מה זה Wake-on-LAN, וכיצד אוכל להפעיל אותו?

הטכנולוגיה מניבה לעתים קרובות נוחות מגוחכת, כמו היכולת להפעיל את המחשב ממרחק קילומטרים מבלי ללחוץ על כפתור ההפעלה. Wake-on-LAN קיים זמן מה, אז בואו נראה איך זה עובד ואיך נוכל לאפשר את זה.

מה זה Wake-on-LAN?

Wake-on-LAN (לפעמים מקוצר WoL) הוא פרוטוקול תקני בתעשייה להעיר מחשבים ממצב הספק נמוך מאוד מרחוק. ההגדרה של "מצב צריכת חשמל נמוכה" השתנתה מעט עם הזמן, אך אנו יכולים להתכוון לכך בזמן שהמחשב "כבוי" ויש לו גישה למקור חשמל. הפרוטוקול מאפשר גם יכולת Wake-on-Wireless-LAN משלימה.

זה שימושי אם אתה מתכנן לגשת מרחוק למחשב שלך מכל סיבה שהיא: זה מאפשר לך לשמור על הגישה לקבצים ולתוכניות שלך, תוך שמירה על המחשב במצב צריכת חשמל נמוכה כדי לחסוך בחשמל (וכמובן כסף). לכל מי שמשתמש בתוכנית כמו VNC או TeamViewer, או שומר על שרת קבצים או תוכנית שרת משחקים זמין, כנראה שהאפשרות תהיה מופעלת מטעמי נוחות.

Wake-on-LAN תלוי בשני דברים: לוח האם וכרטיס הרשת שלך. לוח האם שלך חייב להיות מחובר לספק כוח תואם ATX, כמו שרוב המחשבים בעשור האחרון לערך. גם אתרנט או כרטיס אלחוטי חייבים לתמוך בפונקציונליות זו. מכיוון שהוא מוגדר דרך ה- BIOS או דרך הקושחה של כרטיס הרשת שלך, אינך זקוק לתוכנה ספציפית כדי לאפשר זאת. תמיכה ב- Wake-on-LAN היא די אוניברסאלית בימינו, גם כאשר היא לא מתפרסמת כתכונה, כך שאם יש לך מחשב שנבנה בעשור האחרון בערך, אתה מכוסה.

לאלו מכם שבונים אסדות משלכם, היזהרו בקניית כרטיס אתרנט. בעוד שרוב הכרטיסים המובנים בלוחות האם אינם זקוקים לשלב זה, לרוב כרטיסי רשת בדידים זקוקים לכבל 3 פינים המחובר ללוח האם כדי לתמוך ב- Wake on LAN. בצע את המחקר שלך באופן מקוון לפני שאתה קונה, כך שלא תתאכזב בהמשך הדרך.

חבילת הקסמים: איך Wake-on-LAN עובד

מחשבים התומכים ב- Wake-on-LAN מחכים בעצם להגיע ל"חבילת קסם "הכוללת את כתובת ה- MAC של כרטיס הרשת. חבילות קסם אלה נשלחות על ידי תוכנה מקצועית המיועדת לכל פלטפורמה, אך ניתן לשלוח אותה גם על ידי נתבים ואתרים מבוססי אינטרנט. היציאות האופייניות המשמשות לחבילות קסם של WoL הן UDP 7 ו- 9. מכיוון שהמחשב שלך מאזין באופן פעיל לחבילה, כוח כלשהו מזין את כרטיס הרשת שלך, מה שיביא לסוללת המחשב הנייד שלך מהר יותר, ולכן לוחמי הדרך צריכים לדאוג להפוך את זה כשאתה צריך להוציא מיץ נוסף.

חבילות קסם נשלחות בדרך כלל על פני כל רשת ומכילות את פרטי רשת המשנה, כתובת שידור הרשת וכתובת ה- MAC של כרטיס הרשת של מחשב היעד, בין אם אתרנט או אלחוטי. התמונה שלעיל מציגה את התוצאות של כלי ריחוף מנות המשמש במנות קסם, המביא בסימן שאלה עד כמה הן מאובטחות בשימוש ברשתות לא בטוחות ובאינטרנט. ברשת מאובטחת, או לשימוש ביתי בסיסי, לא אמורה להיות שום סיבה מעשית לדאוג. יצרני לוחות אם רבים מיישמים לעתים קרובות תוכנה יחד עם יכולות Wake-on-LAN כדי להציע תרחישי שימוש ללא טרחה או במידה רבה ללא תצורה.

כיצד להפעיל Wake-on-LAN במערכת שלך

כדי להתחיל להשתמש ב- Wake-on-LAN, תצטרך להפעיל את זה בכמה מקומות - בדרך כלל ה- BIOS שלך ומתוך Windows. נתחיל עם ה- BIOS.

ב- BIOS

קשורים: מה עושה ה- BIOS של המחשב, ומתי עלי להשתמש בו?

ברוב המחשבים הוותיקים והרבה מודרניים יש הגדרות ה- Wake-on-LAN קבורות ב- BIOS. כדי להיכנס ל- BIOS, יהיה עליך ללחוץ על מקש בעת אתחול המחשב שלך - בדרך כלל מחק, Escape, F2 או משהו אחר (מסך האתחול שלך ייתן לך הוראות על איזה מקש ללחוץ כדי להיכנס להגדרה). ברגע שאתה נכנס, בדוק תחת ניהול צריכת חשמל או אפשרויות מתקדמות או משהו כזה.

ב- BIOS של מחשב HP זה, ההגדרה נמצאת ליד האפשרות "המשך לאחר הפסקת חשמל". חלקן לא כל כך ברורות: בלוח האם שלי ב- ASUS (למטה), אפשרות ה- Wake on LAN קבורה שתי שכבות עמוק במערכת התפריט, תחת "הפעלה באמצעות PCIE / PCI", מכיוון שבקר הרשת המובנה נמצא מאחורי בקר PCI - נראה רק שזו האפשרות הנכונה בטקסט התיאור.

העניין הוא שלא תמיד קל או ברור למצוא את האפשרות הרלוונטית, מכיוון שמערכות תפריט ה- BIOS משתנות כל כך הרבה. אם אתה מתקשה, עיין במדריך של המחשב או לוח האם שלך או עשה חיפוש מהיר בגוגל. זכור שרוב היצרנים מציעים גרסאות PDF של תיעוד באופן מקוון.

ב- Windows

יהיה עליך גם להפעיל Wake-on-LAN במערכת ההפעלה שלך. כך זה הולך ב- Windows. פתח את תפריט התחל והקלד "מנהל ההתקנים". פתח את מנהל ההתקנים והרחיב את הקטע "מתאמי רשת". לחץ לחיצה ימנית על כרטיס הרשת שלך ועבור אל מאפיינים, ואז לחץ על הכרטיסייה מתקדם.

גלול מטה ברשימה כדי למצוא את "Wake on Magic Packet" ושנה את הערך ל- "Enabled". אתה יכול להשאיר את ההגדרות האחרות "להתעורר" לבד. (הערה: לאחת מאסדות הבדיקה שלנו לא הייתה אפשרות זו, אך Wake-on-LAN עדיין עבד מצוין כאשר ההגדרות האחרות במדריך זה מופעלות כראוי - אז אל תדאגו אם היא לא שם)

כעת לחץ על הכרטיסייה ניהול צריכת חשמל וודא שהתיבות "אפשר למכשיר זה להעיר את המחשב" ו"האפשר רק לחבילה קסומה להעיר את המחשב "מופעלות. לחץ על אישור כשתסיים.

ב- macOS

פתח את העדפות המערכת ובחר בחסכון באנרגיה. אתה אמור לראות "Wake for Access Network" או משהו דומה. זה מאפשר Wake-on-LAN.

בלינוקס

לאובונטו יש כלי נהדר שיכול לבדוק אם המחשב שלך תומך ב- Wake-on-LAN ויכול להפעיל אותו. פתח מסוף והתקן  ethtool עם הפקודה הבאה:

sudo apt-get install ethtool

אתה יכול לבדוק את התאימות שלך על ידי הפעלת:

sudo ethtool eth0

אם ממשק ברירת המחדל שלך הוא משהו אחר, החלף אותו ל  eth0 .

חפש את הקטע "תומך בהתעוררות". כל עוד אחת האותיות המפורטות  g , תוכלו להשתמש בחבילות קסם עבור Wake-on-LAN. כדי להפעיל אפשרות זו, השתמש בפקודה הבאה.

sudo ethtool -s eth0 wol g

זה צריך לטפל בזה. אתה יכול להפעיל את הפקודה כדי לבדוק אם היא מופעלת כעת. חפש את הקטע "להתעורר". אתה אמור לראות   עכשיו g במקום  dעכשיו.

כיצד להעיר את המחשב שלך עם חבילות קסם Wake-on-LAN

כדי לשלוח בקשות Wake-on-LAN, יש לך שפע של אפשרויות זמינות.

ל- Depicus סדרה מצוינת של כלים קלים לביצוע העבודה, כולל אחד המבוסס על ממשק משתמש עבור Windows ו- מבוסס שורת פקודה עבור Windows ו- MacOS כאחד. ל- Wiki.tcl.tk יש תסריט קל משקל חוצה פלטפורמות שמטפל גם בבקשות.

ל- DD-WRT יש תמיכה נהדרת של WoL, כך שאם לא מתחשק לך להוריד תוכנה כדי לעשות זאת, אתה באמת לא צריך. לחלופין, אם אתה יוצא לדרך, אתה יכול להשתמש במכשיר ה- Android שלך להעיר את המחשבים שלך.

בנוסף, יישומים רבים תומכים ב- Wake-on-LAN בתוכם. לדוגמה, אם אתה מנסה לגשת למחשב שלך מרחוק באמצעות תוכנית שולחן עבודה מרוחקת, אתה יכול להעיר את המחשב הישן באמצעות כפתור "Wake Up" המובנה של TeamViewer, המשתמש ב- Wake-on-LAN.

יתכן שתצטרך לשנות את ההגדרות האחרות בתוכנית זו כדי שהיא תעבוד, לכן עיין במדריך התוכנית למידע נוסף על Wake-on-LAN.

בנוסף, בהתאם לתוכנית, Wake-on-LAN עשוי לעבוד רק אם תשלח את חבילת הקסם ממחשב ברשת הקיימת שלך. אם התוכנית שלך לא מטפלת באופן אוטומטי בחיבורי הרשת עבור Wake-on-LAN, יהיה עליך להגדיר את הנתב שלך להעביר יציאות UDP מספר 7 ו- 9, במיוחד עבור כתובת ה- MAC של המחשב שאליו אתה מתחבר. אם אינך בטוח כיצד לעשות זאת, עיין במדריך שלנו להעברת יציאות מהנתב. ייתכן שתרצה גם להגדיר כתובת DNS דינמית כך שלא תצטרך לבדוק את כתובת ה- IP של המחשב המרוחק שלך בכל פעם.

קשורים: כיצד להעביר יציאות בנתב שלך