פתח עם" או משהו דומה לבחירת האפליקציה שבה ברצונך להשתמש.

הנה החלון שצץ כשאתה עושה זאת ב- Windows (macOS דומה). היא מציגה רשימה של אפליקציות שיכולות לפתוח קבצי RTF. פשוט בחר את אחד שאתה רוצה להשתמש בו. ותוכל לבחור באפשרות "השתמש תמיד באפליקציה זו כדי לפתוח קבצי .rtf" כדי שהאפליקציה תהפוך לברירת המחדל.

כיצד להמיר קובץ RTF

בעוד יישומים רבים תומכים בקבצי RTF, ייתכן שתרצה להמיר אותם למשהו אחר. אתה לא יכול פשוט לשנות את סיומת הקובץ לשם כך - עליך להמיר את הקובץ. בדרך כלל, תרצה להמיר אותו לפורמט המשמש את מעבד התמלילים שלך. הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא לפתוח את קובץ ה- RTF באפליקציה זו, ואז להשתמש באפליקציה הזו כדי לשמור אותה בפורמט אחר.

לדוגמה, אם תפתח את קובץ ה- RTF שלך ב- Microsoft Word ואז תשתמש בפקודה שמור בשם, תגיע לתיבת הדו-שיח שמירה בשם. לאחר מכן תוכל להשתמש בתפריט הנפתח "שמור כסוג" כדי לבחור מתוך חבורה של פורמטים שונים.

אם אין לך מעבד תמלילים מלא מותקן, אתה יכול גם לנסות את כל מה שמגיע עם מערכת ההפעלה שלך. חלון השמירה בשם WordPad, למשל, אינו מציע פורמטים רבים כמו של Microsoft Word, אך ישנם עדיין כמה שימושי.