מה עושה ה- BIOS של המחשב, ומתי עלי להשתמש בו?

ה- BIOS של המחשב שלך הוא הדבר הראשון שנטען כשאתה מפעיל את המחשב. זה מאותחל את החומרה שלך לפני אתחול מערכת הפעלה מהכונן הקשיח או מהתקן אחר. הגדרות מערכת ברמה נמוכה רבות זמינות רק ב- BIOS שלך.

מחשבים מודרניים נשלחים בעיקר עם קושחת UEFI, שהיא היורשת ל- BIOS המסורתי. אבל הקושחה של UEFI וה- BIOS דומים למדי. אפילו ראינו מחשבים מודרניים מתייחסים למסך הגדרות הקושחה של UEFI כ- “BIOS”.

הסבירו BIOS ו- UEFI

ה- BIOS מייצג "מערכת קלט / פלט בסיסית", והוא סוג של קושחה המאוחסנת על שבב על לוח האם שלך. כאשר אתה מפעיל את המחשב, המחשבים מאתחלים את ה- BIOS, אשר מגדיר את החומרה שלך לפני המסירה למכשיר אתחול (בדרך כלל הכונן הקשיח שלך).

UEFI מייצג "ממשק קושחה מורחב מאוחד". זה יורשו של ה- BIOS המסורתי. UEFI מציעה תמיכה בנפחי אתחול בגודל 2 TB, תמיכה ביותר מארבע מחיצות בכונן, אתחול מהיר יותר ומאפשר תכונות מודרניות יותר. לדוגמא, רק מערכות עם קושחת UEFI תומכות באתחול מאובטח כדי לאבטח את תהליך האתחול מפני ערכות root.

בין אם למחשב שלך יש קושחת BIOS או UEFI, זה לא משנה הרבה ברוב המצבים. שתיהן תוכנות ברמה נמוכה שמתחילה עם אתחול המחשב והגדרת הדברים. שניהם מציעים ממשקים אליהם תוכלו לגשת כדי לשנות מגוון הגדרות מערכת. לדוגמה, באפשרותך לשנות את סדר האתחול שלך, לשנות אפשרויות של אוברקלוק, לנעול את המחשב שלך באמצעות סיסמת אתחול, לאפשר תמיכה בחומרת וירטואליזציה ולשפר תכונות אחרות ברמה נמוכה.

כיצד לגשת להגדרות הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI

יש תהליך שונה לגישה למסך הגדרות הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI בכל מחשב. כך או כך, יהיה עליכם להפעיל מחדש את המחשב האישי.

כדי לגשת ל- BIOS שלך, יהיה עליך ללחוץ על מקש בתהליך האתחול. מפתח זה מוצג לעיתים קרובות במהלך תהליך האתחול עם ההודעה "לחץ על F2 כדי לגשת ל- BIOS", "לחץ כדי להיכנס להתקנה", או משהו דומה. המקשים הנפוצים שעליך אולי ללחוץ עליהם כוללים Delete, F1, F2 ו- Escape.

מחשבים מסוימים עם קושחת UEFI מחייבים אותך גם ללחוץ על אחד ממקשים אלה בתהליך האתחול כדי לגשת למסך הגדרות הקושחה של UEFI. כדי למצוא את המקש המדויק שעליו אתה צריך ללחוץ, עיין במדריך של המחשב האישי שלך. אם בנית מחשב משלך, עיין במדריך של לוח האם שלך.

מחשבים המשולבים עם Windows 8 או 10 עשויים לדרוש ממך לגשת למסך הגדרות UEFI דרך תפריט אפשרויות האתחול של Windows 8 או 10. כדי לגשת אליו, לחץ לחיצה ארוכה על מקש Shift תוך כדי לחיצה על האפשרות "הפעל מחדש" כדי להפעיל מחדש את המחשב.

המחשב יאתחל מחדש לתפריט אפשרויות אתחול מיוחד. בחר פתרון בעיות> אפשרויות מתקדמות> הגדרות קושחת UEFI כדי לגשת למסך הגדרות הקושחה של UEFI.

כיצד לשנות את הגדרות הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI

מסך ההגדרות של ה- BIOS או ה- UEFI בפועל נראה שונה בדגמי מחשב שונים. למחשבים עם BIOS יהיה ממשק מצב טקסט בו תוכלו לנווט באמצעות מקשי החצים, באמצעות מקש Enter לבחירת אפשרויות. תראה את המקשים שבהם אתה יכול להשתמש באיות בתחתית המסך.

בחלק ממחשבי ה- UEFI המודרניים יש ממשקים גרפיים שניתן לנווט באמצעות עכבר ומקלדת, אך מחשבים רבים ממשיכים להשתמש בממשקי מצב טקסט, אפילו עם UEFI.

איך שהמסך נראה, אתה יכול להשתמש במקלדת או בעכבר כדי לנווט בו. אך היזהר במסך ההגדרות של ה- BIOS או ה- UEFI ! עליך לשנות הגדרות רק אם אתה יודע מה הן עושות. אפשר להפוך את המערכת שלך לא יציבה או אפילו לגרום נזק לחומרה על ידי שינוי הגדרות מסוימות, במיוחד הגדרות הקשורות לאוברקלוק.

קשורים: כיצד לאתחל את המחשב מדיסק או מכונן USB

הגדרות מסוימות פחות מסוכנות מאחרות. שינוי סדר האתחול שלך פחות מסוכן, אבל אתה יכול אפילו להיתקל שם בצרות. אם תשנה את סדר האתחול שלך ותסיר את הכונן הקשיח מרשימת התקני האתחול, המחשב שלך לא יאתחל את Windows (או כל מערכת הפעלה אחרת שהתקנת) עד שתתקן את סדר האתחול שלך.

להתבונן ולמצוא את ההגדרה שאתה מחפש. גם אם אתה יודע מה אתה מחפש, זה יהיה במקום אחר במסכי הגדרות המחשב השונים. בדרך כלל תראה פרטי עזרה המוצגים איפשהו על המסך שלך, ומספק מידע נוסף על מה שכל אפשרות עושה בפועל.

קשורים: כיצד להפעיל את אינטל VT-x ב- BIOS או בקושחת ה- UEFI של המחשב שלך

לדוגמא, האפשרות להפעיל את טכנולוגיית הווירטואליזציה VT-x של אינטל נמצאת לעתים קרובות איפשהו תחת תפריט "ערכת שבבים", אך היא נמצאת בחלונית "תצורת המערכת" בצילום המסך למטה. האפשרות נקראת "טכנולוגיית וירטואליזציה" במחשב זה, אך לעתים קרובות נקראת "טכנולוגיית וירטואליזציה של אינטל", "אינטל VT-x", "הרחבות וירטואליזציה" או "ונדרפול" במקום.

אם אינך מוצא את האפשרות שאתה מחפש ב- BIOS שלך, עיין במדריך או באתר העזרה של המחשב האישי שלך. אם בנית את המחשב בעצמך, עיין במדריך או באתר העזרה של לוח האם שלך.

כשתסיים, בחר באפשרות "שמור שינויים" כדי לשמור את השינויים ולהפעיל מחדש את המחשב. אתה יכול גם לבחור באפשרות "מחק שינויים" כדי להפעיל מחדש את המחשב מבלי לשמור את השינויים שביצעת.

אם יש לך בעיה לאחר ביצוע שינוי, תוכל לחזור למסך הגדרות הקושחה של ה- BIOS או UEFI ולהשתמש באפשרות בשם "איפוס להגדרות ברירת המחדל" או "טען ברירות מחדל להתקנה". אפשרות זו אפסה את הגדרות ה- BIOS או ה- UEFI של המחשב לברירות המחדל שלהם, וביטלה את כל השינויים שלך.

אשראי תמונה: ryuuji.y על פליקר ותומס ברסון על פליקר